Zaturdag 2 Junij VREUGD $.°44 WOENSDAG ZATURDAG. mmm mjmimstratikk )rs, BINNENLAND BUITENLAN D. J6r CHAAM8. e na den mid- IKS/ ■.neesheer van üng. zer Courant in de pers go- baar gesteld RSCHILLENDE LIJKJE lö' an men ook KEN van een op bel besle n TUIN kan lengekomcn. lo. Cristoforo van Girgen- Uileij van kapt W npl. G. .len- E. Allen I. ivevivan ift IM. 3SSTBBDAM »/a petJ 63'3/16 yy 103'*, 9 9% 213 47 ÜB'V,. 70% 54-V8 43 Va 42V4 4;V/2 3(5 3/. e r i k ze midd. 13?4 u raox'g. 6 llerdam. Werd am midd. 12 ure morg. 6 7 7 sfvaart der lb van Middel- -jjomboot rüden llerdam. her dam'. 3 donderdags vkg ten 10^4ure denRijnspoor ZIERIKZEESMOIMNT A BONNE MENT S-P R IJ S. Per drie waanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voorlOure 'smorgens. VEE S CHIJN T: P HIJS DE li AD VE li TEN T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve helïegelrcgt. BEREND MA RING. Burgemeester en Wethouders van lierikzee brengen Ier kennis van de ingezetenen dat de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de onder scheidene lakken der geneeskunst in deze pro vincie, over dit jaar door hoeren Gedeputeerde Stalen, bij besluit ian den II dezer maand Provinciaal blad no. 59) is vaslgesleld en dal die lijst van heden after visie ligt ter Gemeente secretarie. 'Lierikzee den 30 M ei 1860 U. C- C A U l'oor&Uter. LOEWËR f. Secretaris. WAARSCHUWING. De Huugemeestr van lierikzeewaarschuwt zoodanige drankverkoopersslijters en tappers in de Gemeente, die tot dusver verzuimd hebben hun patent ter Secretarie te komen afhalen dat zij zich aan bekeuring van wege de administra tie blootstellen en roept hen nogmaals op om ten spoedigste aan hunne verpligling te voldoen. Lierikzee, den 30 Mei i860. B. C. CAU. Zierikzee 31 NI eiVan verschillende zijden komen heriglen in omtrent hel stormweder dat in hel begin dezer week gewoed heeft. Zoo hebben wij eenige bijzonderheden verno men omtrent bel vreeselijk ongeluk dat op den tweeden pinksterdag de Capelscbe stoomboot heeft gelruffen. Maandag namiiidagomstrceks twee ure van Rotterdam vertrokken en wilde de reis in weêrvvil van hel noodweer voortzetten terw ijl andere booten de reis slechts tot Dord recht vervolgden Tot het Bergsche veld op de hoogte van de Roekoen zette hel bootje de reis voort, maar geraakte aldaar overvuld en zonk. Vreeselijk was het lot van het vijftigtal personen dat zich aan boord bevond tien hunner, zijnde de stuurman, een matroos en acht passagiers slaagden erin op deuschoorsteen cn den mast te klimmen, waar zij een tiental vreeselijke uren doorbragten met den dood voor oogen daar zij ieder oogenblik gevaar liepen in de diepte weg (e zinken of door de golven weggeslagen te worden. Dingsdag morgen ten vier ure werden zij daar gered doordes' -"boot Stad Geerlruiden- berg, welke mede m< r .g van hier vertrokken was maar om het stormachtige weder de reis niet verder dan tol Dordrecht voortgezet had. De overige personen die zich aan boord bevon den hadden ongeveer een veertigtal, ziju ver moedelijk allen in de golven omgekomen. De boot zit thans even^iiuilen hel vaarwater aan den grond. Te Schiedam heeft vooral de fraaije plantage veelgeleden-, een twintigtal boomen isontwor- telt en hel overige plantsoen grootendeels geknakt of nedergeslagen. Te Delft zijn een huis in aanbouw aan bel zuideinde en een houtschuur onder Hof van Delft omgewaaid Een 13jarig meisje is door een nedervallcnd stuk muur doodelijk gelroffen. Uit 