69. Woensdag: 29 Augustus. I860 WOENSDAG ZATIROAG. Vitnoodiging Besturen en Administratie» Inspectie op de Straten. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEEUIMIM A BONN EMEN TS-PR1JS. Per drie maanden f 2,00. Franco jier post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CflIJN T: P RIJS DER ADVERTENT IE N. Gewonel2'l, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve het7,egelregl. Openbare Raadsvergadering- gehouden te Zlcrihzee den 27 Augustus ISOO. Voorzitter Mr. B. C. Can. Secretaris Mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heer van der Vliet, uitlaudig. De notulen van 2H Julij zijn goedgekeurd. Dc commissie van onderzoek rapporteert bij monde van mr. van (tongen op de rekening der gemeente over 1889 advïjse- rende tot goedkeuring en wordt dezelve voorloopig vastgesteld op/S8S83,tO ontvang 84887,01 uitgaaf en f 3995,49 goed slot, terwijl zij aan Gedeputeerde Staten zal worden opgezonden |)e begrooting voor 1861 wordt door Burgemeester en Wet houders aangeboden tot leden der commissie van onderzoek benoemt de Raad de heeren mr. de Clercq dr Keiler en mr. de Crane, in wier banden ook gesteld worden een adres van W, M. van Setten om zijne jnarlijksche gratificatie de be- groofing der gesubsidieerde armbesturen de directie der brand weer en der schutterijzijnde de begrooting 14 dagen ter visie gelegd en verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders brengen ter tafel de voor stellen tot regeling van liet armwezen, de Voorzitter stelt voor die stukken ten fine van onderzoek te stellen in handen der commissie van de begrooting, omdat tusschen eenige posten van uitgaaf en deze voorstellen zulk een uaauw verbaud be staan dat men zonder kennisneming der laatste, do eerste n.-et wel zoude kannen beoordeelen ten gevolge van een ver zoek van mr. de Clercq zijn voor deze zaak aan .die com missie door den Raad nog toegevoegd de heeren van der Grijp en Ochünan terwijl de Voorzitter om de groote haast die bij deze zaak is, verzoekt, dat de commissie zoo mogelijk haar rapport nog vóór dat van de begrooting zal uitbrengen en de stukken voor de leden die niet in de commissie zijn 8 dagen ter visie worden gelegd. Ten gevo'ge van de aanbesteding van de herstelling aar. de beschoeijing bij het sas en de reparatie der torens van de Kleine Kerk stellen Burgemeester en Wethouders eene af- cn overschrijving voor uit onvoorziene uitgaven 1860 op- 11. III, 1. i, hiertoe wordt besloten. Aan dezelfden wordt een crediet toegestaan van 300 voor ameublement en verdere inrigting van de comparitie kamer iu het telegraafgebouw. Op hun verzoek wordtonder goedkeuring van Gedeputeerde Staten aan K. W. Mu3 voor 7 jaren gecontinueerd de huur van 52 el gronds in de wandeling, ii/t,50 's jaars en aan C. van den Berge vergunning verleend, om 18 a, 20 roeden grond in de gracht achter den olijmolen aan ie plempen en tot teelgrond in te rigtenin 3'jarige erfpacht ad 4 '8 jaars, beide onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Door Pr. Goemans als gewezen voorzitter van het genoot schap Physicais aan Burgemeester en Wethouders verzocht de instrumenten van dat genootschap die ingevolge het re glement bij de ontbinding, in bewaring van bet Bestuur zijn gesteld ten gebruike te geven aan de op 'e rigten industrie school deze zaak wordt ter behandeling aan Burgemeester en Wethouders opgedragen. De commissie