Woensdag 30 Mei, WOENSDAG ZATUBDAG. BESÉM tlMISTMTIEH :-°43. BINNENLAND o ZIERIKZEESIIEC01IR4NT 4 BONNE MENT S-P R IJ S. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagsle voren, voor 10 ure 'smorgens. VE I! S CH IJ NT: tg^kkuma P RUS DER ADVERTENT IE iV. Gewone 121 /2 cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hetTegelregl. Inschrijving voor <fe Schutterij. PUBL SCATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente j ZIERIKZER j Gezien de wtt op de Schutterijen van den 11 April 1827 en j speciaal gelét hebbende op die artikelen derzelve wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksclie inschrijving "zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren ,..als tot de inschrijving, die gedurende, de laatste helft dezer loopeude maand moet geschieden, brengen bij deze ter keunis van de belanghebbenden Dat tie registers ter inschrijving voor de Schutterij van de geborenen in de jaren 1826 tot 1835 ingesloten zullen worden geopend tot inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van hen wclkein de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving,, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen na dien lijd gepaspor- teerd en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekórnen en zich alhier hebben gevestigd voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukke lijke verklaringhetzij dgfii* de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun be staan naar herwaartszonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte beirekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen wor den ingeschreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd maar dat allen zonder onderscheiddaarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren cn dien ten gevolge ook zij niet,„die hun ontslag uit de Schutterlijkc dienst reeds hebben hekomen, zullen derhalve de bovengemeldenals daartoe bij'deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente op 15 Mei e. k. eu volgende dagen ten einde zich te laten inschrijven ieder iu dat registerwaartoe hij volgens zijnen ouderdom be hoort Deze registers zullen op den Isten Junij I860 finaal worden gesloteu. Rat de studenten geëmployeerden in huizen van negotie, klerken van notarissen advoka'en enz bedienden en werkbodeu moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienst baarzijn de ambtenaren en geëmployeerden bij bet geweste lijk bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeen ten hunner vorige woonplaatsde buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel perso- neel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij huune inschrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaats met aanduiding van wijk eu nommer het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaars van het getal hunner kinderen van beider sekse(welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den burgemeester of ambtenaar van den bur- gelijken stand)sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en einde lijk van de redenen die zij zouden vermeenen dat hen van de Schutterlijlce dienst zouden vrijstellen of daartoe onbe voegd maken, naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve waarop zij zich beroepen. W ordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen ouderdom ie verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiede en om voor te komen dat niemand door cene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf bij dc wet bepaald. Terwijl burgemeester en wethouders een ieder hierin be trokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd0111 zich van deszelfs verpligtmg in deze te kwijtenvermits uit krachtc van art. 9 der wet eu art. 6 van Zr. Ms. besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der re gisters op 1 Junij e_ jC- nje£ hebben la(-cn inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelvendien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien ie za blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene ïedenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aan- zien bestonden. j °P^at niemand hieromtrent eenige onwetenheid zoude kunnen 'voorwanden zal deze worden aangeplakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. 'Te Zierikzec, den 2 Mei 1800. