54- Zaturdag 1 Julij. WOENSDAG ZATURDAG. miSTIIIlia tWIMSTIiATIlffi iMEHWSTIJDIftGEN U Oil BINNENLAND ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per poet 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VE ft S CE IJ NT: P RIJ S DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'/» cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- n, Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve heiZegclregt kapl 3 Vol- Valei i- Eist. 'f. van ft P- 63H os-% u#»„ 103 'I, 101'. 19 bï't, S0"8 li' 80'/8 I 21H'/2 49 1 6t-Vs ■r,% 74 5b 42V„ 48 47% 39 1-2 ftnaa scli e. ■:en puike prige f 11 he f7, *0 ner 8,30 e f 2,80 f 11,23, i k ze e. i 7 71'» dam. dc Vos. Provinciale staten. Avondzitting van 3 Julij Dc Commissaris des Konings, die voor de eerste maal als Voorzitter fungeert, opent de vergadering met een gepaste en hartelijke toespraak. Voor kennisgeving worden aangenomen: De mededeeling des Voorzittersdat de heeren W. M. H. de Jonge, van Voorst Catshoekde Casembvoot en Schout Velt- huys verhinderd zijn de zitting bij te wonen volgens hun schrif telijk berigt. Mededeeling van eenige ingekomene stukken. De mededeeling des Voorzitters dat Gedeputeerde Staten na het besluit, ter najaarsvergadering genomen, om het ontwerp poldcureglexnent in te trekken en die zaak in nader beraad te nemen haar dau ook spoedig in ernstige eu naauwgezette overweging hebben genomen /ij hebben over de vraagpunten welke zich als van zelve bij de behandeling voordeden rijpelijk beraadslaagd en zijn tot den uitslag gekomen dat zij de om standigheden in aanmerking nemende, begrepen hebben geen nader voorstel te moeten doen hetzij tot het vaststellen van een geheel nieuw hetzij tot wijziging van het thaus bestaande reglement. Naar de afdeelingen zullen worden verzonden de volgende aan de leden bereids gedrukt ter hand gestelde voorstellen van Gedeputeerde Staten I. betreffende het adres van den raad der gemeente Vrouwe polder, om toepassing var art. 36 der wet op het lager onder wijs, voor de (laarstelling van een nieuw schoollokaal met onderwijzerswoning te Vrouwepolder; II. omtrent het adres van den gemeenteraad vau Krabben- dijke, om toepassing van voorschreven artikel voorden bouw vau een nieuw schoollokaal aldaar; III. omtrent den verkoop van strnatkeijen uit den weg van Zierikzee naar Zijpe; IV betreffende oe heffing van opceuteu voor de calamiteuse polders iu 1861, en verder V de verantwooiding van Gedeputeerde Staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1838 VI. de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is voor 186! VII. de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1861, met een voorstel van Ge deputeerde Staten, betrefFende de te heffen opcenten op de grond- en personele belastingen ten behoeve der provincie, en VIII. een adres van J. M Ceelen weduwe van Hertum on» weder met eene gratificatie te worden begunstigd. Worden gesteld in handen van eene daartoe benoemde com missie eenige adressen waaronder een adres van L. Krepel c. s. houdende verzoek om voor rekening der provincie aan te leggeD eene haven tot berging van schepen aan den zuidhoek vau het eiland Schouwen. Daar de vergadering niet verlangt zelve de leden te be noemen voor de commissie voor de verzoekschriften wijst de Voorzitter daartoe aan de heeren van Citters, Moolenburgh cn Bcnteyn. De benoeming van een buitengewoon lid in hetcollegie van Gedeputeerde Staten wordt aan de orde gesteld tegen de eerst volgende openbare zitting. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling dat de presentielijsten van de vergadering van Gedeputeerde staten ter voldoening aan art. 86 der provinciale wet ter keunisne- ming der leden ter griffie zijn nedergelegd. Hierop wordt overgegaan tot splitsing der vergadering in afdeelingen. Eindelijk is goedgevonden dag er: uur eener nadere bijeen komst later te bepalen waarna deze eerste zitting is geslo ten terwijl de ledeu verzocht zijn zich nog te vereenigen tot het constitueren der afdeelingen. Openbare ICaadsvergadering gehouden te XIe rik z e e don 30 Juaiij IftOO. Bij de heropening is aan de orde het voorstel tot i van het lager