ad hoe rapporteert bij rnonde van mr. Fokker, op de rekening van het Hervormd Diaconie Armbestuur die wordt goedgekeurd met143,97,607j ontvang 14393,81 Uitgaaf, goed slot/37/2 I)e orde van den dag uitgeput zijnde, vraagt de heer de Clercq hel woord hij zegt in de vorige vergadering niet tegenwoordig gewpest te zijn als zijnde door ambtsbezigheden verhinderd gaarne was hij daar geweest omdat er eene zaak behandeld is die zeer zijne belangstelling heeft gaande ge maaktde rekening der gazfabriek als lid der commissie van onderzoek beeft hij de bedenkingen die hij daarop had aan zijne medeleden medegedeeld, maar hopende bij de behandeling tegenwoordig te zijn toegestemd dat zijne zienswijze niet ge heel in het rapport werd opgenomen, door zijne absentie is hij verhinderd die bezwaren in het mi Iden te brengen cn hij acht zich om het groote belang der zaak verpligt zulks thans te doenhij was voornemens geweest beden voorstellen des wege te doen maar moet daarvan afzien als niet voldaan hebbende aan art. 6 van het reglement van ordehij ziet daar gaarne van af en verklaart zich bereid zijne aanteekenin- gen in handen van Burgemeester en Wethouders te geven van wie hij liever, dan van zijne zijde, deswege later een voor stel zal zien doen. 1. Heeft hij èn in het gemeenteverslag èn elders tot zijne verwondeiing gezien, dat gesproken werd van overwinsten der fabriek, hij komt daar tegen op daar z i. op de rekening een te kort is, immers van overwinsten kan bij eene industriële zaak dan eerst sprake zijn wanneer er een hehoorlijke rente gemaakt wordt en de noodige fondsen tot redintegratie van liet kapitaal aanwezig zijn. De baten en lasten berekent hij volgenderwijze Baten: Winst volgens de rekening gesteld op 154*,09 de onkosten der straatverlichting - 3100,12 voor betere verlichting memorie. Hoewel het hem niet duidelijk is geworden of onder het kapitaal, dat gezegd is voor de fabriek besteed te zijn de als bedrijfskapitaal uitgeschoten 4000 zijn gferekeud, stelt hij het kapitaal zoo als het is opge geven op ƒ73825,93,dit behoort z. i. als elkeindustirële zaak tc renderen o pet. renteƒ3601,29 - voor achteruitgang der fabriek, ijzeren buizen enz., stelt hij bij matige berekening 4. pet. - 2953,045 de si raten bebbcn ten gevolge het leggen der buizen meerdere reparatie noodig de brandassurantis penningen, die, hoewel in eens betaald hij meentdat om de rekeningen uil. een t.e houden, jaarlijks moe ten voorkomen voor tegenspoeden en onvoor ziene rampen 150, - 75,- f 4644,21 6889,33 waaraf de baten als voren f 4644,215 volgens deze berekening zou deer du seen tekort zijn van 2225,12 gevende dus ecu geheel ander resultaat dan de rekening van Burgemeester e.n Wethouders ook zelf al memt men aan dat de berekening van 4 pet. voor acht eruitgang de reparatie der straten en de assurantie iets te hoog genomen zijn hetgeen echter nimmer lUOO zoude bcdrageu zoodat z. i. dan nog 1200 te kort zoude zijn. 2. Zag hij met verbazing in de Zievikzeesche Courant een relaas, dat de straatverlichting met gaz f 1724,69 miudcr heeft gekost dan zij met olie zoude gedaan hebben bij meent dat tneu tot dergelijke verkeerde voorsielling komt wanneer men spreekt over zaken waarvan men geen verstand heeftimmers kan er van mindere kosten geen kwestie zijn zoo lang de rente en reiiutigrntie niet gedekt zijn. Voor zich is hij overtuigd dat de fabriek thans nog slechte