Nf.°5ö. Zaturdag 14 Julij. I860 WOENSDAG ZATURDAG. BIÖTI.W A MIISTI1ATIP iMBlïWSTMDIKGBR Tienden-Veiling. BUITENLAND. 4 BONN EMU NT S-P RIJS. Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS C H IJ N I P RIJS DER AD VE RTEN T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten tan 1—6 regels af 1 behalve hctJ.egelrcgt. ÜunGi MKtsTF.R cn Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Dondcidag den 2G dezer niaamldes voormiddags ten tien ure precies op hel Raadhuis alhier, in hel openbaar zullen worden verkocht; Tleinle.Vrucliltvik over den jare en oogst van 1800 n aartoe de gewone voorwaarden van heden afopde Gemeente-Secretarielelezcn liggen. Zieiiltzce, den 12 -'ulij i860. It. G. C.AU Voorzitter. J. P. N. EKMEUINS Secretaris, BINNENLAND Zikrikzke 13 Jul ij. De persoon van II. R. die gisteren namiddag zijne woning verlaten had nas lieilen morgen nog niet teruggekeerd. Men vermoedde, dat hij op eene ongelukkige wijze liet leven had verlorenwelk vermoeden helaas al zeer spoedig waarheid bleektezijn, daar nven Ik dui namiddag zijn lijk heeft gevonden aan den zeedijk nabij deze stad. Keil telegram vau den gouverneur-gene raal van Nederlandscli 1 ndië gedagteekend buitenzorg 24 .Mei I860, luidt: Geen bijzon der nieuws. De zaken in Handjermassin gaan langzaam maar zeker vooruit." Tijdens de hevige stormen die in het laatst van Maart en in het begin van April bijna onafgebroken woedden behoorde prins Frederilt der Nederlanden lot de passagiers naar Konden, aan boord der stoomboot Cologne kapt. Rijan. De hevigheid van den storm kan reeds uit de omstandigheid worden opgemaakt dat de over- logl 20 uren langer dan gewoonlijk duurde en werkelijk bevonden allen die aan boord waren zich in dreigend levensgevaar, lleeds toen be tuigde de prins zijne tevredenheid over de be- zadigde beleidvolle en moedige wijze waarop kapt. Rijan als gezagvoerder handelde. Na in zijn vaderland wedergekeerd Ie zijn, zond Z. K. H. nu onlangs dien kapitein eeri groole prachtige inktkoker, in geheel nieuwen smaak ten geschenke. Hel voetstuk is van marmer, de flesschen zijn van zwaar besneden glas mei massieve zilveren gegraveerde deksels, terwijl lusschen de flesschen een fraai geheel opgetuigd schip van massiif zilver gezien wordt dat uil het water oprijst, lót geschenk ging van een zeer vleijende brief vergezeld. Voor eeiiige weken rijn twee aangetce- kende brieven waarin aan geldswaardig papier eene som van f 1115 was gesloten van Dordt naar Antwerpen verzonden doch niet leregt gekomen. Daar die brieven o.p verschillende plaatsen konden v erloren geraakt of ontvreemd zijn stelde de officier van justitie der arrondisse- ments regtbank te Dordt zich in verband mei zijn ambtgenoot Ie Breda die informatica nam naar de postambtenaren welke het postpaket te Moerdijk hadden in ontvang genomen. Deze informalien waren omtrent den surnumerair N, R.bij de posterijen geplaatst op hel ambu lant postkantoor vau den spoorweg eu wonende te Antwerpen niet gunstig. De regter com missaris baron van OIdeneelbegaf zich alsloeu met gemelden officier mr. van den Berghnaar Roozendaal op een tijdstip dat N. R. op de spoorweglijn dienst doendealdaar-rooest pas seren terwijl er gezorgd was dat een ander be amble de dienst kon overnemen. Daar onder- gins: N. R. een verhoor waarin hij de uilgaven die hij sedert het tijdstip van het vermissen van de bewuste brieven gedaan had niet moet heb ben kunnen verantwoorden. Informatien staande dal verhoor, door middel van den telegraaf genomen opziglens de aan komst van gelden kwamen verkeerd uit. Kortom N. R. werd in hechtenis genomen en naar Breda gevoerd De officier van justitie reisde daarentegen naar Antwerpen alwaar zoo men verneemt, een groot gedeelte (naar men wil invg /"6D>) der geldswaarde die in de brieven waren besloten geweestin de woning van N. R. moeten zijn verborgen gevonden. I)c aange houdene behoort lol eene zeer geachte familie en is naauwelijks 20 jaren oud. Men schrijft uit Vlaardingen van 10 dezer. Èn als eene bijzonderheid én als een sterk spre kend bewijs van de betere kwaliteit van den Hollandschen haring kan worden opgemerkt dat van hier heden naar Londen zijn verzonden 2 kleine vaatjes met MH. Voorde eer tan Hollands haringvisscherij achten wij het der ver melding wel waardig. Uil Kampen meldt men hei volgende Voor het vaartuig deUollandsche Duiker isecne nieuwe duikeiklok volgens aanwijzing van den heer Taurel alhier, vervaardigd op de fabriek van stoom- en andere werktuigen van de heeren Roest en van Galen alhier. Naar men verneemt