i860 ."41. Woensdag; 24 Mei. WOENSDAG k ZATUROAG. njiTMAlDBiRlSTBAm MËUWSTUDINGP bekendmaking. bekendmaking. bekendmaking. c. 214% 48% i«VB 7(> v4 54'Vto Wit 42 40% 45% 7,7*» 11,CO - 12,00 0.00 1'j,5o 0,00 0,00 - o,n0 0,00 8477 f t 000. 1 K ZE K. 6 8% j-daro. %§am 9% ore 9% 10% 10% Ifvaart der (an Middel- jboot jijden' rdam. Kam donderdag! fen [.nEijnspoo afvaart de Vlissirtgei J,t rijden. de Vos. ZIERIK 4 BO N IS E ME N T S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. N. VERSCB IJ N T-. lijks- er, sgelregt. Openbare Raadsvergadering- gehouden te Zierikzee den IS Mei IS60. Voorzitter mr. B. C. Cau. Fung. Secreta ris de heer Loewer. Afwezig de leden EandsknegtMulock Houwer en mr. de Crane de beide laatsten uit stad. De notulen der vorige vergadering zijn goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de medcdeeling, dat de koninklijke beslissing op de voorgedragen begrafenis-regten is verdaagd tot einde December I860. De ingekomen rekeningen van den schutters raad de commercie-werfde bank van Leening en baar reserve-fonds worden gesteld in banden van de leden mr. Fokker dr. Goemans en van der Grijp. Aan regenten van het Burgerweeshuis wordt toegestaan een aangevraagde af- en overschrij ving op hunne begrooting voor 1859. Wordt besloten tot af- en overschrijving van 45.44'/, op hel artikel uitkeering van be grafenis-regten aan de Hervormde kerk. Conform een voorstel van den controleur der stedelijke middelen wordt aan den sledelijken roeijer M. v. d. Ende voor gedane werkzaam heden eene gratificatie van f 4 en den ambte naar J. v. d. Have, eene ad ƒ10 wegens be loonden dienstijver toegekend Ie vinden uit onvoorziene uilgaven 1859 behoudens goed keuring van Gedeputeerde Stalen. Volgens het rapport der commissie ad hoe uilgebragt door mr. Fokker wordt goedgekeurd de rekening van het Evangelisch Luthersch arm bestuur over 1859. De vergadering gaat over in eene met gesloten deuren bij de heropening wordt vastgesteld liet kohier van den hoofdelijke»omslag voor 1860 ad f 9347,50. Inschrijving voor de Schutterij. pub l icatie. I BURGEMBESTEK en WETHOUDERS der Gemeente ZIERIKZEE. Gezien dewetop de Schutterijeu van den XI April 1827 eu speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving, die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterijvan de geborenen in de jaren 1826 tot 1835 ingesloten zullen worden geopend tot inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen, welke lot het laatstgemefde jaar behooren alsmede van hen, welke in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving zich alhier met er woon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen na dien tijd gepaspor- teerd en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd voorzoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijlc neder te zetten hebben aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukke lijke verklaringhetzij door de werkelijke overbrengingvan den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun be staan naar herwaartszonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen wor den ingeschreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd maar dat allenzonder onderscheiddaarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen to behooren en dien ten gevolge ook zij nietdie hun ontslag uit de Schutteriijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemeldeu, als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadliuize dezer .gemeente op 15 Mei e k. eu volgende dagen ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat register waartoe hij volgens zijnen ouderdom be hoort. Deze registers zullen op den Isten Junij 1860 finaal worden gesloten Dat de studenten geëmploijcerden in huizen van negotie, klerken van notarissen advokaten enz. bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienst baarzijn de ambtenaren en geëmployeerden bij het geweste lijk bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, inde plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn iu de gemeen ten hunner vorige woonplaats-, de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in degemeenten alwaar zij het - laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel perso neel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daarwaar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaats met aanduiding van wijk en nommer heb beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of wed u wenaarsvan het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schrift» lijk