Woensdag 6 Junij. -m m WOENSDAG ZATUBDAG. Sï> ra. BINNENLAND - BUITENLAN D. -35»- ZIERIKZEESdECOEMNT ABONN EMENTS-PR1JS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25» Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure smorgens VEB S CHIJNT /lts 98'%. 94 103 »/4 1013/ «97, 100 80';, 80 79"/„ 213 'i 48 26 71% 42 7 4 46% ^3/:r 30"/, 11 1174 16 len 7,75 - 11,00 - 12,50 - 0.00 - 0,50 - 0,00 - 0,00 0,00 0,00 c ze e. 7 itn. 7 ure 7 S'/2 Irt der Middel- .rüden ei'data 0'?4 me inspoor Sjart der -singen den. Vos. PK IJS DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. -6 regels a f1 KEN lie Burgemeester van TAerikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Zalurdag den i) dezer des middags ten één ure op bel Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden, /terikzee, den 4 Junij I860. De Burgemeester B. C. CAU. i l Zierikzee 4 Junij. Aan bet logement van den heer <W. Augustijn, alhier slaplen gisteren af de hceren Conradinspecteur van den water- slaat en president der commissie voor het Suez- kanaal en jonkheer Orit hoofd-ingenieur in deze provincie. Heden begaven beiden zich met den ingenieur van den Sanllieuvelnaar den dijkval in Flaauwers en naar de Oude Hoeve, alwaar de centrale Direclie van Schouwen hen opwachtte. De algemeene vergadering van de ver- eeoiging Zeeland van hei Nederlandse!) underwij- zersgenoolschap werd jl. maandag le Middel burg gehouden. Daarbij waren behalve de af gevaardigden of plaatsvervangers der verschil lende districten de heeren inspecteur van het lager onderwijs in dit gewest dislricts-school- opziener en de voorzitter der plaatselijke school commissie tegenwoordig. Zij werd geopend met eene voorlezing van den medebestuurder J. ReijersJ. Cz. Na de behandeling der punten van beschrij ving voor de algemeene vergadering van het ge nootschap le Amsterdam en van de zaken be treffende de vereeniging zelve, werden gekozen tot afgevaardigden derwaarts de heeren: H. Sclioole OuwerkerkJ. Reijers J. Cz.te IJzendijke en J ,'l.eeger van de Lee, te Brouwers haven. lien vriendschappelijke maaltijd besloot de feestviering. Volgens de Arnhemsche Courant zal met 1 September aldaar eene instelling geopend worden die van groot belang kan zijn niet alleen voor het onderwijs in die gemeente, maar in geheel Nederland. De overtuiging dat ofschoon tengevolge van de nieuwewelop het lager onderwijs de opleiding van onderwijzers aan kweek- en normaalscholen ernstig u-r harte genomen wordt, voor alsnog de voorbereiding van aanstaande onderwijzeressen veel te wenschen overlaat, alsmede dal de rege ring niet veel zal vermogen om aan dat gebrek le gemoel le komen heeft aan de afdceling Arnhem der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen en aan hel natuurkundig genootschap Tol Nul en Vergenoegen aanleiding gegeven om de handen in een le slaan en eene kweekschool voor onder wijzeressen tot stand te brengen. Men zal trachten daardoor iu eene wezenlijke behoefte te voorzien, door degelijk onderwijs te geven in ai de vakken, waarvan men de kennis bij een deug delijke onderwijzeres mag verwachten rekenen, vormleer nederlandsche taal- en letterkunde wis- natuur- en staatkundige aardrijkskunde geschiedenis beginselen van de kennis der na tuur zang leer van onderwijs en opvoeding, engelscbe fransche en hoogduitsche taal- en letterkunde leekenen en vrouwelijke handwer ken zijn de vakken welke onderwezen worden terwijl in de practische opleidingder kweckelingen wordt voorzien door haar, voor