Zaturdag 25 Augustus. 1860 WOENSDAG k ZATURDAG. BESTOWS» t «IMSTIIATIffl Inspectie op de Straten. BINNENLAND BUITENLAN D, A IS ON iV E M K M T S-P IIIJ S. Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,'25. Intending der Advert, daagste voren, noortO ure smorgens VE It S CHIJN T: P RIJ S DE R A I E RTL A 1E A. Gewone 21/, cents de regelGeboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1— 6 regels af 1 behalve betZegelregt. UITTREKSEL uit hot verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Statenin do zomervergadering van 1860. CFERVOLG en SLOT.) HOOFDSTUK XVI. b. Buitenlandse/ie handel. I Van enz. Q De buitenlandsche handel te Zicrikzee bestond voornament- lijk in steenkolen, klipzout, verwhont, bindrotting onbe reidde vellen, rijst, suiker, peper, indigo, vanillegum vitrioololiegranen suiker d'ammer gezaagd en ongezaagd bout, 1 wijn leer enz. De regtstreeksche invoer bestond in steenkolen 51709 mudden en 37380 ponden van New-Castle 21049 muddeu en 70650 ponden van Belgie11093 mudden van Prui-sen klipzout 997640 ponden wijn 67<'8 kannen vitrioololie 2620 flesschen of 277999 ponden, rijst 350500, suiker 419327, indigo 5600 poper 44000 tin 15500 ponden vanille 8 kisten gum d'ammer 25000 ponden, buffelveJlen 710 stuks, venster glas 40 kisten. Voor doorvoer werd aangegeven eene hoeveelheid van 11070 muddeu steenkolenwelke met het 6chip Grondwet naar Nedcrlandsch-lndie is verzonden. De uitvoer bestond in 612 mudden ajuin, 25995 ponden garancine, 33540 stuks hazen-, konijnen- en bunsingvellen, 2706 bemandde ledige vitriool-flesschen 200 tonnen secreet- mest, 4761 mudden gerst, 485 mudden koolzaad. 149 mud den boonen357 mudden tarwe, 14000 ponden koolteer. Te Veere werd wederom niets noemenswaardigs in- of uit gevoerd Van Brouwershaven werden naar Londen verscheept 987 schapen en lammerenalsmede 9599 zakken mosselende laatste waren van Bruiuisse herkomstig. c. Binnenlandsche scheepvaart. f'e enz. De te Zierikzee te huis behoorende schipperij vond ge regelde vaart en ging vooruit. Het vervoer van zelkasch was voor haar van groot belang. Behalve de stoomboot op Bot terdam, voeren van daar 23 vaartuigen, waarvan het grootste 87 en het kleinste 11 tonnen meette. d. Buitenlandsche scheepvaart a. Zeeschepen. Haven enz. Haven van Zierikzee: van of naar Engeland 40 in- en 39 uitgeklaard van of naar Drammen 2 in- en 1 uitgeklaard vaa of naar Nederlandsch-Indie 1 in-en 1 uitgeklaard, van of naar Denemarken 1 uitgeklaard. b. Rivierschepen. Tc enz. Het getal der te Zierikzee binnengekomene en van daar vertrokkene rivierschepen .beliep 978, waarvan 958 metende 2152 tonnen onder Nederlandscheen 20, metende 404 ton nen onder Belgische vlag. Langs enz. Het getal der te Brouwershaven binnengekomen schepen bedroeg 267 met eenen gezamentlijken tonnenlaat van 109092; van daar gingen naar zee 116 schepen, tonnenlast 31063. Te enz. De beide werven voor zeeschepen te Zierikeee deelden in de kwijning in welke die tak van nijverheid over het algemeen verkeert. Geene schepen werden aldaar op stapel gezet of té water gelaten. Op de stads commercie-werf werd eene scheepshelling aan gelegd. De kleine werf aldaar verkeerde in vrij guostigen toestand. Behalve het afbouwen van ettelijke kleine vaar tuigen had men aldaar tamelijk veel herstellingswerk te verrigten. Op enz. HOOFDSTUK XVII. INRIGTINGEN IN VERBAND STAANDE MET DE UITOEFENING VAN HANDEL EN ANDERE BEDRIJVEN, a. Malen en ge wigten. Van alle zijden ontvingen wij de verzekering, dat de op het stuk van maten en gewigten bestaande verordeningen, op weinige uitzonderingen nabehoorlijk worden nageleefd. Ter zake van overtreding dier