Woensdag: 6 Mei, WOEISDAG ZATÜBDAG. BESTUREN ADMINISTRATIS veldt. C7 ZIERIKZEESCBECOIBANT A BONNE MENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, tJoorlO tire 'smorgens. VE P. S CHIJN T: P RIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12*/s cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f\ behalve helZegelregt. 7,75 10,50 11,50 0.00 10,00 0,00 0,00 0,00 0,00 BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zieriltzee Brengen ler kennis van de veehouders en veer- schippers, dat het vee bestemd voor de aan staande tentoonstelling van de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt welke op den 5 en 6 Junij e. li. te llidsl zal gehouden worden vrij en onverlet derwaarts over de veeren in deze provincie, zal mogen vervoerd worden, met een bewijs van den Burgemeester der gemeente, waar het vee te huis behoort ten blijke voor die bestemming en dal het alzoo aangebragte vee terstond door den vee-arts onderzocht en gezond bevonden op de tentoonstel ling zal worden toegelaten om daarna van een gezondheids bewijs voorzien zonder aan eenige verdere formaliteiten onderworpen te zijn naar alle gedeelten dezer provincie te kunnen worden vervoerd terwijl er zal worden toegezien dat van deze bewilliging geen misbruik worde ge maakt om de bestaande bepalingen tot voor koming voorde longziekte, leonlduiken of ver onachtzamen. 'lieriltzeeden 9 Mei i860. li. C. CAlI Voorzitter. J. P. N. KR.M ERIN'S Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Vierikzee brengt ter kennis van de ingezetenendaler op Vrijdag den IK dezer des namiddags ten zes ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden, 'lieriltzee, den 14 Mei I860. lie burgemeester B. C. CAll. BINNENLAND Zierikzek 12 Mei. Door den gemeenteraad van Botterdam is in zijne zifting van 10 Mei jl. tot hoofd-onderwijzeres aan eene meisjesschool van dc Isle klasse benoemd met 28 van de 29 stemmen mejufvrouw tl. M. Corner Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij het 6de reg. inf. tot kapt. den Istcu luit. D. L. N. Swemer, van het 3de regement. Door de tweede kamer der staten gene raal is met 42 tegen 14 stemmen besloten om het voorstel van den heer Sloet tot Oldhuistot het afkoopbaarslelleu der tienden aan een na der onderzoek te onderwerpen Men schrijft uit Botterdam van 12 dezer. Gisteren morgen ten elf ure werd met de stoomboot Telegraaf van Antwerpen, van welke de rouwvlag wapperdehier aangebragt het stoffelijk overschot van prins Willem Alexander Ernest Casimir vierden zoon van Z. K. H. den loenmaligen prins van Oranje later koning Willem II en van H. KH de grootvorstin Anna Poulownaden 21 Mei 1822 te ilrussel geboren den 22 October deszelfden jaars aldaar overle den en weinige dagen later in de Augustijner- kerk toen bij de Hervormde gemeente in ge bruik ter aarde besteld. Naardien Z. M. do koning door den baron Gericlie van Herwijnen HD. gezani Ie Brussel, den wensch bad doen kenbaar maken dat de asch van dezen zijnen broeder naar Delft zou worden overgebragtwaar zoo vele leden van het rege rend huis begraven liegen, hadden de Belgische ministers na de hevelen van koning Leopold ge vraagd te hebben zich gehaast aan dit door de woduwe van koning Willem It ondersteund ver zoek te voldoen en werden de noorlige schikkin gen tusschen het Nederlandsch gezantschap en de Belgische ministers van buiten-en binnen- landsche zaken getroffen. Do grafkelder werd eergisteren morgen geopend en de mahoniehou ten kist daaruit genomen in tegenwoordigheid dor genoemde ministers, van den Nederland- schen gezant den gezantschaps-secretaris een adjudant van koning Leopold, den graaf ran Bij landtden Evangelischen predikant te Brussel en anderen. Nadat de lijkkist in het rijtuig van den gezant naar diens hóiel was overgebragt, werd zij na bet opmaken van het procesverbaal, aan de heeron gezantschaps-secretaris Mazelen den graaf van Bglandt overgegeven die met hel overbrengen naar Antwerpen en van daar naar Rotterdam belast waren. Uier werd het stoffelijk overschot des prinsen door den baron van Tayl van Serooskerken grootmeester van het huis des kouings en van H. Mde koningin-moeder ontvangen en in een bofrijluig naar Delft ver voerd De overname en plaatsing inden koninklijken grafkelder te Delft geschiedde heden namiddag in tegenwoordigheid van z. exc. den minister van builenlandsche zaken en van z. exc don