zooverre zij niet bepaaldelijk aan eerie school geplaalsl zijn, tijde lijk cenige uren daags te verbinden aan eene goed ingerigte, bij voorkeur openbare school. Het onderwijs zal zoodanig ingerigl zijn dat kwcekelintzcn in 2 jaren tot hulponderwijzeres en hulponderwijzeressen in 2 jaren tol hoofdon derwijzeres kunnen gevormd worden. Om als kwcekeling te worden aangenomen wordt vereisclilouderdom van minstens 16jaren, gezond ligchaam goed gehoor en gezigt onbe rispelijk gedrag aanleg voor de betrekking van onderwijzeres. Vaardigheid in het lezen van Ned. proza en poezy en in het schrijven kennis van de theorie der rekenkunde met toepassing daarvan op vraagstukken uit het dagelijkschc leven bekend met de eerste gronden der Ncd. taalkunde aanvankelijke kennis van geschiedenis en staalkundige aardrijksbeschrijving worden daarbij verlangd. De toelating geschiedt na een examen. Voor het geheele onderwijs wordt jaarlijks f 24 betaald. Uil hel algemeen verslag der afdeelingen van de tweede kamer omlrenl hel wetsontwerp lolden aanleg van spoorwegen, blijkt dat de kamer zich in beginsel vereenigt met den aanlog van staatsspoorwegen doch men wil dal de re- gering twee maanden zal wachten of welligt voordeeliger aanbiedingen door andere onderne mers zullen gedaan worden Over hel algemeen keurt mendeinriglingen goed behoudens eenige bedenkingen. Iu hel hoofdkicsdistrict Hoorn is lot lid van de tweede kamer der slaten-generaal ge kozen de heer Hajo Mensonides met 441 van de 828 sleminen. Men leest in de Xoord-Brabimter De na dere berigicn welke men omtrent de met de Capclsche boot plaats gehad hebbende ramp ont vangt komen in hoofdzaak overeen met het geen wij reeds in ons vorig nomrner meldden. Het getal verongelukten is echter nog niet juist le bepalen zeker bedraagt dit 42 misschien zelf 50. Als eene bijzonderheid wordt nog ge meld dat de hofmeester Verhoeven die goed zwemmer en reeds hel land genaderd was zich zou gered hebben zoo hij niet levens op de red ding zijner dienstmaagd was bedacht geweest aan wien hij een touw had toegereikt en die hij herhaalde malen uit dedieple boven water bragt, waarna hij eindelijk uitgeput met haar in de diepte wegzonk. LI. zaturdagisde bootgeligt in dezelve vond men alleen de lijken van jufvr. van der Pas en baar zuigend kind uit Vrijh Ca- pelle en van eene onbekende dame. Men schrijft uil Drimmelen van 1 dezer. Heden is de gezonken sioomboot de Langstraat opbel Bergscheveld boven water en in onze ha ven gebragt. De boot schijnt weinig le hebben geleden alle goederen en scheepsgereedschap- pen zijn daarvan weggestroomd. Aangaande de ramp van bovengenoemde hooi overkomen, melden wij dal tol beden 48 slagt- offersbekend zijn en dat hel berigt dat het wa ter door liet verbrijzelen der glazen raampjes in de boot was gekomen, juist is. Wel zijn de raampjes met ijzeren luikjes gesloten geweest doch op de hoogte van Zwaluwe heeft men die weggenomen. Volgens bet laatste berigt is hetgeen te vrcezen was, helaas verwezenlijkt. Indenor derde gegronde bezorgd- Doodberigten van 1 behalve lietTctjelref/t terwijl omlrenl heid bestaat. Volgens uit zee door visscbers aangebragte lijding is ook een der pinken van den reeder P. de Niet vergaan. Daaropbevindl zich behalve de bemanning een jongentje van twaalf jaren dal uit liefhebberij met zijn vader was afgevaren hetgeen op de pink van reeder B. Pronk met betrekking tot 2 kinderen mede het geval is. De derde schuit die men vermoedt dat veronge lukt zoude zijn is