Zaturdag 26 WOENSDAG ZATUBDAG. W' BINNENLAND 1 d 4 BONNE MENT S-P R IJ S. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoori O ure 'smorgens. VE BS COUNT: PRIJS DE R AD VE RTEN T IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a ft behalve hetZegelrcgt. I 7 Blijkens de voorloopige uilslag der tien jarige volkstelling bedroeg die in ons koningrijk 3, 299,133 zielen, verdeeld in 1,620,221 man nen en i, 678,912 vrouwen onze provincie telde 81,062 mannen en 84,576 vrouwen za- men 165,638 na de provincie Drenihe die nog geen 95,000 en Utrecht die nog geen 160,000 zielen lelden is zij de mins! bevolkte. Zuid-Bol land lelde hel hoogste getal nl. 618,471. Men schrijft uil Middelburg van '23 dezer. Wij vernemen dal de heeren Burggraaf en van Meerendonck alhier bij het geraeenle-besluur aanvrage hebben gedaan om vergunning tot het opriglen eener zwemschool,en bad inrigling. Zekere Bingo Florentinus Montanari had in ren galanteriewinkel te M iddelburg zich ver voegd met een brief van den pastoor te 's Hee- renhoek waarbij deze laatste verzocht hem een paar fraaijc lampen tot bet doen eener keuze te willen doen toekomen of met brenger van den brief mede te geven. Oe winkelier daaraan vol doende, is later gebleken dat de brief ralsch was en de pastoor volstrekt van geen lampen wist. Montanari had ze echter lot zijn eigen voordeel verkocht. Gearresteerd zijnde is bij door hel hof in Zeeland wegens bedriegelijke opligting veroordeeld tot 2jaren gevangenis straf25 boete en 10 jaren ontzetting van eenige burgerlijke regten. Van dat arrest kwam de veroordeelde bij den hoogen raad in cassatie. De advocaat-generaal mr. Romer concludeerde echter tot verwerping en de raad bepaalde de uitspraak op 5 Junij aanstaande. Naar wij vernemen heeft de jongst gehou den llemelvaartdag aan de te Goes gestalion- neerde rijksveldwacht aanleiding geaeven tot het opmaken van verbalen tegen rondventers, en andere, die hunne gewone bezigheden buitens huis verriglten als overtreding der bepaling in de wet op hel vieren van zon- en feestdagen. Men schrijft uil Schiedam van '22 dezer, lieden morgen heeft een knecht van den land bouwer Noordwijlt te Malbenesse van Es gebee- ten door van een wagen op eene zeis te vallen die er bij lag eene zoo ernstige wonde aan den hals bekomen dal hij dadelijk aan de gevolgen is overleden. De man laat eene vrouw en drie kinderen na. Op den 9 Mei jl. des morgens ten 9 ure is door den beer L. A. v. Beek groothandelaar te Amersfoort in de brievenbus van het post kantoor aldaar gestoken een brief bevattende 2 bankbilletteniederad f 40 en twee muntbillelten ieder ad f 10 geadresseerd aan den heer J. R. v. Beek, op Pompenburg te botterdam welke brief, tot dus verre niet aan het adres bezorgd zijnde vermoedelijk is ontvreemd. Voor het bouwen van een koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek bij Arnhem is de heer II. Kooy te Amsterdam aannemer ge worden voor/193,409. Volgens berigl uit Terschellingis men er den 16 18 en 19 dezer in geslaagd uit hot wrak der Lutine boven water te brengen 78 en Spaansche matten en 1 dubbele Louis d'Or. Gedurende de maand April zijn 149 run deren in de provincie Friesland aan de besmette lijke longziekte gestorven en 87 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt terwijl ook volgens later ontvangen borigt gedurende de maand Maart nog 15 run deren zijn afgemaakt bedragende daardoor hel totaal der gevallen sedert den I Januarij dezes jaars 1047. floor een landbouwer in Noordbrabanl wordt zeer geklaagd over het uithalen van de vogelnesten door de kinderen. Er bestaat wel eene verordening daartegen, doch deze wordt door de gemeente besturen niet gehandhaafd. Als gevolg van hel wegnemen van eijeren en jonge vogels wordt het vermeerderen van de insecten zeer in de hand gewerkt. In het be lang van het algemeen acht hij het wenschelijk dat de aandacht hierop gevestigd worde. Te Keulen heeftop den liijn een treurig ongeval plaa ts gehad. Zeven jongelieden ver maakten zich op de rivier met roeijen toen zij tweesleephoolender KoUerdamsche maatschappij zagen naderen. Zij schijnen hun vaartuig niet genoeg meester te zijn geweest althans zij roeiden zoodanig tegeneen der schepen aan, dat de boot omsloeg en vijf hunner verdronken. De kapitein der Rotterdamsche sleepboot heeft aan het ongeval geen schuld. {A.C.) Een Brusselsch blad spreekt in de volgende bewoordingen van ta/rijke Fransche agenten, die in Helgie zouden gezonden zijn om daar