mmm A iMimsTimiw ,H°. 65. W oensdag 15 Augustus. WOENSDAG ZATURDAG. SA 1860 AANBESTEDING. A II O N Al E ill E N 1 S-P n IJ s. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. I E It S C H IJ iV I P li IJ S DER Al) V E li TE A T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 1—6 regels a f behalve hetZegelregt. Tentoonstelling van Itlf verlteltl. In het aanstaande jaar 1861 zat te Haarlem gehouden worden eene algemeentNationale Tentoonstelling van Nijverheid. l>e Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, van welke dit plan is uitgegaan doet daarmede een werk harer roepieg allezins waardig en mag zich verzekerd houden van de belaugstelling van allen, wie de stoffelijke welvaart eu de eer van het vaderland ter harte gaan. Men zal zich herinneren dat der gelijke nationale tentoonstellingen vroeger, vau gouvernements- wege verordend, slechts twee malen hebben plaats gehad een maal nog tijdens onze veieeniging met Belgie, te Brussel, en de tweede in het jaar 1825 te Haarlem. Verschillende omstandig heden waaronder de politieke gebeurtenissen hebben later eene herhaling daarvan in den weg gestaantot dat de boven genoemde maatschappij meende zich de belangen daarvan te mouten aantrekkenen bij de herziening van hare wet in 1856 be paalde dat 2)rovinciale tentoonstellingen telken jaar zouden kunnen gi houden worden ter plaatse waar de algemeene verga dering bijeenkwam, maar dat de eerste algemeene nationale in 1801 zou zijn in de stad waarde maatschappij haren zetel had, om dit telken vijfjaren daar ter plaatse voortaan te herhalen. Meermalen is er beweerd dat Nederland geen land is van in - dustriu; dat handel en landbonw er voornamer takken van bestaan waren en dat de eigenlijke nijverheid meer 't huis behoorde bij onze naburen. Op de wereldtentoonstellingen van Londen en Parijs is ons land al zeer sober en beschamend vertegenwoor digd en ia veler oog isdaardoorde schijn versterkt, dal Neder land niet bij magte was om in een industrieel?» wedstrijd met andere natiën zelfs van gelijken rang gelijk Belgie en Zwitser land mede te dingen. Indien dit vermoeden waarheid ware zou een tentoonstelling van nijverheid hier te lande eer met be kommering dienen te worden te gemoet gezien dan met vreugde wie wil medewerken tot eigen beschaming Maar gevoelen onze industrieelen, dat ze daardoor in bnnne waarde gekrenkt zijn willen zij de eer van Nederland in hunne eigene eer handhaven, dan staat thans de gelegenheid open om zich jegens die verden king te wreeken op de meest eervolle wijze. Kn dat vermogen zij. Ter liefde van onze nationaliteit alzoo achten wij de aanstaande tentoonstelling een zeer gewigtig feiten roepen wij alle nijver heidsmannen in den lande met allen aandrang op om hunue beste krachten in te spannen Maar niet minder zien wij er eene zaak ia van hoog belang voorde industrieelen zeiven eene zaak van werkelijk materieel voordeel. Wat toch is voor den kleineren zoowel als voor den meer aanzienlijken fabriekant meer wenschelijk dan dat zijn fabriekaat lekend worde, dat hij gelegenheid hebbe om aan ieder belanghebbende te doen weten en ie laten zien wat bij hem ver vaardigd wordt. Daartoe besteedt hij aanmerkelijke sommen aan reizigers, aan ad verten tienaau uitstallingen, aan wat niet al, en schier iedere dag hunkert hij naar nieuwe invallen om het publiek op de hoogte te houden van zijne industrie. Üe grootste fabriekanten zijn ze industrieelen in hun hart willen altijd grooter worden en de minderen rusten niet lot dat zij het voorbeeld der meer aanzienlijken naderbij gekomen zijn. 