rekening geeft, hij gelooft echter wel, dat zij in het vervolg goed zal werken cn ziet niet voor bij de min gunstige omstandigheden waaronder de exploitatie heeft plaats gehad ten eiudu in het vervolg geene verkeerde voorstclliugeu te maken acht hij het noodigdat behoorlijk worde nagegaan hoeveel kapitaal aan de fabriek is tcu koste gelegd en dat aangelegd worde een behoorlijk kapitaal cn intrestrekening, hij acht liet om bet hoogc belang der zaak ook wenschelijk voor Burge.i eestcr en Wethouders, aan uien hij gaarne zijne aauteekeningen geeft, ten einde die zaak uu of later te behandelen en wanneer zij zijn gevoelen deelcc ?al hij gaarne van hen een voorstel deswege ontvangen. De Voorzitter vertrouwtdat mr. de Clercq hem ten goede 3al houden zoo hij thans niet op die cijfers zoo dadelijk ant woordt wanneer hij die van z. ed. mag hebben wil hij gaarne daarover met de heeren Wethouders spreken en alsdan na overleg met hen, in eene volgende vergadering antwoorden; wat de aanmerking omlreui de courant betreftmoet hij echter z. ed. opmerken dat dit verslag gegeven wordt geheel onaf hankelijk vaD het Bestuur, dat dus het Bestuur daarvoor niet verantwoordelijk kan zijn cn dit zoowel omtrent het verslag iu de Zierikzeesche courantals elk ander verslag geldt. Mr. dc Clercq herneemt dat hij ook geenziuts bedoeld heeft daarmede iets tegen Burgemeester eu Wethouders te zeggeu doch het alleen gereleveerd heeft, om te toonen welke verkeerde gevolgtrekkingen men maken kau wauueer men de zaken niet goed inziet. Waarua de vergadering is gesloten. Ue aanmerking geplaatst in het nummer van 1 Aug. 11. waarop de heer de Clercq doelt luidt als volgt: Wij kuuuen onze lezers mededeelen dat uit eene der bijlagen van de reke ning der gazfabriek blijktdat dc straatverlichting met gaz in 1859 f 1764,29 minder heeft gekost, dan zij met olie zoude gedaan hebben." Door het gezegde dat wij die uitdrukking zouden gebpzigd hebbeu zonder verstand van de zaak te hebben, achten wij het noodig mede te deelen wat wij daarmede bedoeld hebben hoewel wij volgaaroeerkennen dat wij wat de geheele rekening betreft, natuurlijkerwijze niet op de volle hoogte te zijn. Bij de eerste rekening der gazfabriek vastgesteld in de Raads vergadering van 29 Mei 1858 (zie no. 44 van onze courant van dat jaar), heeft de rapporteur mr. Fokker berigtdat die rekening vergezeld was van een vergelijkende staat van wat de straatverlichting "nu kost en van wat zij met olie zou ge kost hebben, waaruit resulteertdat de gazverlichting f 11)34,7Ü minder heeft gekost dan zij met olie zoude gedaan hebbeu. Iu het rapport van de rekening der fabriek over f 858 uitgebvagt 9 Mei 1859, (zie n. 38 van dat jaar) komt voor dat de straatverlichting met gaz de som van 1362,25 minder ge kost heeft dan die met olie zou hebben bedragenin het den 2 Julij uitgebragt rapport werd die berekening niet opge geven wij achtten het voor het publiek niet ondienstigin dien de staat nog bestond, de vergelijking met voiige jaren te kunnen maken en hebben bij eeu paar heeren leden van den Baad, na de vergadering geïnformeerd of die lijst was bijge houden en welk resultaat zij gaf, de inlichtingen die wij be kwamen hebbeu wij iu een noot op het verslag medegedeeld. Zijn wij wel onderrigt, dan is die staat zoodanig ingerigt, dat men aan de eene zijde vindt de kosten der straatverlich ting met gaz voor dit jaar door mr. de