F Zaturdag 15 September. V°. M. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. DE KERMIS. Besturen en Administratie» Staats-Loterij. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESIMOIMNT A BONNE MEN TS-P RIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f2,25. Inzending der Advert, daags te voren, u oor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJNT: P RIJS DE R AD V E RT E N T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f\ behalve lielZegelregt. V os Nog eenige regèlen hebben wij Ie wijden aan de drie laalsle represenlalien van de heeren Boas en Judels. Met die van dingsdag avond kannen wij kort zijn daar van hel tooneelstnk de beloovetde Prinshetzelfde geldl alsbelgeen wij van de drie Broeken zeiden ofschoon de uilvoe- ring en wel vooral hel spel van den heer Judels en mw. Sablairolles hel onbeduidende van den inhoud eenigzins vergoed heeft. Hel nasluk Marie of hel Begementskind zijnde een opcrelle beviel ons daarenlegen des Ie meer en gewis ieder, die van zang boudtstemt dit toe. Mw. Roos die de rol van Marie vervulde deed dil mei zooveel bevalligheid en talentdat we baar daarvoor gaarne den meesien lof loezwaaijen. Zij heeft daarin tevens eene proeve van haar heerlijk zangtalent gegeven. Met gespannen verwachting badden wij de voorstelling van woensdag avond te gemoet gezien daar de renommee van de Kaartlegster zoo buitengewoon groot was De stampvolle salon getuigde dan ook dal men iets buitenge woons verwachtte en niet tevergeefs, immers wal de uitvoering aanbelangt want de voor naamste rollen, die aan mw. SablairollesRoos en Kamphuizen en de beeren van Ollefen en Morin waren toevertrouwd werden meesterlijk ge speeld vooral waren mw Sablairolles en Roos in de gelegenheid om uil Ie blinken. Moe tref fend werd ons het lijden der moeder en de strijd van het kind door haar voor oogen gesteld. (De fierheid en trots der Jodin dat naamloos moederlijden, die wraakzuchtzie het was alles verheven schoon.) Er was iets meer dan kunst en talent er was iets geniaals in het spel van mw. Sablairolles iels dat wij niet gued onder woorden kunnen brengen. Wal maglige indruk kon soms een enkel gebaar, een enkele opslag van het oog verwekken. Zoo heeft zij ons weder haar veelzijdig talent ge loond en niet maar in naïve rollen is zij een mees teres, (getuige Jozephine Plum in Armoede en grootheid jmaar ookals tragédienne bezit zij groote talenten Waarlijk op zulk eene tooueelkunste- eares mag bet vaderlandsch (ooneel troiscb zijn. Moge zij bellang lol sieraad zijn en vele lauweren oogsten. Mogen wij nog menig jaar al- bierden rijkdom harerga vénten toon zién spreiden. I e zeer verdienstelijke row. Roos was als altijd geheel van hare rol vervuld. Zij speelde de hoogst moeijelijke ja afmattende rol van Paula, tol hel einde toe met veel talent. Teleurgesteld echWi* vonden' wij ons in*ficl stuk zelve hetgeen veel onnatuurlijks bevat en ook langwijlig is. Wel is het rijk aan indruk wekkende tooneelen wel grijpt bet nu en dan krachtig hei gemoed aan maar de totale indruk van hei sluk bevredigt niet. Het nastuk was regt vermakelijk maar een oude kennis. Een andera oude kennis is hel Bankbillel non duizend gulden, dat de reeks der voorstellingen sloot en waarvan de Iteeren Judelivan Biene en Vroombroeck zich weder uitmuntend van hunne taak kweten, lie chansons verwierven weder den grooisten bijval. Het nastuk de Lekkerbek zonder geld, was wel bet geestigste, dat gedurende deze kermis werd vertoondte meer nu Judels de hoofdrol vervulde. Het slot was zeer verrassend en het opgetogen pnbliek liet menig bravo hooren. Meer dan bezet was ook nn weder het salon hetgeen voor velen vrij lastig en moeijelijk viel. Het zon daarom hoogst aangenaam zijnindien de heeren Boas en Judels hunne grootere tent in het vol gendejaar lieten opslaan. Wij gelooven wel dat het plein bij de bonten brug en waar vroeger de kraan stond daarvoor plaatsruimte genoeg zal bevatten. Ook hopen wij dat hnn reper toire der op Ie voeren stukken dan keuriger zal zijn en stukken als de drie Broeken en de betoo- verde Prins daarop niet zullen voorkomen. In die hoop roepen wij de heeren Boas en Judels welmeenend toe: Vaarwel tot een volgend jaar Ook der kermis die zoo veel aardigs bevatte die ons wondereu der