groot meester van 's konings huis dienstdoende bij H. M de koningin-moeder mitsgaders van den burgemeester der stad Delft tevens commissa - ris van meergemelderi grafkelder. Als een bewijs van naauwgezette pligls- vervulling mag wel vermeld worden dat de brievenbesteller Bruinsdijk te Schiedam, bij hot ligten van een der bijbussen daarin een los bankbiljet van f 100 vindende dat aan zijnen directeur ter hand heeft gesteld zoodat daar door de regtmatige eigenaar slechlsmet den schrik en eene gift van aandenken aan den besteller er afkwam. Om zoo mogelijk te getuoet (e komen in het gemis van grasmaaijers heeft de Hollandsche maatschappij van landbouw een wedstrijd uilge schreven voor grasmaaiwerktuigen. f 800 zijn bestemd om over de meest geschikte werktuigen te worden verdeeld. De Landbouwcourant waarschuwt tegen de vervalsching van boter waardoor de naam van Hollandsche eerlijkheid te loor gaat en da Hollandsche boter vroeger beroemd thans op de Londensche. markt reeds lager slaat ge noteerd dan de Deensche en lager dan de Fransche Niet alleen doet men bovenmatig zout en pekel in de boter, maar er zijn voorbeelden van aanmengscls met tot pap gemaakte gekookte aardappelen terwijl vel en meel algemeen tot vervalsching worden gebruikt. Zijn de boeren reeds niet zeer naauwgezet, de vervalsching geschiedt meestal bij opkoopers. Dezen mogen leeren inziendat zij daardoor eerst hun eigen en dan bel algemeen belang zullen benadeelen. Alleen door goede waar te leveren kan men zich op den duur van uitvoer verzekeren. In Amerika waarde Nederlandscheharing zoo zeer gezocht was is zij thans bijna niet meer gewild; zoover heeft het bedrog dat daarmede gepleegd is het gebragt. .Vieu pakt Schotsche baring in tlollandsch fust gebloemlaagd met haring van onze visscherij. Op hel lust wordt hel woord Holland of hel kroonmerk gebrand. Men schrijft ons dat het slccbts één buis is hetwelk zich aan dat bedrog schuldig maakt en waartegen alle pogingen van het eollegie der zeevisscherij te kort schieten. Men schrijf! uit Batavia van 2(5 Maart. Den 16 dezer is mol Zr. Ms. stoomschip Soem- bïng van Makassar alhier teruggekomen Z I de luitenant-generaal J. van Swieten komman- dant van het Indische legerlaais'elijk bevel hebber van do (tonische expeditie en mede com missaris voor de (tonische zaken. Mei dezelfde gelegenheid zijn omvangen rap porten omlrenl dc Bonische aangelegenheden waaruit wij ten vervolge van de vroegere be- riglen het volgende kunnen mededeelen De verwikkelingen met Boni zijn thans op eene allezins bevredigende wijze beslecht door het leekenen op den 13 Februarij jl. van eeneovereenko nstwaarbij ffoni de souvereini- leit van .Nederland erkent, van alle onregtma- lige aanspraken op sommige gedeelten van Ce lebes en de vroeger aan Boni in leen gegeven eilanden Bonerate en Kalao afziet een gedeelte van hel rijk aan het Nederlandsch-lndische gou vernement afslaaten verdere w aarborgen voor de voortdurende rust en vrede geeft. Van lianka schrijft men van !9 Maart. Gedurende de maand Februarij II. zijn te Uun- lok direct uil Cuina aangebragt 118 Chinezen bestemd voor de mijnen onder welke zich 21 Mahomedaansche Chinezen bevonden die ver klaard hebben afkomstig ie wezen uil het land schap Njai Tjioe op bet tol China beboorende eiland Hainan en afstammelingen te zijn van .VI a- homedanen die volgens overle vering omstreeks 400 jaren geleden met 7 praauwen op de kusten van gemeld eiland schipbreuk hebben geleden. Voor ongeveer twee jaren kwamen op Hainan eenige roovers van Canton Hoklo Kwilangen andere plaatsen als kenteeken roode doeken voerende, die een in het binnenland van Hainan gevestigden volkstam der Loei Boean ten onder bragten. Kort daarna hebben deze roovers, door honger gedreven en met de Loei Boean's vcreenigdin het door de Mahomedaansche Chinezen bewoonde landschap Njai Tjioe een in val bij welke gelegenheid ruim 9000 menschen, zoo mannen vrouwen als kinderen zijn om gekomen terwijl slechts een duizendtal Maho medaansche Chinezen overbleef, die naar ver schillende plaatsen vlugtien. Vier iman's ston den aan hun hoofd welke bij dien inval mede omkwamen. Zij vonden bun bestaan in visch- vangst landbouw en handeldoch de thans op Banka aangekomene Mahomedaansche Chinezen waren genoodzaakt hun land te verlaten om dat zij van alles beroofd waren. Op Hainan moe ten volgens hunne verklaring nog