,%r.r'38. Zaturdag 12 Mei. 18(50 WOENSDAG k ZATURDAG. BESTUREN «1STRAT1EN Staats-Loterij. 7 BINNENLAND ZIERIKZEESMMRANT A BONNE MENTS-P RIJS. Per drie maanden f2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, vooriOure 'smorgens. VERS CHIJNT P RIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/S ccmM rft' rajre/. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hetZegelregl. Inschrijving voor de Schutterij. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ZIERIKZEK Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving, die gedurende de laatste helft dezer loo pende maand moet geschieden, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterijvan de geborenen in de jaren 1826 tot 1835 ingesloten zullen worden geopend tot inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van hen welke in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving zich alhier met er woon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen na dien tijd gepaspor- teerd en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd voorzoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten heihen aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukke lijke verklaring- hetzij door de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun be staan naar herwaartszonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerktAllen zullen wor den ingeschreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd maar dat allenzonder onderscheiddaarin begrepen zijnal ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen tv behooren en dien ten gevolge ook zij niet, die hun ontslag uit de Schutfcerlijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemelden, als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente op 15 Mei e, k. en volgende dagen ten eiude zich te laten inschrijven ieder in dat registerwaartoe hij volgens zijnen ouderdom be hoort. Deze registers zullen op den Isten Junij 1860 finaal worden gesloten. Dat de studenten geëmployeerden in huizen van negotie klerken van notarissenadvokaten enz bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houdenwerkzaamheden uitoefenen of dienst baar zijn de ambtenaren en geëmployeerden bij het geweste lijk bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, inde plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeen ten hunner vorige woonplaats; de buitenlandsebe zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeen ten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel perso neel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende,, daarwaar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namenvoor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaats met aanduiding van wijk en nommer het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwen aars van het getal hunner kinderen van beider sekse(welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den burgemeester of ambtenaar van den bur gelijken stand)sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en einde lijk van de redenen die zij zouden vermeenen dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbe voegd maken, naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk haten deze gemeente geboren aangemaandom zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiede en om voor te komen dat niemanddoor eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl burgemeester en wethouders een ieder hierin be trokken willen hebben vermaand en gewaarschuwdom zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zr. Ms. besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der re gisters op 1 Junij e. k. niet hebben laten inschrijven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelvendien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aan zien hestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetenheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden aangeplaktdaar waar zulks te doen gebruikelijk is. Te Zierikzeeden 2 Mei 1860. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 2 Mei 1860, Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAUVoorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de veehouders en veer schippers dat het vee bestemd voor de aan slaande tentoonstelling van de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt welke op den 5 en G Junij e. li. te Hulst zal gehouden worden, vrij en onverlet, derwaarts over de veeren in deze provincie zal mogen vervoerd worden, mol een bewijs van den Burgemeester der gemeente waar het vee te huis behoort ten blijke voor die bestemming en dal hel alzoo aangebragte vee terstond door den vee-arts onderzocht en gezond bevonden op de tentoonstel ling zal worden toegelaten om daarna van con gezondheids bewijs voorzien zonder aan eenige verdere formaliteiten onderworpen te zijn naar alle gedeelten dezer provincie te kunnen worden vervoerd terwijl er zal worden toegezien dat van deze bewilliging geen misbruik worde ge maakt om de bestaande bepalingen lot voor- koming voor de longziekte, leontduiken of ver- onachtzamer). Zierikzee den 9 Mei 1860. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMER1NSSecretaris- BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van 'Zierikzee, brengen ter kennis van de belanghebbenden dal de inspectie over aide miliciens-verlofgangers der liglingen van 1856 en 1857 en van de ligiing van 1858 die welke vóór 1 April jl. in het genot van groot verlof zijn gesteld zal plaats hebben in deze gemeente, op Woensdag den 16 dezer maanddes morgens ten 10 ure vóór of op het Raadhuis en worden mitsdien al de verlofgan gers ook dio welke in hel volgende jaar regt op het paspoort verkrijgen en zij die met hun korps hebben afgerekend, opgeroepen om ten voorschreven dage ure en plaats ter inspectie voor den heer Militie Commissaris te verschijnen, gekleed in de uniform en voorzien van de ver dere kleeding- en equipement-slukken, die bij het vertrek van het korps hun zijn gelaten zoo mede van het zakboekje en het attestdat hun als regu voor het verlofpas is uitgereiktterwijl de zoodanigen die hunne kleeding hebben ver waarloosd niet ter inspectie verschijnenof zich daar en na den afloop onordelijk gedragen overeenkomstig de wetzullen worden gestraft. Zierikzeeden 9 Mei 1860. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMER1NS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter algemeene kennis dat op 's Konings magtiging, door Z. E. den Minister van Finan ciën de 242sle Loterij is vastgesteld dat die loterij geheel en op dezelfde wijze als de voor gaande geschieden en de collecte geopend wor den zal, den 29 dezer maand ongesloten den 9den Junij e. k. terwijl de trekking der laatste klasse op den 15 September e. k. zal afgeloo- pen zijn eindelijk dat ook nu de loten en ge deelten daarvan, voor de vierde en vijfde klas sen alleen in koop verkrijgbaar zijn. Zierikzee, den9 Mei 1860. B. C. CAU, Voorzitter. J, P. N. ERMER1NS Secretaris. Het nieuwe ontwerp tol regeling der reg- terlijkc inrigting is thans bekend geworden. Vol gens dit ontwerp blijft de hooge raad de regter die alleen in cassatie regt spreekt. Er zullen wij ders vijf boven zijn, als; te Amsterdam, te 's Hage te 's Hertogenbosch te Arnhem en te Leeuwarden. De reglbanken blijven de gewone regters in burgerlijke zaken. De kanlonregter behoudt zijn tegenwoordig karakter. De regt- bank zal ook zijn gewone regter voor slrafregls- pleging. De geldelijke besparing wordt op 12D duizend gulden begroot. De waarneming van het openbaar ministerie bij de kantongeregien wordt aan bezoldigde ambtenaren opgedragen. De jaarwedden der kanlonregters worden ver hoogd. De kanlonregters worden voor hun le ven benoemd. Hel regtsgebicd van het geregtshof te Gravenhage zal zich uitstrekken over de provin ciën Zuid Holland en Zeeland. in bel hoofdkiesdistrict A mors [oorlis ver kozen tot lid >an de tweede kamer der stalen- generaal do heer baron van Goltslein. De A. Cl. meldt het volgende Onder de kinderen die wijlen onzen koning Willem II uit zijn huwelijk met de grootvorstin Anna Pau- lowna geboren werden was een zoon, die den 22 October 1822, slechts vijf maanden oud stierf. De jonge prins werd Ie Brussel begraven in het voormalig klooster der Augustijner mon niken destijds eene Proteslantsche kerk. Sedert eenige jaren is dit gebouw aan zijne bestemming als tempel der eeredienst onttrokken en wordt het gebruikt tot hel verriglen van openbare offi ciële plegtigheden zooals prijsuitdeelingen muziek-wedstrijden enz. Hel kwam ons ko ninklijk huis minder gepast voor het stoffelijk overschot van den prins op eenige ongewijde plaats te laten, en onze gezant te Brussel heeft in last gekregen om voor de overbrenging van dat stoffelijk overschot naar Nederland aanzoek te doen. Wij vernemen dat de Belgische regering zeer bereidvaardig hierop toestemmend heeft geantwoord en dat binnen weinige dagen het lijkje van den prins door een van wege de Belgische regering daartoe gemagtigde zal wor den overgegeven aan den baron Mazelsecretaris der Nedcrlandscbe legatie te Brussel en aan een Proteslantschen leeraar aan wie de laak is opgedragen bel huiswaarts te brengen. Men schrijft uit Breda van 4 dezer. Van hier is