Woensdag 9 Mei. 18(50 WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN MISTRATIEN NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. A B 0 NN E ME N T S-P R IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure 'smorgens. VEBS CHIJNT: PRIJS DER ADVERTENT 1EN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1—6 regels a fi behalve hetXegelrcgt. BEKENDMAKING. Burgksuiester ea Wethouders van Zierikzee herinneren de Ingezetenen: dat, volgens de wet van den 8 November 18l5{S(aa(sMnd no. 51) alle schuldvorderingen ten laste van den Slaat over het afgeloopene dienstjaar 1859, vóór of uiterlijk op den 30 Junij a. s. bij de betrokkene admiuislraliencollegicn autoriteiten of ambte naren. door wie de bevelen tot het doen van werken leveranlien als anderzins gegeven zijn moeten worden ingediend. Dat de bij die wet gestelde termijn van verja ring ook volgens art. 125 der provinciale, en art. 228 der gemeente-wet op de vorderingen ten laste der provincie en van de gemeente toe passelijk is; weshalve de belanghebbende Inge zetenen worden aangemaand om den uitersten termijn niet af te wachten maar hunne rekenin gen en verdere bewijsstukken wegens schuld vorderingen ten laste van liet rijli, de provincie of degemeenle over hel dienstjaar 1859 ter plaatse waar hel behoort ten spoedigste in te dienen. 'Zierikzee, den '2 Mei 1860. B. G. CAU Voorzitter. i. P. N. ERM ERINS Secretaris. Koninklijke Nederlandsche Marine. Aan personen welke genegen mogten zijn zich in ZIJNER MAJESTEITS ZEEDIENST te verbinden wordt ter kennis gebragt, dat daartoe gelegenheid bestaat aan de verschillende kantoren van aanneming der Marine, onder de navolgende uieuwe zeer voordeelige voorwaarden. Te Amsterdam, op 's Rijks Marine-Werf; te Rotterdam, in den Houttuin te Vlissingen op 's Rijks Marine-Werfte Willemsoord, op 's Rijks Marine-Werfte Hellevoctsluis op 's Rijks Marine-Werf. De PREM1EN en AANBRENGGELDEN voor vijf jaren zijn bepaald als volgt Voor Scheeps-ouder-officieren f 7a premie en ƒ13 voor den aanbrenger of per jaar f to premie en f3 aanbrenggeld Voor Matrozen 1ste Jd. f 75 premie en 25 voor den aanbrenger, of per jaar f 15 premie en f 5 aanbrenggeld. Voor Matrozen 2de kl, f 5(J premie cn 20 voor den aanbrenger, of per jaar ƒ10 premie enf 4 aanbrenggeld. Voor Matrozen 3de kl, f 15 premie en 10 voor den aanbrenger, of per jaar f 3 premie en f 2 aanbrenggeld. Voor Ligt Matrozen ƒ15 premie en 5 voor den aanbrenger. of per jaar f 3 premie en f 1 aanbrenggeld. De onder-officieren en schepelingen diezici; zonder tusschen- lcomst van aanbrengers in de Zeedienst verbinden genieten zelve het aanbrenggeld als verhoogde premie. Maandbrieven van twee of drie maanden soldij worden zonder eenige korting afgegeven bij de indienst-treding 15 dagen na zigtbetaalbaar aan het Departement van Marine. De verbindtenissen voor Onder-officieren en Matrozen der 1ste en 2de klasse zijn vastgesteld van 3 tot 5 jaren die voor Matrozen der 3de klasse voor 5 jaren en Ligt Matrozen voor 8 jaren. Aan Jongens worden geene premien noch belooningen aan den aanbrenger uitbetaalden hunne verbindtenis moet voor tien jaren geschieden ingaande met hun zestiende jaar. Uit de Jongens worden de geschiktste uitgezocht voor Boolsmans- en bij uitzondering ook Stuurmans-leerlingen. Voor Onder-officieren, Matrozen 1ste, 2de en 3de klasse is het een vereischte, dat zij reeds vroeger buiteulaudsche zee reizen gemaakt hebben. Onder-officieren, cn Matrozen 1ste en 2de klasse worden bij goed gedrag en geschiktheidzonder verlenging hunner verbindtenisopgenomen in het vaste korps en genieten daarvoor 2 's maands verhoogde gagie evenzoo genieten de Onder-officieren en Matrozen die geschikt zijn be vonden voor Kanonnier eene gelijke verhoog ing van 2 's maands. In de Oost-Indische