natuur en wonderen der knnst deed aanschouwen die ons een Hercules leerde kennen, (want gij hebt toch niet ver zuimd om de kracht van den Sterken man te gaan zien,) der kermis, die als altijd vrolijk en jolig was brengen wij onzen afscheidsgroet. De RAAD der Gemeente ZIERIKZEE. Gezien de beschikking van beeren Gedepu teerde Stalen van Zeeland dd. 11 Maart 1859 521 no' b 1615 waark'jkrachtens hel Koninklijk besluit van den 26 Februarij te voren no. 60, magtiging is verleend, om met het gemeente bestuur van Haarlem in overleg te treden over de opbelling van het Beurtveer tusschen Zierikzee en Haarlem en De Raad der Gemeente HAARLEM Gezien de beschikking van heeren Gedepu teerde Staten van Noord-Hollanddd. 10 Maart 1859 no 15, waarbij magtiging is verleend tot hetzelfde overleg bovengemeld, met het gemeente bestuur van Zierikzee. Beslatten:: behoudens de nadere goedkeuring van heeren Gedeputeerde Stalen der Provinciën Zeeland en Noord-Holland bij deze het Beurtveer tusschen de gemeenten Zierikzee en Haarlem op te heffen en mitsdien in te trekken en builen werking te stellen bet reglement en de vrachtlijst, gearre steerd door Burgemeester en Raden van Zierikzee den 10 Augustus 1819 en door den Baad der stad Haarlem den 8 September 1819. en alle verdere bepalingen die daarop moglen gemaakt zijn. Aldus gedaan in de openbare vergadering van den Gemeente-Baad van Zierikzee den 9 Junij 1860 no. 2. It. C. CAU Burgemeester. 1. P. N. ERMERIN'S Secretaris. Aldus gedaan in de openbare vergadering van den Gemëénle-Raad van Haarlem den 8 Augustus 1860 no. 15, FOCK Burgemeester. J. TIKLEWUS KRU1JTHOFF Secretaris. No. 45. Goedgekeurd l ^Middelburg den 21 Augustus 1860. ï)e Gedeiutteerde Staten van Zeeland *1R. W. v»» LIJNDEN Voorzitter. V.\ N DE ft SWALME, Griffier. Goedgekeurd duor Gedeputeerde Stalen der Provincie Noord-Holland. Haarlem, den 29 Augustus i860. ROëLL Voorzitter. DE VRIES, Griffier. Afgekondigd van bet Raadhuis te Zierikzee den 13 September 1860. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. It. C. CaU Voorzitter, J. P. N. ERMER1NS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter algemeene kennis dat op's Konincs magtiging, door Z. E?c. den Minister van Fi nanciën de 243ste Loterij is vastgestelddal die geheel en op dezelfde wijze als de voorgaande geschieden en de collecte geopend worden zal den 24 dezer maand en gesloten den 6 October aanslaande terwijl de trekking der laalsle klasse op den 12 Januarij 1861 zal afgeloopcn zijn; eindelijk dat ook nude loten en gedeelten daarvanvoor de vierde en vijfde klassen alleen in koop verkrijgbaar zijn. Zierikzee den 12 September 1860. It. C. CAU Voorzitter. I. P. N. lilt ME RINS Secretaris. De ARROND1SSEMENTS-BK- TAALMEESTER te Zierikzee geeft kennis aan de belanghebbenden dat gedurende deszelfs afwezigheid, zijne betrekking zal wor den waargenomen, door den Heer H. .1. HALFFMAN. 'Zierikzee den 15 September i860. De Betaalmeester voornoemd SP A.N DAW. Zierikzee 14 September. De heer Hartlooper zal heden-en morgenavond nog tooneel-voorslel- lingen geven. Hij doet dit in de hoop van met een talrijk hezoek vereerd Ie zullen worden. De looneelminnaren zullen hem bnnne begunstiging wel niet onthonden en vertrouwen dal zij die avonden daar genoegelijk zullen slijten. De Staatscourant beval hel programma voor de opening der slalen-geiieraal op maandag 17 September a. s. Z. M. de koning zal zich des namiddags ten één ure op de gebruikelijke wijze naar do vergaderzaal begeven. Salvo's van hel geschal zullen hel afrijden van Z. M. van het paleis en bet oogenblik waarop de koning het ge bouw der staten generaal verlaat aankondigen. Naar men wil welen zou Z. M. de koning zich binnen kort naar Warschau begeven om daar eene zamenkomst te hebben met keizer Alexander van Rusland. Men wil weten dat hoofdstuk V derstaats- begrooting voor 1861 een post zou bevallen van 34 milliocn lol aanvankelijke uitvoering over dat jaar van de wet tol aanleg van spoorwegen. De Hollaudsche maatschappij van landbouw beeft in hare onlangste 'sGravenhagegchoudene algemeene vergadering besloten aan het hoofd bestuur op te dragen om zijne beste pogingen aan te wenden tot hei bewerken feener gebeelc afschaffing van de belasting op het rundvee welke in hel daartoe