Ia\ turf lag 28 •In lij. WOENSDAG ZATURDAG. BKST1M A MMSTlü'im liïïK 60» 18(50 4 BONN E MENT S-P B1JS. Per drie maandeti f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor J 0 ure 'smorgens. VE BS C HIJ NT: P li IJ S DE H AD V E li T E A' 'i IE N. Gewone I21 /4 cents de regel. GeboorteHuivclijks- en Doodberigten van 16 regels a f1 behalve hetZ.egelregt UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uifgebragt aan de Provin ciale Statenin de zomervergadering van 1860. (Vervolg.) Geldmiddelen der gemeente. Op verzoek vnn den niinister van binnenlandsche zaken zijn in het afgeloopen jaar aar de algemeene rekenkamer ge zonden de rekeningen over 1857 van de gemeenten Breskens, Burgh, Nieuwerkerk en JJzendijke, door die kamer op grond van art. 59 der wet van den 3 October 1841 (Staatsblad no. 40), gevraagd. Bij de terugzending dier rekeningen is door de rekenkamer de opmerking gemaaktdat de declaratien welke gevoegd zijn bij de bevelschriften tot betaling, meer dan f 10 bedragende, en tot de voormelde rekeningeu behoorendeniet van zegel waren voorzien. Die opmerking oordeelde wij ongegrond omdat zij betrek king had tot ongeteekende declaratien welke volgens resolu- tien van den minister van finantien van den 13 Augustus 1844-, no. 53 en 29 Maart 1845, no. 83, niet behcoren tot de bij art. 12 der wel van den 3 October 1843 (Staatsblad no. 47) bedoelde stukken en geschriften, welko eenigen titel regt of voordeel opleverenof tot eenig bewijs strekken en gaven wij mitsdien aan den minister van binnenlandsche zaken in overweging om de algemeene rekenkamer, ter voorkoming van verdere aanmerkingen van hare zijde ten dien aanzienmet de zienswijze der regering in kennis te stelleu. J)e minister heeft ons daarop geantwoord dat hij het niet geraden oordeelde omtrent die zaak op nieuw met de rekenkamer in briefwisseling te treden vermits uit een vroeger door die kamer gegeven antwoord gebleken wasdat zij aan een door den minister van financien gedaan voorstel om de door hem gedane uitlegging der belastingwet, als rigtsnoer van hare beslissingen aan te nemen, geen gehoor verlangde te geven. Ten enz. Het enz, Te Brouwershaven w erd voortgegaan met eene in 1858 aan- gevangene verbetering van een der vertrekken van het raadhuis ie dier plaatse. De enz. De toren te Ouwerkerk vereischt noodzakelijk herstelling. Men is voornemens om, door middel eener gcldleening zich de daartoe noodige fondsen te verschaffen. Bij enz. De gemeenteraad van Zierikzee vond bezwaar om de aan de kraan aldaar noodzakelijk geworden herstellingen te doen plaats hebben uit hoofde daaraan niet onbelangrijke kosten waren verbondenen besloot tot het doen opruimen van dat werktuig hetwelk voor afbraak verkocht, eene som van ƒ203 opbragt. HOOFDSTUK IV. medische policie. In Middelburg en Zierikzee verliepen vancellen op goedaardige wijze, in de laatste epidemisch. Meer enz. Eene ander? uitslagziekte vergezelde, op vele plaatsen de scarlatina, te weten de morbilli Zij heerscliten in het voor jaar epidemisch onder anderen te Middelburgterwijl nog in het najaar enkele personen werden aangetast. Beide exanthe- men scarlatina en morbilli, sloten elkaar niet altijd uit, want op de huid van enkele individuen zag men ze geza menlijk. Sommige echter die na roodvonk mazelen kregen, stierven aan phthisis pulmonalus of mesenterica. Jn Zierik zee nam men eerst in October deze ziekte waar terwijl de daaraan grenzende gemeenten niet vrij bleven. Over het al gemeen was zij goedaardig. kinkhoest. In Zierikzee zag men bij een hetzelfde individu beide ziekten te zamen verloopen. ciioleba asiatic a Nadat de Asiatische braakloop reeds eenigen tijd in Noord- en Zuid-Holland en in Belgic ontstaan was en zich aldaar had uitgebreid, ontstond ze ook in Zeeland Schier op denzelfden tijd, van het einde var. Augustus tot het eiüde van October werden ons uit genoemde oorden cholera-Jijders aangebragtna welker aankomst de gevreesde kwaal in meerdere of mindere mate is waargenomen. Om het raadselachtige dezer ziektezoo wat betreft haren oorsprong als hare verspreiding acht men liet niet ondoel matig, hier meer in bijzonderheden te treden en de omstan digheden te vermelden waaronder zij in de navolgende