$."4(1. Zaturdag 19 Mei. WOENSDAG ZATURDAG. ti\ BESTUREN ADMlMSTRATIifl U lEIIkZKKSCIHDOlülNT A BONNE MENT S-P RIJ S. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voorlO are smorgens VEB S CHUN T: P RIJS DER ADVERTENTIES* Gewone\2i/i cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels a behalve hetTtegclregt. 74 *15 ische rni-tn men:. 50 )ver- icmer di to ï'oote n. ure 7 Ül/2 i>1', t der iddel- j-jjden m. erdags ^4are nspoor art der singen den. "Vos. I? 11 he Commissaris des KonI.vgs in do provincie Zeeland, als zoodanig benoemd bij Zijner Jla- jesleils besluit van den 1 iden Maart 1860 no. 59 brengt ter kennis van de ingezetenen dezer provincie dat hij beden die betrekking beeft aanvaard. Middelburg, den 15 Mei 18G0. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. van LIJNDEN BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken bekend dal op zalurdag den 26 dezer eenc .RatU'i&S ei in deze gemeente zal gehouden worden en noodigen de ingezetenen uit om ieder voor zijne woning of erfde straten paden sloepen en goten rein en zindelijk te houden en alzoo de bepalin gen tan het policie-reglcmenl behoorlijk na te leven opdat de strafbepalingen niet zouden be hoeven te worden toegepast. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd om geroepen en in de courant geplaatst. Zterikzee den 16 Mei i860. IS. C. C.AU Voorzitter. LOEWER Secretaris BINNENLAND Middelburg, 10 Mei. Men zal zich herinneren dat sedert don op 2S Junij 1857 alhier gewoed hebbenden brand een geding aanhangig is gebleven tusschen de Onderlinge Brand waarborg-Maatschappij voor de provincie Zeeland, (directeur de heer P. de "Wijs) en P. L. van Kersel vroeger winkelier alhier eigenaar en bewoner van een daarbij verbrand perceel in den Langendelftdaar die maatschappij ongezind was tot uitbetaling der som van 11,500 waarvoor dat perceel met meubelen en winkelgoederen bij haar tegen brandschade waren verwaarborgd. De regtbank alhier benoemde, uaar het voorschrift der statuten van genoemde maatschappij '21 scheidsmannen uit de mede-verwnarborgden aan wie de beslissing werd opgedragen omtrent de verpligting der maatschappij lot hot al of niet voldoen der waarborgpenningen. Die commissie van scheidsmannen heeft, na een aantal ge tuigen te hebben verhoord 11. maandag uitspraak gedaan. Daarbij is aangenomen dat het in casu bij den ver waarborgde bestaan hebbende verzuim van behoorlijke voorzorg voor het bij de maatschappij verwaarborgde huis met meubelen en winkelgoederen in groote mate gepleegd isterwijl bij art. 41 4 van het reglement dier maatschappij uitdrukkelijk ia voorgeschreven, dat het vermoeden van verzuim van behoor lijke voorzorg aan scheidsmannen de verpligting oplegt om na gedaan onderzoek te beslissen tot welk bedrag de schade zal worden vergoed. Op dien grond is toegewezen de vorde ring der maatschappij om de minst mogelijke vergoeding van het verwaarborgde toe te kennen, en het bedrag daarvan bepaald op één gulden. Voorts is de maatschappij veroordeeld in de kosten op dit gedingaan de zijde van beide partijen gevallen. Voor de eischeude maatschappij zijn opgetreden de heeren mr. P. J. G. van Diggelen, advocaat, en J. M. Brieve, procureur alhier, en voor P. L. van Eerselde heeren mr. Maarschalk, advocaat te Breda, en P. Rekker, procureur alhier. Aan den nieuw benoemden commissaris des konings in deze provincie mr. R. EE. baron van Lynden werd maandag avond kort na zijne aankomst eene serenade bij fakkellicht gebragt met het muziekkorps der dienstdoende schutterij. Jl. zalurdag heeft