N.°51. Woensdag 27 Junij. I860 WOENSDAG ZATURDAG. fcn BESTUREN BINNENLAND BUITENLAN D. «een to ensdag •eom mieren pelen KEN finnen 76l/8 9#'/,, W-s '««v. 219»/, 73».s 57>/, 44»/, 42.»/,, «V, 411/,, 38 V. 8,00 11,50 - 12,(1(1 0.00 10,00 - 0,00 - 0.00 - 0,00 0,00 IKZEMECOIRM A BONN EME NTS-PR IJ S. Per drie maanden f'2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VE It SCHIJNT: P RIJS DEB ADVERTENT IE N. Gewone 12'/t cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- et. Doodberigten van 1—6 regels a f 1 behalve bet/egelregt KENNISGEVING. Do Burgemeester van 'I.ierikzee brengt ter kennis van dc ingezetenendat er op Zatnrdag den 30 dezer des voormiddags ten elf ure op hel Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. 'Iterikzeeden '2b Junij I860. De Burgemeester B. C. CAÜ. Ingevolge art. 64 der provinciale wetzullen de zomervergaderingen der provinciale stalen gehouden worden op dcQ eersten dingsdag der volgende maand zijnde voor dit jaar den 3 Julij. In die voor deze provincie zullen de volgende onderwerpen behandeld worden Het verslag van gedeputeerde stalen omtrent den toestand der provincie over 1859. liet koninklijk besluit van den 2! Dec. 1859 no. 61 houdende goedkeuring der besluiten van de provinciale staten van a den 5 Nov. 1859 no. 8 bevallende mag- tiging op ged staten, om van den post voor on voorziene uitgaven, hoofdstuk IX, art. t, opdien van renteloozc voorschotten voor wegen, hoofdst. VIII art. 17, der enkel provinciale en huishou delijke begrooting van I860 de som van f 176,60 of zooveel minder als noodig zal bevonden wor den, af- en over te schrijven b. den 5 Nov. 1859 no. 9, behelzende mag- tiging op ged. stalen om uit bovengemclden post voor onvoorziene uitgaven te beschikken over eene som van ten hoogste ƒ3000, voor de in- rigling der veerdammen bij Korlgeen en Wol- phaartsdijk tol pontdammen. Keu brief van den minister vanbinuenl. zaken van den 13 Januarij 1860 no. 174 5de afd. houdende medcdeeling van de beschikking des konings op het adres van den gemeenteraad van Zuidzande om toepassing van art. 36 der wet op hel lager onderwijs (er zake der kosten van een nieuw schoollokaal en eene onderwijzers woning aldaar. ken brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 18 Januarij I860, no. 146, 5de afdeeling ten geleide en Ier toelichting van Zr. Ms. besluit van den 11 tc voren no. 61 hou dende beschikking op hel adres van dengemeen- leraad van St. Anna ter Muiden om toepassing van voorschreven wetsarlikelvoor zoo veel be treft de gewone kosten van hel openbaar lager onderwijsdier gemeente. Mededeeling omtrent bel polder-reglement. Een voorstel van ged. stalen betreffende het adres van den raad der gemeente Vrouwepolder, om toepassing van art. 36 der wel op hel lager onderwijs voor de daarstelling van een nieuw schoollokaal met onderwijzerswoning te Vrouwe polder. ken voorstel van ged. stalenomtrent het adres van den gemeenteraad van Krabbendijke om toepassing van voorschreven artikel roor den houw van een nieuw schoollokaal aldaar. ken voorstel van ged. staten omtrent den verkoop van straatkcijen uit den weg van Zier rikzee haar Zijpe. ken voorstel van ged. staten, betreffende de heffing van opcenten voor de calamitcuse polders in 1861 De verantwoording van ged. staten wegens de enkel provinciale cn huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 18.58. Dc begrooting der kosten van hel provinciaal bestuur voor zooveel hel rijksbestuur is o\erl86l. De begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1861, mei een voorstel van ged. statenbetreffende de te heffen opcenten op de grond- en personele belastingen, ten behoeve