Zaturdag 9 Junij, WOENSDAG ZATURDAG. 46 IbOO BESTUREN APHBÜISTBATilffl EU 5I\ binnenland BUIT EN LAN D. 4 BONN E MENT S-PR1JS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure 'smorgens. VERS C HIJ NT: P BIJ S OER ADVERTENT IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hct7.egclregt. kapt. Fjliza- omen. i naar W. J. II. di il. W. :cft op vi alia naar ■ance tie. BB am 64 76 <n 99 1043/ 102', S95«s 1003/g snv„ 80'/, 793/. 214'. 48",„ 26»J„ 71 56»/,, 43 V4 46% ■S6,3;« 36 V, piaa scbe goed te t vorige f 9,50 OGGE BERST. HAVER ERW- .RDEN- 8'/.2 9«/a act». 93/4 are lO'/cj 10'^ 10''5 art dei Middel- t .rijden am. derdags lO'^ure jijivspoor [aart der issingen lijden. vos. Loting voop de Schutterij. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Ser Gemeente J?ierikzcemaken bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat de alphabetische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij ter inzage van een iegenlijk zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeente, van maandag den elfden tot maandag den 18 Junij e. k.ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hein eenige personen of omstandig heden mogten bekend zijn die op dezelve nog zonden be lmoren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, zulks aan het Bestuur kennelijk te maken. Dat de loting voor de Schutterij tueschen de ingeschrevenen van dezen jareklasse 1860 zal plaats hebben onder toezigt eener commissie uit het Bestuur ten Raadhuize dezer Ge- meen'e, op Zaturdag den. '23 Junij 1860, des voorraiddags ten 12'ure precies; wordende de belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en op dato voormeld te laten vinden ten einde aldaar voor de dienst der Schutterij te loten of zulks door behoorlijke bij de gedachte commissie bekende gemagtigden te laten doen, zullende voor hen die persoonlijk afwezend mogten blijven en zich niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordigen, door één der leden van de commissie worden getrokken. l)at dadelijk na den afloop der loting, op voorschreven wijzeeeoe naloting zal plaats hebben ten behoeve van diegenen welke tot de loting verpligt zijnde, buiten hun toedoen niet onder dezelve mogten zijn begrepen geworden alsmede ten behoeve dergenen, welke, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgaande inschrijving in de gemeenten zijn komen inwonen en der vreemdelingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen om als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk de belanghebbende personen bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld om de redenen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen ma- keu ter kennisse van de genoemde commissie te brengen inet aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwelendheid zouden kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aange plakt waar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan teZierikzee, den 7 Junij 1860. B. C. CAU, Burgemeester. J. P. N. ERMER1NS, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester va» 'iierikzeemaakt be kend dat hel kohier voor de belasting op hel personeel, no 7 laatste kwartaal dienstjaar 18van deze gemeente op den 2 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie, is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer ontvanger der directe belastingen alhier, ten fine van in vordering ingevolge de wet. '/.ierïkzee, den 7 Junij i860. B. C. CAU. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee, maakt be kend dat het primitief kohier voor de belasting op het personeelno. 1van deze gemeente dienstjaar 18'°/,, den 5 dezer maand door den lieer Commissaris des Konings in deze provincie, executoir verklaard, op heden gesteld wordt in handen van den heer ontvanger der directe be lastingen in deze gemeenteten fine van invor dering ingevolge de wet. Zierikzke, den 8 Junij 1860. B. C. CAU. tl 111 ll Men schrijft uit Middelburg van 3 dezer. Gisteren is op kosten van eenige ingezetenen dezer gemeentedoor tusschenkomsl van eene commissie uil haar midden zijnde de heeren jhr. mr. Paspoort van Grypskerke mr. Lantsheer en mr. de Stoppelaareen gedenksteen van ar duin geplaatst in den gevel van het huis in de Noordstraat, alwaar van 1603 tot 1623 de groote Jacob Cats verblijf heeft gehouden. Wij vernemen dat door alle veroordeelden ter zake van diefstal van strandgoederen van hel barkschip Witte Cornelisz.de With, adressen om gratie lot Z. M. den koning zijn gerigt. Daarenboven is reeds voor eenige dagen een adres van gelijke strekking door de meest aan zienlijke inwoners van Arnemuiden verzonden. Men schrijft uit Vlissingen aan de A. Cl.: Na al heigeen reeds over den storm werd be- rigt, verdient het volgende nog opzettelijk mede- deeling: lien