ge meenten is verschenen. Vlissingen enz. Kerkwerve. Gelijk deze gemeente bij de verschijning der cholera in 1849 met Zierikzee de eenige plaatsen van het eiland Schouwen waren waar zich de cholera vertoond heeft zoo ookindien men het eenig voorgekomen geval te Brouwershaven uitzondert, had dit plaats in 1859. Toen waren de slagtoffers vreemdelingen, die in tenten of keelen huisden en op de dijkwerken hunnen kust verdienden. Nu ook gold het zoodanige lijders Het eerste cholera geval had plaats den 5 October. De lijderes, eene vrouw van 32 jaren, bezweek reeds den vol genden dag Zij woonde in een afzonderlijk stnande keet met. haar man die aan den dijk werkzaam was. Van waar deze lieden gekomen waren is niet gemeld. Vo'gens dc ver klaring van den geneesheer zou de ziekte van de vreemde ling spontaan zijn ontstaan. Dat int.usschen deze keet het brandpunt werd, waaruit vermoedelijk een geval te Zierikzee moet afgeleid worden zal later blijken. Vijf dagen verder, den 10 October, deed zich de ziekle voor bij een dijkwerker; hij overleed. Ook omtrent den oorsprong van dit geval is men in het duister gebleven. Nadien herhaalde zich de kwaal niet. Zierkzee. Op het einde van Augustus overleden een man van middelbaren leeftijd en kort te voren zijn zoontje, beide aan cholera-nsiatica. I)e man had elf dagen vóór hij werd aangetast, in gezelschap van zijne vrouw, zijn kind zijn vader en zijne zuster Anlwerpen bezocht en aldaar ecnigo dagen vertoefd. Vóór hnu vertrek en bij hunne aankomst waren zij allen gezond ofschoon eerstgenoemde veertien dagen te voren, gedurende zijn verblijf te Antwerpen aan diarrhoea geleden had. Van deze was hij hersteld teruggekeerd. liet. k nd werd elf dagen nn den terugkeer der reizigers aangetast en daarop de vader. De overigen bleven gezond Den 7 October zng men een derden lijder. Ken knaap van 10 jaren bezweek aan die ziekte. Zijn vader bad te Kerk werve zijne zusier die aldaar aan de cholera leed en waarvan hierboven is melding gemaakt., bezocht. Hij zelf is gezond gebleven. Twee dagen later, den 9 October, stierf onder dezelfde verschijnselen een jongen van zes jaren Omtrent de oorzaak is men in het duister gebleven. Men deelde ons de omstan digheid mede, dat dit cholera-geval plaats vond in een winkel en kroegje waar velen in- en uitgaan. Eindelijk en dit voor de vijfde maalontstond er een geval van asiatischen braakloop bij een jongen van 11 jaren, welke in genezing overging. De patient was met zijn vader te Rot terdam geweest en nan diarrhoea lijdendein zijn geboortestad teruggekeerd. Behalve Vlissingen heeft geenc Zeeuwsche stad de asiatische cholera meerdere malen in haar midden gezien dan Zierikzee. terwijl toch telkens de verspreiding der ziekte is gekeerd. Hierbij nu verdient het opmerking, dat bij het uitbreken der kwaal de volgende maatregelen aldaar ter keeriDg worden genomen. Zoodra uit de cholera-verschijnselen blijkt dat het de asiatische is wordt daarvan kennis gegeven aan de ge neeskundige commissie door wier zorg terstoud een policie- dienaar voor de woning van den patient, wordt geplaatstmet hevel niemand uit of in te laten. Een persoon wordt aan gesteld tot het doen der noodige boodschappen, een papier, waarop met groote letters lie: woord cholera, wordt op de huisdeur geplaatst, nlle bcnoodigdheden van stadswege aan behotftigen gegeven. Na het overlijden van den patient volgt xij'ne spoedige begraving. Het door de lijders gebruikte bed en toebehooren wordt weggenomen en verbrand waarna het vertrek of de kamer met de guvton morphose-bereiding be rookt wordt. Rroiiwcrshaven. Gd den 24 September kwam in deze gemeente een sterfgeval door cholera asialica voor. De lijder dienende als knecht bijeen beurtschipper, was daags te voren nit Roller- dam gekomen. Hij had het vooronder beslapen waar 16 dagen te voren een andere knecht plotseling, aan een niet voor cholera verklaard lijden was overleden. De ziekte verspreidde zich niet. Men nam dezelfde^voor- zorgen daartegen, welke in Zierikzee gebruikelijk zijn. Waarde enz. Eindelijk het merkwaardig geval te Zierikzee op den 7 Oc tober waar een tienjarige knaap aan cholera bezweek nadat zijn vader van bet bezoek zijner te Kerkwerve cholera-zieke