der provincie, Een adres van M. Ceelenwed. van Her- turn om weder met eene gratificatie te worden begunstigd. Een adres van den gemeenteraad van f Philippine, houdende verzoek om op de gedane aanvrage om een renteloos voorschot tol verbe- lering der Posihoornslraalin de zomer vergadc- ring te beschikken. ken verzoek van den gemeenteraad van Steen- bergen ter ondersteuning van eene, volgens hem door den beer A. van Haaften gedane aan vrage, om eene provinciale bijdrage lot ver booging van den dam door het Slaak. Benoeming ran een buitengewoon lid in het collegie van ged. staten volgens art. 89 provin ciale wet. ZikbikzEs 76 Junij, Hedea werd door de Arrondissement' Regtbauk aü'.icr uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de 6 Kngelseho zeelieden beklaagd van op de stoomboot de Stad Zierikzee op den 9 dezerden kapitein te hebben geslagen en I onrust verwekt hetgeeu in de vaart nog eenige vertraging hnd I veroorzaakt. Drie van hen zijn vrijgesproken een hunner is j veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en tweetot 8 dagen ge- I vnngeuisstraf met de kosten. Kene telegrafische depêchedoor de Nieuwe Rotterdam- sche Courant medegedeeld, behelst lieden berigten van Bata via loo.iende tot 8 Mei. Volgens deze is er geen uieuws van staatkundig gewigt te melden Java is rnstig, terwijl van Bandjermassiug de berigten ook voortdurend gunstig voor het Nederiandsche gezag luiden. Onder de aangekomen schepen vinden wij vermeld, Pauline, gezagvoerder B. J. Postlaatst van Boni gjJEene depêche van de Bataviasche handelsvereeoiging luidt als volgt: Batavia 8 Mei. Op Java is het rustig. De staatkundige toestand in Bandjermassing verbetert al meer en meer. Door de directie der Nederiandsche bank is bekend gemaakt dat voortaan ook bankbiljetten van f 100 zullen worden uitgegeven in den nieu wen vorm grootendeels gelijk aan dien van de thans reeds in omloop zijnde biljetten van IU00, f 300 en ƒ200 doch de kleur der gravure op de achterzijde is blaauw. De in omloop zijnde oude biljetten blijven echter nog steeds gangbaar. Naar men verzekertzal de tweede kamer der staten-generaalin de eerste dagen der maand Julij a. s hare werkzaamheden hervatten. Het volgendeongeluk hadin deafgeloopcne week te Haarlem plaats Een kinderwagen ,mel twee kinderen er in een van en een van on geveer twee jaar, stortte van boven neer in de Bakcnessergrachl. Het dienstmeisje kwam met de moeder en de grootmoeder van (1c kinderen van eene wandeling terug en was een eind wegs vooruil gereden, aan het huiskomende, gaat zij even binnen, om drinken voor de kinderen te halen en daarmede terugkomende ziet zij den wagen achteruit rollende in de gracht vallen de kinderen zaten vastgebonden, zoo als men da' wel meer doel de wagen zonk wegen eer men met een ladderen een haak toeschoot om Ie redden en terwijl de vader die ijlings aansnelde, in de gracht sprong verliepen 5 a 6 minuten het mogl evenwel aan die ijverige hulp gelukken, den wagen die in den modder zal en de kin deren die meer dood dan levend waren op te halen. Toegesnelde geneeskundige hulp hragt er toe bijde kinderen in zoo verre in hel leven terug te roepcodat zij een paar ureu na bet ongeval hoop op herstel gaven. Het oudste van de twee kinderen die zoo on gelukkig met hel kinderwagentje in het water ge raakten is reeds aan de gevolgen overleden. Volgens het Algemeen Handelsblad bevindt zich Ie Amsterdam weder de heer E. Maimer, die hel voornemen heeft om aldaar eenige voor lezingen over zijne gezondheidsleer door hem de Prot-hygiene genoemd te houden. Inder daad verbazingwekkend zijn de proeven die dc zoogenaamde grijze pelgrim reeds gedurende