3°. 64. Zaturilag 11 Augustus. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. BESUIKER A «U8TRAT1KN bekendmaking. BINNENLAND 3U ITENLAN D. ZIERIKZEESOTMIR4NT A BONN E MENTS-PRIJS. Per drie maanden f i,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'tmorgens. VERS C BIJ NT-. P RIJS DER ADVERTENT] EN. Gewone 1 *2'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van t6 regels a f behalve hctïegelregl. 11 UITREKSEL uit liet verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Statenin de zomervergadering van 1860. (Vervolg.) HOOFDSTUK viii. Instellingen ter voorkoming van armoede. Deze instellingen die de strekking hebben om armoede te voorkomen, worden onderscheiden, in banken van leening, zieken- en begrafeuisbussenspaarbanken, spaarkassen, en hulpbanken. Onafhankelijk enz. Banken van Leening. Deze worden 'onderscheiden in banken van leeniug die door gemeenten of door administra'ièn van liefdadigheid worden gehoudenen in de zoodanigen die worden verpachtof ten gevolge van vergunning worden gehouden. Van de eerste zijn er 4 in deze provincie aanwezig te Goes Middelburg Vlissingeu en Zierikzee. Doordien zich geen gegadigden opdeden tot het pachten der bank van Leening te Tholeu zoo als iu ons verslag over 1858 reeds is medegedeeld .worden thans geene verpachte leenbanken meer in dit gewest aangetroffen. De enz De intrest tegen welke de banken beleenden was even als in 1858, bij de bank te Goes 16, en bij die te Zierikzee 12 pet. voor alle panden bij die te Middelburg 8, 9 en 14®/,q en bij die te Vlissingen 12 en 14 pet. naar gelang van de waarde der.panden. Er werden 108241 panden beleend met inbegrip van die waarvan de beleening werd vernieuwd, 103149 panden werden gelost, en 1187 verkocht. In 1858 werden 98475 panden beleend 96904 panden gelost en 937 verkocht. De vermeerdering van 9766 beleende panden strekt zich uit tot al de bankenzoo mede ook de vermeerdering van 6245 geloste panden. De som op de geleende panden geschoten bedraagt ruim ƒ20,000 meer dan in 1858, en strekt zich even als de ver meerdering der beleende en geloste panden uit tot al de banken zoo dat de bedrijvigheid bij al de banken grooter was dan in dat jaar. Ook werden 950 panden meer verkocht Bij de bank te Goes, waar in 1858 geen verkoop van panden had plaatsge had, werden 111 panden verkochtbij die te Middelburg werden er 123 meer en bij die te Zierikzee 88 meer verkocht. Bij die te Vlissingen werden daarentegen 72 panden minder verkocht enz. De administratie der leenbanken te Middelburg en Zierikzee leverde even als in 1858 winst op bij de eerste bedroeg die ƒ272 minder, bij de andere/"9 meer. Nü de banken te Goes en Vlissingen werd even als in 1858 verlies geledenbij de eerste was dat verlies 89 bij de andere f 340 meer dan in dat jaar. Als reden voor de achteruitgang der leenbank te Vlissingen wordt opgegeven de lage intrest-tuux voor de zoogenaamde weekpanden. Bij Zr. Ms besluiten van den 24 November 1859, no. 53 en 24 Februarij i860, no 75 is goedgekeurd dat de tot de tot dusver geheven renten bij de banken van leening te Middel burg en Zierikzee, nog gedurende 5 jaren geheven worden, eindigeude voor die in eerstgenoemde gemeente ultimo December en voor de andere ultimo Augustus 1864. Zieken- en begrafeuisbussen. Instellingen van dezen aard waren er even als in 185815 aanwezig als1 in ieder der gemeenten GoesTholen en Ouwer- kerk, 4 te Middelburg, 5 te Vlissingen en 3 te Zierikzee. Spaarbanken. Van deze instellingen waren er zesaanwezig, even als in 1858, eu wel in de gemeenten Middelburg, Sluis Tholen, Vlissingen, Zierikzee en Groede. De intressen door deze batikeD betaald was bij die te Middel burg Vlissingen en Groede 3 pet.te Sluis 4 pet.te Tholen 3 en 4t pet. en te Zierikzee 3l/a en 4 pet., even als in 1858. Het getal der deelnemers was bij de opneming der laatste rekening 60 meerwelke vermeet dering zich tot al de epaar- bankeu uitstrekt, ter uitzondering alleen van die te Groede waar dat getal hetzelfde bleef. Zoowel