'tls geen eerzucht, betamelijke eerzucht alléén, 'tisnooddwaDg, Wie 't niet doetzal met schade en met schande zien dat men elders te markt gaat voor voorwerpen die door hem even degelijk en goedkoopzoo niet vaak degelijker en goedkooper, gemaakt worden dan bij zijn concurrent. Eene tentoonstelling van nijver heid nuwelk beter middel bestaat er om den volke te laten zien tot welke hoogte men't door vlijt en inspanning in zijn vak gebragt heeft. De belooning voor de opoffering ten behoeve van zulk eene tentoonstelling besteed, zit voor verreweg de mees ten niet in eene medaille of eervolle vermelding maar daarin dat de bezoeker óij de voorwerpen stilstaat, het adre9 van den maker in gedachte houdt en eene levende annonce is, dat hij op de tentoonstelling dit of dat gezien heeft wat hij bij dezen of dien tot heden toe niet 1:ad gewi cht Een niet minder voordeel ligt in de waarheid der spreuk ieder spiegele zich zelv' aan zijn buurman. Wat al nieuwe toepassing van wetenschap en kunst op elk gebied van nijver heid Wat al verrassende wijziging van grondstof en bewer king overal en van alle kanten Wat al verfijnde smaak van vormen wat al doelmatig gebruik van deze of gene grootere of kleinere verbeteringDe wereldtentoonstelling van Londen en van Parijs hebben schier in iedere fabriek eu werkplaats van Europa hervorming en nieuw leven gebragt, en wie zich nog die tooverpaleizen van wonderen herinnert gloeit niet van ijver om 't wat verder te brengen dan tot heden züne krachten reikten!^ Op eene tentoonstelling leert de industrieel in één S meer^an opgesloten in ziju werkplaats met tobben en zwoegen doet in een heel jaar en terwijl alzoo de verbruiker het adres opteekent van den iuzender verlaat de inzender de zalen met zijn hoofd vol van plannen ter vol making van zijn fabriekaat. Zoo trekt ieder er zijn voordeel van: het land de handhaving zijner eigenwaarde, de natie hare ontwikkeling de individu de bekendheid en verbetering zijner producten. Ook de stad waar de tentoonstelling gehouden wordt J ?,en 'n de aanstaande tentoonstelling te Haarlem een industrieel en nationaal feestdat duizende bezoekers naar Haarlem zal voeren Haarlem mag er trotsch op zijn die ten toonstelling van Nederlands nijverheid in zijne wallen te mogen wachten. Haarlem, dat 's zomers voor den vreemde ling schier het uitgezochtsfe verfrisschiugaoord isdat door zijn rustige ligging, door zijn nabijheid met de hoofdsteden des rijks door zijn prachtige omstreken door zijn natuur- en kunstschoon reeds zoovéél heeft wat lokt en vasthoudt Haarlem zal m 1861 het middenpunt worden van ieders zo- roerplannen. Moge de stad de regering en de burgerij te zamen waardeeren wat ze te wachten hebben en bij tijds slechts zorgen dat zij die voorkeur waardig zijn. Zamen- werking van alle kanten kan de nationale tentoonstelling van nijverheid te Haarlem in 1861 tot een veclbeteekenend glans rijk feit maken. Gelijk bekendis, zal in het aanstaande jaar 1861 eene alge meene Tentoonstelling van Nijverheid alhier te Haarlem plaats hebben. Deze Tentoonstelling zal gegeven worden van wege de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid tiaar aanleiding der algemeene wet van die Maatschappij welke in het jaar 1856 is vastgesteld en bepaald dat om de vijfjaren de algemeene vergadering in Haarlem zal bijeenkomen als wan neer tevens daar ter stede eene algemeene Nijverheids-Tentoon stelling zal plaats hebben. Voorde eerste maal zal nu de Maatschappij uitvoering geven aan deze hoogst gewigtige bepaling welke zoo geheel overeen komt met hare hooge roeping Zij zal dat doen onder de goed keuring van haren doorluchtigen Beschermheer Z. M. den koning en mag zich verheugen in de toezegging van ondersteuning van de zijde zoo van den minister van binnenlandsche zaken als van de gewestelijke en plaatselijke overheden. Reeds heeft de raad der stad Haarlem localen van het Stadhuis afgestaan voor het houden der Tentoonstelling. In (lat collegie wordt nu beraadslaagd over de gelden welke van stadswege be schikbaar zullen worden gesteld voor het in orde brengen dezer