bezittingen genietende Onder officiereu en mindere schepelingen een vierde verhooging van soldij. Aan de zilveren medaille is 2, aan de kleiue gouden 3 en aan de grooten gouden 4 's maands toelage verbonden. De dienst in de overzeesche bezittingen wordt voor het pensioen en de me daille dubbel gerekend. Ligt Matrozen, Nederlanders van geboorte kunnen zich verbinden, wanneer zijden ouderdom van 17 jaren hebben bereikt. Jongens worden niet beneden den ouderdom van 15 jaren aangenomen, tenzij, dat zij door bijzondere gunstige ligchaams- ontwikkeling oogenschijnlijken aanleg voor de dienst bezitten Onder-officieren, Matrozen 1ste 2de en 3de klasse, zijn verpligt bij het aangaan eencr verhindteuis over te leggen een bewijs, dat zij vroeger op zceschepch gediend hebben en.op liuu' gedrag en bekwaam beid gecrie aanmerkingen te maken zijn Voor Ligt Matrozen en Jongens worden niet anders dan kloeke en rappe knapen genomen en moeten voorzien zijn van de navolgende stukkeu 1. Bewijs van goed gednag, af te geven door het plaatselijk' bestuur hunner woonplaats; 2. Wanneer zij nog niet den ouderdom van 23 jaren hebben bereikt, eene toestemming v>-n ouders of voogden, dat hun zoon of pupil zieft !in Zijnap Majesteit zeedienst verbindt (gelegaliseerd ïfloor 'eveffj^èobêttiA'hesthdr)1; 3. Vodtföfiri 18il £<moYën eën bewijs dat zij aan 3c Nati onale Militie hebben voldaan. Miliciensbij Zijner Majcsteits Marine wenschcnde over te gaan moeten buiten en behalve de bij sub 1. ëu 2. genoemde beseheiden mede overleggen de aan hen uitgereikte verlof-pas. Nadere informatie» omtrent schafiing kleeding als ander-" zins, zijn te bekomen aan de bovengenoemde kantoreu van aanneming. Zierikzee, S Mei. Gisteren is te Rotterdam het barkschip Drie Vrienden, verkocht voorde som van ƒ44,100, aan eene Ie Amsterdam geves tigde reederij. Serooskf.rke 6 Mei. Heden had alhier eene vooral in eene kleine gemeente zeldzame gebeurtenis plaats. C. den Boer sen/ en M. van X.uyenvierden hun gouden echtfeest. Werd hun huwelijk (6 Mei I8IO) alhier voltrokken, zij bragten dit ganscbe belangrijke tijdvak ook in of nabij deze gemeentedoor en onderscheidden zich steeds als zeer vlijtige oppassende en brave burgers die hunne kinderen met eere mogten grootbrengen. Meideze en een groot getal be huwd- en kleinkinderen hadden zij het voorregt dien heuchelijkcn dag in welstand te mogen vieren. Zonder met in hel oogloopende gebre ken des ouderdoms gekweld le zijn mogen zij zich in eenen voor hunne jaren zeer gunstigen toestand naar ligchaam en geest verheugen. Vele bewijzen van belangstellende deelneming mogten zij van verschillende zijden, zoo van hier als elders, ondervinden, die zij met zigthare aandoening ontvingen, En loonden zij hunne erkentenis voor hun genoten voorregt door naar hun vermogen den armen broeder eenige versnapering le verschaffen eere zij hun daar voor toegebragt en hun huwelijks-winter verder i rijkelijk gezegend Üoor gedeputeerde staten van Zeeland is vastgesteld de lijst der 52 ingezetenen dezer provincie die in 's rijks directe belastingen zoo in opcenten als in hoofdsom het hoogst zijn aan geslagen waarop o. a. voorkomen de heeren mr. C. van der Lelt de Cletcq voor 2657,55 en jhr. W. D. de Jongevoor I 100.62. Men schrijft uil Middelburg van 4 dezer. De in deze maand te houden inspectie der in de provincie zich bevindende verlofgangers van dé nationale militie om het even uil welke pro vincie zij afkomstig zijn zal betreffen al de mi liciens-verlofgangers der ligtingen van 1856 en 1857, en van de ligting van 1858 de miliciens die vóór den 1 April jl. in hel genot van groot verlof' zijn gesteld. Zij zal plaats hebben in de hoofdplaatsen der onderscheidene mililiekan- (ons, op de volgende dagen en uren! als te Zierikzeeden 16 om 10 urete Brouwers haven, den 