bewijs afgegeven door den burgemeester of ambtenaar van den bur gelijken stand)sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en einde lijk van de redenen die zij zouden vermeenen dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbe voegd maken, naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren, aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiede en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom"vervalle iu de straf bij de wet bepaald. Terwijl burgemeester en wethouders een ieder hierin be trokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd, om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zr. Ms. besluit van 21 Maart 1828 al degenen die zich voor het sluiten der re gisters op 1 Junij e. k. niet hebben 'aten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelven, dien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aan zien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetenheiü zoude kunnen voorwenden zal deze worden aangeplakt, daar waar znlks te doen gebruikelijk is. Te Zierikzee, den 2 Mei I860. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 2 Mei 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAUVoorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken bekend dat op zaturclag den 26 dezer eene inspectie op <Ie Straten in deze gemeente zal gehouden worden en noodigen de ingezetenen uit om ieder voor zijne woning of erf de straten paden sloepen en goten rein en zindelijk te houden en alzoo de bepalin gen van het policie-regloment behoorlijk na te leven opdat de strafbepalingen niet zouden be hoeven te worden toegepast. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd om geroepen en in de courant geplaatst. Zierikzee den 16 51 ei 1860 G. CAU Voorzitter. LOEWER,/ Secretaris Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee doen te weten dat liet kohier der hoofdelijke be lasting van deze gemeente over het loopende dienstjaar, door den gemeente raad op den 18 dezer maand is vastgesteld en nog gedurende acht I dagen ter secretarie der gemeente vooreen uder ter lezing zal liggen binnen welken tijd men zich mei zijn bezwaarschrift legen den aanslag lot heeren Gedeputeerde Stalen dezer provincie zal kunnen wenden, ingevolgede wet. Zierikzee den 21 Mei 1860. C. j. FOKKER, l.B. Voorzitter. LOEWER f. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, verwittigen de ingezetenen dat het jaarlijkscli verslag van V, torsten.I der gemeente over 1859, thans in druk verkrijgbaar is gesteld tegen 25 cent per exemplaar ter secretarie dezer gemeent". Zierikzeeden '21 Mei 1860. C. FOKKER B. Voorzitter LOEWER f. Secretaris. P RIJS DER ADVERTENTIE Gewone 12'I, cents de regel. Geboorte-, Huwelr Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve hetZc"^' inschrij- millioeii BINNENLAND Ingevolge art. 100 der kieswet heeft de gewone aftreding van de helft der leden van de tweede amer der stalen generaal den twee den dingsdag in de maand Junij (dit jaar dings- dag 12 .(nnij aanstaande) plaats. De aftredende becrcn zijn: Ie Groningen, mr. li. Wickers Appingadam, dr. R, Weslerhoff Assen, mr. L. graaf van Heiden Beinesleiri Leeuwarden, mr. J. Dirks; Sneek mr. S. Wybenga Doit- kum, 51. Kingma Hz. Slecnvvijk, jhr. G. 5J. Storm van 's Gravesando; Zwolle, mr. 11. W. A. E. baron Sloe! lot Oldhuis Almelo dr. W. R. baron van Hoevell Deventer, mr i!. Thorhecke; Zutphen, mr. P. P van ilosso Arnhem, mr. W. baron van Lyndon Mjmegen, jhr. G. E. G. G. K. Dommer van Poldersveldt Amersfoort, mr. J. K. baron van Goltsleiii Utrecht, mr. E. van Vonrlhuysen Hoorn, mr. P. M. lutein Noitbcnius Alkmaar, jhr. mr. G. van Eorcest Amsterdam V, Poolman mr. C. van Heukelom mr. j. Heemskerk Az. Leydenjhr. mr. It. J. Schimmelpeoninck Gouda, jhr mr. W. 51 de Brouw; Delft, Hoekwater Botterdam mr. N. Olivier; 's Gra- venhage, jhr. rnr. W. T. Gevers Deyuoot Dordrecht mr. J. D. van del' l'oelGorinchem, jhr. mr. P. J. Elout van Soelerwoude Middel burg, mr. D. van Eek; Goes, B. P. G. van Diggelen Breda C. W. üomen Tilburg, mr. C. G. A. Beens Eindhoven, mr. J. li. Bols; ■Maastricht, mr. E. van Winlershoven Roer mond mr. M. P. II. Strens; Boxmeer, mr. ,f. B. J. Hengst 's Hertogenbosch dr. J. H. H. de Poorter, Naar men verneemt is het wetsontwerp omtrent de nieuwe regtevlijke iorigling hij het onderzoekin do afdeelingen over het algemeen gunstig ontvangen. Behoudens aanmerkingen van meerder of minder belang was de meer derheid gunstig gestemd ten aanzien van het ontwerp zoo ais bet daar lag. Uit een door