het bedrag der opgevraagde gelden, als dat der ge dane inlagen was minder dan in 1858, het eerste ruim ƒ2100, het andere ruim ƒ2300. Het bedrag van het kapitaal der banken daaronder begrepen hetgeen ze te goed hadden was nagenoeg 5000 meer dat van hetgeen ze verschuldigdnagenoeg 3200 meer. De enz. Spaarkassen. Even als in 1858 waren 3 spaarkassen aanwezig te Bommenede, Brouwershaven en Kortgeen. De voorgenomen opheffing van die te Brouwershaven, waarvan ons verslag over 1858 gewag maakt, heeft nog niet plaatsge had, niettegenstaande in 1859 weder geen deel aan deze inrig- tiog genomen aangezien nog niet beslist is welke bestem ming in dat gevalhet best aan het reserve-fonds zal kun» nen worden gegeven. De kas te Bommenede betaalde 10, die te Kortgeen 4 en6pcto Deze inrigtingen, hoezeer alle aanbeveling verdienende schijuen weinig bijval te vinden. Hgre werking is van zeer weinig omvangen vermindert van jaar tot jaar. Te Bommenede toch was het getal deelnemers, even als in 1858 slecht 3ter wijl dat getal te Kortgeen 5 minder was De inlagen waren dan ook bij beide kassen minderte zamen ƒ21. De kas te Kortgeen heeft geen reserve-fonds. De inbreng- gelden worden vermeerderd met de giften en bijdrngen en alzoo uitgekeerd. Die te Bommenede heeft een reserve-fonds van f 68,33®. Hulpbanken. Inrigtingen van dezen aard bestonden er, als in 1858, 2 te Middelburg eu Zierikzee556 keeren werd geleend zijnde 35 kceren meer dan in 1858. De intrest aan de banken betaald was bij die te Middelburg, naar gelang van den termijn van terugbetaling binnen 41, 30 of 20 weken 2 pet. 1 '/a pet. of 1 pet. en bij die te Zierikzee ook naar gelang van den termijn van terugbetaling, langer dan 30 weken 4 pet. en binnnen de 30 of 20 weken 3 of 2 pet. terwijl bij de bank in laatstgenoemde gemeente 5 pet. wordt betaald althans in 1858 betaald is, voor voorschotten op acten van pensioen enz. HOOFDSTUK IX. Openbare veiligheid en gevangenissen. a. Openbare veiligheid Het strekt ons tot genoegen hier te kunnen melden dat ge durende het jaar 1859, rust en orde onafgebroken in deze provincie heersebten zoo dat geene buitengewone policie maat- regelen zijn noodig geweest, met uitzondering alleen van de gemeente St. Maartensdijk, alwaar, ten gevolge van herhaalde brandengedurende de wintermaanden eeue nachtwacht is gehouden. Misdaden van groven aard werden niet gepleegdtenzij men daaronder enkele niet bewezen brandstichtingen wilde rangschikken. Ook aangaande de bedelarij vernamen wij geene bijzondere klagten. Wij meenen 't er alzoo voor te kunnen houden dat dit kwaad minstens genomen in dit gewest niet toeneemt. Bepaaldelijk schijnt zulks van Üuid-Beveland te kunnen worden gezegd. De door in dat gedeelte der provincie door 23 gemeentebesturen ter dezer zake gezamentlijk vastgestelde bepalingen bleven de beste uitkomsten opleveren. Het getal personen welke in 1859 wegens bedelarij en landlooperij werden teregt gesteld bedroeg <8 als in het regferlijk arrondissement Middelburg, 29; in het regterlijk arrondissement Goes, 12; en in het regterlijk arrondissement Zierikzee ,7. Hiervan werden er 39 tot gevangenisstraf en Ci tot gevangenisstraf en opvolgende overbrenging naar een bedelaarsgesticht veroordeeld, teiwijl er3 werden vrijgesproken. Over 'talgemeen wordt van het gedrag en den dienstijver der gemeentelijke policie-beambten gunstige getuigenis afge legd. Aan eenen enkele van dezelvenden veldwachter van Heille, werd eene schorsing voor den tijd van veertien dagen wegens dronkeuschapopgelegd. De veldwachter van Eikerzee werd, wegens zijne onbehoorlijke bemoeijingen in zake van verkiezingen waarvan wij in het lilde hoofdstuk van dit verslag reeds gewaagden, van wege den heer commissaris des konings ernstig onderhouden. Door enz. Rampen van eenen eenigzins algemeenen aard hadden er wederom niet plaats van de andere ongelukken die er voor vielen achten wij de volgende eene meer opzettelijke ver melding waardig. Op enz. In den avond van den 22 Julij ontstond er brand