schoolwezen. De heer van Dongen brengt na mens de commissie van onderzoek van het voorstel rapport uit, met eenige bedeukingen die bij de behandeling zullen worden opgegeven. De Voorzitter stelt voor alsnu in de volgende orde te be raadslagen over; 1. zullen de scholen voor jonge heeren en jonge jufvrouwen thans g« regeld worden zooals de commissie van onderzoek verlangtof zal men daarmede wachten overeenkomstig het verlangen der schoolcommissie 2. de regeling der school van den heer flensen 3. zal de bijzondere school van jufvrouw van Kluiven als thans met een subsidie blijven bestaan 4. het getal openbare scholen de jaarwedden en toelageD 6. de verordening op de schoolgelden. Eerste punt. De schoolcommissie is van oordeel (welk ge voelen wordt uiteengezet door den lieer Fokker,) dat men be hoort te wachten met de regeling der school voor jopge juf vrouwen en het instituut voor jonge heeren aangezien er twijfel bestaat omtrent deze, die naar het gevoelen van enkelen behooren tot het meer uitgebreid en ook deels tot het verder voortgezet lager onderwijs tot dat de zienswijze van het schooltoezigt in deze zal zijn bekend daar eenigen meenen dat die scholen meer zullen vallen onder de werking der toe gezegde wet op het middelbaar onderwijs. Op de bedenking der commissie, geuit door den heer van Dongen dat dit argument niet afdoer.de is daar dé heeren inspecteurs wel hun gevoelen kunnen te kennen geven maar dit geen kracht van wet kan hebben, en art. 72 der onderwijs wet wil dat in afwachting der nadere wet op het middelbaar onderwijs, dergelijke scholen voorloopig zullen geregeld wor den antwoordt de Voorzitter, dat de wet partiëele regeling toelaat, dat men nog in den termijn is der regeling, en dat men die beide scholen zal kunnen regelen nog in den loop van dit. jaar, maar daarom onverlet de andere schoolregeling kan lot stand brengen, en de heer Fokker, dat werkelijk bij de schoolcommissie plan bestaat die regeling dezen zomer voor te dragen dat bovendieu de school van den heer Top nog eene moeijclijkheid oplevert door haar verband met het gymnasium. De heer van Dongen geeft als ziju persoonlijk gevoelen nog te kennen, dat het noodig is die scholen eu zeer zeker die voor jonge heren, nogdit jaar teregelen. Alsnu wordt tot de partiëele regeling besloten. Tweede punt. Door de schoolcommissie is voorgesteld de bijzondere school van den lieer flensen als zoodanig te behou den doch deze met 400 te subsidiëren waartegen de onder wijzer verpligt zal zijn een hulponderwijzer te nemen voorkost inwoning en 130 'sjaars en het se: oolgeld te verlagen. Door de commissie van onderzoek is voorgesteld het subsidie voor één jaar toe te staan om te zien of zich ook behoefte open baart aan eene 4e openbare schoolde commissie meent dat die behoefte nu reeds bestaat, en alleen degrooto offers die dit zoude medebrengen hebben haar weerhouden nu reeds voor te stellen die school tot eene openbare te bestemmen. De heer de Jonge vraagt of het denkbeeld is om het subsidie slechts voor één jaar toe te staan dan wel om de proef naar be hoefie eener vierde openbare school voor één jaar te nemen. De heer van Dongen antwoordt op het laatste toestemmend. Ten gevolge van eene uitdrukking der schoolcommissie in hare memorie van toelichting op haar voorsteldat de boeken tegen inkoopsprijs bij den onderwijzer verkrijgbaar zijn of wel on der het schoolgeld begrepen., stelt de Voorzitter voor. dat deze bij den onderwijzer tegen inkoopsprijs verkrijgbaar zullen zijn. De heer Mulock Houwer doet opmerken, dal de schoolcom missie de verlaging van het schoolgeld heeft voorgedragen met bijvoeging van liefst met inbegrip der schoolbehoeften" zoo dat men, dit aaonemende geene aankoop der behoef'en door de kinderen nood g acht. De Voorzitter zegt dat zijn voorstel volgde uit de memorie De heer Fokker merkt op, dat die zinsnede in de memorie bad moeten vervallen tengevolge de door den heer Mulock Houwer aangehaalde zinsnede. De Voorzitter acht het bij de aanzienlijke vermindering der schoolgelden voor den onderwijzer bezwarendnog de school- *>ehoeften (papier pennen en inkt ui'gezonderd) te leveren; hij