Zaturdag 4 Augustus. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. r "iKSTilRKS IWHMSTRATIP IA BINNENLAND rJimI# ZIERIKZEESKOIMNT A BONN E HEN TS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voorlO ure 'smorgens. VERS CHIJN T: 6j/8* 7 UITTREKSEL ait het verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Statenin de zomervergadering van 1860. fFcrttolff.J HOOFDSTUK IV. Onder enz Bij de runderen werden geenc algemeen heerschende ziekten bespeurd doch de besmettelijke longziekte vertoonde zich in den loop van het joar in drie in onderscheidene deelen der provincie gelegene gemeenten. In de eente helft van Maart werden de runderen van J. de Bidderonder Noordgouwe door die ziekte aangetast. Na dat de lijkopening van een gedooden os allen twijfel aan het bestaan der kwaal had weggenomen werd de onteigening en afmaking der overige op den stal aanwezige runderen ten netale van zes en twintig, door ons bevolen. Ongeveer enz. HOOFDSTUK V. NATIONALE MILITIE EN SCHUTTERIJEN. a. Nationale Militie. Voor de loting des loopenden jaars hebben zich doen in schrijven 1723 jongelingen zijnde 121 minder dan in 1859. Van enz. b. Schutterij en. Voor zoover bekend is worden de werkzaamheden betreffende de schutterijen over het algemeen met zorg verrigt. Omtrent den toestand zoo der dienstdoende als rustende sehutterijen welke bevredigend blijftvalt niets bijzonders te melden. De kaders van officieren en on der-officieren worden zoo veel mogelijk voltallig gehouden. Mogt de vervulling van vacaturen al eens bezwaar ontmoeten dan is zulks een gevolg van het gebrek aan geschikt personeel, en bepaalt zich bij een enkel bataillon der rustende schutterij. Verandering in het personeel der kommandanten heeft er sedert ons vorig verslag geen plaats gehad. Op enz. HOOFDSTUK VII. ONDERWIJS KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN, a. Scholen voor lager onderwijs. Wij zullen omtrent het aangelegen onderwerp verslag doen zoo ver dit onder ons bereik ligt. Deze opmerking meenen wij te moeten laten vooraf gaan omdat Je ons in afschrift mede te deelen beredeneerde jaar verslagen der schoolopzieners over 1859, bedoeld bij art. 65 der wet op het lager onderwijs van den 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103), een voornaam deel van de bouwstoffen voor dit hoofdstuk moeten uitmaken en dat van den school opziener in het zesde schooldistrict ons bij het opmaken van het hoofdstuk omstreeks de hclfl der maand Junij nog niet was toegezonden. Hierbij komt nog dat in het derde en vijfde schooldistrict eerst onlangs in het loopende jaar nieuwe school opzieners zijn opgetreden. Het moet hun volkomen worden toegestemd dat het voor hen hoogst moeijelijk viel een verslag te leveren dat over een tijdvak loopt waarin zij die betrek king nog niet bekleedden, dat alzoo niet kan gegrond zijn op persoonlijke bevinding of ei varing, maaralleen was zamen te stellen uit schriftelijke bescheiden van hunne voorgaugers en van de plaatselijke schoolcommissiën. Voor zoo ver wij uit het ons medegedeelde kunnen oordee- len dan heeft het lager onderwijs zoo gewoon als meer uit gebreid. onder de werking der aangehaalde wet in 1859 weinig of geene verandering ondergaan. Het was trouwens ook niet te verwachten, dat een zoo kort tijdsbestek, als sedert 1858, toen de wet in werking trad, is verloopen veel zou wijzigen In het algemeen genomen schijnt l.et lager onderwijs als voldoende of vrij voldoende le kunnen worden aangemerkt. Wat de verschillende vakken (art. 1 der wet) meer in het bij zonder betreft, hier en daar werd in sommigen daarvan eenige vooruitgang opgemaakt In andere echter was nog veel te verbeteren dit geldt voornamenlijk de beginselen der vorm leer en die der kennis van de natuur. Er zijn wel scholen waarop die vakken voldoende en mtt vrucht worden behaudeld zelfs noemt de schoolopziener in het vierde schooldistrict het onder wijs in de beginselen van de kennis der natuur in zijn district goedmaar daarentegen worden er vele scholen gevonden waarop het onderwijs in de beide vakkenveel te wenschen overlaat omdat de onderwijzers er zich nog niet in te huis gevoelen en dus geen doelmatig onderrigi kunnen