zal genoemd vaartuig hier komen om ntel den duiker proeven te nemen, waarna het verderzal dienen bij de pogingen om uit het wrak van de Lutine de nog aanwezige voorwerpen op te halen. Naar men verneemt bevindt zich te Nijme gen eene commissie van hoofdofficieren van ver schillende wapens, otnop te nemen of Nijmegen al dan niet ais vesting moet behouden blijven. Naar de geruchten zou deze vraag bevestigend beantwoord worden en er zelfs over den aan bouw van een nienw furl gesproken zijn. Door de regtbank te 's Herlogenbosch werd dezer dagen een vonnis gewezen hetwelk kan strekken ter waarschuwing voor gedelegeer den der staats loterij om geene loterijbrieQes op crcdtel af Ie geven aan andere personen dan collecteurs of splitters. De regllvauk nam over zoodanige civiele regtsvordering zitting en be sliste dal dusdanige actie moet worden be schouwd als speldat door de wel niet wordt toegelaten terwijl bovendien hel keizerlijk de creet van 1812 dergelijken verkoop verbiedt eu dien zelfs nietig verklaart; dat wel dit decreet bij een latei besluit van den sonvereincn vorst is ingetrokken doch bij een nog la ter besluit weder zijn volle kracht heeft verkregen, zoodal zij ten slotte als eene ongeoorloofde zaak aan den cischer zijn eisch als ongegrond ontzegd eu hem veroordeeld heeft in de kosten. Men schrijft uil Aardenburg van 8 dezer. Ylen verneemt dat er plan bestaat om den Belgi schen spoorweg van tiend op Eccloo tol hel nabu rige Maldeghem door te trekken zoodal men dan slechts een uur van liet groole Belgische spoor wegnet zal verwijderd zijn eneruitzigt bestaal, ingeval een spoorweg van Gend naar deWester- Schelrte (Breskens) wordt gelegd deze gemeente aan de lijn zal komen. Men is alhier bevreesd voor gebrek aan ar beiders bij den aanstaanden oogst die over hel algemeen goed staat omdat de anders over komende Belgen met de Fransche ontginningen thans (en hunnent meer loon verdienen. Omtrent den inuzijkalen wedstrijd welke jl. vrijdag te Gend plaats had en waaraan door vier Nederlandsche zanggenoolschappen, een uil Amsterdam een uit Utrecht een uit 's Her logenbosch en een uit Maastricht is deelgenomen, kunnen wij hel volgende mededeelen Onder de leden van don jury bevond zich de heer Verhuist. I'c eerste prijs voor builenlandsche zanggenool schappen, bestaande in eene gouden medaille en 501) fr. is met eenparige stemmen toegekend aan het zanggezelschap Concorde deel uitma kende van de koninklijke sociëteit de Harmonie Royale van Maastricht die de Grosse Wander- schaftvan Zóllern, en Neêrlands Taal"* van den directeur Aug Stille had gezongen. Dezelfde vereeniging zou eveneens den priz d excellence hebben behaald indien de builenlandsche ver- eenigingen van de mededinging niet waren uitge sloten Ook zou de liedertafel Oefening van 's Bosch den 2don prijs hebben behaald indien men niet had willen vermijden beide prijzen aan twee ver- eenigingon van één laad toe te kennen. Het re sultaat werd met luide toejuichingen door het pu bliek begroet des nachts werd het t Wien Neêr- landsch bloed'' door de gezamenlijke zangers aan geheven. In bovenstaand berigt meldde men dat de lieder tafel Oefening van 's Hertogenbosch den twee ten prijs zou hebben behaald indien men niet had willen vermijden beide prijzen aan twee vereeni- gingen van één land toe te kennen. Men ver neemt thans dat die eer in dat geval aan de Amsterdamsche liedertafel Euterpe zou zijn te beurt gevallendaar dit gezelschap volgens het getuigenis van twee leden der jury zoo voortref felijk heeft gezongen, dat liet indien Maastricht niet aan het concours had deelgenomen onge twijfeld den eersten prijs zou hr-bben verkr gen. - In de afgeloopene week is voor de corvec- tiounele regtbank te Gent opgeroepen de zaak van Anna Isabella Korbscli minderjarig meisje in de Luthcrsche godsdienst opgevoed doch die van een instituut te Melsele heimelijk ontvoerd en daarna gedoopt en lot de R. Kathoiijke gods dienst bekeerd is geworden. Na herbaalde ver zendingen zoo naar Antwerpen, Brugge, Parijs, Eecloo en elders is zij eindelijk opgespoord in bel klooster der zusters van liefde te Gent. De beschuldigden zijn Pater Schoofs jezuil Ie Antwerpen mcj. de Duve mode-koopvrouw te Antwerpen pastoor Rogaerts der Augustijnen te Antwerpen inej. de IVolfbestuurster van hel klooster der zusters van liefde Ie Kcloo van Peelegliem geestelijke bestuurder van hei klooster van Keeloo en den beer Callaghan zonder be roep Ie Brugge, dien men vooreen Ier uitgeeft, boewei le Lissabon geboren. De talrijke getuigen bebooren meest allen