het provinciaal geregtshof in Zeeland uitspraak gedaan in het herhaaldelijk reeds vermelde hooger beroepdoor visschers van Arnemuideii ingesteld tegen vonnissen der regtbank te Middelburg van den 19 Januarij ji. Waarbij zij zijn veroordeeld wegens diefstal van strandgoederen van lietop den Bnnjaard gestrande barkschip Wille Coraeliszoon de With. Bij zeven verschillende arresten in even zoo vele gedingen heeft bet hof zich grootendeels vereenigd met de vonnissen van den eersten regter en de schippers met hunne bemanning schuldig verklaard aan diefstal van notenmuscaat, doch niet aan dien van suiker uit aanmerking dat hun deze in zeer vuilen en beschadigden toe stand door den veldwachter is afgestaan. Voorts zijn Ook verzachtende omstandigheden in aan merking genomen doch de straffen hebben cene wijziging ondergaan uit overweging dal de ver houding tusschen de gezagvoerders en dc onder geschikte manschappen zulks noodzakelijk maak'. De zeven gezagvoerders zijn dan ook veroor deeld ieder tot eene correctionele gevangenisstraf van zes en de manschappen elk van drie maan- den terwijl de vrouwen Ier zake van medeplig- tigheid lot eene maand gevangenis werden ver wezen. Eindelijk zijn een man en twee vrouwen, die alleen heirokken waren bij dc te laste gelegde ontvreemding van suiker vrijgesproken. Jl dingsdag werd in de sectiën der tweede kamer onderzocht het voorstel van den heer Sloel lot Oldhuis tot afkoopbaarheid der tienden. Volgens de Haarlemsclie Courant is de mi nister van oorlog in onderhandeling met den ingenieur T. J. Stieltjesover den aanleg van spoorwegen op Java en het opmaken van de ver- eisckle ontwerpen daar te lande. Op den 23 April jl. des morgens tusschen 10 en 12 ure is in de bus van het postkantoor te Delft door de dienstmeid van den heer 7. Leeuwenburg aldaar een brief geworpen, bestemd voor de makelaars IIlinger Spoor en Tobias le Amsterdam, welke niet aan zijn adres is geko men en inhield 4 Russische coupons Slieglitz die verschenen waren den l April i860, ieder groot f ió,60 en een Illinois coupon spoorweg groot 17,50 dollars of f 40,42. Volgens berigl van de directie van bet postkantoor le Munster aan de policie te Am sterdam en Rotterdam wordt du clève bij de poslerij Peter Tholey te Munster verdacht van ontvreemding eener som van 5933 th. Op don derdag 3 dezer heeft hij zich van daar heimelijk verwijderd. De arrondissements-reglbank te 's llage heeft een hoer le Naaldwijk vrijgesproken van de aanklagl van de geboorte van zijn kind niet binnen den bepaalden lijd hij den burgerlijken stand te hebben aangegeven, daar regtens niet is bewezen waar en op welk tijdstip zijne vrouw is bevallen voorts heeft de regtbank Jv. d. L. vleeschhouwerbij verstek veroordeeld tol 1 maand gevangenisstraf en 8 boete ter zake van het in dronkenschap mishandelen zijner vrouw. Ontzaggelijk is het aantal dergeneu die le Vlaardingeu aan koortsen lijdende zijn men schat ze op 'jl0 gedeelte der bevolking dat is ongeveer 800 lijders. De koortsen matten den lijder dermate af dat de geneeskundige hij eene tweede of derde verschijning die reeds door quina moet afnemen. De loting voor de natioale militie te Go- rinchem is dit jaar vrij ongelukkig voor de iote- lingen uitgevallen zoodat zelfs de trekker van hel hoogste nommerzich van een plaatsvervanger heeft moeten voorzien. Het hooge contingent en de vele vrijstellingen waren daarvan oorzaak. Men spreekt le Arnhem veelvanhet aller zonderlingst testament van zekere bejaarde dame, onlangs aldaar overleden waarbij zij verlangt dal haar lijk