geven; terwijl zij op onderscheidene scholen, onder anderen op eenige openbare scholen in het vijfde schooldistrictniet worden onderwezen, gelijk op twee daarvan met het zingen evenzeer het geval is. Gebrek aan een geschikt hand- en leerboek ingerigt naar den geest der wet, wordt, wat de beginselen van de kennis der natuur betreftbeschouwd als veel bij te dragen tot het minder slagen in gemeld vakterwijlwat die der vormleer aangaat, het meer algemeen bezit en gebruik van eenige mathe matische ligchamen bij het onderwijs in dat vak op de scholen wenschelijk wordt geacht. Bij een en ander moet intusschen niet uit het oog worden verloren dat het afgebroken schoolgaau te platten lande en gebrek aan toereikende hulp wanneer de scholen meer vol tallig zijn nadeeligen invloed op den goeden gang en vooruit gang van het lager onderwijs uitoefenen. Daarentegen opent zich voor het volk9-onderrigtdoor de in het leven geroepen normaallessen en de drie op te rigten rijks kweekscholen tot opleiding van onderwijzers waarop wij in dit hoofdstuk onder de rubriek opleiding van onderwijzers nader zullen terug komen, een gunstig verschiet. Overigens enz. Blijkens laatstgemelde tabel is het lokaal eener openbare seliool in het 2de schooldistrict door den schoolopziener krach tens art. 4 der wet afgekeurd. Het is dat te Rengerskerke gemeente Kerkwerve. Volgens het verslag van den schoolop ziener, had het gemeente-bestuur na die afkeuring de voor ziening uitgesteld in afwachting van de regeling van het open haar lager onderwijs in die gemeente te meer omdat het onzeker was of die school daarbij zou worden in stand gehouden. Op grond daarvan heeft de schoolopziener geineend in de zaak, in afwachting dier regeling, ie moeien berusten. Verder enz. Opleiding van onderwijzers. Krachtens enz. Wat het. overige gedeelte dezer provincie aangaat zoo is het doelmatiger, voorgekomen ondersteuning te verschaffen aan de reeds bestaande oefenscholen te Zierikzee, Goes-en Tholen, alwaar eenige verdienstelijke onderwijzers zich reeds eeneu geruimen tijd met de opleiding van kweekelingen doch zonder geldelijke belooniug, hebben bezig gehouden Diensvolgens zijn toelagen verleend welke zijn bepaald voor elk der twee eerste oefenscholen op /"300, en voor de laatste op f 200 's jaars. Bovendien is eene jaarlijksche som van 50U ter be- pchikking van den inspecteur gesteld, ten einde daaruit te kuunen voorzien in de noodzakelijkste hulpmiddelen voor het bij die oefenscholen te geven ouderwijs, en tevens om aan eenige kweekelingen, welke met ijver van die lessen gebruik maken kleine toelageu te kunnen verleenen. Het gemeente-bestuur van Zierikzce heeft van zijne belang stelling iu de oefenschool aldaar doen blijken, door, op ver zoek van den schoolopzienerbet benoodigd lokaal voor de lessen op die school kosteloos ten gebruik af te staan en tevens de kosten van verwarming en, voor zoo veel noodig ook van verlichting van dat lokaal voor rekening der gemeente te nemen. De sedert eenige jaren te Zierikzee, onder toezigt van de plaatselijke schoolcommissie bestaan hebbende kweekschool voor aankomende onderwijzersdie anders nog in het afge- loopen jaar zeir goede diensten heeft bewezen is door de nieuwe regeling van de lessen aan de oefenschool in het begin van 1860 vervallen terwijl deoefenschool voor kweekelingen te Middelburg, als niet voldoende aan hetgeen men van derge lijke iurigting mogt verwachten, roet het oog op de normaal lessen werd opgeheven. Wij zullen nog iq het kort vermelden wat in 1859 met be trekkingtot de opleiding van onderwijzers plaats vond. De lessen van de oefenschool te Zierikzee werden van een maal tot tweemalen per week uitgebreid. Door medewerking van het gemeente-bestuur genoten voorts aldaar eenige hulp onderwijzers en kweekelingen onderwijs in de gymnastie. Tevens oefenden zij zich in het zingen op eene zangschool in die ge meente terwijl eenige kweekelingen ook onderwijs ontvingen op de teekenschool in die gemeente ten koste van de plaatse lijke schoolcommissie en van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De enz. De volgende voorzieuingen met betrekking tot openbare schoollokalen en