53. Woensdag 4 Julij. I* WOENSDAG ZATURDAG. RUSTUREN A «1STKATIEN Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de miliciens verlofgangers uil de ligting van 1856 dat aan hen die zulks verlangen vergunning kan worden verleend lol uiloefening van de builenlandsche zecvaarl of schoon zij dat beroep vóór hunne inlijving niet hebben uitgeoefend onder voorwaarde nogtans dat zij vooraf bij bet korps waartoe zij behooren, bet nadeelig saldo aanzuiveren hetwelk bij het sluiten hunner rekening op bel kleeding- en repa ratie-fonds mogt hebben bestaan kunnende belanghebbenden zicb tol dat einde Ier Gemeente secretarie aanmelden. J. S'. N. GR.Y1 GRINS, Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BÜITENLAN B. Keui.en 30 Junij. Gisteren namiddag heeft te Herlijn een betreurenswaardig voorval plaats gehad. Hel dak van den nieuw gebouwdei) gas houder der Gngelsche ga/fabriek is ingestort. Des avonds (en ti ure had men reeds 9 dooden en 13 gewonden uit de ingestorte massa te voor schijn gebragt. Gr zijn nog werklieden vermist. hderdijk pcrnicus ;l van de g kapt. Batavia. ?e Anlho- an Bata- I majoor kinde ken en 3 Bave en echtge- ischc be- I ilitairen. O m. iiEiBABl ie tv/. 64>/j I 7G3" 99 I I 94- /4 1Ü23/8 I I 1 0Ü3'4 i82''< I 97% 8 i l5/,B I 80% (iov„ 79% 218 51% -7% 73 V, 5*?%. U* /.7Vn j 88%. jk o v n t 8,00 - P,<)0 - 12,00 - 0.00 - 10,00 - 0,00 0,00 0,1.0 0,00 zee 7920 o. 11065 no. 9190 A BO N IS E ME N T S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voreny voor 10 ure 'smorgens. VERS CH1JN r: P RIJ S DER ADVERTENTIES. Gewone 12'/i cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten tun 16 regels a f\ behalve Itel7.egclregt. p. I K ZE cla m: idd. S org 6 lerdam. rdam ïorg. 6 ure sfvaar t tleill van Middel-f mboot rijde: J lerdam er dam donderdö^l •g ten lO'^ui'B deu Eijnspo'fl de afvaart &ll an Vlissin. doot rijder de V Openbare Kaarisvergaderlng- g-elioude» te Zierlkzee, den 30 Junij I§60. Vöov'Avtler mr. B. C. Cau. Secretaris my. J. P. N. Ermerins. Afwezig de hecren van der Grijp en van der Vliet, beiden met kennisgeving en mr. de Clercq. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na op oene aanmerking van den heer Houwer gewijzigd te zijn, vastgesleld. Voor kennisgeving worden aangenomen a. de mededeeliug des Voorzitters van de executie van besluiten der vorige ver gadering b. 2 missives van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten c. missive van Amsterdam dat er geene bedenkingen bestaan tegen de opheffing van het beurlvecr met Haarlem, eu de mededeeling dat daarop de goedkeuring van Gedeputeerde Staten is gevraagd. De rekening van het Hervormd Armbestuur wordt gesteld in handen van dc heeren mr. Fokker, Landsknegt en Houwer. Op voorstel van Burgemeester eu Wethouders wordt be sloten van J van der Jagt aan te koopen het regt om op ecu stuk grouds hein toebelioorende een meerpaal te plaatsen ten dienste der schepen aan de commercie werf liggende tegen betaling van ƒ0,50 'sjaars. Idem tot af- en overschrijving van ƒ3,685 voor kosten van assurantie teleg:aafkantoor. De Voorzitter doet voorlezen het schriftelijk rapport van den heer van der Grijp, op het adres vau jhv. W. M. H. de Jonge, qq. om terrein bij de buitensocieteitten dienste der uitvoeringen van de Harmonie Kunst en Eer, conform het rapport en het nadere voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan de Harmonie te vergunnen dit terrein te gebrui