WOENSDAG ZATURDAG. *w.73. Woensdag 12 September. 18 DE REBUS. Bestureneo Administratief) KENNISGEVING. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert.daagsle voren, voor 10 ure 'smorgens. VEES ChIJN 1 P 11 IJ S I) E ii A 1) V E E I E N T J E N. Gewone 12'/,^cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f\ behalve heiTcgelrcgt. In onze hoop dat de voorstelling op vrijdag avond in het Salon van dc heeren Boas en Judels meer schitterend zou zijn, dan die van donderdag, zagen wij ons niet bedrogen. La Pérouse of de Schipbreukelingen is een sluk rijk aan treffende scènes en zal wel niet nalaten overal bijval Ie vinden waar het zon goed wordt uitgevoerd als door dit tooneelgezelschap. He ontknooping hadden wij wel anders gewenschlmaar mogt niet anders zijn daar hel historisch is. Immers, het is hekend dat ia Pérouse onder de regering van [MlewijltXVI met de schepen Astrolabe en Roussole op eene ontdekkingsreis is uitgezeild doch nooit is wedergekeerd. Nu ruim 30 jaren geleden heeft men eerst voldoende zekerheid bekomen dat beide schepen met man en muis zijn vergaan. Wij meldden daar de goede uitvoeringen wie denkt dan niet het eerst aan mw. Sablairolles die in de hoogst moeijelijke rol van Akahiva hare buitengewone talenten zoo heerlijk heeft ten toon gespreid. Het is blijkbaar, hoe zij geheel van hare rol is vervuld en wal wij- steeds en nu wedet in haar bewonderden is het natuurlijke en eenvoudige in haar spel. Zij overdrijft niet w aartoe men anders in rollen als de bare zoo ligt gevaar loopt. Geer. wonder dan ook dal men haar zoo gaarne ziet optreden en dat haar naam steeds door hel kunstminnend publiek met lof woidt genoemd. Mej. Roosals Blanchede Kerven, speelde vol gevoel. Met belangstelling hebben wij haar voortreffelijk spel gadegeslagen. Veel toejuiching mogt zij als eene welverdiende hulde verwerven. Ook de heer Vroombroek als Matté- oumo en de heer de Bruin als Cagliostra, speelden zeer karakteristiek. De overige rollen werden ook goed v ervuld; cos tumes en décoratien voor zoover de ruimte van het lootteel voor zulk een stuk toeliet, verdienen lof. ij wensebten wel denzelfden lof te kunnen geven aan de voorstelling van 7-aturdag avond maar de Vaudeville de drie Broeken is alleronbe duidendst en de uitvoering hoewel van som migen zeer veidienstelijk liet van anderen veel te wenschen over. Het spel van row. Roos in het nasluk verwierf veel toejuiching. Het is zeer te bejammeren dat een gezelschap zoo rijk aan personeel en met zoo veel talenten, uitvoe ringen geeft als die op geroelden avond. Wij hopen dal dit eenigzins vergoed zal worden door de voorstellingen der volgende avonden Die hoop werd aanvankelijk vervuld op maandag avond, toen hetschoonelooneelspelvan Kotzebue, Armoede en Grootheid werd gegeven Dit sluk, en hel kan wel niet anders, beviel algemeen. Ook dc uitvoering was onberispelijk, leder speelde zijne rol verdienstelijkvooral boeide ons hel spel vaD mw. Sablairolles die toonde hoe voor'reffelijk zij naïve rollen weet te vervullen ran den heer van Bicne Peter Plum.) van den heer Judels (Fabiaan Slopvan mej. Boos [Louise) van den heer van Ollefen [van Cederslroom) van den heer Morin van der Husen.) In één woord men kon het ensemble niet beter wenschen en het is daarom niet te verwonderen dat er veel genot werd gesmaakt. Het nastuk de mooije Nikker bedierf dat genoegen niethet verhoogde dal veeleer want daar was de heer Judels weder geheel in zijne kracht en was het blijkbaar welk een vermogen hij door zijn spel op het publiek kan uitoefenen. Met daverende toejuiching werd hij begroet. Hoevele coupletten hij ook zingt het is als of wij het nooit moede zouden worden en gedurig komt hij ons den wensch op baat ons dat lied nog eenmaal hooren. la Judels vergast ons kan het zijn eiken avond op een uwer chansons dan zijn wij zeker dat er algemeen genoten wordt. Naar wij vernemen zal op morgen avond ge speeld worden de Kaartlegster. Dit moet een zeer schoon sluk zijn rijk aan treffende scènes waarin de verschillende talenten van dit tooneel gezelschap het meest zullen uitkomen en wij zouden hel voor den looneelminnaar een kermis- bankroet noemen indien hij verzuimde die voorstelling Ie gaan hijwonen. Onder de, andere kermisvermakelijkheden be hoort ook de tent van den heer llartlnoper die men wel met een bezoek zal willen verceren vooral den beminnaar van tableauxvivanls