Clercq iu zijne be rekening mede gesteld opƒ3100,— aan de andere zijde de berekening wat de oliever lichting aan aaunemer arbeidsloonen en het be kende getal vaten olie, tegen den middelprijs zoude gekost bobben hetgeen dan volgens het geen men ons mededeelde,4824 69 zonde moeten geweest zijn. Zoo als wij zeiden in 1858 werd die staat mede officieel aangehaald en als waar aangenomen niettegenstaande er toen een nadeelig saldo op de rekening der fabriek was, Hoewel geenzins geroepen, nog minder bevoegd om de rekening van de commissie tegen den heer de Clerc.j te ver dedigen meenen wij echter onze lezers te mogen aanraden zich vooreerst van oordeelvellingen te onthouden totdat zij, door de wedêrleggingen vau Burgemeester en Wethouders de zaak van beide zijdeu kunnen beoordeelen. Burgemeester en Wethouders van Ziefikzee maken hekend dat op Zaturdag den 1 Septem ber o. k. eene al^emeeneInspectie op de Straten in dez«' Gemeente zal worden gehouden en waarschuwen de Ingezetenen, om de straten stoepen en goten oen ieder voor zijn hnis pakhuis en erf, naar behooren schoon gemaakt en gereinigd te houden zullende de nalaligen vert-alien in dc boeten en straffen in het policic- reglcment voor deze gemeente verordend. /h'tikzeeden 22 Augustus i860. B. G. G.V IJ Voorzitter. J. P. N. GUM KB INS Secreians. I>e Rukgemekstkr van Zierikzce verzoekt aan allo Veehouders in deze Gemeente, cm zoodra zich bij eene koe natuurlijke* Pokken op (Ir Uijers vcrlooneiidaarvan ter stond kennis te mogen ontvangen. Zieriltzee den '25 Augustus 1800. B. C. CAU. BEKENDMAKING. OünGEMEESTEH en Wetiiobdees van Zieriltzee maken bekend dat de begrooling dezer Gemeente voor hel dienstjaar 1861 zooals die heden den Gemeente-Raad wordt aangeboden van heden lol den 11 September Ier lezing voor een ieder op de Secretarie ten Raadhuize zal voorliggen cn legen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld wordt ingevolge de wet. 'Lierikzée den 27 Augustus I860. II. C. CA[j Voorzitter. 3. P. N. ERMERINS Secretaris. Zierikzee, 27 Augustus. In de II. zaturdag gehoudene algemeene vergadering van de Ver- eeniging voor Zeeuwsche Muzijkfeesten is besloten dat in Mei of Juntj 186 I het zesde muzijkfeest zal gevierd worden te Middelburg. Het comité beslaat uit de heeren mr. G. A. FokkerJ. J. de KanierG de Bruijne (leden van hel hoofdbestuur)C. D. Kruithof, mr D. Berdenis van BerlekomJ. Laieijn en J. Fak Brouwer De muzijkale directie is opgedragen aan den hoer IV.R. Ceulen. Het volgend programma is vastgesteld voor den eersten dag Hitler's Oratorium Die Zerstö- rung Jerusalems voor don tweeden dag Beethoven's Pastoraal symphonic Frühiingsbot- schaft van Niels Gade de 9.5e Psalm van Men delssohn Bartholdy en Ëliah op Horeb van F. Koenen. Uit Middelburg schrijft men van 24 dezer. Onder hel groot aantal pholografen die de jongste kennis bezochten is zoo als menige voorbij ganger heeft kunnen opmerken de concurrentie herhaaldelijk oorzaak geweest van woordenwis selingen waarbij men soms handgemeen werd. Twee hunner vooral en dal wel broeders uil 's («ravenhage braglen elkander moedwillig zoodanige slagen en kwetsuren toe dal zij door de poiicie in verzekerde bewaring zijn genomen. Te dier zake stonden zij gisteren voor de regl- bank alhier te reg» en werd een hunner tot gevangenisstraf van eene maand en 8 boete en de ander tot 8 dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Men