.V°47. Woensdag 13 «funij. WOENSDAG ZATÜRDAG. MOTiWM I «HIMSmre IISUWSTIJDINGEN L iiiMr mm A BO NN E ME N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS C BIJ NT: PRIJS DER ADVERTENT IF. N. Gewone I21/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f) behalve het7,egclregi Openbare Staatsvergadering- gehouden te Zierïhzee, den O Juni; B§6®. Voorzitter mr, B. C. Cau. Secretaris mr. J. P. N. Krmerins. Afwezig de heeren mr. de Clercq mtlandig en dr. Keiler, lie hotulen der vorige vergadering zijn goedgelcenrd. Voor mededeeling wordt aangenomen eeue missive van Gedeputeerde Staten, retournerende goedgekeurd besluit van I 18 Mei beschikkingen op onvoorziene uitgaven. Is gelezen eene missive van het bestuur te Haarlem, hou- 8 dende voorstel tot opheffing van het beurtveerop voorstel I van Burgemeester en Wethouders wordt besloten onder goed ig keuring van Gedeputeerde Staten het veer op te heffen indien I het Bestuur van '"Amsterdam daarin geen bezwaar ziet, daar fi het veer tusschen de drie steden bij een verdrag geregeld is. Be Voorzitter doet voorlezen een request door drie metse laarsknechts aan het Bestuur namens de gezamen- lijTce metselaarsknechts ingediend waarbij zij te kennen geven, dat zij aan hunne bazen een verzoek hebben gerigt om ver- hooging van loon aangezien zij de minst loontrekkenden van hun vak in de provincie zijn datzij van de bazen ten antwoord hebben bekomen dat hun verzoek billijk is doch bij deze geen middel van redres bestaatdat zij hen echter verwezen hebben j naar het bestuur, om daarvan randen hulp te erlangen; dat volgens het tarief voor een dag van 10 uren vverkens f 1,20 j is bepaald terwijl zij slechts l erlangen voor 12 uren wer- 1 kensdit adres is vergezeld van dat aan de bazen waarin de jjj knechts opgeven, dat het loon te Middelburg bedraagt 1,20 I Vlissinaen ƒ1,30, ten platten lande 1,10, dat ten plat'en ij laude minder tijds gewerkt wordt, dat het loon in de stad is a 1 en des winteis 0,80 ja dan dikwerf door gebrek aan werk a geheel ophoudtdat zij door laag loon en hooge prijzen der t voedingsmiddelen als dan in schulden geraken hetgeen ook van J invloed is op hun uiterlijk, wat de kleeding betreft, dat de begunstigers en ook de bazen hen gaarne zuiver gekleed zien 3 eu dat hun niet altijd mogelijk is; dat zij om hunne schulden 1 bij gemis van werk, dikwerf genoodzaakt zijn zonder patent buiten de bazen ie werken; dat zij daarom verzoeken liet me dium van het loon te bekomen bij vermindering van werk. geen afdanking van volk maar gelijke verdeeling onder de knechts van denzelfden winkel en wering door de bazen (in dit geval) van alle beunhazen het antwoord der bazen houdt in, dat zij J het moeijelijke van het lot der knechts inzien maar zich niet 7(50 geregrtigd achten hooger loon toe te leggen daar dit eene be- 10 00 schikking over anderer finantien zoude zijn dat zij met enkele 12,50 begunstigers die van het plan der knechts kennis schenen te 0.00 dragen, hebben gesproken, maar hen ongenegen bevonden 0,00 "eerder loon te betalen integendeel de verzekering bekwamen 0,00 i dat men bij verhooging van loon, zich niet meer van de bazen 0 ,00 5 maar van beunhazen zoude bedienen dat het de vraag is ge il oo weest of bij besteding ook hooger loon zoude kunnen berekend 0,00 woi'den doch dat de bazen tot de slotsom zijn gekomen (het geen door een voorbeeld wordt opgehelderd) dat ook dit ten f nadeele van de knechts zoude zijn dat zij de knechts echter raden zich tot het Bestuur om raad en voorlichting te wenden. De Voorzitter zegtdat hij den Baad niet zal behoeven te herinneren dat het Bestuur geene bevoegdheid heeft totregeling van loonen tusschen beide te