jaren op zijn ligebaam hcefi genomen. Sedert meer dan 33 jaren zwemt hij des winters dagelijks lusschen de ijsschotsen zonder in het minste koud tc worden. Hij verklaart dal hij bij geregelde verrigting zijner dagelijksche werkzaamheden gedurende 3 lot 4 weken met uilzondering van een weinig frisch water, alle voedsel kan ont beren zonder zijne gezondheid te verminderen en alleen met verlies van 40 tot 50 pond in zwaarte. Wanneer het bovenstaande waar is en de heer Maimer zegt dat hij hel met authen tieke bewijzen ka.i slaven, dan verdient eene leer, die tot zulke uitkomsten leidt wel ten volle de aandacht van deskundigen cn leken, liet Handelsblad gelooft dan ook dal de grijze pelgrim zich in een groot aantal toehoorders zal mogen verheugen en drukt de hoop uit dal vooral des kundigen daarbij niet zullen ontbreken ten einde de Prot-hygiene tol een onderwerp van hun onderzoek te maken. Algemeen hoort men tc kindhoven klagen over de verbazende toeneming van konijnen in deze streken; in de Siralumsche heide is hei geene kunst om binnen een half uur 3 a 4 nesten te vinden. Alles wordt door die dieven ver nield, en van koolgcwassen komt niciste regt. Zoo men zegt had iemand grootendeels om de konijnen zijne bouwhoeve in eene kippenfokkerij herschapen en reeds liep een paarhonderdial op zijn erf rond toen op eens een vos verscheen die er een stuk of acht buit maakte. Men schrijft uit Bakkeveen van 19 dezer. Heden mid dag toen de landbouwer G. S. alhier met zijn gezin in de ka mer zatkwam de hond van zijnen schaapherder, die des morgens te zamen met de schapen naar het veld waren ge gaan, onverwachtjankende in de kamer snellen, bij herha ling bij den landbouwer opspringende Ofschoon deze vreemd opzag, dat de hond den herder had verlaten dewijlhij nimmer alleen, maar altijd des avonds te zamen met de schapen huis waarts keerdevermoedde hij nog geen kwaad en weerde den hond dreigende en met kracht van zich af, waarop hij het dier weer met moeite veldwaarts joeg. Naauwelijks echter was de landbouwer m zijne woning terug of voor de tweede maal kwam de hond met nog meer geweld in de kamer vliegen, alweer met ontzettend geblaf en schijnbaar ontsteld tegen den landbouwer opspringende, waarop deze tot zijne huisgenooten zeide Wat zou toch de reden wezen dat de hond zoo vroeg van deu scheper (den herder) terugkomt; wat springt dat dier onophoudelijk bij mij op het is precies of het beest mij iet a zeggen wil." Daarop ging hij met den hond voor de tweede maal buitenshuis en verder veldwaarts in waarop het dier ziende dat zijn meester hem volgde eecige schreden al blaffende vooruitliep. Toen zij omstreeks een half uur in de heide had den geloopenzag de boer de schapen wel maar geen herder de hond sprong in eene slootdaarop naar het dier ijlende zag hij op de kant van de sloot twee pakjes kleerea en tot zijn grooten schrik twee lijken in de sloot waar de hond onophoudelijk rondom heen zwom. Na onderzoek bleek het dat het eene lijk was van den herderen het andere van diens broeder. De herder was 14 en zijn broeder 16 jaren oud. Men ondersteltdat zij zamen gezwommen hebben en door het een of ander ongeluk ziju omgekomen. Men schrijft uit Stcenwijkerwold van 23 dezer. Gisteren namiddag had in deze gemeente een droevig ongeluk plaats. De huisvrouw van den arbeider B. Jongebtoed, bezig zijnde om zand uit eene der daar Ier plaatse aanwezige diepe kuilen te graven geraakte onder het nodcrval- lende zand bedolven met het ongelukkig ge volg dal men haar eerst een uur later levenloos Opgroef De overledene was moeder van een tal rijk gezin en verkeerde in zwangeren toestand. Men schrijft uil Groningen van 