ken mits bet geheele bedoelde grasperk worde afgezet, en niet slechts een gedeelte rond de muzijktent. De heer Houwer rapporteert, ook namens jhr. J. L. de Jonge op het 2de gedeelte van het adres, (bekoming van subsidie) het rapport strekt om aaugezien bet corps muzijkauteu dat levens nis muzijkkorps der schutterij dienst doet, bij open bare feesten (verjaardagen van bet Koninklijk huis, bezoek van hooge autoriteiten enz) diensten bewijst, doch de instrumenten aan de Harmonie behooren aangezien het wenschelijk voor komt over die instrumenten de beschikking te hebben in aanmerking nemende, dat de Harmonie voorstelt meerdere publieke uitvoeringen te geven aan het corps dat slechte 136 inkomsten heeft hetgeen niet genoegzaam is voor het voortbestaan van hetzelve in navolging vau hetgeen eiders geschiedt, te verleenen eene subsidie van f 100 en die op de gemeente-begrooting voor 1861 te stellen, onder den titel openbare feesten onder verpligting van rekening en voldoe ning aan zekere te stellen voorwaarden. Mr. van Dongen verklaart tegen het voorstel te zijn daar dit corps tevens is muzijk der schutterij, zoude hetsubsidieëren daarvan niet kunnen geschieden dan in strijd met het bekende Koninklijk besluitals lid. der commissie voor de loting der schutterij heeft hij nimmer acht geslagen op de reclames, die ingebragt werden wegens dienst als muziji-aut, z. i. zoude het vrijlaten van den dienstop dien grond, een benadeeling zijn der andere dienstpligtigen bovendien is het een concert bestaande uit contributien der leden hij acht het niet goed om zoodanig gezelschap te subsidieèrendaar ook andere dergelijke gezelschappen eveneens te gemoetkoming zouden kunnen vragen hij meent -dat op de begrooting der schutterij wel eens een post voor de muzijk is gebragt, die bij den Raad is doorgegaan; op de aanmerking van den Voorzitter dat die begrooting geen post voor muzijk bevat, herneemt mr. van Dongen dat hij niet den laatsten tijd maar vroeger bedoelten vraagt of het denkbeeld van rekening op het oog heeft, om verantwoording te hebben der gelden van deleden. Jhr. de Jonge verdedigt het rapport, hij haalt het voor beeld aan van andere plaatsen, bijv. Middelburg, waar men op nagenoeg gelijke wijze, als thaus voorgedragen, handelt; terwijl onlangs nog te Zutphen de Raad besloten heeft tot oprigting (dus ook renumeratie) van een muzijkkorps der schutterij, bij herinnert, dat (hoewel hij zich daarover verder niet zal uitlaten) de geldigheid van het Koninklijk besluit van 1828 door sommigen ook wel eens betwijfeld is bij zegt dat hij ook voornamenlijk tot de conclusie vau het rapport is eekomen, op grond dat het corps diensten bewijst en steels bereid is te bewijzenbij bijzondere gelegenhedendat echter de instrumenten aan Kunst en Eer beboorende, men met den besten wil wel eens buiten staat zoude kunnen zijn muzijk te maken wanneer het gebruik dier instrumenten geweigerd werd hij acht het nuttig dat men daarover de beschikking hebbeen niet af moet hangen van welwillendheid of beleefd heid mr. van Dongen's laatste vraag beantwoort hij met te zeggen, dat het idee der rekening zoude zijn, niet om con fusie der gelden te veroorzakenmaar om te weten of het gezelschap nog jn zoodanige penurie verkeert, dat subsidie noodïg is De heer Ochtman vraagt of de tegenwoordige toestand dit jjour niet kan blijven, om te zien welke offers de regeling van het onderwijs en het armwezen zullen vorderen. 