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 2 Mei 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAlJVoorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. Men schrijft uil 'sGravendeel van25dezer. Door den vleeschhouwer E. Ilartog alhier zijn twee vierjarige ossen den eenen den 14 Mei (e Pultershoek wegende 1443 halve Ned. ponden en den anderen den 2d Mei te's Gravendeel wegende 1536 halve Ned. ponden aangekocht bij den hoer Cornells den Harlog alhier bij wien dezelve zijn opgevoed en vetgemaakt. Weder om een bewijs van vooruitgang in de landbouw en de veeteelt. Door de dienstbode van den heer F. Brink- grevete Zallbommel is aldaar op 15 Mei een brief op het postkantoor bezorgd aan het adres van den heer J. WBrinkgreve Polstraat te Deventer, inhoudende drie bankbiljetten een van 40 en twee ieder van 25. De brief was in een couvert toegeiakt met de letters B. v. O. cn is tot nog toe niet aan het adres ontvangen. Het provinciaal geregtshof in Utrecht deed zaturdag uitspraak in de zaak der werklieden bij de munt, Hendrik van den Berg llermanus van der Heiden, Arnoldus Johannes Gotwad, en Adrianus Beu lie die schuldig zijn verklaard aan twee dief stallen in eene werkplaats welke met eene be woonde buizinge wordt gelijk gesteld door meer dan een persoon gepleegd en met toepas sing van verzachtende omstandigheden, zijn veroordeeld ieder lot drie jaren correclionnele gevangenisstraf. Het provinciaal geregtshof in Noord-Hol land heeft uitspraak gedaan in de zaak van B. Sachtleben beschuldigd zijne vrouw zoodanig te hebben mishandeld dat zij aan de gevolgen dier mishandeling is overleden. Het hof heeft instrijd met het requisitoir van het openbaar ministerie dat alleen strekte tot vcroordeclingwogons enkele mishandeling tot correctionele gevangenisstraf, in een breed gemotiveerd arrest aangenomen dat het wettig en overtuigend was geblekendat de besch. zijne echtgenoot moedwillig had mis handeld en dat die mishandeling haren dood ten gevolge heeft gehad. De beschuldigde is dien tengevolge veroordeeld tot een confinement in een rasp- of tuchthuis voor den lijd van 10 jaren en in de kosten. Men schrijft uil Kampen van 23 Mei. Yoor eenige dagen liet do landbouwer Gunnink in de nabijheid dezer stad wonende een taxis- hoom die hem in den weg stond omhouwen en gaf een zijner knechts orde de takken er af te houwen en aan bossen te binden. In dat zelfde land weidden 6 kalveren die waarschijn lijk van deze takken gegeten hadden met het ongelukkig gevolg dal zij den volgenden mor gen allen dood in heiland lagen. Voor 's lands dienstin Nederlands fndië om aanvankelijk te worden geplaatst bij het ma rine-etablissement op het eiland Onrustworden gevraagd een opziener chef van den reparatie- winkel op eene bezoldiging van ,300 'smaands, met eene verhooging na elke drie jaren dienst in Indië van f 20 's maands, totdat na vijftien ja ren dienst hel maximum van 400 's maandszal zijn bereikt benevens een onderbaas-smid te vens ketelmaker, en een onderhaas-draaijer en bankwerker ieder op eene bezoldiging van ƒ12 5 's maands, mei eene verhooging na elke drie jaren dienst in lndië van f7 's maands tot dat na vijftien jaren dienst het maximum van f IG0 's maands zal zijn bereikt. De bezoldigin- gen van ƒ300 en 1 25's maands tangen aan met den dag van vertrek naar .lava. Op die be zoldigingen wordt hier le lande uitbetaald een voorschot van vier maanden. Wijders wordt toegekend: aan den opziener vrije overtogt naar liatavia als gouvernements passagier der 1ste klasse, op den gehruikelijkan voet gehuwd z.ijnde ook ten behoeve van zijne vrouw en wettige kinderen mitsgaders eene gratificatie van f 500 tol bestrijding der kosten van uitrusting aan deii onderhaas-smid, tevens ketelmaker, en aan den onderbaas draaijer en bankwerker, vrije overtogt naar liatavia als gouvernements-passagiers der 2de klasse, op den gebruikelijkcn voet gehuwd zijnde ook ten behoeve van hunne vrouwen en wettige kinderen, mitsgaders eene gratificatie van /'250 voor ieder, tol bestrijding der kosten van uitrusting. Zij, die verlangen voor eene der gemelde be trekkingen in aanmerking te komen kunnen zich voor 1 JulijlSGO, bij behoorlijk gezegeld request tol het departement van koloniën wenden onder overlegging der gevorderde be wijsstukken. BUITENLAND. »üitschx,akix> Men meldt uit Szolnok in Hongarije, dat aldaar een Franciskaner monnik Joseph Barat voor eenigen tijd voornemens was lol de Evan gelische kerk over le gaan. Toen hij zich tol dat einde naar de Katholieke autoriteit in een afgelegen gedeelte des lands had gewend werd de monnik in hechtenis genomen en veroordeeld tol een gevangenisstraf van 120 dagen. Inlus- schen werd de ongelukkige ziek en verkreeg hij op voorspraak der geneesheeren de vrijheid om in Ofen de baden le gebruiken. Na aldaar zes weken te hebben doorgebragtverkreeg hij hel burgerregtwerd Protestant en kocht een landgoed bij Szegedin. Spoedig evenwel werd hij op nieuw door gendarmes gevangen genomen en zucht vermoedelijk thans nog op het vunzige stroo. Volgens medcdeelingen uit Mecklenburg is de toestand der landelijke bevolking aldaar steeds zeer ongunstig. Niettegenstaande de cholera in hel afgeloopen jaar de bevolking fel heeft geteisterd en velen hun vaderland hebben verlaten om zich meerendeels naar Amerika (e hegeven openbaart zich dit laatste verschijnsel opnieuw. Voor korten tijd zijn eenige honderde