strekkende voorstel wordt genoemd «onbillijk onzedelijk en omslagtig." Aan een kantoor te Helder zijn in den laalslen lijd bij onderscheidene gelegenheden rijksdaalders gepresenteerddie aan den rand vrij erg besnoeid waren. Den 20 en2l dezer zullen de troepen die thans gekampeerd zijn in de legerplaats bij Mil- lingen naar hunne respectieve garnizoenen te- rugkeeren. Die baiaillons welke het verst van hunne garnizoenen verwijderd zijn zullen d.vi 20 reeds bet kamp verlaten. Van elk ba'aillon zal een detachementter sterkte van 1 officier en ruim iö onderofficieren en verdere manschap pen in de legerplaais na bovengenoemden da tum achter blijven om het kamp op te breken en weder onder kommando van den kolonel von Metz chef van den slaf der kamperende troe pen gemeld werk verriglen. De kamnements- effecten zullen weder in's rijks magazijnen van klecdiug te Delft worden ingeleverd. Naafloop djer^wefjtzgjimheden verlaten de detachementen het' kampferrein en voegen zich weder bij hunne garnizoenen. Als eene zeldzaamheid deelt men mede, dat H. Driedijk, dienstknecht bij mej. de wed. Wehry te 's Heerenboek in hel bezit is van twee spierwitte eksters mei roode oogen dezen zomer op gemelde hofstede uitgebroeid. Denke lijk is het een mannetje en wijfje. Verledene week is in de restauratie-zaal van de Sodallleit te Antwerpen eene zonderlinge weddenschap aangegaan. Een Hollander heeft daar met een Antwerpschen koopman gewed dat het gunstige zomerweder, waarvan wij sinds eenige dagen genot hebben, tot den 15 Novem ber zal aanhouden. Als de Hollander het ver liest moet hij voor den Antwerpenaareen abon nement van 6 maanden in het parket van het groot theater betalen, en in het tegenover staande geval betaalt de koopman een dergelijk abonnement voor den Hollander in het groot theaier van Amsterdam. In Belgie koestert men de hoop dalnu in Nederland de aanleg van nieuwe spoorwegen zijn beslag gaat erlangen een ondernemer zich weldra moge aanbiedenvoor ecnen ijzeren weg van Turnhout op Tilburg, van welke st ad men dan gansch Nederland per spoorweg zal kunnen doorrijzen, zonder bet ongemak en gevaar dat aan den logt over de Moerdijk is verbonden. DU1TSCHL AND. Men verzekert stellig dat de gezanten van Oostenrijk Rusland en Pruissen tc Napels, bevel ontvangen hebben zich naar Gaëta te be geven. Het is thans bekend datwat er in den kerkelijken slaat moge gebenren Oosten rijk zoolang zijne Italiaansche grenzen niet aan gevallen worden eene verdedigende houding zal in acht nemen. Alle militaire voorzorgen zijn genomen om een mogelijken aanval af te weren Men verneemt dat het proces Eynalten is afgeloopen. De weduwe van den generaal- veldmaarscbalk, wier verkwisting als de voorname oorzaak van de misdaad baars mans word! aan gemerkt, is door den krijgsraad lot drie jaren zware kerkerstraf veroordeeld, welk vonnis door den keizer echter, om den wille der kinderen verzacht is. zijnde aan de veroordeelde slechts drie maanden gewone gevangenisstraf opgelegd. Men schrijft uit Frankfort van 9 dezer. Gisteren avond ten 8 ure hoorde men de trom roeren. Sedert eenige dagen zijn de vechtpar tijen tusschen de bondsiroepen hervat en gisterer hadden zij een ernstig karakter aangenomen. IJ» Oostenrijkers en Frankfurters vochten melde Pruissen terwijl de Reijerschen eene nagenoeg lijdelijke houding aannamen. Men mag hopen dat door krachtige maatregelen uitersten als die d«s vorigenjaars voorgekomen zullen worden. De twist is zeer hevig geweest. In de volkrijkste straten hebben de soldaten op alkander geschoten, en zelfs de officieren der verschillende troepen bleven van de ruwe bejegeningen der gemeene soldaten niet verschoond. De laatste post uit vfrika heeft het trenrig berigl van het overlijden des moedigen reizigers dr. liocher uit Hamburg aangebragt. Hij bad eene nadere ontdekkingsreis in Midden-v.frika ondernomen en was tot een der groote binnen meren westelijk van Zanzibargevorderd toen hij bij nacht door twee woeste bewonersdes lands overvallen en meteen vergiftigden pijl ge dood werd. Zijne dienaars kozen de vlugt en bragieii de treurige tijding naar Zanzibar over, waai hun berigl spoedig bevestigd werd naar dien weinige dagen later een negeropperhoofd

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1