ouderwijzerswoningen kwamen tot stand. Te Zoutelaude Noordwelle en 's Heer Arendskerke (Oude dorp) werden nieuwe schoollokalen gebouwd of in gebruik genomen. Te Zierikzee werd het lokaal voor de openbare armenschool vergroot en daar door belangrijk verbeterd. Te enz. Ter zake van de voorschreven voorzieningen werden door ons in 1859 rentelooze voorschotten nit de provinciale fondsen verstrektaan de gemeente Noordwelle ad ƒ900 en aan enz. Bijzonder onderwijs. Te enz. Naardien het aan de Israëlitische school te Zierikzee vroe ger verleende subsidie uit de gemeentekas heeft opgehouden zijn de gesubsidiëerde bijzondere scholen aldaar met ééne ver minderd en de niet gesubsidiëerde met ééne vermeerderd. Hier enz. Toezigt op het onderwijs. Bij cuz. In de gemeente Kerkwerve had zich reeds vroeger het geval voorgedaan, dat de wethouder j. Boot, nadat hij als lid der plaatselijke schoolcommissie was beëedigd den schoolopziener onverwacht kenui9 gaf dat hij voor dit lidmaatschap bedaukte en zich daarvan ontslagen rekende. Al de pogingen van der, schoolopziener om hem daarvan terug te brengen bleven vruch teloos. Voor zooveel de schoolopziener weetblijft genoemde wethouder in zijne weigering volhouden. Zoover enz wordt vervolgd BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, verwittigen bij deze hel publiek dat de gewone K.vriiii»of Jaarmarkt alhier zal gehouden worden, als van ouds aanvangende op den laatsten Maandag in Augustus gedurende twee welcen en alzoo van den 27 Augustus tot en met den 8 Seplem- ler aanslaande. ate P RIJS DE R AO V E R I EN T IE N. GewoneWf, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 1—6 regels a f\ behalve het7,egclregt. De aanvraag voor liet plaatsen van scliouwburg- tenten zal uiter lijk vóór 15 Augustus aanslaande moeten geschieden met ïracbl vrije brieven hij den Heer M. COUVEE Markimeester alhier, bij wien op dezelfde wijze de Kramers zich in lijds bi-hooren aan (e melden. Een ieder hunner zal van be hoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl gcene rijfelaars horoskonptrekkers of bedelaars, op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee den 30 Julij 1860. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. E KM EU INS Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen Ier kennis van de ingezetenen dat de Rekening dezer gemeente over kei jaar 1859 in de openbare vergadering van den raad van heden is ter tafel gebragt en ingevolge de wet, gedu rende veertien dagenvoor een ieder ter inzage op de secretarie is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift voor ieder verkrijgbaar wordt gesteld. Zierikzeeden 28 Julij 18(10. B. G. CaU Voorzitter. J. I'. N. ER.V1EKINS, Secretaris. I De Kamer van Koophandel en Fabrieken le Zierikzee berigt biermede dat in de maand .1 uIij 1861 te Haarlem eene algemeene Nationale Ti n- loonstelling van Nijverheid zal geopend worden waartoe de voorwerpen in de maand Junij zullen behooren le worden ingezonden. Zij beeft wij ders de eer, de nijvcren in dezen kring uil te noodigen om door bel inzenden hunner fabrie- katen of artikelen, deze tentoonstelling op te luisteren en daardoor mede le werken om onze nijverheid alsdan in verhouding lot die van an dere oorden dezes rijks, op waardige wijze ver tegenwoordigd le zien. Zierikzee den 30 Julij I860. De Kamer voornoemd J. H. QUITMAN Johz. Voorzitter. C. van der VLIET, Dz. Secretaris. Door de tweede kamer dor staten generaal is bet wetsvoorstel van den lieer Sloel lot Oldhuis lot afkoopbaarslelling der tienden aangenomen met 50 tegen 9 stemmen. In art. 3 is de afkoopprijs van de in art. 1 genoemde schuldpligtighcden bepaald op het Iwintigvoud in plaats van liet vijf en twintig- vond der jaarlijkscbe opbrengst. Tot maatstaf zal genomen worden de waarde der opbrengst in de laatste tien(in plaats vau 30) jaren door elkander. Nadat eenige wetsontwerpen van ondergeschikt belang eenstemmig waren goedgekeurd, ving men aan met de behandeling van dal tol regeling van bet fonds, voorspruitende uil koopprijzen van domeinen voor 1859 en 1860. Daarbij bragl de beer van Eek de zaak der schorren in hel Zwin en de doorgraving van Zuidbei eland door een kanaal ter