Belgisch schip met zout geladen van Liverpool, is door de Belgische loodssloep, daar het vaartuig door de bemanning was ver laten, in 's rijks dukhaven binnengebragt. Tevens verdient de navolgende menschlievende daad eervolle vermelding Schipper Slokkers, varende de Belgische schroefsloomkotter no. 5 ontmoette in de Noordzee, bijna 12 mijlen van Westkapelle, een stuk wrak van het Zweedsehe schip Norden van Stockholm, kapitein Schwenson, met hout en ijzer geladen. De bemanning van de kotter hoorde het geschreeuw om redding van een negental ongelukkige» die te midden van den vreeselijken storm reeds 10 uren op dat stuk wrak met den dood worstelden. Door de duis ternis kon men hen aanvankelijk niet opmerken, doch de brave Stokkers verliet de rampzaligen niet met de eerste morgenstraal kwam hij ondanks het gevaar door de ontzetlende bran ding, hen nabij. Men zette de boot uiten had de streelendc zelfvoldoening, die negen menschen te redden. Dit was der brave bemanning van den kotter niet genoeg de negen ongelukkige schipbreukelingen uitgeput bijna stervende van koude en gebrek, meest van hunne kleede ren beroofdwerden aan boord van den kotter met de meest liefderijke zorg gevoed en ver warmd de edele Belgische zeelieden ontdeden zich als om strijd van hunne kleederen om de zoo geteisterde Zweden te bedekken. Zij bragten de schipbreukelingen hier aan wal, welke in een herberg werden opgenomen. Op hel oogenblik komt alhier in de dokhaven binnen, schipper vander Staal, voerende de Ned. loodskotter no.2. aan boord hebbende, de door hem op de hoogte van Maasbank in de Noord zee geredde bemanning van de Noordsche bark Express, kapt. Johansen, van Gothenburg naar Bordeaux, welk vaartuig hij met gekapte mas ten in zinkendon toestand vond. Na vijf vrnch- telooze pogingen om de dertien in doodsgevaar verkeerende menschen te redden beproefde die waardige menschenvriend die reeds zoo menig blijk van koen beleid en zelfopofferende men- schenliefde in hel redden van schipbreukelingen gaf, eene zesde poging met levensgevaar zijner brave bemanning en ook zijn edel streven werd door de Voorzienigheid gezegend hijbraglde dertien schipbreukelingen hier behouden aan wal. Kapt. Johansen is door hel kappen van den groo- ten mast zwaar aan het been gewond en wordt doelmatig verzorgd, iiere zij den braven en on- versaagden van der Staaldie zoo waardig de voetstappen van den grooten Frans Naerebout in ware zeemansheldenmoed drukt. Men schrijft uit Hontenisse van 4 dezer. Gisteren omstreeks ure na den middag ont lastte zich boven deze gemeente een vreeselijk onweder. In hel midden van het dorp Klooster - zaridetrofde bliksem de gaaisteng van de boog- schutlers-societeit Willem Teil, die hij geheel verbrijzelde, terwijl bet omliggend terrein als met spaanders en splinters bezaaid werd. De donderslag was zoo geweldig, dat in verschillende omliggende hnizen de ruiten aan stukken sloe gen. Van verdere ongelukken heeft men tot nog toe niet gehoord. Uit Loevestein wordt gemeld dat de oude lindeboom welke aldaar staat en volgens de overleveringen door Elsje van Houweningen ge durende de gevangenis van den beroemden Hugo de Grootop dat fort geplant zoude zijn door den storm van 28 Mei zijne kruin heeft verloren. Men verzekert, dat Z. M. de koning heeft afgewezen hel verzoek om gratieingediend door P. Pijnacker die bij arrest van het provin- I ciaal geregtshof in Zuid-Holland van 18 Feb. II. lot de straf des doods is veroordeeld, ter zake van moedwilligen doodslag voorafgegaan en gevolgd van diefstal hij nacht gepleegd in een bewoond huis enz. Men zegt, dal de volvoe ring van de straf aanstaanden zaturdag te Gouda zal plaats hebben. Men schrijft uit Terschelling van 3 dezer. De goud-en zilvcr-visscberij op het wrak der Luline kan zonder verandering van omstandig heden voor dit jaar als mislukt beschouwd worden het wrak zit ten gevolge van den jongsten storm zeer diep onder hel zand en trien heeft in de beide afgeloopen weken niets kunnen opduiken hoezeer de heltnduikers zeer dikwijls een helder gezigl en stil water hadden. Men denkt nog eene proef te nemen met de nieuwe duikerklok die welligl spoedig hier komt. Men twijfelt evenwel of deze wel heter zal slagen dan in het afgeloopen jaar toen zij volstrekt niets meer dienst dan de helmduikers heeft bewezen. In 's rijks marine hospitaal (e Nieuwe Diep heeft den 4 dezer een ij s e I ij k voorval plaatsge had. Een gehuwd onderofficier der marine aan boord van het wachtschip alhier was eensklaps door delirium overvallen en in gezegd hospitaal ter verpleging opgenomen. !n zijne razernij on tevreden om zijne opsluiting en bewaking, trachtte hij zijne beide bewakers te ontkomen doch daarin telkens verhinderd zijnde, vloog bij op eens in dolle