localen, en het is allezins te wenschen dat dienaangaande en gunstig en vooral ook een spoedig besluit zal worden genomen vermits daarvan zoo veel zal kunnen afhangen voor het welsla gen eener onderneming, waarhij het land en de maatschappij het grootste belang hebben, en welke voor de zoo schoon en goed ge legene stad Haarlem de gelukkigste gevolgen zal kunnen hebben. In de algemeene vergadering der Maatschappij, gehouden te Arnhem in de afgeloopene maand Julijis door de depar tementale afgevaardigden aan het hoofdbestuur een zeer ruim mandaat toegekend voor de regeling van alles wat met de te gevene Tentoonstelling in verband staat. Dezer dagen heeft eene bijeenkomst plaats gehad van den president der Maat schappij den heer dr. G. Simons met de Haarlemsehe di recteuren de heeren mr. Joh. Enschedéjhr. A. C. Kruseman mr. P. hlabê den heer N. J. A. Travaglivoden voorzitter van het Haarlemsche departement der Maatschappij en tevens wethouder der stad Haarlem, en den heer F. W. van Eeden, den algemeenen secretaris der Maatschappij waarin men zich heeft verstaan omtrent de voorbereidende maatregelen en (1e voordragten zijn ontworpenwelke in de op 6 September aanslaande te houden vergadering van directeuren in behan deling zullen worden gebragtonder welke voordragten moet worden genoemd het programma voor de Tentoonstelling hetwelkterstond na te zijn vastgesteldter algemeene be kendheid zal worden gebragt. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Statenin de zomervergadering van 1860. (Vervolg.) HOOFDSTUK IX. Straatverlichting Het enz. De gazverlichting te Zierikzee moest in de eerste maanden des jaars alsmede in October nu en dan minder volledig blij ven bij de steeds onvoldoende gelegenheid van gaz-berging. Tegen November kwam echter een tweede gazhouderkuip, in gebruik. Men vleit zich eerlang eene zekere uitbreiding voor het buitengedeulte der gemeente aan de gazverlichting te kunnen geven, h. Gevangenissen. De verschillende collegiëu vau bestuur dezer inrigtiugen gingen met onverdroten ijver voort iu het behartigen der aan hen opgedragen belangen. Tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Zierikzee werd benoemd jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije ter vervanging van den heer mr. J. P. van der Bilt op zijn verzook eervol ontslag. Als enz. De gezondheidstoestand van de gevangenen te Zierikzee was nie» ongunstig. Over het gedrag der gevangenen werd niet geklaagdhuis houdelijke straffen zijn niet toegepast behoeven te worden. Door enz. Een gedeelte der gevangenen te Zierikzee werd bezig ge-, houden met het vlechten van kleine ronde biezen matten doch al spoedig bleek 't dat men zich moeijelijk van die matten kon ontdoen daar de winkeliers weigerden er een zoodauigen prijs voor te besteden dat daaruit eenig arbeids loon boven de voorgeschrevene uitkeering aan het rijk, kon worden betaald. l)it werk moest dus voorloopig gestaakt worden. Aan andere gevaugenen werd bezigheid verschaft door het pluizen van touw waarvoor eenig loon is uitbe taald geworden. Aan het schoolonderwijs in de gevangenis te Middelburg werd door 69 mannelijke en 44 vrouwelijke gevangenen en wel driemalen 's weeks deelgenomen. Ook in de gevange nis te Zierikzee werd geregeld twee of drie malen 's weeks schoolonderwijs gegeveu. Door 34- mannelijke en 19 vrouwe lijke gevangenen te Middelburg werd godsdienstig onderwijs genoten; terwijl voor de Hervormden en Itoomsch-Katholyken eenmaal 's weeks godsdienstoefening werd gehouden. De gevangenen Ie Zierikzee werden door de bedienaren der verschillende kerkgenootschappen herhaaldelijk bezocht, het welk eenen goeden invloed op hen uitoefende. School- enz. Het onderhoud de voeding en de verpleging der gevangenen hadden overeenkomstig de bestaande voorschriften plaats daarvoor werd bedongen 0,13514 te