1°.63. Woensdag 8 Augustus. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. X MiSTIiRKN 4 tlllllMSTIUTII N KIEUWSTIJDÏIV6RR bekendmaking. BINNENLAND A KONN E MENT S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Intending der Advert, daag He voren, voortO ure smorgens VElt S CH1JN I P RIJ S DER ADV E R E /V J 1E jV. Gewone l2!/« cents de regelGeboorteHuwelijks- ett Doodberigten van 6 regels a f\ behalve hctlegelregt. UITTREKSEL uit het verslag van den tog- stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Statenin do zomervergadering van 1860. (Fenol).J HOOFDSTUK VII. b. Scholen van hijzonderen aard en strekking. Ouderwijs in de gevangenissen. In enz. Door de regering zijn, in verband met de wet op het lager onderwijs regelen aangenomen terzake yan het onderwijs in de gevangenissen dat als een staatsbelang wordt aangemerkt, en waarvan de kosten in het vervolg geheel ten laste van het rijk zullen komen. Als een gevolg daarvan is bereids door den minister van justitie een hoofdonderwijzer der school in elk der beide bovengemelde huizen aangesteld, op eene jaarwedde van/150 v:or dien der school in het huis te Middelburg en van 100 voor dien der school in dat te Zierikzee, en is de tijd voor liet onderwijs in beide huizen tot zesmaal per week uitgebreid geworden; terwijl enz. Het getal leerlingen op het gymnasium te Zierikzee was, in vergelijking met vroegere jaren, toegenomen, en beliep 16 in het eerste, 17 in het tweede halfjaar van 1859. Ver dere bijzonderheden zijn omtrent deze instelling niet mede te deelen enz. Aangaande de departementen Zierikzee en Groede kwamen geene bijzonderheden ter onzer kennis. De enz. Ter meerdere uitbreiding van de werkzaamheden der af- deeling en ter aanmoediging van de opkomst werd beBloten op de wintervergaderingen ook industriëlen en andere in de nijverheid belangstellenden toe te laten. Deze in Januarij Februarij, November en December gehouden bijeenkomsten werden druk bezocht, terwijl de behandeling van de in de geplaatste vraagbus gevonden vragen ruime stof tot weten schappelijk onderhoud opleverden. De afdeeling Zierikzee verkeerde in zeer gnnstigen staat. Op 1 .lanuarü 1859 bedroeg het getal leden 88 dat in den loop des jaars tot 106 klom. Door die afdeejing werden pogingen aangewend tot oprigting van eene industrieschool te Zierikzee. De enz. Vereenigingen tot beoefening van zang- of toonkuust. De enz. De te Zierikzee aanwezige afdeeling der eveDgemelde maat schappij bestond uit 20 tot 30 leden. De daaraan verbondene getaengde zangvereeniging ongeveer 50 leden sterk, gaf voort durend bewijzen van onverraoeijden ijver en degelijken muzi- kalen zin. De enz. Teekenseholen. Ken overzigt omtrent het getal leerlingen op de teekenacade mie te Middelburg en op de teekenseholen te Vlissingen en te Zierikzee, alsmede aangaande het bij die.instellingen gegeven onderwijs, het getal leerlingen te Zierikzee bedraagt 48 waar» van 37 de volle contributie betalen en 11 kosteloos onderwezen wordenhet onderwijs werd gegeven in het lijnteekenen 16 practische meetkunde 20zamengestelde meetkunde 20, door- zigtkunde 6; vereenigd onderwijs voor aide leerlingen: theo retische meetkunde 24 bouwkundige orden 18, teekenen van gedeelten des menschelijken ligchaams, naar voorbeelden 12 teekenen van voorwerpen van bouwkunde 28. De enz. üe toestand der teekenschool te Zierikzee wordt als zeer vol doende opgegeven. Het vrij aanzienlijk getal leerlingen