's Gravenbage meldt men: Verschrikkelijk zijn de gevolgen van den storm welke gisteren hier heeft gewoed. Met ieder oogenblik boort men nieuwe bijzonderhe den doch alle allertreurigst. De schade aan schoorsleencn daken en vensters is onbereken baar bijkans geen huis, kan men zeggen, hetwelk de onbetoombare kracht van het woe dende element weerstand in meerdere of mindere male beeft kunnen bieden. In het's Graven- haagsche bosch kan men het getal der ontwor telde boomen gerustelijk op minstens 500 bereke nen de fraaije Koninginnenlaan bij de entrcé van 'l bosch is eene ware ruine de passage is geheel versperd eeuwen oude eiken zijn als glas doorgebroken. Van de fraaije tenten heeft die van den heer Jansen het meest geleden zijnde zoowel de voor- als achterkant door het opwer ken van den wortel van een zwaar omgevallen boom van onder geheel uit elkander gerukt en door het ondervallen van een anderen hoorn op hel dak dat gedeelte geheel ingestort. Ook de tent van den heer Goul heeft aanzienlijke schade geleden. Van de Loterijzaal en de R. K. kerk op het binnenhof vlogen dc leijen pannen als vellen papier door de luchtin een woord hel was meer dan noodweer dal velen zich niet heu- gen ooit zoo lebebben bijgewoond, Helschrikke- lijkste van alles is dal ook bij deze ramp een menschenleven is te betreuren een mansper soon den (iezuidenhoul passerende kreeg door bet nedervalien van een boom een zoo ge weldigen schok op de hersens dal hij onmidde- lijk op de plaats dood bleef; een ander persoon werd door bet nederslaau van een zwaren tak, in het 's Gravenliaagsche bosch een been ver brijzeld. Niet minder dan hier heeft ook bet naburige Scheveuingnn de uilwerking van den orkaan moeten ondervinden De muziektempel van de vereeniging Zeerust is bijna geheel ver nield zoo dat die niet anders dan met enorme kosten weder zal kunnen worden hersteld. Het groot stedelijk badhuis zoo ook de nieuwe in- rigting Bellevtie hebben insgelijks veel schade be komen. Tegen half vier ure dezen ochtend is eene Ëngelscbe stoomboot nabij den wal gestrand de equipage is gered docb de kapitein wil zijn vaartuig nog niet verlaten. Ook bet dorp en de straatweg naar de stad leveren op vele plaatsen een tafereel van vreeselijke verwoesting op." To Haarlem is een hoog gebouwmet een ander daar naast slaand perceelhetwelk ver timmerd werd omgestorttwee andere in aan bouw zijnde huizen liggen in puin zoodat meer dan eene straat is versperd. Door het inslaan van een raam is eene oude vrouw plotseling van schrik gestorven. Te Amsterdam en in den omtrek zijn onge veer 80() boomen ontworteld. In hel Ooslerdok zijn twee due d'alven uit den grond gerukt waardoor vier schepen driftig werden cn schade bekwamen. Onder 'Nieuwer Amstel is een mo len door dén vang gegaan daatdoor in brand geraakt en in deu asch gelegd. Van persoonlijke ongelukken heeft men tot hiertoe niet vernomen. Te Vreeswijk is gisteren middag omstreeks 5 ure de schipbrug, ten gevolge van den bevigen storm en het bolle water uil elkander gesla gen waardoor de overtogt gestremd was. He den morgen echter heeft de overtogt weder plaats met zeilpont en roeibooten. Inde omstreken van Arnhem zijn mede een groot aantal boomen omgewaaid en is de schade aan vruchlboomen en gewassen aanzienlijk. In de stad werden vele huizen, o. a. het gebouw Musts Sacrum zwaar beschadigd. Te Nijmegen was de rivier zoo onstuimig dat de overvaart ge stremd cn de