het werk to verriglcn dat in Savoye volbragt is ge worden door de agenten van den heer Pietrg Sedert eenigen tyd verblyven in de hoofd stad een aental personen, zonder dat men weet van waer zy eigenlvk komen noch wat hunne bestemming is. Zy zyn op llelgien neergeslagen gelyk eene wolk sprinkhanen en nestelen van in de hoogste lol in de leegste kringen van in de voorname gezelschappen tol in den geringste» genev erwinkel Sommigen komen hier aenwaeven zegt de Sanclio als lions van Parys gefriseerd en geall ieerd en verzeld door zekere coquette juffers ongetwyfeld opdat de verleidelykhcid dezer livas- kinderen zou bewerken, wat de mannelyke listen niet kunnen bekomen. Anderen zien er meer burgerlijk uit nog anderen dragen de kiel en de werk.mansschoe- ncu, en lerwyl de jonkers zich in de koöjhuizen en koogere kringen begeven terwyl de vrou- welyke apostels hare netten voor de Brusselsche jannen uitspreiden dringen de mannen in kiel in de kleine herbergen en werkmans vereeni- gingen. Van waer zy komen dat is geen geheim wat hunne zending is wordt verondersteld zeker is bet dal geen enkele werkt of ten minste niet wat ineu heet voor hun dagelykscb brood te arbeiden. Men zegt bet openlyk te Brussel dal de God die bun dagelyksch manna geeft in de Tuileries ten troon ziten dal de gouden Napoleons ruimschoots in hunne zakken rammelen. «Het ministerie zou met een scherp oog de bewegingen vau eenige dezer mannen doen na- gaen en er moeten reeds eenige opmerkingen gemaekt zyn over die verdachte werking welke echter van den kant van Frankrijk met eene soort van schouder ophalen beantwoord is geworden. «Wil men ons in vooruitzigt vau de moeye- lykheden, welke in Europa dreigen los Ie bersten ter gelegenheid van Garibaldi's expeditie en de omwenteling in Sicilien wil men ons voorbe reiden voor eene inly ving by het grootekeizerryk?'' Jl. zalurdag is een reusachtige eikenboom in hel bosch van den markies Yves de Bavug te Bois de-Lessines door den bijl ncdergeveld. Hij werd verkocht voor 2000 francs. Te Ham (Namen) heeft een jongen mijn werker zich lusschen de sporen gelegd op bel oogenblik dal eencn trein passeerde, en wel al- leenig voor eenige glazen bier. Hij beeft de weddingschap gewonnen doch niet zonder schade daar hij door eene gloeijende kool eene zware brandwonde aan den bals heeft bekomen, en dan nog is er proces-verbaal ten zijnen laste opgemaakt BUITEN LAN D. atHTSCHLAND Keulen, 19 Mei. De koning van Wurtem- bergdie een ervaren krijgsman is en reeds als kroonprins in 1813 een werkzaam deel beeft genomen aan den veldtogt legen Napoleon Izou, naar men boort verzekeren, eene gunstige mee ning hebben ten aanzien van de. door Prnissen voorgestelde militaire bondsconstilulie. Ook te Munchcn denkt men gunstig daarover en ge looft men dat zij hel beste berekend isom Duilscb/ands veiligheid en integriteit met goed gevolg tegen elke aanranding te kunnen ver dedigen. Naar luid van beriglen uit Bern, beves tigd door mededeclingen uit Genêve, worden de vestingen op Fransch grondgebied nabij de Zwilsersche grenzen gelegen sedert eenigen tijd met troepen en vooral met oorlogsmaterieel voor zien. FEAWKBIJIt Parijs, 21 Mei. Eene depêche van vrij wat crnsligcn aard, is heden bij onze regering ontvan gen. Tachtig pauselijke gendarmes onder be vel van den kolonel Pimodau chef van den staf van den generaal de Lamoriciére zouden drie honderd vrijwilligers van Garibaldi aangevallen en in de pan gehakt hebben. Dun aanvoerder de broeder van Orsinizou bij die gelegenheid gesneuveld zijn. Orsini komt voor als aanvoerder van eene kompagnie in bet kader van Garibaldi's kleine leger. Men moet dus onderstellen dal hij van den hoofdtroep is gedetacheerd geworden om een inval te doen in de Romeinsche staten. Alle brieven uit Italië stellen het pauselijke leger en dat van Sardinië voor als op het punt om handgemeen te worden. Deze passage in het Engelsche blad de Standard schildert zeer juist den locstand Talrijke Ooslcnrijksche troepen worden zamen gelrokken lusschen de Pó en de Mincio. Lamoriciére haast zich zijne half geoe fende recrulen naar de grenzen te sturen waar Piemont een observatie-korps vereenigt om te genover hen te stellen. Eene botsing kan moeije- lijk uitblijven. Welligl dat men haar nog eenige weken vermijdt, maar de strijd zal vreeselijker zijn naar male hij langer is verschoven." De Fransche keizerlijke prins (oud 4 jaren) heefl dezer dagen aan zijne gouvernante ver klaard dat hij bestolen had