maakte het echter wenschelijk eenige meerdere ruimte beschikbaar te stellen. Op enz. HOOFDSTUK VIII. Voor zoover uit ,het grooter of kleiner getal van personen, aan welke onderstand verleend is moeten worden en uit het bedrag van denverleenden onderstand, de meerder of minder gunstige toestand van het armwezen mag worden afgeleid dan kan voorzeker gezegd worden dat de toestand van het armwezen in dit gewest, over het algemeen niet ongunstig, maar zeer bevredigend is. Immers, terwijl in 1858 bij eene mindere ondersteuning van 1741 personen, nagenoeg 6000 minder aan onderstand dan in 1857 werd uitgegeven zijn ook in 1859, zoo als hierna zal blijken weder 884 personen minder ondersteund dan in 1858, terwijl 4421,83 minder voor onderstand is uitgegeven. Het enz. Zoowel de armbesturen in de vroegere steden als die in de oveiige gemeenten erlangden minder subsidie uit de gemeente kassen de eerstgenoemden 1710de anderen 1328. Van de eerstgenoemden, waarvan 8 waren gesubsidiëerdwas het subsidie bij 3 meer, hoofdzakelijk dat te Vlissingen ad 1200, bij de overige 5 minder, hoofdzakelijk bij dat te Goes ad 180 en te Middelburg 2200. Van de laatstgenoemde, waarvan er 40 subsidie genoten, was het bij 7 meer, bij 18 minder, bij 13 gelijk aan dat van 1858, De vermeerdering is echter niet aanzienlijk en bepaalt zich hoofdzakelijk voor een bedrag van/260 tot de armbesturen te Groede en Noordwelle de vermindering hoofdzakelijk ten bedrage van nagenoeg 1700 tot die te BrouwershavenCadzand Domburg Hontenisse Kerkwerve, Neuzen, ScherpenisseStavenisse, Stoppeldijken Westdorpe. Voorts genoten de armbesturen te Rommgnede en Renesse in 1858 geen subsidie in 1859 wel te zamen ten bedrage van ƒ475, terwijl die te Duivendijke Heille en Znid- zande in 1858 waren gesubsidiëerd met ƒ706 zamen welke armbesturen in 1859 niet gesubsidiëerd zijn geworden, ene. (ienootschappen die aan schamele armen onderstand verlcenen bedoefd bij letter c van art. 2 der wei. Van deze bijzondere,genootschap pen waren .er den 1 Januarij 1859 aanwezig 6, al9 3. in gemeenten boven de 5000 zielen, ie GoesMiddelburg en Zierikzee en 3 in gemeenten beneden de 5000 zielen, te Sluis, Tholen en St. Maartensdijk, allen ongesubsidiëerd. Den 31 December daaraanvolgende w;aren ze in dien ongesubsidiëerden toestand nog aanwezig, enz. Commissien of vereenigingen tot uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffenbedoeld bij litter c van art. 2 der wet. Van deze bijzondere commissien waren er den 1 Januarij 1859 aanwezig 14, als 4 in gemeenten boven de 5000 zielen in ieder van de gemeenten Goes en Zierikzee 1 te Middel burg 2, allen ongesubsidieerd, en 10 in gemeenten beneden de 5000 zielen, in ieder van de gemeenten Veëre, Gro'ede NieuwvlietOostburg St. Annaland St. Maartensdijk Wést- kapelle en Wissckerke 1 en te Tholen 2, waarvan een gesub sidiëerd door eene andere instelling van weldadigheid. Den 31 December daaraanvolgende waren ze in die gemeenten in denzelfden toestand nog aanwezig. Door enz. Godshuizen bedoeld bij letter a en d van art. 2 der wet. Van deze gemeente-instellingen waren op den 1 Januarij 1859 aanwezig 12als 8 in gemeenten boven de 5000 zielen 3 te Does, 2 in elk der gemeenten Middelbnrg en Vlissingen en 1 te Zierikzee, waarvan 4 gesubsidieerd en 4 in gemeenten beneden de 5000 zielen te Veere, Aardenburg, Brouwers haven en Wcstkapelle waarvan 1 gesubsidieerd. Den 31 De cember daaraanvolgende waren ze, zoowel in de