lol den geestelijken stand. De regtbank is begonnen met de ondervraging van den heer Kohrscli, broeder van het wegge voerde meisje op wiens verlangen de zaak in de Vlaamsche taal is behandeld geworden. Ver scheidene zittingen zullen aan deze zaak gewijd worden, welke eene levendige belangstelling heeft gaande gemaakt zoodat het paleis van ju- stilie eene opgepropte menigte zag binnen- stroomen. Kr is le Gein sprake van eene uitvi iding, en wel van een geneesmiddel tegen de vee-long ziekte door een landbouwer uit de omstreken van Nazareth met behulp van een' scheikundige uit Gent gevonden. Men heeft bereids een onderzoek aangevraagd hij den minister van bin— iienlandscbe zaken. Hel Journal de t' Aisne vermeldt een zeld zaam feit. Sedert cenigen tijd werkt in de steen bakkerij van den heer Erard te Ghaumyin Frank rijk eene Belgische familiezatnengesteld uit 16 broeders die maar een j tar met elkander ver schillen allen van denzellden vader en dezelfde moeder, uitmuntende arbeiders, die iu de grootste eensgezindheid leven. In de vorige weck is het water in hel ka naal van Luik naar Maastricht wederom ingela ten, doch thans moet dit kanaalvyederonj droog gemaakt worden omdat een lek ontdekt is in een der boeren van de wallen de vaart zal dus op nieuw gestremd worden. Daarentegen zal do Zuid- Willemsvaart in don loop dezer week we derom bevaarbaar cn opengesteld worden. ociricBtaND Keulbs II Julij. Het officiële blad rnaakt een rapport openbaar van de commissie «oor de sraaisschulden met bijvoeging van het gevoelen van den minister van finanlien omtrent dat rap port waarbij de minister zich tegen de gedwon gen conversie der staatsschuld verklaart. Volgens bel rapport der commissie, dal met dc goedkeuring des keizers wordt openbaar ge maakt bedroeg de Ooslenrijksche schulden'ast in den aanvang dezes jaars 2268 millioen w aar van de renten 09'/i millioen beloopen. Do commissie stelt de inwisseling voor van alle niel uitloolbaro schuldvorderingen in convcrtions- inunt in gewone Ooslenrijksche obligatie» van i percent onder waarborg dat noch het kapitaal noch ile rente zullen worden aangerand. Uit Munster wordt gemeld dat zich al daar v oor eenige dagen het gelukkig zeldzaam voorval heeft voorgedaan, dat een vader zijn eigen 4'/ajarig dochtertje voor 40 tb. aan een gezelschap kunstrijders verkocht. Door het be stuur werd echter hiertegen opgekomen cn deze aischuwelijke verkoop vernietigd. Dezer dagen kwamen alhierzoo meldt men uit Coblents drie Bngelsclie reizigers aan, in zeer sierlijk matroozengewaad gekleed die niet eene kleine sloep door henzelven geroeid de reis door een gedeelte van Frankrijk hebben gemankt en nu ook waarschijnlijk ons land op die wijze zullen doorreizen. Door de Adrialico wordt eene depoche medegedeeld uit Ravenna, waarin wordt gemeld dat le Pesaro eene beweging van troepen plaats had, zonder dal men wist waarheen hunne be slemming was. Een löOOtal Ooslenrijksche manschappen is naar Urbino gezonden. Een aantal van 557 lerer. zijn te Ancona ontscheept. Te Sinigaglia zijn door de leren ongeregeldheden gepleegd, dochde Romeinscbe karabiuiers hebben daaraan een einde gemaakt. Men schrijft uil Warschau van 2 dezer. Sedert een paar weken heerschl eene buitenge wone beweging onder de policie. In den Saksi- scheti tuin zijn de avondwandelingen niet meer geoorloofd en die tuin moet tijdig gesloten wor den. Ook zegt men dat een groot aantal perso nen naar de citadel is overgebragt. De aanlei ding tot dit alles weel men niet met zekerheid maar hel algemeen verspreid geruclil zegt dat dc autoriteiten eene door het uansclie land ver breide beweging op bet spoor zijn gekomen aan wier hoofd Mieroslawski slaan zou. i'e Polen pro testeren echter ten erns igsle lenen dit gerucht en zeggen dal de regering misleid is. Noglans valt hel niet te loochenen dat zoowel in hel koningrijk Polen, zelfs als inzonderheid in de Ponlscho gouvernementen van Rusland en denkelijk ook in Galliciësedert eenigen lijd eene sterke gisting heerschlen dal hel wan trouwen der Bussen jegens het kabinet der Tui- lerien hieraan moet worden toegeschreven of schoon eerst geloofd was dat de spanning uit ge schillen over het Oostersch vraagstuk was ont staan. Sedert lang reeds wist men dal het denk beeld der national! eit in Polen sterk is aange vuurd en dat eene levendige gemeenschap inel Parijs werd oridei houden maar eerst toen Gnri- baldi's logt naar Sicilië het gewenschl gevolg had kwamen de brieven en de politieke zendelingen

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1