19 dezer Li. zalurdag beeft eene hevige vechlpariij plaats gehad (ussclien twee grasmaaijers (lipskeis) (lie, op hunne terugreis uil Friesland lusschen Vlaglwcdde en Bouriange zulk een bevigcD twist gekregen hebbendal de een deu ander met de zwade of zeis zoodanig in de rug gesla gen heeftdat de gewonde spoedig daarna aan (li- gevolgen overleed. De dader is reeds gevat en aan den heer officier van justitie te Winschoten overgeleverd. Hel misbruik van sterken drank schijnt tot deze misdaad aanleiding te lichhcn ge geven. LI. zondag is Ie Brussel eene meeting ge houden tot stichting eener vereeniging ter be strijding van ieder denkbeeld van inlijving. Na vrij onstuimige discussien.is besloten, eene daar toe strekkende oproeping aan het volk te rigten en den voorloopig aangenomen naain van den Ruwaert te veranderen in dien van Societé des palriotes Beiges. Meer dan duizend personen woonden deze vergadering bij en daaronder merkte men vele afgevaardigden uit dc provinciën op bijzonder uit Henegouwen welke provincie onder verdenking lag gezind tc zijn tol cv inlijving bij Frankrijk. Degoheele vergad ring protesteerde eenstemmig tegen de aan den keizer der Fransclien toegedichte plannen van inlijving hetzij door middel der dipt tmaiic of door mid del van den oorlog doch zij kenmerkte zich door één incidentdat niet onvermeld mag blijven Eenige republikeinschgezinde ambachtslieden hadden voorgesteld de woorden «leve de koning!'' Ie doen wegvallen onder het manifest dal de vereeniging aan het Belgische volk zal rigten cn dit voorstel werd door dc meerderheid met luide teekenen van afkeuring ontvangen. De heer Clesseeen ambachtsman tevens dichter en wiens volksliederen hem in Belgie en zelfs in Frankrijk vermaard hebben gemaakt onder scheidde zich door de warmte waarmede hij ver klaarde dal denaam des konings onafscheidelijk was tan de nationale onafhankelijkheid. Ein delijk werd er overgestemd en hoogstens vier of vijf banden werden opgestoken om het republi- keinsche voorstel te ondersteunen terwijl bijna allen er legen stemden met den ineerdan twintig maal herhaalden kreet«Leve de koning." OVXTICHL4NB Men meldt uit Baden-Baden van 13 dezer. Zeer ten onregle is gemeld dal keizer Napoleon alleen den koning van Hannover geen persoon - lijk bezoek gebragt zou hebben. Integendeel verneemt men de volgende bijzonderheden Eergisteren had de keizer dien koning bij zijn tegenbezoek niet te huis gevonden en begaf zich nu gisteren zonder gevolg naar het Engclschc hof vroeg of de koning te huis was en liet zich door een bediende van dat hotel onaangemeld in heldoor Z. M. bewoond salon brengen. Op dat zelfde oogenblik (rad deze uit zijn slaapvertrek aan den arm eens kamerdienaars die verbaasd en misnoegd vroeg <i Wie komt daar onaange meld binnen De huisbediende antwoordde Het is Z. M. dc keizer en verwijderde zich. Later vernam men dat Napoleon het groot lint van het Legioen van Eer den koningin persoon had overgebraglhetwelk ook door laatstgenoemde reeds aan tafel gedragen werd In de gesprek ken met de koningen en lie. togen heeft de kei- zer zijue vredelievende betuigingen herhaald en alle daarmede strijdige berigten absurd" ge noemd. Uil St. Petersburg wordt gemeld dat de keizer den prins van Oranje heeft bmoemd lot kolonel vau een regement infanterie, namelijk dal van Wologda. Men meldt uit Leipzig, dat de rcglbank van policie aldaar dezer dagen uitspraak heeft gedaan in eene regtzaak welke misschien zon der voorbeeld is in de jaarboeken der justitie. Anna Regina M. door de gereglelijke aclen ge bleken een man te zijn was beschuldigd van

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1