onthoofd en daarna verbrand worde. Een gevangene in het huis van rcclusie eu tuchtiging Ie Leeuwarden heeft zich bezig gehou den met het tervaardigen van vaiscbe bankbil jetten waarvan een afgewerkt van f 100, een onafgewerkt van f 100 en een van f 10Ü0 in zijn bezit gevonden. Het is niet onmogelijk dat zoodanigen ook reeds in omloop zijn gebragt. Mog! dit het geval zijn dan wordt iu de opspo ring en aanhouding daarvan veel belang gesteld. Men schrijft uit Rergen-op-/oom 1 1 dezer. Tusschen zalurdag en zondag nacht bij het slui ten van de voorjaars-kormis is alhier eeri groot ongeluk gehuurd. Er ontstond namelijk twist tusschen een burger en een hoornblazer der ves ting-artillerie alhier in garnizoen met het jammerlijk gevolg dat de burger een sabelhouw op hel hoofd ontving Ier diepte van de breedte van den sabel geneeskundige hulp werd inge roepen doch er bestaat voor h 't «ogenblik wei nig hoop op herstel. Het is de ijverige alhier ge stationeerde marechaussees mogen gelukken den dader die bereids de vlugt had genomen in handen te krijgen hij is terstond naar het luns van arrest ovorgebragt. De gewonde is va der van een talrijk huisgezin. Dc ansjovisvangst op onze stroomen is sedert eenige nachten levendiger. Enkele vis schers hebben 24 tot 8 bennen gevangen het welk de hoop bij hen verlevendigt en bij lociic mend zacht weder goede uitkomsten doet ver wachten. Men schrijft uit Roermond hot volgende In de afgeloopen week woedde hov en deze stad en omstreken een hevig onweder. Te Herten heeft eene windhoos die alom schrik en angst verspreidde eeno schuur en stalling totaal ver nield Het belendende huishoewel in on- middelijk gevaar verkeerende bleef gespaard. Te Mcrutn is eene schuur otnvergewaaid. Ook werden hier en daar boomen ontworteld en vele dakpannen van de huizen geslingerd. Volgens den Courrier de la Meuse hebben de inzamelingen voor den Heiligen Stoel hier te lande do volgende sommen opgeleverd in het bisdom Haarlem 51,210; 's Merlogenbosch f 37,000 Utrecht f'A2,000 Breda f 17,00!) en Roermond ruim f 61,000 le. zaaien f 198,210. De prijs van 50O Ir. telken vijfjaar door de regeriug uitgeloofd aan het boste Vlaamsche geschrift gedurende dien tijd verschenen is toe gewezen aan de weduwe van wijlen den heer Prudens van Duyse voor de door genoemden dichter in het licht gegeven verzameling van gedichten getiteld de Nazomer', en zijn gedicht Jacob van Arlevelde, Te Antwerpen bevindt zich thans een zon derling schilder die ongetwijfeld eenig in zijne soort is vermits bij geene armen heeft En evenwel was hij jl. zalurdag druk aau het werk in het Antwerpsch museum,om, naar eene schil derij van Bubcns namelijk de opvoeding der II. Maagd, eene kopij met de voeten te maken. Hij nam het kleinste ilescbje uit zijne schilderkas met den linkervoet en draaide er met den regter- hetstopjeaf; na er eenige droppels uitgegoten te hebben, stak hij er het stopje weder op en zette hel weg; vervolgens mengde hij zijne ver wen scheurde een doekje dat hem wat le groot scheen in tweëen om zijn mes of palet af te vegen hield hel palet met den linkervoet vast, stelde den schilderstok daarneven en begon (e schilderen. Dit alles geschiedde zoo rap, dat menig ander het hem met de handen niet zoo vlug zoude nadoen. BU IT EN LAN B. 9UITSCHIAND Weenen 16 Mei. Isedeny en Maday zijn gis teren uit de gevangenis le Kaschou (Hongarije) ontslagen. Er was sprake van eene algemecne amnestie Uil Petersburg meldt men van 16 dezer. Toen de minister Gorlschakoff aan het corps diplo- matiek zijne mededeeling nopens