acht het beter de boeken tegen inkoopsprijs bij den onder wijzer verkrijgbaar te stellen. De heer Fokker gelooft dat dit moeijelijk te controleren zal zijn de vermindering van schoolgelden zal geen verlies opleveren, daar volgens den ge wonen regel de vermindering vermeerdering van scholieren zal veroorzaken; hij acht het niet raadzaam dat de onderwijzer die voor eigen rekening levere. De heer de Jonge meent dat de contröle of de onderwijzer tegen inkoopsprijs levert niet zoo moeijelijk zal zijn de boeken onder het schoolgeld te begrijpen acht hij te bezwarend en voor het ouderwijs nadeeligdaar de onderwijzer dan ligt door te lang gebruik der boeken iets zal zoeken uit te winnen. De vraag of de boeken zullen geleverd worden ten koste van den ondevwijzer tegen genot van het schoolgeld wordt ver worpen met 3 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren de Crane van Dongen Fokker en Mulock Houwer; tegen de heeren Goemans, de Jonge, Keiler Ochtman en de Voorzitter. Met algemcene stemmen wordt besloten dat de benoodigd- heden bij den onderwijzer tegen inkoopsprijs verkrijgbaar zullen zijn. Idem het 3de punt om de school van jufvrouw van Kluiven als bijzondere school, met subsidie te behouden. Vierde punt het getal der openbare scholen; door de com missie zijn voorgedragen drie, als: 1. eene school voor on- vernrogendeu en minvermogenden (armschool); 2. eene school voor minvermogenden (tusschensehool); 3. eene school voor meergegoeden (burgerschool)met bepaling dat de armschool uitsluitend bestemd zal zijn voor kinderen aan wie uithoofde van onvermogen kosteloos onderwijs moet worden verstrekt en voor kinderen van minvermogende personen aan wie tegen betaling van schoolgeld de toegang door Burgemeester eu Wethouders wordt verleend terwijl het schoolgeld gelijk zoude zijn aan datop dat voor de tusschensehool te heffen. De commissie ad hoe zag hierin bezwaar, zij achtte het hard dat men op deze evenveel als op de tusschensehool zoude moeten betalen terwijl men gebruik moest maken van eene school voor en in aanraking komen niet de kinderen der minste klasse; zij was er voor deze school vrij le laten, of wel bij heffing van schoolgeld slechts de helft te bepalen van dat voor de tusschensehool. he toorzitter zegt, dat deze voordragt gedaan is om bij tijde 1 ij ken grooten toevloed op de tusschensehool de kinderen toch onderwijs te kunnen verschaffenzonder tot oprigting eener bijschool gedwongen te zijn en ook om in enkele ge vallen te kunneu zeggen won neer de toegang op de arm school gevorderd wordt, dat de vrije toelating niet verpligt is. De heer Fokker geeft toe dat er voor het gevoelen der commissie -veel te zeggtn is, maar hij moet opmevken dat de titel der school is. voorgedragen, niet uitsluitend armschool maar, school voor on- en minvermogenden; men heeft het voorgedragen om bij te grooten toevloed op de tusschensehool gelegenheid tot plaatsing der kinderen te hebben. De heer Mulock Houwer doet opmerken dat de commissie ad hoe heeft voorgedragen het halve schoolgeld der tusschen sehool, indien men meende dat er moest betaald worden de heer Ochtman stelt dit alsnu bepaald voor. Dit wordt bestreden door den lieer Fokker, die doet op merken, dat men alsdan een dringen zal krijgen naar de armen school zoodat daar, uit zucht naar lager"schoolgeld te veel kinderen zullen komen dit moet men zoo veel mogeliik weren. Dc Voorzitter zegt eveneens dat er in de gemeente eeue nei ging is om zoo min mogelijk schoolgeld te bet alen bij bepaling van het halve schoolgeld zal de tusschensch -ol veel verliezen nu reeds zoeken enkelen wier kinderen op de burgerscholen be hooren die <>p de tusschensehool geplaatst, te zien. De heer de Jonge geeft toe dat de plaa'sing op de armenschool, uit een verkeerd oogpunt bij enkelen iets stuitends kan hebben, doch toont aan dat de pla .tsing exceptie zal zijn. De Voorzitter stelt alsnu de vraag, zal de school alleen voor onvermogenden, dus zonder betaling van schoolgelden zijn Hier tegen stemmen burgemeester eu wethouders de overige leden vóór. Het getal openbare scholen wordt alsnu bepaald op driewaar van aan heeren Gedeputeerde