schrijft uit \rnhemvan 23 «leze*. D« na»olgende generaals en troepen zijn den -en '22 dezer in de legerplaats te Millingen aange komen als de luitenant generaal Duycker opperbevelhebber der kamp- rende troepen uit 's Hage de generaals-majoor Schartenvn baron van der Dui/n van Maasdam uit Vlissingeis en 's Heriogenbosch kommanderende de Isle en 2 le brigade dier troepen. Destaf, de mu/ijk en het 1 sle 2de en 3de bataillon van b«*t regemcnl grenadiers en jagers uit 's (lage en Lcyde». Het Iste 7de en 3de bat. van het 1ste reg. inf. uil Arnhem Grave en Nijmegen en ook de slof van gemel l reg. mede uit Nijmegen. Het Iste 2de eu 3de bal. van hel 5de reg. inf. uil Woerden en 's Bosch cn de staf van gemeld reg. mede uit 's Bosch. Het Iste 2de en 3de bat. van hel 7de reg. inf. uit Amsterdam Helder Delft met den staf uit Utrecht. Het 1ste esc. van bet Iste reg. drag, uit Venlo. Het 1ste 2de en 3de esc. en de staf van hot 5de reg. drag, uit Deventer. Twee batterijen van het reg. veld-artillerie uit Ui reent en één uit Amersfoort, alsmede de.twee cornpag- nicn transporttrein van dat reg. mede uit Utrecht en Amersfoort en een halve batterij van he| reg. rijdende artillerie uil Levden welke reeds te Amersfoort aanwezig was. Bij de gehouden hertenjagl hoeft Z. K. II. de prins van Oranje een groot hert geschoten. De Ulrechlschc Courant deelt een brief uit Beyruth mede geschreven aan boord van Zr. Ms. fregat IVassenaer, waaruil wij het volgende overnemen a Al hetgeen de dagbladen omtrent het voor- g'-vallene hebben verhaald is niet alleen waar maar zelfs zacht gekleurd bij al wal werkelijk is geschied er is niet alleen gemoord maar gemar- lel 1 op de vreeselijksle wijze. Uenigc kinderen zijn op denscbool der moeder in slukken gehakt anderen op bajonetten rondgedragen kunne noch leeftijd heeft genade gevonden. Alleen de schoonste vrouwen en meisjes werden voor de harems gespaard en had Huropa zijne eskaders niet naar Beyrulh gezonden deze plaals ware hetzelfde lot niet ontgaan daar de Drusen reeds lot nabij de stad waren doorgedrongen en de dweepzieke Mahomedaansche bevolking gereed was zich bij hen aan te sluiten. Gisting blijft er altijd nog bestaan maar nu zij weten dat in een oogenblik eenige duizende soldalen cn ma trozen aan den wal kunnen worden gezet die hun een maaltijd van blaauwe boonen zouden voorzetten welke zij moeijelijk zouden kunnen verteren moet de gisting wel bedaren. w Alles wacht nu op de komst der Fransche troepen, die men zegt dat met goedkeuring van den sultan zullen lauden ofschoon de r n- gelschen zoo als men wil liever hadden dat de Turken hel zonder vreemde hulp hadden kunnen klaren. De order is heden den 8 Aug.) gekomen dat de Wassenaer naar Holland moet lerugkecren, doch hij zal waarschijnlijk eerst te Milo victualie van het trantportschip de Heldin moeten in nemen. Te Luik had verleden donderdag een mug- genregen plaals zoo overvloedig was het ge tal dier insecten dal inde stad vi<'l dat zij iu elk vertrek der woningen in massa doordrongen. Men schrijft dit aan eene waterhoos toe. DUITSCHLAND. Kedlen, 25 Augustus. Voor eenige dagen heeft te WilkowiU een geduchte brand gewoed waardoor de groote fabriek, loebehoorende aan den heer von Rothschild gioolendeels eene prooi der vlammen is geworden de schade wordt op een half roiliioen florijnen geschat.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1