landlieden naar Kusland uitgeweken en dezer dagen bevond zich op den spoorweg naar Ham burg ruim een honderdtal bewoners van hel platte land met het doel om zich naar Amerika in te schepen. Men verneemt, dal voor het Franscbe Jeger thans zundnadel-geweren in de Franscbe fabrie ken vervaardigd worden cn dat men le Parijs meer en meer tegen het gebruik der minié- geweren begint te worden. Ook in het Pruis- sische leger is men er niet mede ingenomen. Uit N'cuss wordt berigt dat den 19 dezer reeds 162! schepels meikevers waren verdelgd. De stedelijke regering betaalt 8 penningen per schepel. ■e H a is k n tl K In bet Journald'Ath vindt men het volgende dhr. Cli. V. is. de zoon eener Franscbe familie lelt 29 jaren en heelt in tien jaren hel gansche vermogen, dal zijn varier hem had nagelaten, jmet zijne vrienden enz. verteerd, overal is hij als bon vivant bekend doch thans zijn zijne bronnen uitgeput en woont hij le Douai waar hij ter naau- wernood aan het onmisbare weet (e geraken. Tot het uiterste gedreven is hij op een denkbeeld gekomen dal algemeen de lachspieren opwekt maar hem werkelijk ernst is, V. gaal zich laten verloten. Hij heeft een groot getal strooi biljetten [aten drukken houdende het volgende: Verlotingvan een jongmensch van 29 jaar, welgemaakt flinke houding innemend uitzigt, iemaiiddie de kunst verstaat om ieder le behagen, (overigens dagelijtts te bezien). Het winnend lol zal natuurlijk een mail of eene vrouw zijn ook al ware het een jongen meisje of kind hij zal met beo het millioen dat de inleg bedragen zal eerlijk verdeden die dus de kans heeft 499,000 fr. zuiver te winnen, iiene vrouw of meisje kan kiezen tusschen zijn persoon of 590,009 fr. wie zij ook zij al telt zij zooveel jaren als haren op hel hoofd ('t zij zij oud of kaal zij) verbindt z.ich V. haar te huwen indien zij zulks boven de 590,000 fr. verlangt, in elk geval is haar fortuin gemaakt kom koop een lot." Dit berigt heeft le Douai een onuitsprekelijk effect gemaakt. Niemand geloofde in 't begin of zulks ernst was, de jonge gek evenwel beweert, dat voor het einde van den zomer de loten zullen geplaatst zijn. Reeds is een zaakgelastigde te Pa rijs uitgenoodigd otn zich met deze zaak in to laten en beweert men dat reeds een aantal loten geplaatst zijn. Sn 't vóoruiizigt van winst nemen zelfs ouders voor hunne kinderen deel de ongehuwde dames blijven niet achter, zij hebben wanneer hel geluk haar treft een dubbele keuze. Te Praag is den 17 dezer de eerste troop vrijwilligers uit Ierland over liadenhach naar Weenen doorgetrokken, welke kleine schaar uit slechts een twintigtal goed gekleedeen krach tige jongelieden beslaande door een pauselijk officier begeleid werd en eerstdaags door eene grootere gevolgd zal worden. De gezamenlijke inscheping heeft le Triest plaats. Men schrijft uit Marseille van 24 dezer. Wij ontvangen nadere herigten uit Sicilië. Te Messina hecrschle de grootste ongerustheid vele inwoners, vooral vrouwen, verlieten de stad. Een groot aantal Messinische vrijwilligers heeft zich bij het leger van Garibaldi gevoegd en 46 deserteurs van het Napelsch leger zijn naar dc opstandelingen overgcloopcnin weerwil der op hen gerigte geweerschoten. Aanzien lijke ontschepingen van vrijwilligers van Gari baldi hebben te San Slefino Camestna regis van Palermo, en te Santo Veto, links van die stad plaats gegrepen. De opstand te Messina heeft nog niet plaats gehad maar staal op hel punt van uit te barsten Men zag elk oogenblikde overgaaf van Palermo te gemoet. Eene procla matie van het commillé aldaar is overal in die stad aangeslagen om den zegevierenden marsch van Garibaldi en de ophanden zijnde onafhanke lijkheid van Sicilië aan te kondigen. Die procla matie besluit met te zeggen dat de afvalligheid zich zelfs lot de Napelsche policie uitstrekt en melde kreten: Leve Italië! Leve Victor Em manuel Leve Garibaldi F' Brieven uit Sicilië verzekeren, dat de schepen op het Engelsche station de handelswaren lot drie vierden ten honderd op hot bedrag van hare waarde opnemen. De generaal Lanza is den 20 dezer des morgens vroeg, te Palermo ontscheept. Hij heeft de eenige militaire maatregelen genomen die in den gegeven toestand mogelijk waren Ilij heeft zijne armee onder de vestingwerken ge concentreerd hij heeft redoutes opgeworpen op de hoogten die de wegen bestrijken en zijne korpsen dus geplaatst dal hij al zijne troepen in het vuur zoude kunnen brengen. Deze beschikkingen zijd onberispelijk uit een militair oogpunthetgeen niet wegneemt dat de generaal die zijn pligt vervult schier onover komelijke zwarigheden zal ontmoeten want de gcheele stad Palermo is gunstig gezind jegens den opstand en de vrijwilligers van Garibaldi kunnen den strijd ontwijken voortgaan met het land in opstand le brengen en het Napolilaansche

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1