naar Vlissingen aan hetadres van den heer Lobri verzonden door den heer Allebes aannemer van het militair transport te water een brief van dikken omvang, inhoudende eenige requisites voor derden zonder waarde 2 bank noten ieder groot f 2b waarschijnlijk voorzien van een stempelafdruk houdende den naam des afzenders alsmede 'i munlbilietten ieder groot f It). Die brief is tot nog toe niet aan het adres ontvangen. Te Zwolle is een valsche gulden uitgege ven vermoedelijk lood en tin van het jaartal 1848 met de beeldlenis van koning Willem II dc stempels duidelijk doch het randschrift God zij met ons'' onleesbaar. Men schrijft uit Uoerniondvan 6 dezer. Gisteren namiddag is te Buggenam op een uur afstand van hier gelegen de woning van IWchiel Kuypers tol aan den grond toe afgebrand. Bij dien brand is de buisvrouw van genoemden Knij pers die blind was, in de vlammen omgeko men het was treurig te zien boe hare drie min derjarige kinderen als zinneloozen om het ver brande lijk hunner moeder rondliepen. Men meldt uit Brussel van 7 dezer. De Moiüteur bevat beden morgen een koninklijk besluit naar aanleiding van een rapport des mi nisters van binnenlandschezaken waarin wordt bepaald dat ter beschikking van genoemd depar tement wordt gesteld eene som van 20,000 fr. om op dc navolgende wijze te worden verdeeld tusschen de schrijvers der beste werken in de Fransche of Vlaamsche taal over de ontwikke ling van België sedert 18 io. A. 5')O0 francs voor het beste werk over de zedelijke en ver standelijke ontwikkeling (letteren wetenschap pen schoone kunsten onderwijs politiek weldadigheid enz.) B. 5000 francs voor het beste werk over de stoffelijke ontwikkeling (landbouw nijverheid handelfinantiëu mid delen van gemeenschap, burgerlijke werken gczondheidspolicie enz.). 10.000 francs zul len Runnen worden verdeeld tusschen de schrij vers van de beste werken in de eene of de an dere categorie, aan welke dc hoofdprijs niet wordt toegekend. De regering behoudt zich voor de bekroonde werken te doen vertalen. De schrijvers mogen zich niet bepalen lot statistieke opgaven maar moeten aan hunnen arbeid een letterkundigen vorm geven. De werken moeten minstens de uitgebreidheid hebben van een Sm boekdeel van 400 pagina'szij blijven hel eigen dom der schrijvers, maarzij aan wie de eerste prijs ten deel valt, moeten zich verhinden hun manuscript binnen een jaar in hel licht te geven. De werken moeten vóór I Mei 1864 ingezonden zijn dc jury van beoordeeling wordt bij konink lijk besluit benoemd. Op den 15 dezer zal in het ministerie der financien te Brussel do aanbesteding plaats hebben van 25,000 kilos koper voor hel slaan van nieuwe Belgische koperen munt. Men leest in den Ecloonaer «Vooreenigen tijd ondervond men in Beigie een groot gebrek aan centen, daar men die naar Holland uitvoerde, met eene winst van zes percent. Thans echter koeren die centen in menigte naar lielgie terug ten gevolge van eene waarschuwing der Nedcr landscbe regering zoodat zij nu bij den klein handel hier in grooten overvloed circuleren." 80 ITEMLAK B, »uitschi>aihi> Ofschoon men niet kan nalateu zijne open hartigheid ie erkennen heeft de eerste optre ding van den generaal Benedeck geen gunsligen indruk in Hongarije gemaaktniet alleen uit hoofde van den inhoud zijner bekende proclama tie maar ook door de antwoorden welke hij aan de verschillende deputation en aan do burger lijke ambtenaren die onder hem werkzaam moe ten zijn gegeven heeft. Aan deze laalsten zou hij hebben toegevoegd dat hij zijn vaderland en deszelfs inwoners wel hartelijk lief heeft maar als bevelvoerend generaal slechts "2 klassen van menschen ken) die. welke den keizer getrouw en die welke het niet zijn en hij zou des uoodig, ieder zijner onderhoorigen die zijn pligt niet deed «den hals breken." Volgons berigt uil Bremen hebben twee Fransche zee-officieren in gezelschap van twee Deensche eenige dagen geleden de monding der Weser en de Jadcbogl in oogenschouw genomen, naar het heette om hunne theoretische studiën te vollooijen ofschoon de zaak in verband met de sedert ecnigen tijd looponde geruchten wegens aansluiting tusschen de heide natiën niet onopgemerkt geble»en is. Uit Turijn sclirijfl men van 9 dezer. 7,. M. is gisteren avond alhier teruggekeerd en door de bevolking in grooten getale begroet. De verkiezingen zijn ten gunste van dc rege ring uitgevallen. Bologna 4 Mei. Dc ontvangst van koning Victor Emma nuel in deze stad is buitengemeen schitterend geweest. Eer gisteren middag ten 2 ure, ruim anderhalf uur vroeger dan mcu

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1