Middelburg te Goes 32 en te Zierikzee f 0,32 per gevangene daags; en sulks ter eerstgenoemde plaats zonderen op de beide andere plaat* sen met de kosten vau toebereiding der spijzen en van ver warming verlichting en bewassching. Ken enz. HOOFDSTUK XT. Waterstaat. a. Rivieren. Even enz. Als buitengewone vloeder. vermelden wij die van 2/3 Februarij 15 April en 1/2 November 1859. Bij den storm uit het noord-noordwesten en noordwesten op 2'3 Februarij bereikte de vloed op de meest blootgestelde plaatsen zoo als aan de Ossensluis ten noorden van den pol der Schouwen eene hoogte van 1,40 el boven hoogwaterpeil met een oploop der golven van 3 a 4 el boven dat peil. Lang9 de kust van het voormalige 4de district was de vloed20 duim minder hoog, doch aan de westelijke polders liepen de golven mede op tot 3,80 el boven hoogwaterpeil. Bij den west- en west-noordwesten storm op den 15 April steeg het water weder aan de noordzijde van Schouwen tot de voormalige hoogte van 1,40 el, langs het voormalige 4de district echter uiet hooger dan 1 a 1,10 el boven gewoon hoogwater, met een oploop der golven van 1,70 tot 2,70 cl. Voor den polder Bruinisse werd eene hoogte van 1,50 el waargenomen en aan Zuid-Beveland eene van 1,12 tot 1 6" el, met een oploop der golven respectiveÜjk van 2,50 en 3 el. Over het algemeen was de oploop der golven bij dezen storm hooger dan bij den eer9tgemelde. Op sommige plaatsen ver hieven zij zich tot op den kruin der zeedijken zoo als aan den polder Schouwen district Borrendamroe en aan de pol ders Muije en Scherpenisseterwijl zij nok ter hoogte van 1,50 el opliepen legen den buitensten zanddijk van den polder Schouwen aan de zoogenoemde „Oude Hoeve." Tijdens den storm van 1/2 November die van het zuid zuidwesten tot het noordwesten liep rees de vloed niet veel boven gierstrooms-hoogwater enz. c. Havens. De enz. De verbetering der haven te Brouwershaven is nog steeds een onderwerp van behandeling. Aan enz. Nadat de westhavendijk van Zierikzeevan de haven barrière tot den slaperdijk van Borrendamme tot eeue be hoorlijke hoogte was gebragt, is in 1859 een aanvang ge maakt met de verhooging van den oosthavendijk. Deze werd over eene lengte van 800 ellen aanbesteed voor f '/699 Voorts werd het te vernieuwen rijs' es lag van het nieuw ge deelte dijk bij het westhavenhoofd door VilvoordsHie steen- glooijing vervangen, welke, met nog andere onderhoudswer ken voor_/2l68 werd aanbesteed. Een gedeelte kaaimuur werd vernieuwd, waarvan de kostenmet inbegrip van die van een ijzeren bek 2215 bedroegen terwijl het gewoon onder houd der kaaimuren met eenigevernieuwingen werd aanbe steed voor 1102. Het opvoegen dier muren met Portland- cement wordt voortgezet, waarvan men uithoofde der meerdere duurzaamheid boven gewone sterke specie, voordeel verwacht. Het onderhoud der beschoeiingen en paalwerken werd aanbe steed voor f 1112. Aan uitbaggering van 1480 kub. eller. zoo harde als zachte grond, werd ƒ809,90 besteed, en 574 voor het leggen van 5000 vierk. ellen krammat. Aan het sas en de molsluis werd eene som van ƒ940,88 te koste gelegd. (wordt vervolgd.) II u ito km i: est mi en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Zalurdag den 18 dezer maand des middags (en Raadhuize aan den minsten inschrijver iu het openbaar aan te besteden Het doen van eenige VERNIEUWINGEN cn HERSTELLINGEN aan de Houten Beschoeijing strekkende van het digste Sas langs de Stads Com- mercie-werfover eene lengte van ongeveer 30 El zullende het bestek en de voorwaarden van aan besteding van Dingsdag den 14 Augustus a. s. voor gegadigden ter Gemeente-Secretarie ver krijgbaar zijn terwijl de locale aanwijzing door den heer Gemeente-bouwmeester zal plaats heb ben op Woensdag den 15 Augustus a. s. des namiddags ten 6 ure. Zierikzee, den 8 Augustus i860. II. C. C\ II