verordeningen stonden te r<*gtin het arrondissement Middelburg: 8, in het arrondis- scment Goes: 69 en in het arrondissement Zierikzee: 22, te zamen 99 personen; van welke 95 tot boete werden veroor deeld terwijl 2 aangeklaagden vrijgesproken en 2 anderen van alle regtaver vol ging ontslagen werden. De herijk van 1859 liep geregeld af. De opkomst der ijk- pligtigea liet, over het algemeen weinig te wenschen. De arrondisaements-ijkersbleven met naauwgezetheid hunnen pligt vervullen zonder, voor zooveel ons bekend is, aanleiding tot bezwaren aan de 2ijde der ijkpligtigen te geven. Het bedrag der gedurende het jaar 1859 ontvangene ijk. loonenvoor zooveel de maten en gewigten betreftwas in het ük-arrondissement Middelburg f 1385,19; Zierikzee ƒ1183,438; Goes 972,54® Oostburg f 473,40 en te Hulst 529,53s, te zamen/'4544,10s, of/" 148,54'meer dan in 1858 ter zelfder zake is ontvangen. Deze vermeerdering wordt deels aan het strengere toezigt deels aan eenige meerdere ontwikkeling der winkelnering ten platten lande toegeschreven liet toenemend gebruik van Ned. maten en gewigten bij de landbouwers schijnt echter daaraan almede niet vereend te zijn. b Middelen van vervoer te water. Vergunning enz c. Middelen van vervoer te lande. Vergunningen zijn verleend voor wagendiensten tot vervoer van personen en goederen tosschen Neuzen en Gent, en tus schen Zierikzee en Zijpe. lïerstgemelde is echter weder ingetrokken. Laatstgemeide verving eene vroeger verleende vergunning voor eene wagendienst tusschen Brouwershaven Zierikzee ën Zijpe, welke nu mede.is ingetrokken. Gestaakt zijn de wagendiensten tusschen Zierikzee en Zijpe, in verband met de stoombootdienst tusschen Goes en Rotter dam en die tusschen Schoondijke en Oostburg van W. M. Almekinders. I11 1859 werden 35 wagendiensten, met de noodige ver gunning, uitgeoefend waarvan de 2 vermelde in den loop van het jaar werden gestaakt en 1 mede hierboven vermeld als vervangen werd ingetrokken. Volger.s enz. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt lor kennis van de ingezetenendat er op Maandag den '27 dezer des middags ten één ure op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. 'Zierikzee, den 22 Augustus I860. De Burgemeester B. c. cau. KENNISGEVING. Ito Burgemeester van Zierikzee brengt ter openbare kennis: dal gcenc premiën voor hel vangen en dooden van schadelijk gedierte meer zullen worden toegekend dan voor zoo ver het vertoond is vóór I September aanstaande. Zierikzee den 22 Augustus 1860. B. C. CAU. Huegkmkvster en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat op Zaturdag den I Septem ber e. k.eene algemeenelnspectieopde Stralen in deze Gemeente zal worden gehouden cn waarschuwen de Ingezetenen, om de stralen stoepen en goteneen ieder voor zijn huis pakhuis en erf, naar behooren schoon gemaakt en gereinigd te houden zullende de nalaligen venallen in de boelen en straffen in bet policie- reglement voor deze gemeente verordend. 'Zierikzee, den 22 Augustus 1860. II. C. CaÜ Voorzitter. J. P. N. ERMER1NS Secretaris. ill LD Zierikzee 24 Augustus. Gisteren avond kwamen alhier aan cenige leden van den raad van den waterstaat voor de Zecuwschq pevqr- defensie die onder voorlichting van den inge nieur van den Sanlheuvelde voornaamste oever vakken van de polders Bruinisse Oosterland de Vier Kannen en Schouwen in oogenschouw namen en heden namiddag naar Zuid-Beveland vertrokken om aldaar de opneming der oevers voort te zeiten. Alen verzekert, dat Z. M. de koning den minister van binncnlandsche zaken baron van Heemstra begiftigd heeft niet bet grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Dezer dagen is de