sprake. De minister ian finantien verzekerde daa.op dat ook hij verlangde het proces van den slaat tegen de erven van Domme beëindigd le zien. Bijzondere omstandigheden hadden de afdoening vertraagd hij hoopte echter dat deze zaak spoedig zou kunnen worden afgedaan. (Jok vertrouwde hij dat het onderwerp der doorsnijding van /.uid- bevelaud buiten toedoen van den regter zou kun nen worden afgedaan. Ook dit wetsontwerp werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Daarna heeft de kamer onder meerdere aan genomen hel wetsontwerp lot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor dit jaar met f 1,000,000 voor den aanleg van staats spoorwegen. Na het afdoen van onderscheidene werkzaamheden welke nog aan de orde,gesteld waren is de kamer daarop lot nadere kgjfcun- roeping gescheiden. De eerste kamer is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen op maandag 6 Augustus aanstaande. llit 's Hage meldt men van 30 Julij. [feden is ten huize van den lieer Conrad de raad van hoofdambtenaren van den waterstaat verga derd geweest, die door den minister van bin - nenlandsche zaken is benoemd tol hel aangeven der beste middelen om de zeeweringen in Zee land te verdedigen. Deze raad bestaal uit den inspecteur van den waterstaat Con rad als presi dent de hoofdingenieurs Badon Gliijben Beye- rinck, van Diggelen Orleu Bijslerborg en de in genieurs Caland Conrad en Dirks. Men schrijft uit Amsterdam van 30 Julij. Ook hier ter stede is men begonnen gelden in te zamelen ten behoeve der zoo lievig vervolgde. Christenen in Syrië. Op gisteren de herinne - ringsdag der verwoesting van Jeruzalem, is daartoe door eenige geachte Israëliteu eene in— leekenlijst geopend, met bet toepasselijk op schrift i Hebben wij niet allen eenen Vader? Heeft ons niet éénen God geschapen (Maleachi II 10 Het bedrag zal aan den heer Moniefiore le Londen worden gezonden. Bij bet zware onweder van jl. zondaguitr- middag is de bliksem geslagen in eene woning te olphaartsdijk en heeft zich een doortogt ge zocht in een vertrek waar 10 personen bijeen waren, zonder iemand te treffen scholels, bor den en een op de tafel liggende kerkboek wer den op den grond geworpen en hel zilveren slot van hel hoek gesmolten. Men heeft le Bergen op Zoom hel plan gevormd om op de Oosler-Scbelde een zijlwed- strijd le openen voor vracht- en beurtschepen alsmede voor «isschersscbuuweu. Tol dat einde heeft er bij de ingezetenen eene lijst ter inteeke- ning gecirculeerd om het bedrag als prijs of premie aan de bekroonden uit te reiken hijeen te brengen. Vrijdag avond bad er, in het kof- fijhuis de Draak eene vergadering van ongeveer 200 inteckeuaren plaats waarop men is over gegaan tot hel benoemen eener commissie van 5 ledenwelke belast is om alles le regelen ten einde dezen wedstrijd zoo nuttig als aangenaam mogelijk te maken. In den nacht van 23 op 24 Julij heeft bij den herbergier W. den Haan te Werkendam een stoute diefstal plaats gehad. Op gezegd tijdstip werden aldaar de buitendeur een paar binnen deuren eene chiffoniére en secretaire, zoo door geweld alsmet vreemdeslente's opengebroken 12 zilveren theelepeltjes alsmede eenige andere zilveren voorwerpen en ongeveer ƒ120 aan con tanten zijn ontvreemd. De wegneming van em paar bankbilji'Uen die zich inede bij de munt speciën bevonden scheen den uachtelijkeu. in dringer zeker te gevaerlijk toe althans zij wer den in de lade opgerold leruggev ondenVan gezegd misdrijf wordi een gepasporteerd militair verdacht gehouden. Zaturdag e. k. zal eene der verpleegden in het geslicht St. Bernardus op de Oude Turf markt te Amsterdam, haar honderdsten ver jaardag vieren. I il zeldzaam voorregl valt tin deel aan Alida Hoos, wed. van T. Spitsbaard. Jij is in 1844 in voornoemd geslicht opgenomen geniet doorgaans eene goede gezondheid en mag zich verheugen iu hel bezit vau heldere geest vermogens en het genot vanal hare zintuigen. De beweging aau de haven van Antwerpen is tegenwoordig buitengewoon groot I'. woens dag zijn er meer dan 30 schepen van verschil lende gewesten aangekomen. Een handelshuis aldaar heeft 7 groote schepen met guano aan het lossen.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1