liet departement van finan- tien openbaar gemaaktoverzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de vier eerste maanden dezes jaars blijkt dat die middelen hebben bedragen 19,Dij,519,96 te- gen/18,756,S-'iH.9l) inhetzelfdelijdvakvaii 1859. Men meldt uit Bei gen-op-/,oom 17 dezer. De postiljon 11. van Mieris is in den afgeloopen nacht aan de gevolgen zijner wond, hem door den hoornblazer der artillerie JanISicolaa in den nacht van 12 A'lei jl. loegebrag! overleden. Uit de voorloopige instructie is geblekendat tusschen den dader eu den verslageuu geen twist heeft plaats gehad en hij dus het slagtoffer eener vergissing is geworden. Op de visscherij van Daniel Schotnabij deze stad is in de luik gevangen een groote steur wegende minstens I 50 halve Ned. ponden die door den heer 8. aangekocht, dadelijk per spoor naar Antwerpen is verzonden, Alen schrijft uil Rozendaal van 17 dezer. Aan het slation van den spoorweg alhier ge beurde gisteren morgeu hij de aankomst der eerste treinen het volgende ongeluk De maga zijnmeester van liet station Goedheer g wilde juist over het stationsplein gaan de locomotieven aan hel op en neder rijde, van ren en daar hij een weinig aan doofheid leun hoorde hij waarschijnlijk het gelluil niet van locomotief, die zich juist bij ham bevond met hel ongelukkig gevolg ,dal hij omver geworpen en geheel verhrijzeld opgenomen werd. i)e om gekomene was een hraaf oppassend huisvader en laat eene weduwe met verscheidene kinde ren na. Men schrijft uit Zevenbergen *an 15 dezer. Als een blijk tot welk een hooge waarde het hoornvee door eene goede behandeling kan worden gebragtmeent men van hier te mogen vermelden dat door den heer baron van den Bosch genaamd van Rouwenoort van zijnen vejjtstapel op zijne bouwhoevegenaamd Roville alhi'ef zijn verkocht of daarvoor isgehodende na volgende prijzen: Eene kalfkoe, voor f'i 50, eene kalfkoe voor 337,50, eene kalfkoe voor f 220 eene kalfvaars beneden de 2 jaren voor f 200, eene kalfvaars voor f 170, eene kalf vaars voor ƒ160, eene kalfvaars voor/155, eene kalfvaars voor f 135. Deze vier laatsten waren 2'/, jaar ofophun derdejaar oud. Als mede nog voor eene koe vóór het kalven gebo den 450 en tien dagen daarna twee dagen nadat zij had gekalfd door een koopman uit Parijs voor dezelfde koe nog geboden 450. Te Leyden zal maandag don II Junij zoo hij dag als bij avond een gccostamcerd» optogt worden gehouden, ter gelegenheid van het 285jarig bestaan der Leydscbe hoogeschool. Die optogt zal voorstellen De intrede en huldi ging van Frans, hertog van Anjou enz. binnen Antwerpen, 12 Februari) 1852. Naar men verneemt hebben de nagelaten betrekkingen der onlangs in Japan zoo jammer lijk vermoorde kapiteins zich reeds lot het mini slerie van koloniën gewend met hel verzoek om hij de regering aldaar de noodige stappen te doen tol hel verkrijgen eener schadeloosstelling in het belang der weduwen en weezen. Uit Zwolle meldt men van 15 dezer. Heden middag barstte boven deze stad een hevig onweder los en sloeg de bliksem in eene boereu- woning van W. van Voorst, in de buurschap As sendorp. De vrouw van den eigenaar, alleen te huis zijnde, redde zich eerst door de vlugt maar keerde daarna in bet brandend gebouw te rug om hare koe los te maken met het nood lottig gevolg, dal zij met de koe en een paar gei ten in deu brand is omgekomen. In Emden geraakte dezer dagen een jon gen die tot het zoeken van vogelnestjes in een hoorn was geklauterd, zoodanig indien boom vastgeklemd dal men hem heeft moeten uit zagen. Uil Groningen meldt men van 14 dezer. Bij het instituut voor doofstommen alhier wor den thans weder de noodige maatregelen geno men voor de opneming van nieuwe kweekelin- gen bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstom men, geboren in het tijdvak van I Augustus I8i5 tut 31 December I85i jongere kinderen mogen wel tot het onderwijs toegelaten maar nog niet in hel kosthuis opgenomen worden. Onvermogende kweekelingen worden gratis ge huisvest gevoed eo ouderwezen. Behalve die doofstommen, welke reeds bij bel instituut zijn aangegeven bevinden zich ongetwijfeld iu ons land nog vele die wel in dc termen vallen om geplaatst te worden maar voor welke nog geene aanvrage is gedaan. In het belang dier ongclukkigenvoor wie elk jaar verzuim een onherstelbaar nadeel is wordt elk die met hun bestaan bekend is verzochtom hel zijne toe te brengen ten einde zij niet langer van uet hun zoo noodig onderwijs verstoke blijven. Eene keu-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1