beroemde violist Wieniawski in de nabijheid van Parijs in hel huwelijk getreden met miss Hampionoiebt van den bekenden componist Osborne. Uit Bath schrijft men dat de vorige week aldaar is aangekomen de Belgische giekgenaamd Cigar kis Ije toebehoorende aan den beer W. A van Maenen Ie Antwerpen. Zij was gestuurd door den heer van Maenen bestuurslid (Lr Ant- werpsche yacbtclub en geroeid door de heeren P. Rets'm SteppeF. Steppe en A. Mertenswer kende leden dier club. Men legde hel traject van achttien zeemijlen af, in een uur drie en vijftig minuten en zoude dit nog in eenige mi nuten minder gedaan hebben ware het niet dat nvn van af den Ouden Doel door den steeds toenemenden zuiden wind met zware deining le worstelen had. Vooral stond hel water zeer hol bij het aandoen van de haven van Bath doorliet kenteren van don stroom. Kone weddingschap tusschen die heeren en een groot getal liefhebbers van Antwerpen gaf tot dien togt aanleiding. De toegestane tijd was twee uren en dertig minuten en de afstand is dus in 37 minuten binnen dien tijd afgelegd. LI vrijdag had op hel land van den land bouwer Jan Zandeeonder Krabbendijkc een zonderlinge jagt plaats. Lenige arbeiders waren be* ig rnct erwten tc pikken toen een zeer groole haas in volle ren tegen debeenen vaneen hunner een jongeling van 16a 17 jaren kwam aanloopen en versufd bleef liggen. Iloe ook verschrikt maakte deze zich dien tijd ten nutte en trof het wild doodelijk met zijn pikker. Het baas heeft bijzonder lekker gesmaakt zoodat men ook roet zijne kameraden verlangt kennis tc maken Te 's Hage is een professeur de bitlard werk zaam die met zijn neus cn uisten de verwon derlijkste caramboles maakt en daarbij nog 49 op de 50 punten voorgeeft. Men schrijft uit Amsterdam van 21 dezer. I)r, Chronik beeft zaturdag II. eene voorlezing gehouden op den Kloveniersburgwal, in de zaal van hel Wapen van Amsterdam. Ondanks dezen loffelijken maatregel waren er talrijke policie- beamblen en dragonders noodig om dr. Chronik legen mogelijke aanranding van kwaadwilligen te beveiligen. Massa's Israëlieten hadden zich in den omtrek van hel gebouw opgehoopt en zelfs in de Kalverstraatop de hoogte waar dr. Chro nik woont, hadden zij zich vóór de lezing in groo en getale vergaderd. Deze wasechter reeds vroeger, vergezeld van een inspecteur der poli - cie naar het lokaal op den Kloveniersburgwal vertrokken. Men schrijft uil Amsterdam van 22 dezer. Onder de laatst ingezonden voorwerpen op de allezins merkwaardige tentoonstelling voor on derwijs alhier iszeer belangwekkend een houten bord waarop door middel van bouten pennen en strooken papier, op eene zinnelijke wijze voor eene geheele klasse van leerlingen het fta- liaansch boekhouden in zijn geheelen omvang, kan worden onderwezen. De uitvinder, de lieer Coffg te Parijs noemt hetTableau démon- slraleur de la tenue des livres en parite double. Men koestert de gegronde verwachting, dat dit nieuwe middel werkelijk veel lol vereenvoudiging en duidelijke voorstelling hij bel onderwijs in het boekhouden zal kunnen bijdragen. Naar wij uit eene goede bron vernemen bevinden zich tbans le Maastricht een vijftiental Jezuiien, die uit de Siciliaarische stad Palermo door de revolutiouuaire trawanten van Garibaldi veyaagd zijn. rHKHKRIJK Parus, 20 Augustus. Garibaldi maakt zich ge reed om zich in hel koningrijk Napels te werpen. La Patrie verzekertbij gebreke van andere belangrijke narigten dal Garibaldi zich den 17 dezer nog te Cagliari <p Sardinië, bet hoofd kwartier der operatiën betond. Vloer dan ooit moeten wij ons dus voorbereilen op, zoo als een schrijven uit Turijn zegt, een of anderen on- verwachlen