kunnen wij hel recommanderen. De Sterke Man het Kind zonder armen het Museum Mechanique niet waar gij hebt het alles met genoegen bezigtigd, zoo niet wij roepen u toe Gaat er heen het behoort tot de kermisvreugde en haast u want die vreugde is eene roes die spoedig verdwijnt. Opening der Jagt op klein wild. De CoMMissAtiis des Konings in de provincie Zeeland, maakt hekend, dat, ingevolge het besluit van Gedeputeerde Staten de Jagt op klein wild in deze provincie geopend wordt op Zalurdag den L'> September aanstaande; voorts dat hel uitoefenen der korte jagtdage lijks met uitzondering van den Zondag, en der lange jagt op den Maandag, Woensdagen Zalur dag van iedere week, als ook op de vier dagen voorafgaande aan de sluiting der jagt zal geoor loofd wezen. Deze kennisgeving zal in het Provinciaalblad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de Gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 7 September 1860. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. van LIJNDEN. De vereenigde zitting van de kamers der staten-generaal is jl. donderdag namens den koning door den minister van binnenlandsche zaken, mei de navolgende aanspraak gesloten Mijne Heeren Door den koning gemagligd ben ik in uwe vereenigde zitting gekomen om in boogstdeszelfs naam uwe legenwoordige vergadering te sluiten. Uweberaadslagingen, gedurende hetafgeloopen tijdperk zijn weder in menig opzigl aan 's lands belangen bevorderlijk geweest. Door uwe medewerking zijn onderscheidene wetten tot stand gekomen en behalve dal uwe goedkeuring van de rijksbegrooting en van de middelen tot dekking der uitgaven in den gere- gelden gang van zaken voorzien heeft zijn de maatregelen tol schulddelging voortgezet, waar door hei crediet van den slaat op nieuw is be vestigd. Een bijzonder ge wigt bad uwe overweging van een groot nationaal belang, waarop sedert jaren veler oogen gevestigd waren. De aanleg van spoorwegen voor rekening van den staal is bij de wet bevolenen tot den onmiddelijken aanvang van bet werk zijn bereids do noodigo middelen aangewezen. Wel is waar bleef de wettelijke regeling van andere onderwerpen buiten behandeling of onaf gedaan. Nogtans voor zoo ver bet onderzoek heeft plaats gehad mag de moeite, daaraan be steed niet als verloren beschouwd worden maar zal bij de hervatting uwer werkzaamheden, de voorafgegane wisseling van denkbeelden de taak verligion en eene gewenschte uitkomst ge wis bevorderen. In naam des konings verklaar ik deze vergade ring der stalen-generaa! te zijn gesloten. DUITSCHLAND. Wernkn 6 September. Men beschouwt den koning van Napels hier ter stede als een scheeps kapitein die. bij bet stranden van zijn schip zoolang mogelijk aan boord van hetzelve wil b'ij- ven ofschoon bij de bewustheid heeft van den bodem toch niet te kunnen behouden. Men meent te weten dat hij door zijne jeugdige echt genooteene Duitsche vorstin, moedig wordt I err zijde gestaan. FRANKRIJ K. Parijs, 7 September. De Moniteur vermeldt heden morgen het vertrek van koning Finns 11 uit Napels met deze woorden Men berigt uil Napels den 6 September ten 2 ure des morgens door middel van den telegraaf: Garibaldi bevindt zich te Eboli bij Salerno. De troepen concen treren zich te Capua de koning begeeft zich der waarts en van daar naar Gaëta. Napels is aan de hoede der nationale garde toevertrouw De stad is tot nog toe rustig. De door den koning aangestelde autoriteiten blijven in hunne funclien. Garibaldi zal dus den 8 te Napels kunnen aankomen zoo als aangekondigd is door het annexionistisch comité dal in zijnen naam in de hoofdstad werkzaam is.'' In de moeijelijke omstandigheden t waarin zich die vorst bevond, is de gekozen partij de beste. Zij is voorgesteld en verdedigd door den generaal Bosco die een goed oog heeft op krijgs zaken. Is nu hel koninklijk leger beter aange voerd sterk vast besloten genoeg om den strijd voort te zetten? De gebeurtenissen zullen dit moeten bewijzen. In elk geval kan Garibaldi, ofschoon meester van Napels dat leger niet te ligt lellen. Wanneer hij naar den kerkelijken staat wil oprukken zal bij niet in zijne linker flank een goed verschanst leger achterlaten het welk zijne achterhoede bedreigen zou terwijl hij de troepen van den generaal de Lamoriciére in het front aantastte. Het koninklijk leger moet óf zich ontbinden óf eerlang een strijd met het le ger van Garibaldi doorsiaan- Dit is