van den reeder Groen. Van een der pinken *an den reeder Bruin is in den nacht van maandagop dingstlag jl. op de hoogte van Texel een matroos over boord geslagen en in de golven weggezonken. Het getal der verongelukte Schevening- sche pinken bedraagtbehalve de reeds ge melde, thans vier als nog een van den reeder B. Pronk en een van den reeder D. Bruin, waarbij 28 visscbers en 3 kinderen zijn omgekomen. Vooral benoorden Texel drijven er vele goe deren. Te Scheveningen wordt veel talkaange- bragt ook zijn aldaar eenige doelen opge- vischt. Volgens berigt van Texel is de equipage van het op 28 Mei achter de Koog gezonken schip die uit 10 man bestond, op eene regl won derlijke wijze behouden geworden en gered. Toen namelijk het schip reddeloos was en de equipage alle hoop op redding had verloren zetleden zij zich volgens hun eigen verhaal in afwachting van den naderenden dood bij elkander in de kajuils- kap. Kort daarna sloeg hel schip uit elkander, maar zoo dal het dek met de gezegde kajuitskap aan elkander bevestigd bleef, in dien toestand dreven zij als op een vlot, toen zij gelukkig door de Terschellingscbe loodsboot in zee werden op genomen en behouden in de haven aldaar aan - gebragt. Ook meldt men dal de bemanning van de stoomboot Harburg met vee geladen be staande uil 21) personen, door de onverschrokken visscbers van Cocksdorp, is gered met uilzon dering van twee man welke voor dat de red dingsboot lot bel wrak genaderd was roei den mast in zee zijn gestori en in de golven om gekomen. Men schrijft uil Huisson van 27 Mei. Gisteren namiddag sloeg hier de bliksem in den toren der groole kerk en heeft dien aanmerkelijk beschadigd. Merkwaardig is del oop, welken de straal, voor zoover wij dien hebben kunnen nagaan, heeft genomen. Bij de spits ingesla gen schijnt hij een eind benedenwaarts weder le zijn uitgegaan langs het leijendak tot bij den uurwijzer, van waar hij in eene horizontale rig- ting door den toren lot op omtrent het midden van het dak der kerk voorlgegaa n weder eene nedcrwaartsche rigling aannam langs de leijen lot aan een koepeldak en van daar door het kruisgewelf sloeg toen kwam hij in het schip der kerk wierp een kind omver zonder het le beschadigen, sloeg eene lijsl van de bank der zangers, beschadigde een der allarcn en ein digde langs den muur in eene biechtstoel. Aanvankelijk kon niemand bespeuren, dal de bliksem brand veroorzaakt bad eerst na verloop van omstreeks een half uur begon de spits van deD toren te rooken en bemerkte men dal de daar zavuenk iroende balken in brand waren ge raakt. Ilebuigemeesler liet terstond den onlangs door den heer Potkman le Vriibem geleverdeu aanjager bij het water brengen en eene spuit bij de kerk plaatsen terwijl eenige moedige gas ten zicb boven iu den toren begaven en zoo was men door de meermalen gebleken hulpvaardig heid van aide aanwezigen dcu brand in konen tijd meester. Dit alles geschiedde in de beste orde zoodal niemand eeuig letsel bekwam terwijl wij met kaan is nog stellig een tweede pink verongelukt, j genoegen opmerkten dat de door bovenge- noemden heer J. Pothman geleverde aanjager volkomen aan de vereischten voldoet. G. Bijnders vroeger broodbakker thans omtnissaris van de diligencediensten van van Gend en Loos en van Floor en Co. le Amersfoort heeft zich heimelijk op den 23 Mei jl. uil Amers foort verwijderd en zal zich vermoedelijk naar liet buitenland begeven. Na zijne verwijdering is gebleken dat verschillende aan hem betaalde wissels en ter uilbetaling gezonden gelden, ten gezamenlijke» bedrage van p. rn. f 2000 niet zijn verantwoord noch uitbetaald. Te Groningen is in handen der justitie ge komen een van valschheid verdacht vijfcentstuk, hetwelk naar het muntcollegie opgezonden ge- lil'ken is een gewigt le hebben van 0.70.