gierbrug van de ketting geslagen werd. Wij laten hier verder volgen de verschillende heriglen heden nog ontvangen omtrent den storm van II. maandag en de daardoor aange- rigte schade In den afgeloopen nacht heeft men Ie Scheve- ningen een begin gemaakt ihet het lossen van de lading uit de gestrande stoomboot Therese kapt. A. Bruce. Dezen morgen is bet treurig berigt ontvangen dal de storm een nieuw offer beeft geéischt. Er valt bijna niet meer aan te twijfelen of do pink de Vrouw Maria Pronk, studrman Klaas de Graaf, eigenaar Bastiaan Pronk, is met zeven man, meest vaders van gezinnen voor Zandvoorl ver gaan. Dc grootste bezorgdheid en vrees heersclil te Scheveningen. Nog 63 pinken zijnafwezig cn wie weel boenden door den orkaan zijn vernield! Hel schijnt zich te bevestigen dat in de Noordzee nog eene stoomboot zoo al niet ver gaan dan toch in den meest gevaarvollen toe stand verkeert althans visschers uit Sche veningen die gelukkig uit den laatste» storm hel land bereikt hebben verhalen dat zij op zekeren afstand eene stoomboot zijn voorbij ge zeild die op zijde lag en twee noodv laggen in top had geheschcn. Ook schipbreukelingen van de Therese moeten medegedeeld hebben dat zij in den nacht van zondag opmaandagj). in de na bijheid van eene stoomboot zijn geweest, die zij in zoodanigen toestand hebben gezien dal zij meenden dat stranden of vergaan het onvermij delijk gevolg moest zijn. Van l.oosduinen wordt gemeld dat aldaar in den morgen van 29 dezer gestrand is de Rapen burger brik Marianne, kapt. Poelman, met lijn zaad van Riga naar Antwerpen bestemd. De equipage bestaande uit 9 man is door de red- dingsboolen, gestationeerd te Ter Hejde en Loosduinen, aan wal gebragt. Volgens berigt van Zandvoort is aldaar in de nabijheid gestrand, eene Neder!, brik de naam onbekend men zou trachten het volk te redden. Nog waren aldaar op strand aangedreven twee door hel volk verlaten schepen. Gelijk overal elders is ook te den Bommel groole schade veroorzaakt aan veld-cn boom vruchten. Maandag avond omstreeks negen ure is bij den landbouwer G. Tigchelman Bz. het dak van de bouwschuur afgewaaid. Gelukkiglijk zijn geene menschenlevens of verlies van vee bij dit ongeval te betreuren. Een nieuw huis in den Waardpolder en een huis op de Nes, gemeente Schagen zijn geheel uilelkander en weggeslormd overal lagen daar schapen en koeijen in het wateren verscheidene reusachtige eiken waren ontworteld. Een schip met Namuurschcn steen geladen is in dc Lekgezonken. De kap van een molen in den Lopikerwaard is circa 100 Ned. ellen ver weggewaaid en letterlijk verbrijzeld. Dc Zwolscbe boot, des ochtends van Amster dam komende, is bezijden de Kribben aan het Zwolscbe Diep op hel land gezetde passagiers zijn per rijtuig weder vervoerd. Te Zwolle zijn vele boomen ontworteld een daarvan staande op het zoogenaamde Uikkerseilatid nabij de Vischmarkt heeft in zijnen val een gazlanlaarn omgerukt. Maandag is hel Kampereiland ondergeloopen waardoor de landbouwers genoodzaakt waren hun vee te stallen. Men zegldal van de alge- meene stadsweide Sevelingen waarop meer dan 800 koeijen weiden lusschen do 200 A 300 zijn afgezwommen terwijl er ruim 20s:uks zijn verdronken ie bier en daar dood aan den dijk liggen. Men schrijft uit Middelburg van 30 Vlei. Maandag avond is een vijljang kind aan de Belliugbrug iu liet water gevallen. De heer J. F. Liesoy heelt zich beijverd ofschoon zelf niet kunnende zwemmen