Staten zal worden kennis gegeven. Voirts wordt, bepaald dat de armenschool uitsluitend be stemd is voorkinderen aan wie, uit hoofde van onvermogen kosteloos onderwijs moet worden verstrekt. De tussehenschool voor leerlingendie, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders geacht worden buiten staat te zijn een hooger dan bet daarvoor bepaalde schoolgeld te betalen. Eindelijk de burgerschool toegankelijk is voor allen die het daar geheven wordende schoolgeld betalen. Verder wordt in bestaande verordening op het lager onder wijs de volgende wijzigingen gemaakt. Art. 4 bepalende dat op de burgerschool behalve de vakken van art. 1 lett ai ook zal onderwezen wordende wiskunde, te veranderen iu.de beginselen der wiskunde." Art. 10. Dat de ouderwijzers geen huis-noch ander gewoon schoolonderwijs mogen geven dan met speciale vergunning der plaatselijke schoolcommissie die jaarlijks op hunne aan vraag, de dagen en uren zal bepalen die zij daaraan mogen wijden en tot het aanvaarden eener betrekking van onderwijzer aan eenige school of inrigting waaraan eene vaste jaarwedde of toelage verbonden is de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders wordt vereiseht. Art. 16. - at de onderwijzers den gemeente-ontvanger behulpzaam zullen zijn in het innen der schoolgelden door het verstrekken van opgaven der school gaande kinderen. Aisnu komt aaD de orde het 5e punt de regeling der .jaar wedden en toelagen. School van onvermogenden. Lasten jaarwedde van den hoo ld onderwijzer ƒ800, idem 1ste hulponderwijzer ƒ350 idem 2de hulponderwijzer 250idem 3de hulponderwijzer 200, toelage van een kweekeling/25te zamen 1625. Gebouw, meubels, boeken, vuur en licht memorieaange nomen met algemecne stemmen. School voor minvermogenden. Lasten jaarwedde hoofd onderwijzer 650 25 pet. schoolgeld van/" 1020, 2 5 jaar wedde hulponderwijzer 350 idem 2de hulponderwijzer 230 toelage van een kweekeling 23overige lasten memorie, te zamen f 1530. Baten van de dagschool 220 kinderen 924 avondschool 10 kinderen ƒ96 te zamen 1020. Burgerschool. Hoofdonderwijzer 730 en 25 pet. van het schoolgeld berekeud op 804, zijnde alzoo ƒ20!hulponder wijzer ƒ330, kweekeling ƒ25, huur van lokaal en meubelen 180 schoolboeken enz. 100, vuur en licht/40 vergoeding hoofdonderwijzer voor vrije woning f 150. te zamen/ 1766. Baten van de dagschool 70 kinderen ƒ756 avondschool 10 kinderen f 48 te zamen f 804. Beide zijn aangenomen met 8 stemmen tegen 1 die van den heer de Jonge, die het tractement van den hoofdonder wijzer voorstelde op ƒ800/ en 13 pet. van het schoolgeld voor die van minvermogenden, en 930 en 20 pet. van het school geld voor de burgerschool. Bij het eerste voerde hij aan dat zijns inziens de hoofdonderwijzer niet voor een derde van zijn tractementafhankelijk mogt zijn vau de -fluctuatie der school gelden terwijl men zich ook niet moest gronden op hetgeen de hoofdonderwijzer op andere wijze verdient, daar hij dit niet doet in dienst der gemeente maar als eigen verdienste. Door den heer Fokker wordt hiertegen aangevoerd dat de regeling moeijelijk is dat echter de commissie in aanmerking heeft genomen wat de onderwijzers thans hebben wat zij erbij verdienen hetgeen ja in hun eigen tijd gebeurt, maar toch altijd krachtens vergunning; eindelijk wat men op andere plaat sen geniet. Volgens bet voorgedragen ta rief zal de onderwijzer ƒ900 hebben wanneer zijn school vol blijft en dat zal zij blij ven zoolang de onderwijzer de verdienstelijke man blijft die hij thans is bovendien zoude eene verhooging van zijn tracte ment ook leiden tot verhooging of reden tot verhoogmg van den hoofdonderwijzer der burgerschool Voor deze school, zegt de heer de Jonge dat hij voordraagt 980 eu 20 pet. der schoolgel den die hij met de commissie wil stellen op f 804 schoon hij dit veelte hoog acht. De heer Ochtman is van oordeel dat ev geen 20 leerlingen bij zullen komen en thaus zijn er 50 zoodat 70 te hoog geraamd is De heer Cau herinnert dat het tarief veel lager is en daardoor meer schoolbezoek kan ontstaan hij wijst er op dat de regeling zoo zij blijkt te laag te zijn kan worden herzien. De heer de Crane wil