zuster was teruggekeerd zonder zelve daarvan eenig leed te ondervinden. Van het jaar 1849 heeft men te dien aanzien dezelfde herinneringen te Vlissingen en te Boschkapelletoen menschen door de ziekte werden aangetast, zonder met lijders te zijn in aanraking geweest, maar nadat ze door personen bezocht werden, die, zelve bevrijd gebleven, aan het bed van zulke zieken vertoefd hadden. Dusver enz. Uit dit verslag blijkt dat de gezondheids-toestand over het algemeen gunstig zou zijr. te noemen, ware 't niet dat de asiatische braakloop in onderscheidene gemeenten zoo vele slagt offers heeft geeischt. Overigens maakten nog eenige andere gemeenten hierop eene uitzondering't zij door de menig vuldige ziekten die er zich vertoonden 't zij door de vele sterfgevallen die er plaats hadden. Voorts hebben te Oosterland, alwaar men van de medische policie meer werk maakt dan zulks, in den regel, met de kleinere gemeenten het geval is, de vele sterfgevallen onder de kinderen in het bij/onder de aandacht getrokken. Van de 36 overlede nen toch, waren er niet minder dan 22 kinderen beneden hét jaar; eene verhouding allezins ongunstig afstekende bij die van de geheele provincie daar dc eerste ruim 60, en de laatste nog geen 40 len honderd bedraagt De kinderziekte vertoonde zirli in 16 onderscheidene ge meenten. Ken verblijdend teeken meeneu wij te zien, in het steeds toe nemend getal d :r personen die zich aan dc koepokinenting onderwerpen. In 1859 bedroeg dat getal 3994, dat is 672 meer dan in lS58. Bij ongeveer vier vijfde gedeelten was de afloop geregeld. Aan 2490 personen werd dc kunstbewerking gratis verrigt. In het personeel van de plaatselijke commissie van genees kundig toevoorzigt ie Zierikzee kwam geenc verandering. (wordt vervolgd) brengen ter algemeene kennis dat in de maand Julij 1801 te Haarlem zal geopend worden eene algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid waartoe de voorwerpen in demaand Jnnij van dat jaar zullen moeien ingezonden worden en wor den alle nijveren lot inzending aangemoedigd ten einde ook deze tentoonstelling moge strek ken om de nationale nijverheid te bevorderen. Zierikzeeden '25 Julij i860. IT C. T a IJ Voorzitter. JP. NLBMEH1NS Secretaris bekendmaking. Uur geweest kr en Wethouders van Zierikzee brengen (er kennis van belanghebbenden dat de veiling der tiende-vrlichten van deze gemeente op heden niet heeft kunnen plaats hebben maar alsnu bepaald wordt op maandag den HO dezer maanddes voormiddags 10 ure op bet raadhuis der gemeente. Zierikzeeden 26 Julij I860. (1. C. CaU, Voorzitter. J. P. N. KR ML KI NS, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee De Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Zierikzeeberigl dat van af heden gedurende eene maand van 's morgens 9'/aI 2 ure ter Gemeente-Secretarie ter visie liggen, de vol gende bij haar ingekomenestukken 1. Handels en Scbeepvaariberigten van Groot- Brittannie over de maanden Januarij Februaiij en Maart 1860 2. Overzigt van in 1859 in Zwitserland in-uit en doorgevoerde artikelen 3. Handels en Scheepvaartberigten over 1859 van Triest 4. Jaarverslag over 1859 van Hamburg. Zierikzee den 25 Julij I860. De Kamer voornoemd J. II. OCI1TM A N Joeiz-Voorzit/er. C. van der VU FT, Dz.Secretaris. BINNENLAND Naar men verneemt zullen Zr. Ms. oor logschepen Vice-udmiraal WassenaarEverlsen en Zeeland bij hunne komst te Malta bevel ontvangen naar Syrië te stevenen ten einde in zamen wer king met de andere Furopescho mogendheden aan de woede der woeste borden tegen de Chris tenen paal en perk te stellen. Zr. Ms. transport schip Heldin liggende te Nieuwe 1 jiep zou met spoed naar Malia vertrekken ten einde ammunitie en leeftogt voor het eskader over te voeren en onmiddelijk terugkeeren om een tweeden voorraad te Willemsoord in te schepen met gelijke be stemming derwaarts. Men schrijft uit Harderwijk van 23 dezer- Het detachement suppletie-troepen bestemd voor bel leger in Oost-lndië, hetwelk den 28 dezer Ie Botterdam aan boord van het aldaar liggend schip Burgemeester Hoffman, gezagvoerder T. I). de Wit,zal embarkeren zal tevens te St. George d'Flmina een detachement neger-recru- ten afhalen. Met dien bodem vertrekken 4 on derofficieren en