coup de theatre." Intusschen schijnt eene aanslag op Napels grootc bezwaren op le leveren want het zieltogende koningschap heeft er zijne laatste krachten bijeenverzameld. Ken brief uil Napels schildert den toestand dier hoofdstad met de levendigste kleuren ik kan niet beter doen dan u daaruit een en ander rnedn te deelcn vooral ook omdat aller belangstelling thans derwaarts wordt getrokken. I I Augustus. Men komt mij wakker maken met de tijding dal Garibaldi dezen nacht geland is le Gastellamared. i. op een uur afstands van Napels langs den spoorweg. Ik weet niet wat er van aan ismaar alles is mogelijk. Wanneer men inij verzekerde dat de aanvoerder der vrij willigers het paleis des konings was binnenge trokken, zou ik hel wel niet dadelijk gel ioven, maar evenmin zou ik het voor onmogelijk vor klaren. Hoe 't zij de stad is als ingenomen of althans belegerd. De winkels en de huisdeuren worden slechts aarzelend geopend. Bij de h aven worden geduchte Iroepenmassa's verzameld even als op het plein van liet kasteelrondom liet koninklijke paleis. Al de troepen zijn op de hoen. De galantuomini durven zich niet op straat vertoonen. Gisterenen zondag regende hel tele grammen in de straten. Ieder had het zijne en gaf het voor officieel uil. Al/en kwamen daarin overeen dat Galabrië in opstand was Den eer sten dag waren de opstandelingen ten getale van 200, den volgenden dag van 2000. Zij hadden een verschanst kamp gevormd en 49 schapen opgegeten." Uit dit staaltje kan men de rond- loopende geruchten beoordeelen. In de heden ontvangen llaliaansche bladen vindt men nog de navolgende meer of min ge loofwaardige herigten Uit Messina wordt den 13 dezer geschreven dat de Veloce die te Palermo werd gerepareerd den l2des avonds ten 5'/, ure zich aan den Faro bij Garibaldi heeft vervoegd. Het vaartuig had een vrij groot aantal vrijwilligers aan boord die zich onder de bevelen van den dictator gaan stel len. Het Siciliaansche leger beschikt thans over vijf stoomschepen. Den 13, ongeveer ten 3'/, ure is de Veloce naar de kust van Galabrië gestoomd en heeft daar 8 a 900 manschappen aan land gezet die zich onmiddelijk hebben vereenigd met de vrijwilli gers die in de jongste twee dagen waren geland. Het schijnt dat zij hun lijd goed besteed hebben want ten 4 ure hoorde men in hel zuiden kanon- scholen waarschijnlijk van hel fort Scylla dat zij znllea hebben aangevallen. Men verwachtte op nieuw het vertrek van vrijwilligers. Het aan tal Garibaldiancn in Calabriëootscheeplwordt op minstens 5000 geschat." La Patrie deelt een schrijven mede uit Na pels waarin o. a hel navolgende voorkomt om trent den aanval van de Turkert/ de vroegere Veloce) op een linieschip in de haven van Gastel lamare en omtrent de verbanning van den prins van Aquila. De Véloce had sinis een ig - uren, onder lïngelsche vl ag op de ree de van Casiellamare en in dr- golf van >alerno gekruist zonderden argwaan der kustwacht gaande le maken. Tegen elfuredesavomls kwam hei schip voord scheeps timmerwerf liggen cn wer len aanstonds eenige booten nedergelaten waarmede men de kabels van het oorlogschip Monurque ging kappen. Deze manouvre weid mei zooveel snelheid vol- bragt dat de schildwachten geen lijd hadden de equipage te waarschuwen. Toen men echter de ankerkettingen wilde gaan doorvijlen, bespeurde men op de Monurque wal er gaande was en ont stond er eene korte worsteling. Waarbij de kom- mandant Aclon ligt en twee man van de equipage doodelijk door gewecrschoieu werden getroffen. De kapitein van de lurkeryziende dat zijne sloule onderneming mislukt was koos hel ruiiun

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1