tredendat in het adres (hetgeen blijkens den inhoud aan het Bestuur is ingediend ten gevolge i van het antwoord der bazen) eene periode voorkomt die zoude kunnen doen deukendat het Bestuur invloed kan uitoefenen die waar gesproken wordt van het tarief, doch dat hiermede bedoeld is het tariefvoorkomende achter het bestek van be steding der werken hetgeen alleen is eene contractale bepaling wat de bazen voor het werk van eeuen dag kunnen vorderen ingeval er meerder werk gedaan is, doch dit geen regt kan 'S geven tot regeling van het loon der knechts, die zich zullen moeten schikken naar de gewone regelen van concurrentie en die van aanbod en vraag van diensten; hij stelt namens Burge ss meester en Wethouders voor op het request te antwoorden 'j dat het bniten de bevoegdheid en dc magt var. het. Bestuur is op de regeling van het loon invloed uit te oefenen en zij zich daarover moeten verstaan met diegenen die hen in het werk stellen. Jhr. de Jonge stelt voor er bij te voegen", dat het adres in 1 strijd met artikel 9 der grondwet slechts door 3 namens de ge- zamentlijke knechtsin stede door allen is geteekend en ook daarom voor geeue beschikking vatbaar zoude zijn. De Voorzitter zegtdat de Opmerking juist is, dat het echter niet te verwonderen is dat personen als de adressanten met die bepaling niet bekend zijn, dat hij echter wenscht het adres au fond beantwoord te zien ten einde voor dergelijke verzoeken, waarop geene beschikking kan vallen voor het vervolg be vrijd te zijn. Mr. van Dongen doet opmerkendat het prijstarief achter het bestek der werken, nooit verbindend lean zijn voor parti culieren maar alleen een contract tusschen de besteders en de aannemers is, hierna wordt besloten op het adres te antwoor den zooals door Burgemeester en Wethouders is voorgesteld. ^gevolge zijn verzoek wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten, den heer Zuurdeeg toe te laten tot afkoop van een jaarlijksche cijns van f 1,50 drnkkeude opeen gedeelte van zijn tuin, en wel tegen f 37,30, aangezien de adressant, die afkoop heeft gevraagd op billijke gronden zon der bepaling van prijs zal hem dit besluit worden medegedeeld en, bij zijn goedvinden de goedkeuring van Gedeputeerde Staten daarop worden gevraagd. De heer D. W. van der Starp wordt op zijn verzoek, on dersteund door dat van de heeren van der Starp en Berg benoemd tot Makelaar in Effecten. l)e rekening van het R. C. Armbestuur wordt gesteld in handen van dè Leden mr. Fokker, Landsknegt en van der Vliet. Wordt gelezen een request van jonkheer W. ML. H. de Jonge als commissaris-president van het Harmonie-gezelschap Kunst .en Eer verzoekende, om opgegeven reden, om bij de uit voeringen in de Wandeling een terrein op het gazon te mogen innemen, met bereidverklaring daarvoor cijns te betalen, 2. verzoek ora eene subsidie van 130 a "200 ten dienste der zomcr-concertendie gegeven worden 'ten algeroeene genoegen der ingezeteuenals aanbeveling hiervan beroept adressant zich op hetgeen in andere plaatsen met name Breda, aan dergelijke Harmouien wordt gegeven terwijl dezelve hier geheel onbezoldigd is. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, het adres wat het 1ste punt betreft.te stellen in handen van het, met het toezigt op de wandelingen belaste, raadslid van der Grijp op advies en, aangezieu bij Burgemeester eu Wethouders geene termen bekend zijn, die aanleiding zouden kunnen geven tot ondersteuning, het 2de punt tc wijzen van de hand Mr. de Crane stelt voor eene subsidie, zij hctuict van ƒ200 of/130, dan van 100 als gronden geeft hij op dat de muziek in de wandeling tot algemeen genoegen strekt, dat het geld daaraan gegeven nuttig besteed