korporaals, welke lijdelijk zul len gedetacheerd worden hij hel werfdepól te St. George d*( Imina en de aldaar aanwezende on derofficieren cn korporaals vervangen die met gemelden bodem de reis naar Java zullen ver volgen. Men schrijft uit Sneek van 24 dezer. Nabij het naburige dorp Hommeris had gisteren een droevig ongeluk plaats, /ekcro Tjipke Knossen een boerenzoon van 22 jaren zich in een land bevindende, werd door een stier die los was geraakt op den grond geworpen en zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij nog denzelfden avond aan dc gevolgen is overleden. -Men schrijft uit Veghel van 2 2 dezer. Door het onwederdat eergisteren w oedde heeft even over de grenzen onder Uden een zoffiderlitig ongeluk plaatsgehad: De bliksem sloeg aldaa^r in eene boerenwoning door het keldergat, ma kende twee gaten in den buitenkeldermuur, drong door den kelder op de gootsloeg den bo dem uil eene lobbemelmelk gevuld drong ver der door in het voorhuis, sloeg eene ruit uil de halve lantaarn waardoor des avonds dc stal wordt verlicht, doodde daarin één en os echo koe een hokkeling en een varken terwijl eene koe in de poot werd geraakt. De landbouwer die zich in den stal bevond werd bewusteloos op den grond geworpen terwijl de zijdeur van den stal werd verbrijzeld een hui ten staande prui menboom verpletterd, waar langs de bliksem aan diens voet in den grond verdween. He klom pen van den getroffen man werden verbrijzeld zijne baren werden verschroeid en zijn hemd broek en verdere kleeren in lichtte laatje vlam gezel. Door hulp van zijnen broeder werd de brand gcbluscbteeneverschrikkelijkeschroeijing op al zijne ledematen achterlatende. Drie uren later was dc man wederom bij zijne kennis Gis teren echter waren zijne ledematen meer ontsto ken echter koesterde men alle hoop hem in het leven te behouden. Te Kollumerzwaag is een persoon die zich in de schuur langs het hooi liet afglijden in een hooivork gevallen welke tegen het hooi overeind stond en hem zoodanig den arm heeft opengereten dat hij den volgenden dag is be zweken. Fen aantal van 18 jongelingen in de kracht des levens cn met geestdrift voor koning en vaderland bezield, vormde in 1815 de com pagnie vrijwillige jagers van Friesland onder bevel van drie daartoe aangewezen officieren van de armée. Op eigen kosten uitgerust en zonder genot van bezoldiging maakten zij den veldtogt van die dagen mede bij de divisie onder bevel van Z. K. H. prins Fredcrik der Nederlanden en keerden uit Frankrijk met verlies van slechts één jager, dhr. P. Schmidt in hun vaderland terug. Van 18 dier jongelingen die door de Voor zienigheid nog in het leven bleven gespaard vierde een getal van 14 jl. zatnrdag aan de Oude Schouwnabij Leeuwarden als de plaats waar zij in 1S15 den laatsten afscheids groet van hunne familien en vrienden ontvingen, de gedachlonis van hun nu 45 jaren geleden uitlogt. Die jongelingschap vond zich daar weder maar als mannen van hooge jaren met vergrijsde schedels en verminderde krachten. Indrukwekkend was hunne zarnenkomst, ook daar velen elkander niet meer herkenden maar na de openbaring waarvan de hariclijksie ver broed-ring plaats vond. Terwijl de fen*tgenooleri aan den disch waren gezeten werden zij vereerd meteen bezoek van den commissaris des konings in dit gewest die Ier feestzaal binnengeleid en door den oud-serg. majoor der comp. den beer D. G. Simon, toegesproken deze toespraak hartelijk en op eene wijze beamwooidde die van 's commissaris deelneming en belangstelling in deze gebeurtenis getuigde. Dcgeruimen lijd dien laatstgenoemde bij de zarnenkomst ver toefde, gaf aanleiding lot bet instellen van ineni- gen feestdronk tot herinnering aan de vele voor vallen van vroegere dagen. Kn zoo eindigde dit feest in de beste orde, onder den indruk van de niet uitgedoofde geestdrift en liefde voor koning en vaderland en met zoodanige gepaste v rolijk heid als overeenstemmende met de hooge jaren der feestvierenden. Te Gcnd is II. vrijdag te middi macht bij klokkenspel en gelui alsmede mei 'illuminatie, dc opheffing der ocirooiregten aangekondigd. Wag ens geladen mei meel hooi enz. en waarop spelende muziekanten gezeten waren

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1