Turkije deed, heeft de Engelsche gezant onmiddelijk legen de voornemens van Rusland geprotesteerd. r b a n k b u s. Voor eenige dagen is in lu i palcis der Tuilericn een buitengewone raad gehouden be slaande uit maarschalken generaais en twee admiraals de heeren flamelm en Parceval Duchènc. Daarin is beraadslaagd omtrent de mogelijkheid eens oorlogs met Engeland. Bij het onlangs uit Afrika naar Frankrijk wedergekeerd 4de regement van linie dat thans te Aix ligt, bevindt zich eene marketentster die gewis haar gelijke niet heeft, /ij heet Therèse Jourdan is ten jare 1765 te Resangon geboren werd in I 779 bij genoemd regement geplaatst en vergezelde het dus gedurende tachtig jaren opal zijne toglen. Toen kapitein Patra, met wien zij gehuwd was bij Lützen sneuvelde, nam zij den post van zoetelaarsler bij het regement weder ter hand. Ofschoon 95 jaren oud is zij nog gezond van ligchaarn en helder en opgeruimd van geest, en geniet een jaargeld haar door hel korps officieren toegelegd. Zij heeft de veld- logten in Egypte, Duitschland Polen Spanje, Ruslanden Afrika medegemaakt. De Salul Public van Lyon meldt aangaando de teelt van kippen het volgende Men schal het verbruik van eijeren in Frankrijk op ongeveer 9 millarden en 300,000 millioen zonder die te rekenen wcike worden uitgevoerd of uitge broeid. Dit getal brengt ongeveer 469,100,000 fr. op. Er zijn in Frankrijk nagenoeg 40 milli oen kippen en dc eijeren teelt levert aan de boeren meer dan 35 pet. op. De Fransche regering heeft in Engeland een hengst aangekocht voor 150,000 fr. Men schrijft uil Turijn van 14 dezer. Men verneemt dat hij de ontscheping der expeditie van Garibaldi vier personen gedood zijn. Ter wijl de ontscheping plaats had bevond zich een Fngelsch vaartuig in de nabijheid. Hel schijnt dat wapenen en krijgsbehoeften te gelijkertijd aan wal zijn gebragt. Andere wapenen uit de Levant aangevoerd waren eenige dagen te voren op de zuidelijke kust ontscheept. Te Palermo hielden donderdag de manifeslalien nog aan. De Sardinische vloot heeft bevel bekomen zich voor alle mogelijke gebeurlijkheden le ver eenigen. Men zou er in geslaagd zijn eene nieuwe ex peditie naar Sicilië te verhinderen en de vrijwilli gers zouden teruggezonden zijn. Verder wil men wetendat het stoomschip Piemonl niet genomen is. Men meldt uit Marseille van 14 dezer. Wij ontvangen brieven uit Napels van den 12 dezer die zeggen dat donderdag den 10 dezer groote demonstration té Palermo hebben plaats gehad. Eene groote menigte doorliep de stra ten onder het geroep van Leve Italië leve Victor Emanuelleve Napoleon Vooral onder de vrou wen huerscble groote opgewondenheid, /ij hitsten de mannen aan en beleedigden de solda ten. Er zijn eenige geweerschoten gelost. De troepen der bezetting werden geconsigneerd. Aanzienlijke versterkingen zijn uit Napels naar Sicilië afgezonden. Een besluit des gouverneurs van dit eiland, prins Castelcicalazegt dal uil hoofde der grove misdrijven door het overschot der oproerige benden bedreven van de daden van moord eu roof door hen le Pemina Pelralia Sottana Cuccamo Vicaro en Particclia gepleegd het dragen of in bezit hebben van wapenen ten strengste aau de bevolking is verboden. Men meidtuit Genua van 14 dezer. De Movimentoeen dagblad onzer stad deelt eene denêche mede volgens welke Garibaldi iü den nacht van 12 op 13 dezer bij Marsalla ont scheept zou zijn. De bijzonderheden dezer krijgs operatie ontbreken nog ten eenenmale. Alleen weet men dat de koninklijke (roepen gelracbl

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1