Parijs te verlaten en naar zijn regiment te gaan dat te Ghülons ligt. Hel is lijd dal ik vaandrig worde zeide hij <ik verkies niet langer lezen te leeren en generaal RoUin kan ik niet uitstaan. Ik verzoek u dus mijne kleederen in te pakken." Die prins is een wouderkind Mevrouw Ristoride beroemde treurspel- speelster is voor eenige dagen (e Parijs aan een groot gevaar ontsnapt. Zij had een drankje voor zich laten bestellen waarin vijftien droppels lau danum moesten gedaan worden. De apotheker deed er zoo als later bleek hij vergissing der- lig droppels in euwehtra openbaarden zich ken- teekenen van vergiftiging die van zulken ern- sligen aard werden dat men eenigen tijd voor het behoud der kunstenares vreesde. Gelukkig heeft spoedig aangebragte hulp, de werking van het vergif tegengegaan en thans bevindt zich de uitstekende vrouw buiten gevaar. Men verneemt dat de gemeenteraden van Milaan EodiGomo enz. meer of min belang rijke sommen hebben toegestaan voor de inschrij ving ten bebo-ve van het fonds voor het millioen geweren van Garibaldi. Turijn, 19 Mei. Gisteren heeft de kamer van afgevaardigdenna eenige verkiezingen Ie hebben goedgekeurd de discussie voortgezet over een voorstel om de toepassing van het Sar- dinische strafwetboek in Lombardijo uit Ie stellen. Do kamer is geëindigd met ten dien aanzien eene gemotiveerde orde van den dag aan te nemen waarmedede regering zich vooraf had vcrecnigd. De vraag of Garibaldi al dan niet in zijne onder neming zal slagen is hier natuurlijk op aller lippen vooral ook omdat men in het eerste ge val meent dat Sardinië en meer bepaaldelijk zijn eerste minister door den drang der omstandig heden wei genoodzaakt zou worden ook deze onverwachte en snelle uitbreiding der eenheid van Italië, als een bespoedigd maar natuurlijk gevolg van zijne politiek te erkennen en aan Ie nemen. Garibaldi die de ziel is der beweging welke geheel Italië medesleep!laat de regering van Sardinië geen rust en wanneer zijn welslag u den paus wat niet onmogelijk is eenmaal mogt bewegen Piome te verlaten, dan zoo fluis ten men hierzou niets de vorming van een ge heel en onverdeeld koningrijk Italië meer inden weg slaan. Inlusschen spreken de beriglen uil Toskaan van pogingen door de reaclionnaire partij ten gunste van de verdreven hertogen in het werk gesteld. Voor hel oogenblik ducht men even wel nog geen erns ig gevaar van die zijde en ofschoon bedoelde partij ijverig en handig ge bruik maakt van het verschil in karakter en ge voelens dat altijd lusschen de Piemontezen en de bevolking van Toskane beslaan heeft zoo kan wanneer slechts aan de regering rusten lijd gelaten wordt om de organisatie der nieuw aan geworven provinciën tol stand ie brengen de zweem van gisting hoogstens uitloopen op de handhaving der zoo vaak besproken autonomie en administrative onafhankelijkheid waarin de thans tegenover elkander slaande partijen elkan der als een juist midden zouden kunnen ontmoe ten. In naauw verband met de beweging der reactionnairen slaat natuurlijk de houding der hooge geestelijkheid. De telegraaf heefl hot bo rigt overgebragt der arrestatie van don bisschop van Faenza, den vicaris-generaal van Bologna van den kardinaal Vanmcelli, aartsbisschop van Ferrara cn van de bisschoppen van Garpi en Modena. Men behoeft in deze maatregelen echter geeneilei willekeurige vervolging te zien van de geestelijkheid. Deze beeft de wet ge schonden en wordt wegens deze overtreding van de wet vervolgd. Hel verbod, door de bisschop pen uitgevaardigd om het gedachlcnisfeest der afkondiging van de grondwet kerkelijk te helpen vieren is een vergrijp, bij de Sardinische straf wet voorzien en strafbaar verklaard. De heeren bisschoppen hebben echterondanks hunne arrestatie hunne prachtige paleizen kunnen blijven bewonen. De tegenstand der geestelijkheid is tol op ze kere hoogte, te verklaren en te verschoouen in de Romagna waar de prelaten die gewoon waren in den paus den vorst en den priester te gelijk te eerbiedigen uil een beginsel van ge trouwheid, eene medewerking zouden hebben kunnen weigeren die én niet hunne staatkun dige én met hunne godsdienstige gevoelens streed. In Toskane echter gelden die redenen van ier- schuoning niet en juist daar is de bisschoppe lijke insubordinatie bet heftigst en overmoedigst geweest. De kardinaal-aartsbisschop van Pisa heeft zelfs bevel gegeven de hoofdkerk op ge noemden feestdag te sluiten en verboden de

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1