oensdag 20 Ju mij. 1860 WOENSDAG ZATÜRDAG. PICTURE ADMIiMSTIUTtP Schouwing op de Wegen. lERIKZEESMIURANT 4 BONNE MENT S-P B IJ S. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 11) ure smorgens VE BS ca IJ NT: P BIJ S DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'h cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van I6 regels a f 1 behalve helïegelregt. Loting voor de Schutterij. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der Gemeente ■Zierikzeemaken bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat de alpliabetische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij ter inzage van een iegnulijk zullen liggen op liet Raadhuis dezer gemeente, van maandag den elfden tot maandag den 18 Junij e. k. ten einde een ieder in staat zoude zijn, oin ingeval hem eenige personen ot' omstandig heden mogteri bekend zijn die op dezelve nog zouden be lmoren te worden aangeteekend of daarvau moeten worden weggelaten, zulks aan het Bestuur kennelijk te maken. Dat de loting voor de Schutterij tusschen de ingeschrevenen van dezen jare, klasse I860, zal plaats hebben onder toezigt eener commissie uit het Bestuur ten Raadhuize dezer Ge- meen'e, op Zaturdag den 23 Junij 1860, des voormiddags ten 12 ure precies; wordende de belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en op dato voormeld te laten vinden, ten einde aldaar voor de dienst der Schutterij te loten of zulks door behoorlijke bij de gedachte commissie bekende gemagtigden te laten doen, zullende voor hen die persoonlijk afwezend mogten blijven en zich niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordigen door één der leden van de commissie worden getrokken. Dat dadelijk na den afloop der loting, op voorschreven wijzeeene naloting zal plaats hebben ten behoeve van diegenen welke tot de loting verpligt zijnde, buiten hun toedoen niet onder dezelve mogten zijn begrepen geworden alsmede ten behoeve dergenen welke, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgaande inschrijving, in de gemeenten zijn komen inwonen, en der vreemdelingen welke sedm-t die inschrijving in de termen zijn gevallen om als ingezetenen te worden aangemerkt. Eu dat eindelijk de belanghebbende personen bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld om de redenen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen ma ken ter kennisse van de genoemde commissie te brengen met aanduiding van lmt artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zouden kuunen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aange plakt waar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 7 Junij 1860. B. C. CAUBuruemeester. J. P. N. ERMEU1NSSecretaris. BEKENDM A K. I !N G. Burgemeester on Wethouders van Zierikzee maken bekend dat Hll. Commissarissen belast met het toezigt over de Armenschool in deze ge meente eene zitting zullen houden in del'.egen- ten-kamer van hel Hervormd Diaconie-Armbe stuur in hel liefdadig Armen Geslicht ten einde aldaar de aanzoeken Ie ontvangen en (e beoor- deelen van ouders of voogden die verlangen mogten hunne kinderen op die school Ie zien loe- geiaten en wel op donderdag den 2! dezer des avonds van 7 lol 8 ure. Belanghebbenden worden mitsdien uilgenoo- digd, om zich ten bepaalden tijde in het Armen- Gesltcht tot voorzegd doel aan te melden daar buitendien gcene toelating op de Armenschool zal kunnen plaats hebben. Zierilczee, den 12 Junij i860. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. KRMËRINS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat er op Woensdag den dezer, eene alg-.