eerst- als in de laa'stgenoemde gemeenten nog aanwezig in de eerst genoemde gemeenten toen echter 6 gesubsidiëerd. Het enz. Godshuizenbedoeld bij hit b van art 2 der wet. Van deze kerkelijke instellingen warer. er den 1 Januarij 1889 aanwezig 5 als 2 in cc- e gemeente boven de 5000 zielen te Zierikzee, niet gesubsidiëerd, ofschoon de beide kerkelijke armbesturen, die deze godshuizen beheerden gesubsidiëerd wareu en 3 in gemeenten, beneden de 5000 zielen, 2 te Vrouwepolder en 1 te Oosterland Den 31 December daaraan volgende waren ze in dien toestand nog aanwezig, enz. Godshuizen bedoeld bij lilt. c van art. 2 der wet. Van deze bijzondere godshuizen waren er den 1 Januarij 1859 aanwezig 2 in gemeenten beneden de 5000 zielen, te' Brou wershaven en Bruinisse, niet gesubsidieerd. Den 31 December daaraanvolgende waren ze in dien ongesubsidiëerden toestand nog aanwezig. Verpleegd werden 24 oude lieden, zijnde 2 racer dan in 1858. Uitgegeven werd, voor kosten van beheer f 13,45, onderhoud en verzorging/1365,74 begrafeniskosten ƒ32, te zamen 1411,19, in 1858 ƒ1444,07, dus in 1859 minder 32,88. Even als in 1858 werd niets ontvangen bij wijze van collecten of giften zijnde de uitgaven bestreden uit de inkomsten der instellingen. De enz. Instellingen ter werkverschaffing aan behoeftigenvoor zoover zij behoor en tot de instellingen van weldadigheid. Deze worden onderscheiden in twee soorten als: instellingen ter werkverschaffing in daartoe ingerigte werkplaatsen en instellingen ter werkverschaffing op andere wijze dan in daartoe ingerigte werkplaatsen. Tot de instellingen van weldadigheid worden geacht te be- hooren, en zijn daarvan door hare bestuurders de bij de wet voorgeschreven mededeelingen gedaan van de eerste soort 6 en van de aDdere 4. Van de 6 der eerste soort zijn 1 door de burgerlijke overheid 1 van wege eene kerkelijke gemeente en 4 door bijzondere personen of vereenigingen geregeld en bestuurd Van de 4 der tweede soort zijn er 2 door de burgerlijke overheid 1 van wege eene kerkelijke gemeente en l door eene bijzondere vereeniging geregeld en bestuurd. De werkzaamheden in de instellingen 'met werkplaatsen bestondenin de burgerlijke te Aardenburgin het ver vaardigen van kant; in de kerkelijke te Sluis almede in de vervaardiging van kant; in de 4 bijzonderete Middelburg in het vervaardigen van koperen spijkershet pluizen van touw ook aan de huizen, timmer- en draaijerswerk het applane.ren der bolwerken en inrigten daarvan tot wandelplaatste Sleïa in het vervaardigen van kant; te Vlissingen in het pluizen van touw en het maken van koperen spijkers; en te Aardenburg ia het vervaardigen van kant. De werkzaamheden bij de instellingen zonder werkplaatsen bestondenbij de 2 burgerlijke te Graauw ia het zwingelen en spiunen van vlas, te Stavenisse in de herstelling en ver betering der wegenbij de kerkelijke: t§ Middelburg in het aanleeren van ambachten door Iraëlitische jongelingen bij de bijzondere: le Ouwcrkerk in hetjJjereiden van vlas. Door al deze werkinrigtiugen werd aan 556 personen werk verschaft. Door die met werkplaatsen 475, waar,van er 4 tevens in die instellingen werden gehuisvest en gevoed. Door die zonder werkplaatsen 81. Na aftrek van, de tegenover dé uitgaven staande inkomsten wegens opbrengst van het werk wordt eene som vanƒ6930,90 geacht te kunnen worden aangemerkt als vèrleenden onderstand. Ontvangen.,w,crd wegens collecten inschrijvingen en andere vrijwillige bijdragen