zoude zijn hij zoude er voor zijn ora, even als op andere plaat-sen eeue renumcratie te geven thans doet het korps bij buitengewone gelegenheden zonder eenige renumeratie, (als muziek-corps der Schutterij) dienst. l)e heer Houwer geef den Voorzitter in overweging om aan gezien op het. 1ste punt thans toch ook geene beslissing kan vallen voor het 2de eene commissie te benoemen ten einde na te gaan of ten gevolge eener subsidie welligt eene andere verhouding tot de schutterij of nadere verpligtingen van het corps zouden ontstaan. Jhr. J. L. de Jonge geeft mr. de Crane inlichtingen om trent de samenstelling van het corps n. m. dat zoover mr. de Crane meent dat bij buitengewone gelegenheden, de harmonie onverpligt diensten bewijst, dit het geval niet is, eenige leden die in de jaren vallen, zijn als schutters ver- pligt dienst te doen, zij volbrengen die dienst als muzijkani, de anderen hebben zich verbonden als zoodanig bij het corps te dienen, zij doen dus bij de bedoelde gelegenheden dienst, niet uit goedheid maar als daartoe werkelijk verpligt. De Voorzitter zegt, dat uit het adres niet blijktdat die subsidie noodig is om het corps in stand te houden of dat er geene middelen genoeg zijn, men weet dat het bestaat uit particuliere bijdragen %en dat het niet bekend is dat het uit gebrek daaraan zoude worden opgeheven. Mr. de Crane zegt dat de bedoeling van jhr. de Jonge, (adressant) zoude zijn, meerdere concerten te geven; dat dit echter voor enkele leden verlies in verdiensten zou kunnen na zich slepen dat men een gedeelte der subsidie zoude willen aanwenden voor eeue kleine renumeratie daarvoor, hij verklaart echter het voorstel van den heer Houwer goed te keuren. Mr. Fokker gelooft dat het benoemen eener commissie zijn nut kan hebben ook om te onderzoeken of van het corps (als rnuzijkkorps der schutterij) subsidie mag worden ver leend, hij meent, schoon de bepalingen hem thans niet dui delijk voor den geest staandat zoodanige subsidie op de begrooting der schutterij zoude moeten voorkomen maar ook dat het verbodeD is voor de muzijkkorpsen der schutterijen uit de gemeentekas bij te dragen De Voorzitter vraagt of het voorstel van den heer Houwer ondersteund wordt de heeren mr. de Crane en van der Vliet verklaren dit te doen terwijl de eerste zijn voorstel tot subsidie-verleening alsnu intrekt. Mr. van Dongen ziet in de commissie geen nut, hij releveert den oorsprong der harmonie, het is een gewoon conceit met betalende en werkende leden hoever de laatsten nu in verband staan met de schutterijof de kommandant hen van de dienst vrij wil laten kan hij niet beoordeelen z. i. geeft dienst als muzijkant als niet bij de wet bekend geen vrijstelling van. dienst, bij besluit van Koning Willem II is het verboden aan die muzijkkorpsen geld uit de stedelijke kassen te verstrekken hij ziet er geen nut in dergelijke bijdragen enkel voor vermaak te gevenhij waarschuwt tegen exploitatie der gemeentekas voor zaken die geen nut hebben, bij het op handen zijn van grootere uitgaven; die door de regeling van het onderwijs en de verandering van het armwezen. Bij stemming wordt het voorstel van den heer Houwer aan genomen met 9 stemmen legen 2. (Mr. van Dongen en Dr. Goemans.) De Burgemeester benoemt tot leden dier commissie de heeren Houwer en jhr. J. L. de Jonge. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders be dacht zijn geweest op de voorziening in de bewaring van het telegraafkantoor, ten gevolge van geblekenebehoefte aan lokaal voor comparitie-kamer van commission voor het administratief beheer der gemeente, stellen zij voor om de opkamer van het gebouw daarvoor te bestemmen en hen te autoriseren, naar ge lang van omstaudigheden een concierge te benoemen indien namelijk een ongehuwd telegrafist komt, zoude men een con cierge willen benoemen die dezen ambtenaar konde bedienen en tegen genot van inwoning die comparitie-kamer kon schoon houden en voorzien van vuur en lichtkomt er een gehuwd telegrafist, dan is met dezen welligt een convcnu te treffen omtrent die in orde houding (tegen vrije woning), daardoor zal het genot van vrijdom van grondbelasting voor dit gebouw als geheel voor de publieke dienst bestemd, verzekerd zijn. hoor den heer Houwer wordt gevraagd of die beschikking geen bezwaar kan opleveren voor de dienst der telegrafie eu door den heer van der Grijp of, (daar de Burgemeester, bij de commissien die daarin konden vergaderen, ook genoemd heeft hei burgerlijk armbestuur) het de bedoeling zoude zijn, om aldaar bedeelingen te houden De Voorzitter geeft den eersten een geruststellend antwoord, terwijl hij den tweeden repliceert dat dit zeer zeker niet vóór zoude kunnen geschieden doch welligt daarvoor aan den achterkant gelegenheid zoude te vinden zijn. Hierop wordt aan Burgemeester en Wethouders de gevraagde bevoegdheid verleend terwijl zij dieutengevolge later een voor stel zullen doen tot vinding der kosten van meubilair en gaz- leiding. Op hun voorstel worden Burgemeester en Wethouders gè- magtigd kaarten te laten maken van de liendblokken der gemeente, ad 3 per kaart, waarvoor uit onvoorziene uit gaven 1860 de kosten zullen gevonden worden. Het voorstel der schoolcommissie tot regeling van het lager onderwijs wordt door Burgemeester en Wethouders aangebo denhetzelve wordt gedurende 8 dapeu voor dc leden ter visie, gelegd terwijl de heeren mr. van Dongen Ochtman en Houwer worden uitgenoodigd hetzelve te onderzoeken en in den vol genden raad daarop te rapporteren. De heeren Landsknegt en van der Grijp worden uitgenoo digd de collecte voor den gewnpenden dienst op den 19 dezer te vergezellen wordende de overige leden benoemd als plaatsvervangers. De staat van oninbare posten op den hoofdclijken omslag dienst 1859 ad f 343,067 en die op de honden belasting ad 14,50 worden vastgesteld en ook nog een staat van 1858, hoofdelijken omslag 5-en honden belasting 3 (inde rekening van dat jaar als restanten gebragt doch oninbaar be vonden.) Mr. Fokker brengt, namens de commissie ad hoe, rapport uit op de rekening van het fonds voor gekwetsten en verminkten bij brand van 1^54-1860, in ontvang op 712.49 uitgaaf - 680,81 goed slot 31,68 de rekening wordt goedgekeurd en daarna de vergadering gesloten. AANKONDIGING. Op den negenden Junij 1800 en zeslig des voormiddags lien ure is door den Boekdrukker en Handelaar P. de LOOZE, Ie Zieiikzee, aan bet besluur zijner woonplaats vertoond een I n- gclsch boekwerkje getiteld A narrative of some of the Lord's decelings with Geoige Midler, written by himself: Sixth edition. J. Msbet en to. Renters StreetLondon I860, met verklaring dal hij bet- zelve in bet llollandscli wenscht te doen verta len, drukken en uitgeven. Waarvan acte, lot verzekering van hel kopjregtuit kraebte van art. 2 der wel van 25 Januarij 1817 [Staats blad no. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee H. C. CAU, Voorzitter J. P. N. ERMEBINSSecretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat IIII. Commissarissen belast met hel toezigt over de Armenschool in deze ge meente eene zitting zullen houden in de Regen ten-kamer van het Hervormd Diaconie-Armbe stuur in het liefdadig Armen-Geslichl ten einde aldaar de aanzoeken te ontvangen en tc beoor deelen van ouders of voogden die verlangen mogten hunne kinderen op die school te zien toe gelaten en wel op donderdag den 21 dezer des avonds van 7 lot 8 ure. Belanghebbenden worden mitsdien uitgenoo digd, om zich ten bepaalden lijdejin hel Armen. Gesticht tol voorzegd doel aan te melden daar buitendien geene toelating op de Armenschool zal kunnen plaats hebben. /.ierikzeeden 12 Junij 186". B. 0. C.Alj Voorzitter. J. P. N. KRMERINS Secretaris. PROGRAMMA van een internationalen wedstrijd van Stoomploegen en Korenmaaiwerkluigen te houden door dc Algenteene Koninklijke Land bouw Vereenighig in de week van 512 Augustus i860. Art. 1. De wedstrijd heeft plaats in den Wilbelmiiiapölder bij Goes, provincie Zeeland. Art. 2. De volgende prijzen worden uitgeloofd Aan de inzenders der beste werktuigen om met stoomkracht den grond te beploegen of te bewer ken en tevens strekkende tot eene geldelijke, voordeelige vervanging van paardenkracht eu handenarbeid. Eerste prijs f 1200. Tweede prijs, een gouden medaille. Aan de inzenders der boete werktuigen om behoorlijk en goedkoop koren te snijden in vervanging van handenarbeid. Eerste prijs f500. Tweede prijs, een gouden medaille. Art. 3. De mededingers moeten zich vóór 1 iulij I860 schriftelijk aanmelden bij den Se cretaris der Yereeniging W. J. Wolterbeek, te 's Grauenhage met opgaafvan de soort van werk tuig en den prijs, waarvoor hel kan worden overgenomen. Art 4. Vóór den 3 Augustus moeten d tuigen te Wilhelminadorp zijn aangeko" Art. 5 De noodige velden paarde schappen ter beproeving der werktuig van nege liet Bestuur buiten kosten ders beschikbaar gesteld doch de inzendeis moeten minstens één vertrouwd deskundige tot in hol werk brengen hunner werktuigen doen tegenwoordig zijn. Art. 6. Hel Bestuur zorgt voor eene koste- looze berging der werktuigen in den Wilhel- minapolder. Art. 7. Er is vrijdom van invoer onder borg stelling der iovoerregten lot zekerheid van den weder uitvoer. Het Bestuur tracht bij binnen- en buitenland- sche Stoomboot- en Spoorweg-maatschappijen te verkrijgen vrijdom of vermindering van ver voerkosten der werktuigen die aan den wedstrijd deel komen nemen zoowel bij aankomst als vertrek. De bepalingen deswege wortlen tijdig aan de mededingers bekend gemaakt. Art. 8- De mededingers moeten zich onder werpen aan de bepalingen door het Besluur en de Commissie van beoordeelaars ter uitvoering of aanvulling van dit programma nader vast te stellen. Art. 9. Een verslag van den wedstrijd wordt aan binnen- en builenlandsche dagbladen en tijd schriften gezonden. 's Gravenhage 2 1 Mei 1860. Hel Bestuur der Algemeene Koninklijke Landbouw-Vereeniging GEVERS van ENDEGEEST, Voorzitter. W. J. WOLTERBEEK I L. A.F. H. van HEECKEREN i NB. Er is dagelijks gelegenheid om van Rotter dam of van Antwerpen met stoomboolen te Goes te komen of tot nabij den Wilhelmina- polder. Secretarissen. BINNENLAND Zierikzee, 1' 'unij. In de Vergadering van j het Departement Zierikzee der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, gehouden op den eersten dezer maand is een door eene commissie ontworpen reglement be handeld en vastgesteld voor e ne alhier op te rigten lagere Industrieschool welke met primo October van dit jaar zal worden in werking ge bragt. Hel aldaar te geven onderwijs zal bestaan in rekenkunde algebra, meetkunde, beginse len der natuur, werktuig eu scheikunde en ge heel worden ingerigl en toegepast op de bedrij ven en ambachten der jonge lieden vv elke daarbij worden opgenomen. Contribucienvle maatschap pijen en personen plaatsen onder zekere voor waarden tegen verminderd schoolgeld en overi gens is voor ieder belangstellende de gelegen heid lol plaatsing opengesteld na afgelegd ad missie examen tegen f 3 in het jaar. De com-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1