in eene klamp stroo op eene hotstede onder Dreischor- Het vuur deelde zich spoedis aan een in de onmiddelijke nabijheid ge legen schuurtje mede, 't welk dan ook met nog twee woon huizen en eene schuur geheel werd vernield. Tot stuiting van het vuur moest nog een wagenhuis worden omvergehaald. De geheele schade werd op ongeveer 5000 geschat. Het ge lukte aan den ijver der ingezetenen en van het personeel der uit onderscheidene andere gemeenten toegesnelde brandspui ten niet dan met de grootste inspanning verdere onheilen te voorkomeu. Deze brand werd bepaaldelijk aan moedwil toegeschreven. Op den 30 derzelfde maand viel te Brouwershaven binnen het koopvaardijschip Glance" 't welk in zeenaar men giste, door broeijing der in katoen bestaande lading was in brand geraakt, en op de binnenreede dier gemeente grooten- deels door het vuur werd vernield. In enz. Den 28 Augustus werd eene schuur onder Zierikzee roet al wat daarin geborgen wa9door het vuar verteerd. De oor zaak dezer ramp bleef onbekend. Nog enz. (wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Lellende op hel Koninklijk besluit van den 5 December 1851 Staatsblad no. 149) waarbij een Eeretecken voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterijen wordt ingesteld. Hoepen bij de<e op zoodanige leden der Schut terij in deze gemeente die in de termen van voornoemd besluit terkeeren en het eeretecken verlangen, om zichtioór den la Augustus aanstaande, met overlegging van diensl-stalen ter gemeente secretarie aan te melden. Zierikzee. den 11 Julij I860. It. C. CaU Voorzitter. I. I'. N. ERMERINS, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen Ier kennis van belanghebbenden dat de chefs der verschillende leger-korpsen door bet Departement van Oorlog zijn gemagligd om aan de miliciens der ligling van 1856 die vergun ning mogten vragen tol bel aangaan van een huwelijk de vereischle toestemming daartoe uitte reiken, mits zij vooraf hunne schuld aan bet kleeiling- en reparatie-fonds aanzuiveren ofzijn zij hiertoe buiten staateen bewijs van onvermogen afgegeven door de bevoegde auto riteit overleggen. 'Zierikzee den 8 Augustus 1860. H. C. CAU Voorzitter J. V. N. ERMERINS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Zalurdag den 18 dezer maand .les middags ten Kaadhuize aan den minsten inschrijver in bel openbaar aan Ie besteden Het doen van eenige VERNIEUWINGEN en HERSTELLINGEN aan de Houten Beschoeijing strekkende van het digsle Sas langs de Stads Com- mercie-werfover eene lengte van ongeveer 30 El zullende het bestek en de voorwaarden va.i aan besteding van Dingsdag den 14 Augustus a. s. voor gegadigden ter Gemeente-Secretarie ver krijgbaar zijn terwijl de locale aanwijzing door den heer Gemeente-Bouwmeester zal plaats heb ben op Woensdag den 15 Augustus a. s. des namiddags ten 6 ure. Zierikzee, den 8 Augustus i860. B. G. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMEK1NS Secretaris. Men verwacht op het einde dezer maand de groote komeet van 1556. die een staart heeft van 100 graden lengte zoodatwanneer de kern zich regt boven ons bevindt de staart beneden de horizonslijn uitstrekt. Naar men verneemt zullen eerstdaags aan 's rijks munt te Utrecht koperen munt stukken ter waarde van d'/. centworden ge slagen. Men leest in de Ulrechtsche courant het vol gende Wat wij voorjaren reeds gezegd, be toogd en met overtuigende redenen gestaafd hebben, zien wij thans gebeuren, Het onhoud bare fonds Ie Winkel en Rietveld, lbans Ie Win kel en Boyer, heeft in zijne nieuwe rekening en verantwoording verklaard dat bel genoodzaakt zal zijn zonder eene belangrijke vermeerdering van deelnemers in den loop van hel jaar de uil- keeringen aan de weduwen te verminderen. De ontvangsten klommen wel door de aanbrenging van nieuwe leden maar de uitgaven klommen sterker en bleven standvastig rijzen, zoodal een maal de zal van bet fonds moest plaats hebben en boe langer die werd tegengehouden des te grooter moest de val zijn. Uit de laatste rekenin gen immers blijkt