-nio'iit* Mcfioiiu ing zal plaats hebben, over al de buurtwegen en voetpaden in deze gemeente en worden de wegpligtigen of gelanden mitsdien aangezochtom ieder voor het zijne te zorgen dal op den bepaalden dag de wegen voetpaden slooten beulen en dui kers in behoorlijken slaal van onderhoud be vonden worden overeenkomstig de bepalingen van bet reglement op het beheer onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provinciegoedgekeurd bij koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838 no. 106. lin opdat niemand biervan onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd aange plakt en in de Courant geplaatst. Zierikzee den IJ Junij i860. B. G. CAU, Voorzitter P. N. IC HM li RINS, Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 18 Junij. Ce verjaardag van ilare Majesteit onze geëerbiedigde koningin is gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. TJit hef voorloopig verslag van de tweede kamer der staten-generaal over het wets-ontwerp tot den aanleg vau spoorwegen voor rekening vau den staat ontleent men voorshands het volgende: Vele leden hebben met bevreemding var, de voordragtkennis genomen en bestreden het stelsel van staatsspoorwegen, /oo het de bedoeling der regering was om het punt der rangorde van aanleg onbeslist te laten dan moeten ook 'le voorstanders der wet zich daartegen verklaren even als tegen de exploitatie van staatswege. Als de staat de wegen bouwtmeeuen som mige leden dat hij ook de risico der exploitatie moet dragen, hetgeen voor de tegenstanders Pen bezwaar te meer tegen het ontwerp oplevert. - Onderscheidene fiuanciele bezwaren zijn geopperd en men meent «Jat de kosten wel 200 in plaats van 100 millioen zóudeu beloopén. De rigting der lijnen en rivierovergangen vond even als het' plan om Maanbergen als uitgangspunt aan te nemen, meteen overgang bij Tiel, vele bestrijders. Men vraagt bepaalde inlichting omtrent de verbetering der gemeeüichap van Amsterdam en Rotterdam met de zee; vele andere leden wilden de spoorwegen zoo min mogelijk afhankelijk maken van die waterwegen. Eindelijk werd de aanbieding verlangd eener wet, bepalende de rigting der spoorwegen met uitlokking van aanvragen om concessie binnen een gegeven tijdperk na verloop waarvan de wetgevende magt zou kunnen oordeclen over öe beste wijze van uitvoeringbij concessie dan wel van staatswege. In verband daarmede vraagt men inlichtingen omtrent alle aanvragen om concessie. „Over de waardij der Zeeuwsche lijn Rosendaal-Vlissingen zegt het verslag heerschte verschil vau gevielen. Van j de eene zijde werd beweerd dat die lijn de hoogste belang stelling verdient, omdat zij een nieuwen handelsweg openen kan en het rijkste deel der Zeeuwsche eilanden van eenen staat van afzondering ontheft en als tot vast land maakt. Van eene andere zijde werd het gewigt der Zeeuwsch-Limburgschc lijn als internationaal gemeenschapsmiddel geenszins ontkend: maar daartoe moest aan ééne voorwaarde worden voldaan welker vervulling ales behalve verzekerd was. Vlissingen moest eene in allen opzig'e bruikbare haven voor groote koopvaarders worden. Het tegenwoordig voorstel strekte om die verbetering naar een ver verwijderd verschiet te verschuiven. De som voor den aanleg der nieuwe buitenhaven te Vlissingen vereischt, is niet eens in de kosten van het. tegenwoordig plan begrepen. De regering raamt die som bij voorraad op f 1,300,000 maar er zal, eer Vlissingen eene goede handelshaven is« oneindig meer uoodig zijn. Om zich daarvan te overtuigenheeft men slechts te lezen wat de regering over dit punt op bladz. 16 der memorie van beantwoording betrekkelijk het vorig spoorwegplan zeide Daar vindt men ouder anderen melding gemnaktvan den aan leg van sluizen te Vlissingen tot voorbereiding van eene bin nenhaven en van dokken, waarvoor f 1,750,(100 no"dig zou zijn. Van zoodanig eene binnenhaven wordt thans zelfs niet gerept. Voor den overgang van het Sloe wordt thans f 2,570,000 uitgetrokken, dat is 30,000 minder dan bij het vorig ont werp toen van eene brug over dien stroom sprake was Dit in rekening brengen van eene nagenoeg gelijke som wettigt het vermoeden dat de regering nog altijd op (lat punt aan j eene overbrugging denkt, in plaats van eene afdamming met j het daarbij behoorende kanaal van Middelburg naar Vlissingen. De voordcelen der afdamming springen in het oog en zijn door de vorige ministers r.iet ontkend." Sedert de Nederlandsche spoorwegen in verbinding zijn gebragl met de iiuiUche, is de uitvoer van viscb naar Ouitscltland meer dan ver dubbeld. In IS")8 bedroeg die uitvoer naar bel Tolverbond 9,426 3t O stuks bokking 802,708 Ned. pond verscben zeevisch en 879,970 pond stokvisch, terwijl sedert 1846 die uitvoer nooit meer beeft bedragen dan 688,387 pond vetschcn zceviscb, 