vaart door de glasruiten der bovenverdieping en verpletterde zich den sche del. De ongelukkige laat eene vrouw met vijf kinderen na. VaiDKRUE Parijs 4 Junij. L'Opinion Nationale die men den Momteur van Garibaldi noetnl en het bijna erkende orgaan is van het paleis Royal bevat een artikel getiteld; Naar Napels waarin het blad aan Garibaldi don raad geeft om zich niet op te houden met de belegering van Messina, maar op Napels los te gaan. Het eindigt aldus Vullum ferimikt op het hoofd zcide Cesar lot zijne soldaten, daags voorden slag van Pharsala. Op het hoofd d. i. op Napels moet er gemikt worden op dal stelsel van pijniging en bespieding, dat de schandvlek en de geesel is van I la lie en do laatste hoop van Oostenrijk. Geen oponthoud geen belegeringen en voor waarts wanneer de middelen ontbreken de moed der bevrijders en de medewerking des volks zullen er in voorzien.'' Duidelijk genoeg! Inlusschen is alles nog niet uil in Sicilië noch zelfs lei'alermo. Om eene of andere reden is het bombardement hervat nadat de wapen stilstand leu einde was geloopen. Ziehier wat de avondbladen er van melden. Wij ontvangen ernstige tijdingen uit Italië Men verzekert dat de strijd gisteren hervat is na het eindigen van den wapenstilstand. Men schrijft algemeen dit feit toe aan het niet ratificeren door de regering van Napels van de capitulatie tusschen den generaal Lanza <m Garibaldi. Volgens eerie andere iezing welk.' wij onder alle voorheboud mededeelcn, verzekert men, dat de partijen het niet eens zouden heb ben kunnen worden omtrent onderscheidene ge- wiglige punten en bepaaldelijkomtrenl het regt door den Napolilaanschen generaal voor zijne troepen geëischtom met wapens en bagaadje af te trekken en zich of naar Napels of naar Messina te begeven. In dien toestand zou de wapenstilstand ten einde zijn geloopen voor do ondrrteekening der capitulatie. i Wat er zij van deze feilen die spoedig zul len worden opgehelderd, op hel oogenblik der afzending van de jongste herigten werd de strijd met gelijke kractit van wederzijde voortgezet. De vrijwilligers van Garibaldi door het volk ge holpen riglten in hel centru n der stad barrika- den op om het Napolitaansche corps dal zie'i in het zuidelijke gedeelte der vesting bevindt te verhinderen zich te verecnigen met de troe pen die de vestingwerken aan dezeezijde bezet houden. De strijd werd met eene groote mate van eenheid gevoerd door de aanvallers wier aantal aanzienlijk was vermeerderd. De sloom- fregatten Parihenope en Amalfivan de konink - lijke Napolitaansche marine onderhielden een kruisvuur met dezeeforten.'' Het is evenwel te hopen dat de bevelhebbers der zeemagt voor Palermo bet tweede bombar dement even als het eerste zullen welen te doen slaken en dat zij een strijd znllen doen ophou den, die moet uitloopen op de vernietiging van een der heide partijen Morgen zal de keizer op het plein der Tuile- riën de revue passeren over de regementen der divisie Bazaine. Alle officiële plegligheden zijn afbesteld; inderdaad zou op dit oogenblik eene militaire demonstratie gevaarlijk zijn geweest en in den faubourg St. Anloine vooral eenige kren ten hebben kunnen uitlokken die veeleer pa triottisch en revolutionnair dan keizerlijk zouden hebben geklonken De Gazelle de France deelt eene depêche uil Napels van 3 dezer des avonds mede volgens welke 4000 opstandelingen van geschut voor zien Eatane den I dezer hebben aangetast, maar door den generaal Clary mei h'et 5de re- gement jagers een regement lansiers en eenige stukken geschut, dapper zijn teruggedreven. Na een gevecht van acht uren zouden de opstan delingen volgens dit berigtverstrooid zijn na dtie kanonnen en twee vaandels te hebben verloren. De stad is in staat van beleg gesteld. De koloone van den maarschalk Olfan heeft aan dezen strijd geen deel genomen. JONGSTE TIJDINGEN. DePatrie en de Pays herigtendat de jong ste tijdingen uit Sicilië op stellige wijze melden, dat de wapenschorsing onbepaald is verlengd. Dit besluit doet onderstellen, dat over de aange legenheden van Sicilië thans langs diplomatie ker] weg zal worden onderhandeld. Sicriiuii'iiws. Sir-Jansland, 7 Junij. Door den kerke- raad der Hervormde gemeente alhier is toezeg ging van beroep gedaan aan den kandidaat tot de Heilige Dienst Wolteiink. Door den kerkeraad der Nederduitsche Her vormde gemeente te Leyden is op het twaalftal geplaatst ds. J.van Witzenbafg, predikant te Ou- werkerk. De beer G. Batteké predikant te Breskens, beroepen bij de Hervormde gemeente te West kapelle heeft voor die beroeping bedankt. De heer E. J. W. Koelt te Oister wijk heeft hel beroep tol predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Middelburg aange nomen. ^•ÏS W"~*

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1