er geheel gekleed bij te springen en het kind met levensgevaarte redden. Gisteren namiddag viel er een kind in het water op de zuidzijde van den Dam, met zeer lagen waterstand. Dc heer J. van Meerendonkaan wiens beleid en onverschrokkenheid reeds zon velen hot behoud van hun leven te danken heb ben toevallig daar tegenwoordig, liet zich ge heel gekleed langs een paal in de gracht neder en hield de drenkeling vasttol dat men met een bootje bij hen genaderd was, waarin beide wer den opgenomen. Uil Groningen schrijft men van 2't dezer. Bij den land bouwer Iwema te Hoogemeode, ge meente Aduard was op jl. dingsdag voormid dag hel volk met de paarden op het land bezig om aarde te vervoeren toen eene groote zwerm bijen liet eene ingespannen paard zoodanig aan viel dat hel dier aan kop en hals letterlijk met steken als overdekt was. Vlet veel moeite koo hel door die menigte bijen in razende benaauwd- heid verkeerende paard worden uitgespannen bet arme dier brulde als liet ware van pijn cu geraakte door geweldige sprongen in de sloot. Het werd wel is waar van zijne vijanden meeren- deels verlost, maar het scherpe vergif der bijou in en onder de huid gebragt werkte voort zoo dat na korten tijd hel paard aan die vergifti ging onder de hevigste smart en in den toe stand van razernij is gestorven. De knechts van Iwema, die met de paarden werkten bene vens den bond zijn mede door dien bijenzwerm aangevallen en gestoken doch gelukkig zonder erge gevolgen. Men meldt uit Batavia van 10 April. Uil een openbaar gemaakten staat van den stand van hel rijstgewas onder ultimo Febrnarij I860 blijktdat die stand in de verschillende residen tie» en afiieelingen van Java over het algemeen gunstig of vrij gunstig was Een gedeelte der expeditionaire magt in de Bnvcn-Uoeson is 2i February onder bevel van den kapitein Raveslein aan boord van de Boni, de rivier boven Lahai verder opgesloornd, en beeft, na gelukkig de mocijelijke en gevaar lijke passage te Pahoeloes te zijn voorbij geko men op dienzelfden dag de kampong Djamoet en den volgenden morgen vroegtijdig de kam pong Bahan woonplaats van den Toemenggoeng Soera Pali, bereikt. Beide deze kampong's welke ledig waren, werden verwoest. Dc woning van den Toemenggoeng die uit 3 zeer schoone hui zen bestond was even als de andere wonin gen blijkbaar reeds eenige dagen te voren veria - ten. Volgens geruchten zouden de onderhoori- geu van dezen Toemenggoeng wegens hunne verliezen aan volk en have zeer ontstemd zijn en hij zelf inzien dat hij door Pangaran Antasari in eene hoogst verderfelijke onderneming ge lokt is. Van Pengaron uit heeft eene kolonne on der den kapitein Graas de kampong Haleb, waar zich de magt van kiai Goena Widjaja bad verza meld na een kort gevecht ingenomen en ver woest. Een twintigtal opstandelingen bleef op hel slagveld liggen de kampong zelve was met goederen van allerlei aard opgevuld. De bezetting te Amonlai bleef voortdurend on gedeerd terwijl de gezondheidstoestand der manschappen aldaar verbeterde. Door eene landingdivisie onder den luite nant ter zee Gobé van de Montrado werd PoeloePe- tak gedurende eenige dagen in verschillende rig- lingen doorkruist bij welke gelegenheid eenige kampong'scn ettelijke praauwen zijn vernield en met den vijand geschermutseld is. DUITlCHIiAND Berlijn |27 Mei. Na het sluiten der wetge vende vergadering is de kalmte hier in de pr-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1