1 De Voorzitter zegt, dat bezwaarlijk te ramen is, althans zeker niet op ƒ100, hoeveel het armwezen zal kosten de Juistheid dier raming kan eerst op het laatst van 1861 blijken. -Wr. de Crane zegt dat de toestand der harmonie zoodanig is dat de verleening geen jaar kan uitgesteld worden wil het, gezelschap blijven bestaan. Dr. Keiler doet opmerken dat jhr. W. M. H. de Jonge, zich tot hiertoe belangrijke offers getroost heeftdoch dit- op den duur ook moede wordt. De .Voorzitter zoude voorstellen dat de subsidie, gegeven werd aan de harmonie en niet aan het muzijkkorps der schutterij. Mr. Fokker begrijpt nietdat voorgesteld is hieraan subsidie te geven het muzijkkorps der schutterij heeft geen subsidie gevraagd verleent men die dan zal men toch moeite onder vinden, daar de muzijkauten zulleu beweren dat zij de subsidie gevraagd en gekregen hebben als leden van Kunst en Eer Jhr de Jonge antwoordt dat de commissie deze uitdruk king heeft gebezigd, ten einde te voldoen aan het, in de vorige vergadering, geuite verlangen van mr. Fokker, die wenschte liet verband tusschen bet corps en de schutterij te kennen, hij twijfelt niet of de inuzijkan»en zullen, als zich moraliter verbonden hebbende wel altijd bereid zijn dienst te presteren, inaar bij herbaalt dat het noodig is over de in strumenten te kunnen beschikken daar men zonder deze toch geene muzijk kan maken. De Voorzitter stelt, voor de subsidie met 1861 te verleenen; mr. de Crane gelooftdat het noodig is de verleeniiig nog dit jaar te doen plaats hebben. De Voorzitter merkt op, dat het voorstel daartoe niet strekt. I r. Goemans vindt bet ongelukkig aan zoodanige zaken zonder nutiets bij te dragen zoo lang de ingezetenen onder den hoo^delijken omslag gedrukt zijn. Mr. de Crane geeft z. ed in overweging in het vervolg dan ook geen geld voor de wandelineen toe te staan daar dit ook eene uitgave alleen voor vermaak is. Dr. Goemans zegt, dat hij dit beschouwt als eene uitgaaf voor onderhoud eetier zaak die ook bare nuttige zijde heeft. De Voorzitter stelt alsuu voor, om aan de harmonie met 1861 f 100 subsidie te geven, onder voorwaarde, met het bestuur der harmonie te convenieeren en dat bet corps diensten zal presteeren bij gelegenheden ter beoordeeling van het bestuur, de heeren Houwer, rar. de Crane, jhr. de Jonge, dr. Keiler, mr. Fokker, Cau en Ochtman, stemmeo vóór, Landsknegt, mr. van Dongen en dr. Goemans tegen zoi.dat met 7 tegen 3 stemmen tot de subsidie is besloten. De heer Landsknegt verlaat de vergadering. Mr. Fokker rapporteert namens eenige commissien op de rekeningen van het 11. C. Armbestuur den Schuttersraadde Oommerciewerfde Bank van Leening en haar reserve-fonds, welke allen worden goed gekeurd, hebbende de heeren Houwer bij de tweede dr. Keiler bij de derde en mr. Cau bij de derde en vierde, als rendanten van rekening zich verwijderd. Alsnu wordt de vergadering voor tien minuten geschorst. Na de heropening is partieel geregeld het lager onderwijs in deze gemeente waarvan later verslag zal worden gegeven. De heer Landsknegt beeft gesproken na den heer Goe mans doch de verslaggever heeft z. ed. niet kunnen verstaan. BEKENDMAKING. Zierikzeeden'27 Junij I860. It. C. CAU, Voorzitter BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzeemaakt be kend dat het primitief kohier no. '2, voorde belasting op bel personeelvan deze gemeente dienstjaar 18'°/,,, op den 27 Junij