3°. 59. Woensdag 25 Julij. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. IIESTUiO HUimSTllATHW Tienden-V eiling. BINNENLAND I tie haml resenteerd er goed le e tarwe ZOMER- zer Slad. fgcn bij de ZIERIKZEMIIMNT A BO N N E ME N T S-P RIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERSCHIJNT: P RIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 121/, cents de regelGeboorte-y Huwelijks- en Doodberiglen van 1—6 regels a f 1 behalve hetZegelregt. I G3 '5/ 7<D' !)H% 93% logy, 8®'"., 97'/, 80 V8 80% 0(M/a 79'V f213'/4 49'/, 510/I6 ÏV>* 7iVllt *«9m 447 4iVa '.27, 48 48 8,50 - 12,00 - 14,00 - 0.00 - 10,00 - 0,00 - 0,00 - 0,(0 0,00 UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgehragt aan de Provin ciale Statenin de zomervergadering van I860. MIJNE HEEREN! 1 Naar het voorschrift vau art. 10*2 der Provinciale wet, bieden wij uwer vergadering weder het verslag van den toe- I stand der provincie aan. Wij enz. HOOFDSTUK T. BEVOLKl NG. T>e wettige bevolking bestond op den 31 sten December 1859 uit 80100 mannelijke en 84353 vrouwelijke te zaraen 164513 ingezetenen. HOOFDSTUK II. Kort begrip der werkzaamheden van de provinciale Staten. Tot de gewone werkzaamheden enz Wij werden door u gemagtigd om het veer aan het Sloe voor een of twee jaren onderhands te verpachten; alsmede om een nevens den straatweg van Zierikzee naar Zijpe gelegen stuk gronds onderhands te verkoopen. Wijders werd besloten Tot enz. Aan de gemeente Brouwershaven werd een subsidie uit de provinciale fondsen, ten bedrage van /"8000, toegezegd, voor het geval dat die gemeente er toe zal overgaan om de op f 33830 geraamde verbetering harer haven en het bouwen eener nieuwe spuisluis als een gemeentewerk te ondernemen. JKen enz. Kort begrip der werkzaamheden van Gedeputeerde Staten. In het jaar 1859 heeft ons collegie 49 gewone, benevens 3 j buitengewone vergaderingen gehouden en daarin 4253 be- sluiten genomeu. Het getal van de ingekomene stukken beliep 6585 dat van de uitgegane stukken 3465. Bij vergelijking van deze cijfers met die over 1858 ontwaart men eene niet onbelangrijke vermeerdering in het aantal van behandelde zaken, wat voor- namenlijk is te weeg gebragt, eensdeels door de regeling van het lager onderwijs in vele gemeenten overeenkomstig de voorschriften van de wet van den 13 Augustus 1857 (Staats blad no. 103), en ten andere door de wet van den 15 Mei 1859 (Staatsblad no. 38), die eene herzieniug van de tarie ven der plaatselijke belasting op het binnen en buitenlandsch gedistilleerd en de buitenlandsche likeuren alsmede van die op den wijn. in de meeste gemeenten waar zoodanige belas tingen geheven, worden heeft noodzakelijk gemaakt. Daar enz. PROVINCIALE ARCHIEVEN. Blijkens liet rapport, door den provincialen archivaris aan ons overgelegd hebben diens werkzaamheden in het afge- loopen jaar bestaan in de voortzetting der inventarisatie van de charters van het tijdvak der gravelijke regering. F.ene 6de serie bevattende di beschiiiving van 200 oor konden is aan de vroeger beschrevene gedeelten van den inventaris op nieuw toegevoegd. Ofschoon even als de laatst voorafgegane reeks uit de be kende copulaatboeken der voormalige rekenkamer getrokken en op dezelfde wijze bewerkt, levert nogtans de aard en iu- houd dezer stukken weder vee! verscheidenheid op. In het bijzonder hebben zij betrekking 1. op privilegiën, octrooijen enz., verleend aan steden en heerlijkheden van Schouwen en Duiveland. 2. op enz. Wij oordeelen 't niet onbelangrijk op deze verzameling van stukken, naar aanleiding van hetgeen ons door den Archi varis is medegedeeld eenige oogenblikken uwe aandacht te vestigen. 