liever het vaste tracte ment behouden maar den onderwijzer meer aandeel in het schoolgeld geven en draagt daarom 40 pet. der schoolgelden voor. Dit werd verworpen niet 5 tegen 4 stemmen (van de heeren Fokker, Ochtman, de Jonge en de Crane.) Zesde punt. Verordening schoolgelden; deze zijn bepaald school voor minvermogenden voor een leerling 4,80 twee uit één gezin/4,20 elk drie u;t één gezin 3,60 elk, avond school elke leerling 2,40. Burgerschool, voor een leerling 12 twee nit één geziu f 10,80 elk drie uit één gezin ƒ9,60 elk avondschool elke leerling ƒ4,80. Bijzondere school voor een leerling 8,40 twee uit één gezin 14,40 drie uit één gezin te zamen ƒ18, voor meer dan drie uit een gezin 6 voor elk; avondschool elke leerling ƒ3. Eindelijk word vastgesteld de verordening op de invorde ring, welke met de vorige, als zijnde eene belasting-verorde ning aan de koninklijke goedkeuring zal worden onderworpen waarnade vergadering is gesloten. Herijk der lilaten en (dewlg-teit Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen: dal de lier- ijk der maten en gewiglen in deze gemeente zal plaats hebben in hel gewoon I lk-lokaa! op liet Raadhuis, vao maandag den 9 lot zaturdag den 'Ji dezer maand, van des voormiddags 9 tot 's namiddags een ure, de lusschenvallende zondag uitgezon derd voor den herijk van alle gewiglen leng tematen inhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handcliu het klein en groot, zoomede de wissen en slrijkels niet alleen die der halve en kwarlmudde maar allen tot de kleinste toe welke jaarlijks moeten word' 11 herijkt mei aanmaning der 1 Ikpligligen, om den opeuge- stelden termijn niet te verzuimen. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 7 lulij I860. C. 1. FOKKKR, Wethouder l. II. J. I'. N. li R\IIC lil NS, Secretaris. Men verneemt, dat de antwoorden tan de regering op de voorloopige verslagen der kamer nopens de wetsontwerpen wegens de spoorwegen, rcgierlijko organisatie en afschaffing der slavernij gereed zijn of gebragt worden, zoo dat de kamer, bij de hervatting van hare werkzaamhe den al die ontwerpen achtereenvolgens zal kun nen behandelen De internationale wedslrijd van grasroaai- werkluigen van de llollandsche maatschappij van landbouw is verleden vrijdag op Rusthoek onder Loosduinen gehouden. Hel eerste kwam in wer king een Amerikaanscli maaiwcrkluigingezon den door dhr. G. Stout te Ti el hetwelk bespan nen met twee paarden I uur en 120 minuten ruim 15 Ned. roeden met goed hooigras bezet land afmaaide. Daarna kwam in werking een werk tuig door jtir. O. ft. van Andringa de Kempenaar uil Friesland ingezonden hetwelk vernuftig vervaardigd naar eene methode van den inzendor evenwel in toepasselijkheid nog eenige verande ringen zou moeien ondergaan. No. d ingezon den door de heeren Keijzer en Suierts te Amsler- dam, maaide, bespannen mei Iwee paarden op een zeer ongunstig terrein door de vele molshoo- pen in uur 33 minuten ruim 45 Ned. roeden zeer digi aan den grond af. No. 4 ingezonden door de heeren Burgers en lleij le Londen beviel bel besle en maaide in slechts 50 minuien zeer geregeld eu hoven ieders verwachting /eer korl mede ruim 45 Ned. roeden No. 5, ingezon den van de koninklijke landbouw werktuigen- fabriek leltergen in l.uxumb irg bespannen mei twee paarden had mede inel vele molshoopen te kampen waarbij kwam hel ongeregelde trekken der paarden uil ongewoonte van voor elkander geplaatst te zijn. No. I>, zoowel koren- als gr; s- maaijer van de heeren Keijzer cn Sweris te Am- slcidam, voldeed vrij goed uithoofde zijn tweele dig doel en maaide met twee paarden bespa.ill n 45 Ned. roeden in I uur en 14 minuten. De eerste prijs van ƒ.000, werd toegekend aan no. 4 vao de heeren Burgers en lleij le Lon den de tweede van ïOO nan no. 1 van den heer G. Stout te Tiei en de derde van 100, aan no. van de herren Keijzer en Swells le Amsterdam. Vrijdag jlis te's Hage een man gearre steerd die op het dak van een huis werkzaam zijnde, daarvan hel lood weggenomen en zink in de plaats gesteld heeftterwijl men donderdag IIgearresteerd heeft den boekhouder van een

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1