eenige sle den zijn welke uitsluitend door Ma homedanen bewoond worden. De Sumarangsche Courant beval twee dag orders van den chef der expeditie Vcrspyck, be treffende dc expeditie bij Bandjermassin. In de eerste wordt de bemagtiging medegedeeld van de verblijfplaats van de radja Koening waarbij de Iste luit. Blondean door twee lanssteken ge troffen sneuvelde. In de tweede worden de krijgsmakkers van dien dapperen officier uitge- noodigd bij te dragen tot een gedenkteeken aan zijne nagedachtenis gewijd. De North China Herald beval berigten uit Konagawa waarin gemeld wordt dal de ler aarde bestelling van het stoffelijk overschot van de Nederl. scheepsgezagvoerders de Vos en Dekker, die gelijk men zich herinneren zal door de .lapanezen wreedaardiglijk zijn vermoord te Vokubama niet groole plegtigheid heeft plaats gehad. De oplogt was zamcngesteld als volgt een detachement mariniers en matrozen .benevens officieren van hel hngelsche oorlogschip Cami/Za, 5 officieren en 30 manschappen van een Uus- siscbe korvetde lijkkisten bevattende hetstof- felijk overschot gedragen door zeelieden de consuls der mogendheden met welke Japan traktaten heeft gesloten; dc tc Yokuhanna ge vestigde vreemdelingen en de gezagvoerders der zich in de haven bevindende handelsvaartuigen de twee gouverneurs van Kanagawa. Bij hel graf werden dertig salvo's met het ge weer gelost. Ken groot aantal .fapannezen woon den de plegtigheid bij. Men zegt, d<tde Nfcdet- landscbe consul aan de. Japansche autoriteiten ten behoeve van de familien der vermoorden eene schadevergoeding van 50,000 dollars beeft gevraagd. De vreemdelingen waren voorne mens tot hunne eigene bescherming een korps scherpschutters op te rigten. 8ÜITESLAK D. DUITSCHIiATOD Kkulem, !2 Mei. !,e Duilscbe Evangelische kerk vergadering zuJ dil jaar toch bijeenkomen Dc uitnoodiging daartoe is van Barmen uitge gaan. Te Munchen heeft zich den 4 dezer de astroloog Vogl door een pistoolschot van hei leven beroofd. In blind vertrouwen op zijne zienersblik of liever zijn cabbalislisch-rstrolo- pisch bijgeloof, waarin hij (loor gelukkig lote rij-spel versterkt werd liet hij zich met gevaar lijke geldspeculalien m en geraakte daardoor in groote verlegenheid. Nu moest hem dezer dagen, volgens hetgeen hij uit de sterren voorspelde, eene groote winst te beurt vallen doch toen deze op den bepaalden lijd achterbleef werd hij radeloos en maakte een einde aan zijn leven. Door de heeren II. en R. Korli te Goslar is eene nieuwe soort lucifers uitgevonden welke geen phosphorus bevatten, bij de ontbranding geen gerucht maken in geen opzigt nadeelig voor de gezondheid zijn en niet van zelf kun nen ontvlammen daar zij daartoe tegen eene aan de doosjes aangebragte stof moeten gewre ven worden. Ook moeien zij de eigenschap be zitten, dal zij niet met den tijd onbruikbaar wor den maar integendeel in deugdzaamheid toe nemen. Waaruil de wrijfstofaan de doosjes aanwezig bestaal is nog onbekend doch zij moet dil eigenaardige hebben dal zoodra zij schijnt opgebruikt te zijn hel voldoende is mei een natten vinger daarover te strijken om ze weder aan hel doe! te doen beantwoorden. Men meldt uit Bern het volgende In het hotel van den bondsraad had men voor eenigen tijd op de deuren in gangen en corridors een papier aangeplaktwaarop deze woorden wer den gelezen cc Men wordt verzocht de deur bij hel doorgaan zoo stil mogelijk achter zich tc sluiten.'' Kenigedagen daarna waren deze waarschuwin gen overal in dezer voege veranderd cc Men wordt verzocht dc beraadslagingen over dc Sa- vooische kwestie zoo slil mogelijk te doen eindi gen." Alle pogingen om den dader daarvan op te sporen zijn vergeefs geweest. F B A M K K IJ K Parus 1 1 Mei. De beurs heeft heden eene gevoelige daling ondergaan. Het berigt omtrent het concentreren van 40,001) man Kussen aan dc Prulh (anderen zeiden zelfs dat zij die rivier waren overgetrokken) en vooral de lijding dal eene Engelsche vloot naar de wateren van Sicilië was vertrokken hebben eene ware paniek te weeg gebragt e laatstgemelde tijding werd eerst 'egen het einde der beurs bekend anders zou de daling waarschijnlijk nog verdere vorde ringen hebben gemaakt. Men verhaalt aiszeker, dat de Franscbe regering reeds onmiddelijk bevel heeft uitgevaardigd, om eene bFrausche loot naar de kusten van Sicilië te zenden. Overi-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1