jl. door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard, op heden gesteld wordtin banden van den heer Ontvanger der directe be lastingen enz. in deze gemeente ten fine van in vordering, ingevolge de wet. Zierikzee den 3 Julij 1860. C. J. FOKKGR Wethouder, l. B. De Ulrechlsche Courant meldt, dat van wege ons gouvernement eene commissie naar Stockholm zal worden gezonden om daar kanon nen Ic doen gieten. Aan de bestellingen Ie l uik gedaan kon uit hoofde van de vele andere be stellingen aldaar geen gevolg worden gegeven. Op het postkantoor Ie Dordrecht zijn den li Junij twee brieven aangeteekend welke al- daarofaan de ambulante expeditie tusschen Ant werpen cn Moerdijk zijn ontvreemd. Zij hielden in aan bank - en muntbiljetten IJ ló. Woensdag jl is eene ongehuwde dame vermoedelijk tusschen de 30 en 40 jaren die van Rotterdam naar 's Gravcnhage was gekomen om eenige boodschappen te verrigten en daarna weder naar Rotterdam wilde (erugkeeren in den spoortrein eensklaps doodgebleven. Volgens een van de Brilsche postadmini stratie ontvangen berigl zijn bij de schipbreuk van de paketboot Malabar, welke op den "22stcn Mei jl. bij bul verlaten der haven van Point de (.alle op Ceylon heeft plaats gehad onder meer anderen 50 van de 66 voor Java bestemde kis ten met brieven en gedrukte stukken welke zich aan boord van die pakketboot bevonden en welke behoorden tot de landmail welke in de tweede helft der maand Apriljl. uil Guropa naar Indië verzonden is verloren gegaan terwijl er slechts 6 kisten voor de zoo even gemelde be stemming zijn gered geworden. Omtrent den inhoud der verongelukte kisten cn bepaaldelijk of dezelve geheeluit dit rijk afkomstig was of hij bestond uit brieven dan wel uit gedrukte stuk ken, of uil beide soorten te gelijk en eindelijk in welke verhouding de verzendingen langs de drie daarvoor openstaande wegen te weten over Southampton, over Triest en over Mar seille, door de ramp zijn getroffen geworden hieromtrent zijn nog geene berigten ontvangen. Hetgeen daarvan nader mogt blijken en van ge noegzaam belang is zal ter algemeene kennis worden gebragt. Men schrijft uit Alkmaar van 29 Junij. De arrondissements-reglbank alhier heeft gisteren nietig verklaard een huurcontract van circa 2O0 bunders land aangegaan voor den lijd van 40 jaren met vooruitbetaling der huurpenningen over den gebeclen buurtijd. Dc eisch lol die vernietiging was ingesteld door bel polderbestuur, op grond dat deze huur gedurende 40 jaren verknop of executie waarde ontnam aan de gron den en alzoowas aangegaan terbedriegelijke ver korting van de regten van het polderbestuur om van deze gronden lasten te heffen die men dan ook reeds in gebreke was geblevenle voldoen cn die zoolang de huur bestond niet waren le verbalen. Voor bet polderbestuur was opge treden mr. A. S. van Nieropadvocaat tc Am sterdam en voor den huurder mr. P. A. de Lange, advocaat alhier. Men schrijft uit 's Herlogenbosch van 28 Junij. Namens de wed. van een der zoo nood lottig omgekomen passagiers der Capelsche stoom boot is bij deze reglbank legen de ondernemers eene reglsinvordering ingesteld tot uilkeering eencr aanzienlijke som als schadevergoeding. Dc weduwe grondt bare vordering daarop dat hel ongeluk aan de roekeloosheid van den kapitein is te wijten geweest en dalde stoomboot niet van eene kleine boot voorzien was zoo als de bepa lingen der concessie voorschreven. Men weel, dat de concessie voorloopig is ingetrokken. Te