5,459,954 stuks bokking en 689,747 pond stokvisch, en zeer zeker kan die handel nog grootere vlugl nemen. Welken gunsligen invloed dit op de visschersplaatsen uitoefent kan daaruit blijken, dal het getal visschers- vaarluigen le Scheveningen van 1850 lot 1858 is toegenomen van 100 tol 135, terwijl de in 1858 te Katwijk opgerigle nieuwe reederij van 6 bootschepen over dat jaar 6 per cent winst heeft uitgedeeld behalve de gewone afschrijving voor slijtage der schepen en men nog boven dien uil het kapitaal der reederij een vaartuig ge heel beeft kunnen vernieuwen. Gene in 1857 te Katwijk ontbonden maatschappij had gedurende 20 jaren éénmaal eene winst van 1 pel. uitge deeld en eindigde baar bestaan meteen verlies van 60 pet op haar kapitaal. Hoor de Nederlandsche Handel Maat schappij zijn bevracht 26 schepen waaronder 15 voor Amsterdam 6 voor Rotterdam I voor Dordrecht, 2 voor Schiedam en 2 voor Middel burg zijnde Stad Middelburg kant. D. D Ouwe- liand en Walcheren kapt. IJ. II. van der Ilegde. De minister van binnenlandsche zaken in aanmerking nemende dat de omschrijing van teekens welke niet door den telegraaf kunnen wórden overgcbragl en welker omschrijving, ingevolge de slotbepaling van art. 31 4 van hel reglement van 12 Maart 1858 [Slaadsblad no. II) van de afzenders der telegrammen moet worden gevorderd ondanks herbaalde waarschuwing dikwijls blijft ontbreken ten aanzien van sommige teekens die, bijzonder in handelsherigien ge durig voorkomen en omtrent welker beleekenis in den regel geen twijfel kan bestaan heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragl, dal de telegrammen, waarvan de omschrijving van zoodanige teekens ontbreekt niet ter verbe tering of aanvulling zullen worden teruggege ven maar dat die teekens aldus zullen worden overgebraglt «iN'' als «en" «fp'' als «pond" (pond sterling, pond Vlaamscltjals al.''; betkerlialings- teeken als «idem'' of .dito"; op zich zelf slaande letters goederenmei ken enz. voorstel lende belzij die in gewone of kapitale schrijf letters dat) wel als Romeinschcletters voorkomen als kapitale letters en Romeinsche cijfers als ge wone cijfers. Alen zij voorts gewaarschuwd, dal de dienst zich voor de overbrenging van alle andere teekens alsmede van alle zamengeslelde vormen gelijk N. II. M. 20 stuks qroene i n en... stol in geen geva li. oo j geruite J 6 kan verantwoordelijk stellen en de afzenders het dus zich zeiven zullen hebben le wijlen indien door de terugzending van telegrammen, in welke de gevordcrdeomschrijvingonlbreekt, vertraging mogt ontstaan. Door den heer Hinlopeh Labberlon te Gouda is op de post gedaan een brief aan hel adres van W Woliers te Vlijmen, inhoudende oen munt biljet groot f 10, en door den beer R. Hattinlc te Tubbergen een brief aan bel adres van/ï E. Hallink Rz.theol. student le Deventer, inhou dende twee coupons groot ieder f 19,80. Beide brieven zijn niet aan hel adres bezorgd. Op den 23 Mei jl. zijn bij een geldwisse laar te Arnhem legen Nederlandsch geld inge wisseld 6 Engelsche banknolen, ieder groot 10 p.st., waarvoor onder anderen zijn uitbetaald 3 bankbiljetten, ieder van ƒ200. Naarlinge land opgezonden zijn deze banknolen gebleken valscb te zijn. De onbekende uilgever scheen een Israëliet die men tol nu loeniel heeft kun nen opsporen. Men schrijft uit I.onneker van 14 dezer. Gisteren is in de lioomscb—Katholieke kerk al hier een diefstal gepleegd door twee jongens JWieninkoud 1 2 jaar en A. Bouwer oud 15 jaren. Mei behulp van eene nijptang en een stuk ijzer braken zij de armenbus open waarin zich eene som van 3,75 bevond die zij in een kuil begroeven en daarna met zand en bladeren bedekten Ite alhier gestationeerde veldvvacb ers hebben de dieven opgespoord eo aait den officier van justitie le Enschedé overgeleverd /.ij heb ben hunne schuld bekend en zijn daarop door genoemde ambtenaars in hel buis van bewaring to Almelo overgebragl. Men schrijft uit Rotterdam van 15 dezer. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden dal op liet dek van de stoomboot Sea Gullkapt. B. 11. Sawyer, beden alhier van Huil gearri veerd op de hoogte van Vlaardingen door de werking der raderen eene groote levende zalm werd geworpen die bij weging bevonden werd vijf en dertig Engelsclte ponden zwaar le ztjn. Alen schrijft uit's Herlogenbosch van 16 dezer. Als stellig wordt verzekerd dal de heer Zwijsen afstand zal doen van het aartsbisdom van Utrecht en met behoud van den titel van aarts bisschop den bisschoppelijken zetel van 's Her logenbosch zal innemen. De beer Schaapman, pres. aan bet Groot-Seminarie zou tot aarts bisschop van Utrecht worden verheven. Omtrent het onlieil welke de stad Leeuwarden heeft ge troffen, schrijft men van 15 dezer het volgende Eene ontzettende ramp heeft deze stad getroffen. Gisteren avond ten 10 ure werd brand ontdekt in de kazerne Prins Prederik, terwijl bijna de gansche bevolking, uit 800 a 900 man bestaande reeds ter ruste lag. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat in weinig tijds het grootste gedeelte van het uitgebreide en schoone gebouw aan de vlammen wa9 prijs gegeven, en ten 1 ure stonden de vier vleugels in brand. Verschrikkelijk was het de vlammen uit ongeveer 150 vensters te zien uitslaan. Aan blusschen viel niet te denken. Met vreeselijk gekraak stortten van oogenblik tot oogenblik gan sche verdiepingen in en niet minder indrukwekkend was tusschen beiden het geknal vau het afgaan der patronen in do rustkamer. Met den grootsteD haast trachtten de bewoners zich te redden, en zeer velen hadden slechts tijd het brandende gebouw te verlaten, alleen van de volstrektnoodige kleeding- stukken voorzien. De geheele stad was verlicht en in rep en roer en zelfs op verre afstanden was het schijnsel der vlammen zoo sterk dat men zonder moeite er bij kon lezen. Vele pogiugen Aterden aangewend om het een en ander uit de maga zijnen, enz. te redden doch verreweg het grootste gedeelte is eene prooi der vlammen geworden. Wat de grootte van het on geluk nog verhoogt is dat de brandmeester J. v. d. Horst een geacht huisvader reeds bij het begin van den brand van het dak naar beneden viel en kort daarna den geest eaf. Voorts moeten nog twee personen, die zich op het dak be vonden en geen uitweg meer zagen om aan de vlammen te odü- komen een vervaarlijken sprong naar beneden hebben gedaan e» moet een hunner in hoogst bedenkelijken toestand verkeeren Men spreekt ook van het vermissen van eenige militairen doch daarvan is nog niets met zekerheid bekend. De schade is on berekenbaar. Een aantal gehuwde onder-officieren en andere militairendie in de kazerne wonen hebbeu al wat zij bezaten verloren. Voorloopig zijn de militairen gehuisvest in de ledige kavallerie*stallen en de oude en de nieuvve manége. Van de kazernezijn alleen de muren staande gebleven. Voortdurend ziet men nog de vlammen uit het gebouAVdat slechts een akcligen puinhoop vertoontoprijzen. Gelukkig dat de kazerne geheel op zich zeiven staat en dat eene volkomene windstilte heerschte, daar de gevolgen anders niet te berekenen zouden ziju geweest. Zoo spoedig mogelijk heeft men zich gehaast de vaten buskruid uit het nabijzijnde kruidmagazijn te verwijde ren en die op den oever van den stads vijver te plaatsen. BUITENLAN D. SVITSC8I1I1II Men schrijft uil Baden ran 15 dozer. De koningen van Saksen Hannover en VVur- temburg zijn hier aangekomen. In den loop van den dag legden de souvereinenwederzijdsche be zoeken aan elkander af. Men verzekeil dat liet voorloopig onderhoud tusschen de Duilsche vor sten alle kenmerken eener gewenschte overeen stemming draagt omtrent alle vraagstukken waarhij Duilschland met hel oog op hel huiten- land belang heeft, waardoor het wezenlijk doel der bijeenkomst van de Duitsche souvereinen reeds bereikt is. Keizer Napoleon is in burgerlijke kleeding hier aangekomen en met de gebruikelijke eerbewij- zingen ontvangen Keizer Napoleon dineerde na zijne aan komst met zijn gevolg. Ten half negen ure zond de prins regentdie gisteren de Dailsche souvereinen na hunne aankomst ook het eerst bezocht had den ridmeesler van Loen tol den keizer, om hem zijn bezoek aan te kondigen. Napoleon verlangde echter den regent hel eerst te bezoeken. Maar deze verscheen ten half negen ure aau de Villa Stephanie en bleef lot bij half

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1