Voorzitter. I. P. N. ERMEIilNS Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 14 Augustus. Gisteren werden de gemeenten in Duivcland inet een bezoek van den beer Commissaris des konings in Zeeland vereerd. Z. II. l d. G. heeft nachtverblijf bij den heer burgemeester alhier gehouden en heeft zich heden morgen ten aehl ur.cwergezeld van den heer ingenieur van den waterstaat en de directie van den polder Schouwen naar heiwerk aan den zeedijk bij Flaanwers begeven. Naar men verneemt zal Z. H. Ed. G. ook den kust- licbttoren onder Haamslede gaan bezigtigen en morgen weder naar Middelburg retourneren. Zierikzee, 14 Augustus. Heden middag viel hel 4jarig zoontje van den zaagmolenattr S. voor zijne woning aan den zaagmolen tegenover de nieuwe haven in bet water, met dat noodlottig gevolgdal de vader op het angstgeschrei van hel kind toeschietende hel niet anders dan bijna levenloos uil het water kon halen. Er werden nog pogingen aangewend om den drenkeling in het leven terug te roepen maar Ie vergeefs. I)e moeder van hel kind ligt sedert een paar da gen in het kraambed. De deerniswaardige toe stand der ouders laat zich beter gevoelen dan be schrijven. Zierikzee, 14 Augustus. Onder de aanzien lijke verzameling van voorwerpen dezer dagen op de Tentoonstelling van onderwijs te Amster dam Ier bezigtiging gesteld geweestheeft de aandacht van vele bezoekers zich inzonderheid mede bepaald tol een foliant bijbel, aldaar inge zonden door den heer W. K. Hoffmann onder wijzer te Haamstede. Omtrent dit belangrijke voorwerp O. en N. Verbond bevattende, kun nen wij mededeelen dat hel geheel en duidelijk is geschreven en tnsschen den tekst versierd met meer dan 400 met de pen geleekende platen die de verschillende tafereelen des Bijbels in mees terstukken der penuekunstafmalen. Oe ver vaardiger die aan dit reuzenwerk, gewis oen groot deel zijns levens met taai ge luld heeft ge arbeid is geweest Jan van flard:onderwijzer (o Ter-Heij hebbende hij hel ten jure 1708 op 6Hjarigcn leeftijd voltooid. Het ware te wen schen dat zulk een belangrijk werk dat nog uitmuntend geconditioneerd is iu een museum of kabinet van zeldzaamheden kon worden opge nomen. Men schrijft uit Goes van 10 dezer. Zoo als reeds is medegedeeldheeft do opening van den wedstrijd met stoomwerktuigen vuor den landbouw in den VVilhelminapoliler gisteren niet kunnen plaats hebben. De Engol- sche leveranciers van de voor beproeving der sloomcnltuur benoodigde werktuigen, hadden zich, lot teleurstelling van velen, terugge trokken. i Heden was hel de dag waarop do wedstrijd met korenmaaiwerktuigen zou gehouden wor den doch 'ol niet minder teleurstelling van zoo velen van elders opgekomen kon ook dit geen voortaant» hebben. Ten gevolge van 'Ie giso-ren zoo wi l als beden nacht en morgen gevallen re gen, was bet ondenkbaar de beproeving uil te voeren. Zij is nu tot moreen uitgesteld Zaturdag wordt alhier de tentoonstelling gehouden en bij die gelegenheid zijn een aantal ingezetenen voornemens van hunne deelneming door het uitsteken >an vlaggen te doen blijken." bij citculairc van 4 dezer heeft de com missaris des konings in d.ze provincie, de aan dacht der gemeentebesturen gevestigd op bet gevaarvolle, wanneet hooi wordt bmneiigebragl zonder behoorlijk droog te zijn. In gemeenten waar hierin reeds bij de plaatselijke verordening is voorzien wordt op de getrouwe handhaving dier voorschriften eu bij andere besluten op do regeling van dal belang aangedrongen. Men twijfelt of het voorstel wegens de tien - den nog wel In deze zitting der eerste katner zal worden behandeld. Men schrijft uit botterdam van 10 dezer. De Nederlandsche Handel-Viaalschappij deed he den de volgende aanvrage voor bare gewone re- lour bevrachting van Java. Voor schepen vóór of op den 30 September

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1