1. Tot het eerste onderdeel behooreu a. onderscheidene privilegiën en octrooijen aan de stad Zierikzee, over het stapelregt tusscheu die plaats en Dordt; vrijdom van gravelijk schot ook v"or geestelijke instellingen, zoo als de St. Lievens Monsterkerk en het klooster der Chait- huizers aldaar; kwijtschelding van schulden de regtspraak over criminele misdadigers; de aanstelling van dijkgraven en gezworens over verschillende quartieren van Schouwen ein delijk de opneming van gelden om te voorzien in onderschei dene noodzakelijke uitgavenzoo als de uitdieping en ver betering der haven de reparatie aan fortificatiën poorteu bruggen en andere openbare werken, alsmede voor den aan koop der heerlijkheid Brouwershaven in 1566; en b. als voren betrekkelijk de heerlijkheden ambachten en dijkagien in Schouwenwaaronder worden aangetroffen brieven wegens üitgifte van schorren tot bedijking, zoo als het uiter- gorst van Morisant in 1408 een schor oostwaarts het oude land van Duiveland in 1467 28 gemeten schor tusschen Schouwen en Dreischor in 1489 een octrooi tot herdijking van Bommenede en Kijkuit in 1570een privilegie aan de heerlijkheid Brouwershaven twee koopbrieven van Haamstede; eene uitspraak over ureurpatie van heerlijke regten eenige stukken over het regt op de duinenwnaromtrent tusschen de heeren van Haamstede en het gravelijk domein langen tyd geschillen hestonden een octrooi wegens kwijtschelding van pacht voor bestoven landen een appointement over een ge schil tusschen d<£ schepensbank te Zierikzee en den dijkgraaf van Schouwen ten aanzien der pretensie van eerstgenoemden om in appel te mogen kennis nemen van alle vonnissen ffoor gezworens gewezen een octrooi tot het maken van eene havenwijk aan het nieuwe land van Schaerdijke in 1487; eene sententie over het geschot der polders Mattenburch en Schud- debeurs eindelijk eene uitspraak in eene questie tusschen den opper-dijkgraaf van Schouwen en eenige geestelijke instellingen en personenover de schuldpligtigheid van het zoogenaamde penninck-geld. Van al deze stukken bevatten die onder litt. a een aantal bijzonderheden omtrent de vroegere ceconomie en plaatselijke gesteldheid van Zierikzee terwijl van die onder litt. b be halve de verschillende bedijkings-octrooijen eene bijzondere opmerking verdienen de keuren en voorboden van den oosteren- en westeren-ban van den Duynevan het jaar 1527, en de laatst daarbij genoemde uitspraak, over het zoo- gennamde penninck-geldgedaan door den grooten raad van Mechelen in dd 10 September '.535, in welk stuk eene opgave voorkomt van de meeste geestelijke instellingen destijds in het land van Schouwen aanwezig. II. De enz. HOOFDSTUK III. HUISHOUDING DER GEMEENTEN. Nog meenden wij de vernietiging te moeten vragen van onderscheidene bepalingen eener door den raad der gemeente Bruinisse vastgestelde verordening op het gebruik der haven en kaden aldaar, waarbijonder anderen straf werd bedreigd op het beleedigen van den havenmeester en diens onderhoorigen, terwijl reeds bij artt. 209 224 en volgende van het wetboek van strafregt is voorzien in de gevallen van verzet en van beleediging van bedienende beambten. Voorts werden daarbij de schippers verantwoordelijk gesteld voor alle daden en ver zuimen hunner onderhoorigen ofschoon de verantwoordelijk heid der meesters voor de handelingen hunner knechts reeds bij het burgerlijk wetboek geregeld is. Op het verlangen van den minister van binneolandsche zaken, hebben wij den raad tot de wijziging dezer bepalingen doen uitnoodigen waaraan door denzelve is voldaan. Eindelijk enz. Begraafplaatsen. De begraafplaats te Uuivendijke, waarvan de hoornen zijn gerooid werd van nieuw plantsoen voorzien hetwelk aan vankelijk wel slaagde. Het enz. Eene omrastering der begraafplaats te Renesse wordt wen- schelijk geacht. Aan enz. (wordt vervolgd.) Rurgkmehstbk en Wethouders van Zierikzee brengen (er kennis van belanghebbenden dat op Donderdag den 26 dezer maand des voormiddags ten tien ure precies, op het Raadhuis alhier, in hel openbaar zullen worden verkocht«Ie Tiende-Vruchten over den jare en oogst van 1860 naartoe degewone voorwaarden van heden afopde Gemeenle-Secrelarie lelezen liggen. Zierikzeeden 12 Julij i860. R. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. KENNISGEVING. I)e Burgemeester van Z.ierikzce breng! ter kennis van de ingezetenen, dat er op Zaturdag den 28 dezer des middags ten één ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 24 Julij I860. De Burgemeester B. C. CAU. Zierikzee, 23 Julij. Het zal den beminnaren van orgelspel voorzeker aangenaam zijn dat de heer Ezeiman organist in de Nieuwe kerk alhier van HH. kerkvoogden loeslemming heeft verkre gen lol hel geven van een orgelconcert. Zij zullen dan wel niet nalaten zich op woensdag 25 dezer des namiddags ten Sure in de Nieuwe kerk le laten vinden Het voortreffelijke van het or gel en de buitengewone bekwaamheid van ge noemden organist, doen verwachten dal hel concert genotvolle oogenblikken zal schenken. Ter afwisseling zullen de kinderen der zang school van den heer L. Karreman eenige vier stemmige liederen zingen hetgeen gewis zal bijdragen om liet genoegen le vermeerderen. Moge de geachte concerlgever door een talrijk bezoek blijken ontvangen van algemeene be langstelling en sympathie. Middf.lburg 23 Julij. Rij de in den laatsten tijd herhaaldelijk medegedeelde berigten van veroordeelingen wegens valsche verklaringen bij openbare leregtzittingen van regterlijke col- legien door getuigen onder eede afgelegd heb ben wij er weder eene te voegen dat tot waar schuwing kan strekken tegen dergelijke straf waardige handelingen waartoe ligtvaardigen zich ondoordacht mogten laten bewegen. Een werkman van Zierikzee stond zaturdag voor hel provinciaal geregtshof alhier te regt wegens het afleggen van eene zoodanige valsche verklaring ten nadeele van een beklaagde. »ij is te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Uit het voormalig vierdedistric! wordt om trent de schade, door den hagelslag van 16 dezer inde gemeenten IJzendijke Hoofdplaat en Bier vliet aangerigt, nader gemeld dal de uitgestrekt heid grond, waarop de oogst totaal vernield is kan gerekend worden op bijna 2700 bunders. Sommige landlieden hebben alles verloren en de ramp drukt ook in geene geringe mate op den arbeiddersstand die mi voor een groot deel zicb van allen arbeid verstoken vindt. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal van jl. vrijdag is de heer ichim- melpenninck in de gelegenheid gesteld den heer minister van buitenlandsche zaken over de ge beurtenissen in Syrië te interpelleren. Dal lid bepaalde zich evenwel, met het oog op de ge- wigtige discussien die de kamer wachtten tot eene herinnering aan de redenen welke hem gisieren bewogen hadden de aandacht op die ge beurtenissen le vestigen. Naar het hem toescheen had het Christenbloed vergoten tol handhaving van hetTurksche rijk, wrange vruchten gedra gen want de Christen-bevulking in Syrië werd onverbiddelijk omgebrag! zonder onderscheiding van geslacht ouderdom of nationaliteitterwijl een ontnagtig of een onwillig gezag dergelijke moonltooneelen toeliet. Zijnde berigten, diemen ontvangen had waar, dan zou zelfs het officieel karakter van consulaire agenten zijn geschonden en zou hij den moord in Damascus gepleegd ook het hoofd van het Nederlandsch consullaat aldaar hel leven hebben verloren. Naar aanlei ding van deze gebeurtenissen veroorloofde de spreker zich de (wee volgende vragen te rigten lot den minister van buitenlandsche zaken I heeft de Nederlandsche regering kennis gekregen van het vermoorden van den Ncderl. consul te Damascus en 2., worden maatregelen genomen lol handhaving onzer nationale waardigheid tol bescherming onzer belangen en tot voorkoming zoo veel mogelijk v au dergelijke gruwelen De heer vnnZuylen van Nijeveltminister van buitenlandsche zaken antwoordde in substantie hei volgende. Up de eerste vraag: Het is der regering hekend door eene lelegraphische de pêche drie dagen geleden ontvangen dal de Ne derlandsche vice-consul le Damascus bet hoofd van hel Nederlandsche consullaat a'daar, hij den moord der Christenen is omgekomen. Ofschoon alle omstandigheden nog niet bekend zijn mag als aanleidende rcdcR van dien moord worden vermoed de ijverige behartiging door den vice- consul van de Nederlandsche belangen in ver hand met hel