nog dat er in 1853 een over schot was van f 32,090,in 1859 een ran/15,690 en in I860 slechlscen van f 2000. Het jaar 1861 moet dus reeds met een belangrijk tekort slui ten en bet groote reservefonds zal io 2 a 3 jaren gebeel verslonden zijn vooral wanneer bet aan tal deelhebbers datnogtelkenjarc klom lbans, nu op zijn minst genomen, blijft bestaan. .Men deelt ons als een zeldzaam bewijs van vlugge behandeling mede dat de gemeenteraad van Vlaardingen in eene zitting van 2 a 3 uren al zijne policie-vcrordeningen heeft herzien die te zamen ruim 200 artikelen bevatten. De berigten omtrent de druiven in het Westland luiden ongunstighet gure. weder belet het rijp worden. Men schrijft uil Zaandam van 7 dezer. Gisteren bad alhier bet volgende voorval plaats dat de treurigste gevolgen na zich bad kunnen slepen. Zekere K. d. V. korporaal bij deschut- terij alhier zich waarschijnlijk willende oefenen in bet schijfschieten bad de onvoorzigligbeid om op een tuinschut een cirkel Ie teekenen en daar naar te schieten natuurlijk baande de kogel zich een weg door de bouten beschutting been (hetgeen onze korporaal zeker niet vermoedde) met dat gevolgdal ite kogel eene der naastbij zijnde woningen treftdoor twee beschotten vliegt, een aan den wand hangenden spiegel ver brijzelt en langs de tafel heen waaraan de be woners zaten naar buiten snortzonder tot al ler verwondering iemand te kwetsen, hetgeen de bewoners waarschijnlijk aan hunne zittende positie te danken hadden een der kinderen ech ter schijnt door het (ijrie spiegelglas kleine blessuren bekomen Ie hebben. .Men verneemt, dat de korporaal in verzekerde bewaring is gesteld. In den voornacht van zalurdag op zondag den 5 dezer heeft eene zware ramp de dokwer- ken te Willemsoord getroffen. De aarden dam welke het dokkanaal en de keersluis tan bet natie dok (toen droog) afscheidt, is doorgebro ken en daardoor is alles zoowel bet natte dok als de beide in aanbouw zijnde drooge dokken vol water geloopen. De oorzaak der doorbraak schijnt te liggen in verplaatsing van wellen. Hoe wel men nog niet geheel over den omvang der rainp kan oordeelenmeent men met zekerheid te mogen onderstellen dat hel metselwerk der beide drooge dokken niets heeft geleden ter wijl overigens op geen enkel punt eeniggevaar merkbaar is. De hoofdingenieur vanGendtis dadelijk naar Willemsoord vertrokken. Inwcerwil vandeafscbaffingdergemeente- accijnsen blijven de slagers te Brussel weer stand bieden aan de vermindering van den prijs van bet vlccsch en doen dit ten hunnen voordeel strekken. Als voorwendsel van die niet-verla ging geven zij opdat de invoer van vee uit Ne derland verminderd is en men bel van daar liever naar Engeland zendthetgeen nogtans door de staten van den Belgisch-Nederlandschen handel wordt gelogenstraft. Men berekent datalzoodoor de afschaffing van de gemeente-accijnsen elke slager inet 17,000 fr. wordt gebaat. Op den dag der afschaffing van de ge meente-accijnsen, ontmoette een Brusselsche straatjongen een zijner makkers die mank loopt. Er volgde de gewone welkomsgroet. Ha zoo kromme!" «Nou wal wilt ge" was bet ant woord, de regten zijn afgeschaft en voor goed op stal." Men schrijft uit Bouchante Bij de menig vuldige rampen welke op 16 Julij jl. een deel onzer gemeente zoo schrikkelijk geteisterd heb ben verdient ook melding gemaakt te worden dal M. E. molenaar alhier door een orkaan is opgenomen en na eenige oogenblikken in de lucht rondgeslingerd te zijn van eene hoogte van omtrent 15 voelen in eenen modderpoel Is nedergestort. Door spoedig aangebragte bulp is bij gelukkig uit zijne gevaarlijke positie gered geworden. De man herinnert zich niet ooit zoo veel kcude geleden te hebben als op het oogenblik dat bij door den rukwind opgenomen werd. OUIXSCHZ.AMD Berlijn, 5 Augustus. De jonggeboren prinses dochter van prins Frederik Willem van Pruissen zal bij den doop de namen Victoria Elizabeth Au- gusle Charlotte ontvangen. Als meters en peters

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1