ƒ5045,20, bijdragen van'andere, instel lingen van weldadigheid ƒ100, subsidie van eene gemeente ƒ100. inkomsten van bezittingen en regten 28 te zamen 5273,20 in .1858 5824,32°, dus in 1859 minder f 551,12'. (wordt vervolgd.) Burgkmeksti-r en Wethouders van Zierikzee. \erwiltigun bij deze bef publiek dat de pewone Kermis of Jaarmarkt alhier zal pehoudeti worden f als van ouds aanvangende op den laat sten Maandag in Augustus gedurende twee iveken en at zoo van den 27 Augustus lot en met den 8 Septem- ter aanstaande. De aanvraag voor het plaats en van schouwburg- tenten zal uiterlijk vóór f Augustus aan slaande moeten geschieden mei vrachtvrije brieven, bij den Heer M. COUVÉK Marktmeester alhier, bij wien op dezelfde wijze de Kramers zicli in tijds Ix hooren aan le melden. Ken ieder hunner zal vart be hoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaars lioroskooptrekkers of bedelaars, op de kermis zullen worden toegelaten. VAerikzee den 30 Julij I860. R. C. CAU Voorzitter. I. P. N. KR.MER INS Seeretar'u. Zierikzie, 4 Augustus. ITeden moreen is met hel beste gevolg hel eersleder 12 zinksluk- kci|gezonken, waarmede de zeedijk v an Flaau wers zal worden verdedigd ter plaatse waar in Feb. II., zulke belangrijke dijk vallen hebben plaats gehad. Ook met hel opwerken van een ver beterden zeedijk is men met kracht werkzaam zoodat men zich vleijen mag met een goeden voortgang en een tijdige voltooijing van dat be langrijke werk waaraan omtrent 250 werk lieden arbeiden. Zierikzee 7 Augustus. Gisteren namiddag had de matroos A. S.een oppassend jongeling de steun zijner moeder, werkende op het bark schip de Scheldebet ongeluk van tusscben deks in bel ruim te vallen met dat treurig gevolg, dat zijn been even boven den voetis gebroken. Terstond is heelkundige hulp ingeroepen en men vleit zich met zijne herstelling. Wij vernemen dat bijdeti wedstrijd van landbouw werktuigen welke in deze week in den Wilbeltninapolder zal gehouden worden het eerste gedeelte van liet programma n. I. de beproeving der sloomcultuur tegen woensdag 8 Augustus aangekondigd niet zal plaats hebben. Hel Handcis- en Effectenblad meldt uit 's Hage Sommigen willen hier welen dat men in de bureaux van hel departement van financien druk bezig is om naar hel dezer da- gen door Relgie gegeven voorbeeld, een maatre gel lot afschaffing van de plaatselijke accijnsen ook vuor ons land voor te dragen. Men meldt uit VGravenhage van 2 dezer. De raad van den waterstaat benoemd lot hel onderzoeken di-r beste middelen om de zeewe ringen iu Zeeland le verdedigen is reeds uiteen gegaan, benige leden van dezen raad zullen op verschillende plaatsen in Zeeland een onderzoek inlocodoeu waaruade raad wederom zal bijeen komen. I)e ingenieur Dirks is lol secretaris benoemd. Naar aanleiding van deswege door eenige gemeente besturen gedane vragen is door den minister van binnenlandsche zaken te kennen gegeven, dal wanneer de definitive uitkomst der laatst gehouden volkstelling officieel zal zijn be kend gemaakt en daaiuit zal gebleken zijn dat niet hel oog op art. 4 der gemeenteweieene vermeerdering van liet getal leden van den ge meenteraad moet plaats hebben, de rooster van aftreding zal behooren te worden herzien op nieuw vastgesteld en aan gedep. stalen medege deeld en dal, na de benoeming van de tot aan vulling Ivenoodigde leden eene loting ter bepaling in welk jaar ieder der nieuw benoemde leden zsl aftreden moet geschieden zullende