een gedwon gen alternatief. Den 5 dezer slondde voorhoede van den generaal Bosco te A versa tusschen Na pels en Capua. Op denzelfden dag bevond Gari baldi zich te Eboli, eene stad in de provincie Prin- cipitate cilerere op 20 mijlen afstands van Sa lerno gelegen. Men dacht dat hij den 7 of den 8 te Napels zou zijn en deze stad alleen zou door trekken om zich naar Capua terigtcn. Door het bof van assises van l'Aisnezijn een broeder en zuster ter dood veroordeeld we gens het vermoorden van vier Kinderen de vrucht hunner bloedschande de moeder der beide veroordeelden is tot levenslange opslui ting gecondemneerd wegens medepligtigheid aan die vreeselijke feiten. Zeker blindeman L.genaamd was sedert lang gewoon op de trappen der kerk des Petits Pères op klagenden toon hel medelijden der voorbijgangers in te roepen en ontving daardoor overvloedige aalmoezen. Maar de policie werd nu onlangs verwittigd dat die arme man o-- u gemeubeld hótel in de straat Sat|ü Pieijê Uonf- martre, voor de som van meer dartfrancs had aangekocht. Bij onderzoek door den policie- commissaris der wijk bleek die medcdeeling waar le zijn en tevens dat de blinde, op d«»n dag toen hel huis in zijn bezit kwam waarin zijne vrouw zich bereids had gevestigd, reeds I 2,000 francs in mindering op den koopprijs gestort had. De commissaris vond daar verschillende aandeelen in spoorweg- en andere maatschappijen, en meer papieren van waarde die gezamenlijk eene aan zienlijke som vertegenwoordigden. Door zeven jaren achtereen de hand uit te steken was L. er in geslaagd zich deze fortuin te verschaffen ter wijl hij bovendien den keizer de keizerin en an dere hoog geplaatste personen telkens lastig viel. Hij is nu wegens ongeoorloofde bedelarij want uil hoofde zijner blindheid had men hem slechts oogluikend laten begaan in hechtenis genomen. Volgens berigten uit Napels is de brigade van Caldarelli \olGaribuldiovergegaan. De gene raal Bosco had om redenen van gezondheid verzocht het kamp te mogen verlaten. De mi nisters hadden bij den koning geprotesteerd legen het zenden der vloot naar Triest. Volgens ge ruchten zou de koning bij zijn vertrek de troepen van bunnen eed ontslaan. De laatste berigten melden dat de koning zich in den avond van den fi dezer ten 8 ure had ingescheept. Vóór zijn vertrek had hij dc veroordeelden vermindering van straf toegestaan. Te Petaro heeft eene insurrectiounele bewe ging plaats gehad. Vierhonderd opstandelingen hebben de pauselijke troepen aangetast en ver dreven. De telegrafische gemeenschap met Na pels is afgebroken. Uit Napels wordt gemeld dat het an nex lonislische comité en de officieren der na tionale garde zich naar Salerno hebben begeven, om met Garibaldi bet ceremonieel te regelen van zijn intogl in de hoofdstadweike den 8 of 9 Sep tember zal plaats hebben. Men verneemt dat te Rome dagelijks een aantal paspoorten wordt uitgereikt. Vooral de priesters baasten zich been te gaan. - De Perceveranza van Milaan meldt dat het iu de afgeloopen week le Monlo Maggiore op Sicilië tot eene botsing is gekomen tusschen de landlieden en de burgers en de geesteliikheid. De aartspriester 1 edellieden en nog cenigc vrouwen én kinderen werden vermoord. De krijgsraad heef ^Oder schuldigen doen fusilleren. Wat le Damascus inzonderheid eene algc- meene sensatie heelt verwekt is de arrestatie van den grooien sheik Gliehul Mcssaï. ucze toch werd door de Muzelmannen voor een afstamme ling van den profeet gehouden waarom hij dan ook als een heilige werd vereerd en geen hunner hem voorbijging zonder te kimden. Tegelijk met hem zijn een aantal van de voornaamste opperhoofden gearresteerd waarvan *»r negen zijn gespiesl welke gruwelijke strafoefening reeds sedert eene reeks van jaren niet was toege past. GROOT-B RIT T ANNIE N. Londen 9 September. Uit Weeuen is bel vol gende berigt ontvangen Het derde vierde vijfde en achtste legercorps is op voel van oor log gebragt. De met verlof naar hunne haard- sleden gezonden soldaten zijn onder de wapenen geroepen. Het bestuur vanden zuider-spoorweg beeft bevel ontvangen om alles gereed te houden voor het vervoer van troepen. Het keizerlijk pa leis le Helzcndorf bij Weenen wordt gereed ge maakt lol ontvangst van den koning van Napels. JONGSTE TIJ DINGEN. Napels, 9 September. Garibaldi is alleen hier aangekomen en met geestdrift door de be-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1