Ï wigl- jesle bestaan uit lin lood zeer ruime spo ren koper en sporen zink en le zijn gegoten in een vorm vervaardigd naar een echt »i]f- centsluk. DÜÏTSCHLAWD Kkulkn 1 Junij. Te Berlijn leeft eene fatsoenlijke familie voor welke de onschuldige speld de oorzaak van vele onge lukken is geweest Eenige jaren geleden had het hoofd dezer familie het ongeluk zich bij het wasschen van eenen hand doek te bedienen, waaraan eene speld bevestigd zat; zij drong hem in het regteroog en was oorzaak dat dit reddehos ver loren ging. De oudste zoon werd in den oorlog van 18-18 door een schot getroffen welks lading niet in een kogelmaar in een blikken busje bestond dit was o. a met spelden ge vuld, die hem in den buik drongen en hem, 11a een smartelijk lijden den dood berokkenden. LI. woensdag zat diezelfde familie aan tafeltoen plotseling de jongste dochter hévig begon te schreeuwen men spoorde de oorzaak op en ont dekte eene speld die het kind diep in de keel was gedron gen, en daar hardnekkig bleef vastzitten. Dooreen ongelukkig toeval was zij in het beslag van den pudding geraakt en zoodoende door het kind ouder het eten doorgeslikt. Een geneesheer, die men dadelijk verzocht bij deze familie te komen gelukte het wel de speld na vele vergcefsche pogingen te verwijderen maar de angst en pijn veroorzaakten, bij het zwakke gestel van hetmeisje, eeDe hevige koorts, wier gevolgen men nog niet kan berekenen. Naav alle waarschijnlijkheid zal zij het derde offer zijn van de speld die de geheele familie als het-ware schijnt te vervolgen. Uit Munchen wordt berigt dal men aldaar nog nimmer zulke Pinksterdagen beeft beleefd als in dit jaar. Zaturdags heeft men bij afwis seling, onweder en regenvlagen gehad, des zon dags was de lucht bij zeer stormachtig weder zoo koud als in November, en des maandags ochtends stond de thermometer op 4 graden be neden het vriespunt. Dien dag is de onttrek van Munchen op eenen afstand van 15 uren door een orkaan geteisterd, waardoor veel schade aan boomgewassen en veldvruchten is berokkend. Op het meer van Conslanz is de scheepvaart be lemmerd geworden. Naar men uit Stockholm meldt is de be roemde geleerde Anders Retzius aldaar voor eenige dagen overleden. Nog in zijoe laatste oogen- blikkeu waren zijne verstandelijke vermogens helder enonbcnevclden deeldebij waarnemingen omlrenl zijn toestand medeDe doodstrijd is hard,'' zeide hij «maar hoogst belangrijk is het den voortgang daarvan gade le slaan. Thans zijn de beenen reeds dood de buikspieren hon den op met hare werkzaamheid de laatste strijd lusschen leven en dood zal ongetwijfeld nog zwaarder maar ook des le belangrijker voor den waarnemer zijn." Deze waren tie laatste woorden door hem geuit. FRAKKRIIK Parus, 31 Mei. Naar men verneemt zijndrie duizend passen aan Italianen afgegeven die in Frankrijk verloefdeit. Deze Italianen hebben zich gezamenlijk naar Sardinië hegeven, om vandaar naar Stciliële vertrekken. Ueetls hebben duizend van die lieden zich van den 2'isten op den 27slen Mi i ingescheept. De Parijsche correspondent van deu Times schrijftdal hel moeijelijk is le zeggen of men aan het hof der Tuilerien hel welslagen der

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1