diensvolgens de benoeming der ni"uwe leden zonder aanwij zing van den tijd waarvoor zij zitting zullen ne men moeten geschieden. Er heeft zich een geval voorgedaan waarin de wet op hel lager onderwijs niet heeft voorzien. Op een morgen dal er een verg dijkend examen voor eene betrekking van hoof londerwijzer zou plaatshebben werd deschoolopzienerongcsleld. Hij - verzocht zijn collega, schoolopziener van een ander district die in zijne nabijheid woont otn het vergelijkend examen af te nemen het welk is geschied. De vraag is nu of deze zaak iu wettigen vorm is geschied en of er niet in strijd is gehandeld met art. 5> alineac der wel. Volgens heriglen uil Ralavia van 7 lunij wordt medegedeeld dat de stand van zaken in Ne der!Indië over het algemeen bevredigen I luidt Rij missive van 27 Julij jl. is door de firma F. Krew'mkel en Coinp. lo Luxemburg aao het adres van de heeren Victor A. von Rijckcoorsel en Tilman le 's Roscli verzonden een bankbiljet vao f 100. Deze brief, aangeteekend en van twee postzegels voorzien, is oogenschijolijk in behoorlijke orde ontvangen. Bij het openen ech ter werd het bankbiljet gemist en onlwaardde men dal de twee postzegels van het adres waren afgenomen en op hinne plaats eene eenijz.ins kleinere opening was gesneden geworden waarna de postzegels op nieuw zoodanig op het adres zijn geplaktdat uitwendig van een en an der niets kon worden bemerkt. Vermoedelijk is het vermiste bankbiljet door de aldus gemaakte opening uitgeligl. Later is in antwoord op een telegram gemeld, dal hel ontvreemde bankbil jet was no. 506, dd. 10 October 18.54 De jongelingen van liet inslructie-bataillon le Kampen die den graad vankorporaal-titulair hebben verworven en nog niet in aanmerking komen om bij de regementen infanterie ingedeeld le worden zullen in deze maand in het genot van 4 weken verlof gesteld worden. Tc Haarlem is onlangsoiitvangen een valsche gulden, met de bceldlenis van koning Willem II en een onleesbaar jaartalwelk muntstuk bij liet scheikundig onderzoek aan 's rijks munt le Utrechtis gebleken te bestaan uilTin zeer ruime sporen lood, zeer ruime sporen koper, zeer ruime sporen zink en geringe sporen spies glasterwijl bet is gegoten in een vorm, ver vaardigd naar een echten gulden. In de laatste dagen worden te Woudrichem vele steuren gevangen van welke sommige 200 a 300 p. zwaar zijn. Door elkander worden zij a ƒ5 het stuk verkocht. De verzending is meestal naar Brusselwaar ze veel vcrsch gegeten wor den en ook ingemaaktals wanneer men ze als eene lekkernij beschouwt. Men schrijft uit Hoofdplaat van I Augustus. Volgens de approximatieve berekening heeft de schade aan de voornaamste veldvruchten door den hagelslag van den iG Julij jl. beloopcn in de gemeenten IJzendijkc. lol een bedrag van ƒ94676; Hoofdplaat, ƒ110019; Biervliet, ƒ201981. Alzoo le zamen voor 40676. Ter wijl bovendien alleen binnen de kom van deze gemeentevolgens de aanleekeoing van een glazenmaker, voor H50 glasruiten zijn ingezet. Uit 's Hertogenbosch meldt men van 3 dezer. Heden morgen heerschte op de visch- markl alhier een panische schrik een vischkoo- per kreeg hooge woorden niet zijne vrouw. In zijne verbolgenheid bragl hij haar drie messteken in den rug toe. Hij wilde toen ontvluglen doch werd onmiddelijk dooreen ageut van policie ge grepen. De vrouw werd naar bet groot gasthuis overgebragt. Gelukkig zijn de wonden niet doodeiijk pr

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1