Kampen is een paar ondertrouwd voornemens zijnde een wettig huwelijk aan te gaan waarvan de bruid den 23 Junij 1844 ge boren, dus slechts 16 jaren oud en de bruide gom don 8 September 181)7 gebofen en alzoo roim 52 jaren oud is, zoodat er tusschen ben een verschil van ouderdom vau bijna 37 jiren bestaat. De vau Harlihgcn ter robben- en walvisch- vangst uitgeruste brik de Noordpool komtnau- deur Koeltis volgens telegrafisch berigtmet 1280 robben van de vangst teruggekomen en jl. zondag te Tonsberg binin-ngcloopen. OCITSCHLAXR Uit Petersburg wordt bel volgende treurige voorval medegedeeld dal voor eenige dagen te Sebaslopol heeft plaats gehad. Gen soldaat van het Volhynisch regenten! stond op schilwacht in bet derde bastion, toen plotseling eene hom van I een barstte, welke sedert de belegering dier vcs- j ling aldaar gelegen had. i)e soldaat verloor hier bij het leven. j rRaNsRUK Brieven uit Rome gewagen van botsin- gen die eiken dag plaats grijpen tusschen de J soldaten tart alle volken ex oiwii gehte waaruit hel pauselijke leger is zamengesteld. Tegelijkertijd ontvangen de ultrainonlaansche b'adeu brieven, waarin zeer levendige klagten worden aangeheven over de vervolgingen welke de geestelijkheid in Toskane van dc zijde der Sardiniscbe regering le lijden beeft. Te Sole nabij Prato een klein Toskaansch dorp van 2099 zielen zijn honderd personen op Sa cramentsdag Proleslantsch geworden. Hel is 'l eerste voorbeeld van zulk een overgang, maar met behulp der politiek zou bet voorbeeld aan stekend kunnen worden en welligl is de gods dienstige hervorming bestemd om gelijken tred te houden met de politieke hervorming of weder geboorte van bet Italiaanscbe volk. De koning van Napels beeft den markies Antonelli opgedragen de Fransche regering zijn innig leedwezen te betuigen over de beleediging welke den heer Brenier is aangedaan en tevens beloofd eene schitterende voldoening le zullen geven. De schuldige is echter nog niet ontdekt, inaar er in geslaagd zicb dadelijk uil dc voelen le maken. Uit Rome meldt men, dat dc paus bij gelegen heid van deu verjaardag zijner krooning aan 70 der 212 politieke gevangenen volle gratie of verzachting van straf verleenen zal. Den vori- gen dag waren twee batailIons Icrsche vrijwilli gers daar aangekomen. Nog voortdurend de serteerde een aantal manschappen van bet ówil- serscbe korps. Volgens berigten uit Napels van 26 Junij, luidt hel derde artikel der koninklijke acte we gens de staatsregeling dus: Met den koning van Sardinië zal eeneovereenkomst getroffen wor den ten behoeve vau de gemeenschappelijke belangen tier beide kroonen." I)e policie te Napels is ineen staat van desor ganisatie; de chefs daarvan houden zich ver borgen. Men schrijft uit Marseille van 29 Junij. Gene beden regtstreeks uil Napels ontvangen depéebe van gisteren (en half 8 lire des avonds, zegt hel volgende Heden ziju de policie-burcaux in twaalf wijken der stad gelijktijdig geplunderd de archieven verbrand eu de policie agenten vermoord. De stad is in slaat van beleg ver klaard en de vereenigingen van verscheiden personen op de straal zijn verboden. De Morning Post meldt uit Napels dd. 29 Juuij, dal er groole opgewondenheid heerschldat de hervormingen niet voldoen en dat de Granscbo vloot met een bombardement dreigt zoo er voor bet gebeurde met den heer Brenier geene spoe dige voldoening wordt gegeven.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1