vroeger gebeurde te Djedda. De tweede vraag werd door den minister in drie onderdeelen gesplitst: 1., wal betreft de maatregelen le nemen lol handhaving on zer nationale waardigheid, zal langs diploraalie- ken weg met den meest mogelijken ernst op vol komen voldoening worden aangedrongen en zoo veel een mensch dit vermogl te zeggen stond de minister er borg voor dat volledige voldoe ning zou worden verkregen; 2., wal aangaat de bescherming onzer belangen verklaarde de mi nister dat reeds terstond nadat de aanvang der beroeringen in Syrië bekend was geworden door de Nederlandsche regering aan hel in de Mid- dellandsche zee zich bevi ndende eskader last was gegeven zich naar de Turksche havens in Syrië ie begeven. In de laaislc dagen werd na de later ontvangen berigten aan dat eskader per telegraaf de last gezonden zich onmiddelijk naar Bcyrulh te begeven en al te doen wat zou kunnen dienen om waar dit vereischt wordtNederlanders en de Nederlandsche belangen te beschermen 3. wat aangaat de maatregelen te nemen tol voor koming zoo veel mogelijk van dergelijke gruwe len, antwoordde de minister, dat even als vroe ger met zoo goed gevolg gedurende den Griek- schen oorlog geschiedde nu ook door de Neder landsche schepen aan alle ongelukkige vlugtelin gen zoo veel mogelijk hulp en bescherming zou worden verleend met zorgvuldige vermijding echter van elke daad die op eene strikte neu traliteit inbreuk zou kunnen makc.i. Nadat de heer Schimmelpenmnck zijn dank had betuigd voor de gegeven inlichtingen zich ver heugd had over de aanvankelijk door de rege ring genomen maatregelen met een woord van sympathie den ongelukkigen vice-consul had herdachtdie in de vervulling zijner ainblspliglen zoo jammerlijk was omgekomen en nadat bij de hoop en verwachting had uitgedruktdat de re gering met ernst deze zaak zou blijven beharti gen werd deze interpellatie als geëindigd be schouwd en de discussie daarover gesloten. Uit Cairo meldt de correspondent der Am. sterdamsche courant dat eene slavin van den mi nister Ël/iem-pacha uit den harem was gevlugt bij hen tolk van den consul der Nederlanden. Toen zij niet wilde lerugkeeren werd zij door gewa- i penden gehaald eenige oogenblikken later werd de tolk met zijn gezin in zijn huis overrompeld en voor de policic gebragt die hem dadelijk de vrijheid hergaf. De kanselier van het consullaat heeft bij afwezigheid van den consul voldoening guëischt voor die schending van domicilie. In den nacht van 13 op li dezer is van hel station van den Rijnspoorweg le Arnhem een koffer gestolen welke later opengebroken in eene weide nabij die stad is teruggevonden en waaruil vermist zijn een gouden dames-garni tuur beslaande uit broche, armbandjarre- tiére en oorknoppen allen voorzien van licht geel gouden bladeren en paarsche steenen een gouden armband met hlaauw geëmailleerden bladeren; een dito broche met dito dito; een effen gouden geschakelde armband voorzien van eene chaiue de surelé een bloedkralen kel- tingje waaraan een juweelen kruis twee ju- weclen oorknoppen en voorts een groot aantal heeren- en dames kleedingstukken. Men meldt uit Arnhem van 25 dezer. Gisteren avond gebeurde hier een treurig voor val. Bij afwezigheid der ouders die voor ver maak uitwaren, viel een achtjarig meisje uit het openstaande raam eener tweede verdieping en kwam met liet hoofd op den grond nederofschoon nog in leven moet er weinig of geen hoop op herstel bestaan. De gemoedsgesteldheid der ou ders, bij hunne terugkomstis ligt te begrijpen. Door de Engelsche regering is aan kapitein A-K. Zweede voerende hel Nederlandsche bark schip Hugo tirotiuseen gouden horlogie met ketting ter waarde van 25 guineas aangeboden voor het op zee redden tan kapitein Richardson diens vrouw en l i man der equipage van het schip Trafalgar au Londen, op den 21 April II. Naar men verneemt is door den beer H, Verdonk tor. molenmaker teZaandam aan z.esc. den minister van binnenlandsche zaken en aan

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1