17 om 11 are en te Tholen den 19 om 10 ure. Door de Ned. Handel-Maatschappij zijn bevracht 38 schepen als voor Amsterdam V9 Rotterdam 12 Dordrecht I Schiedam 2 en Middelburg 4. Z. M. de keizer der Franschen heeft hij besluit van 21 December 1859 aan den heer P. Vleugelsschipper op de Nederlandsche loods- kotter no. 6, station Vlissingen de sroole zil veren medaille geschonken hangende aan een driekleurig lint om aan het knoopsgat te dra gen vergezeld van een keizerlijk diploma voor het redden met levensgevaar van drie Fran- sche visschersbehoorendc tot de bemanning der visschersschuit Le jeune Alfred, van Duin kerken. Naar men uil 's Hage schrijftis in het ontwerp van wet op de reglcrlijke organisatie hetwelk de minister van justitie gereed heeft ge maakt, het beginsel opgenomen, daler niet meer dan vijf hoven zullen zijn. Voor Friesland Groningen en Drenthe zou het hof (e Leeuwar den gevestigd zijn. Het personeel der regtban- keninde hoofdplaatsen der provinciën zou lerens uitgebreid worden Eenige handelaren nemen de vrijheid de aandacht van z. exc. den minister van financiën er op te vestigen dat terwijl de meeste telegraaf kantoren des zomers van 's morgens 7 tot 's avonds 9 ure voor het publick geopend zijn de post kantoren in de provinciën vele uren van den dag vooral zeer lol ongerief van handelaren en vreemdelingen, gesloten zijn. Zij hopen, dat z. exc. de minister van financiën hierin eenige verandering nroge brengen, opdat men niet lan ger aan de willekeurige handelingen van som mige postdirecteurs in tegenstelling der ambte naren bij de telegraafkantorenalwaar men steeds melde meeste heuschhcid bejegend wordt, moge blootgesteld blijven. Ecuigc kooplieden en winkeliers le Gouda hebben besloten in verzet tckomentegen de door den arrond.-ijkmeester aldaar opgegeven wor dende kosten bij het ijken der gewigten aange zien zij vermeenen dat hel justeren of toevoe gen van eenige korrels lood aan hunne gewigten door hen, ingevolge art. 12 van het provinci aalblad van 1859 no. 21 niet eigener autoriteit mag geschieden maar enkel op last of verzoek van de eigenaars. Naar men verneemt zoude door een of meer kooplieden betaling geweigerd zijn om de kwestie te dier zake door de bevoegde autoriteiten te doen uitmaken. In de gehouden raadsvergadering is door een der raadsleden ook op die zaak attent gemaakt. Onder den toevloed eener ontelbare me nigte belangstellenden had den 3 dezer in de nieuwe kerk te Amsterdam de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van mr. I. da Costa. Aan de geopende grafplaatstegenover den pi laar van Vondel werd achtereenvolgens gespro ken door dr. A. Capadose, door den burgemees ter dezer stad en door de heeren Groen van Prins- lerer, mr. J. 1V. van Loon BeetsHasebroekJa- mieson J. J. van Ooslerzee en Eggenstein. Men schrijft uil Dordrecht van 3 dezer. Heden is alhier van wege het departement van justitie, alleen bij inschrijving, aanbesteed: het tweede perceel van het nieuwe huis van ar rest en van bewaring alhier zijnde de verdere opbouw van helgeheele eigenlijke gevangenisge bouw. Er waren ingekomen 10 biljetten min-, ste inschrijver de heer Mijnlieffle Sliedrecht voor ƒ36,162, de hoogste inschrijving was 46,200. Te Rotterdam begint het vervoer van komkommers naar Engeland weder van belang te worden. Itecds zijn vele manden uitgevoerd de uitvoer belooft dan ook dit jaar zeer aamien- lijk te zullen zijn. Voor weinige dagen kwamen te Parijs twee Nederlandsche schroefstoomboolen aan die haren weg directvan Boskoop óver den Moerdijk door de binnenwateren hadden genomen. Hel doel van dien togt was het overbrengen van planten en bloemen uil Boskoop naar de hoofd stad van Frankrijk. Uit het verslag der reis blijkt het volgende Dit was de eerste reisdie langs dezen weg is gedaan zij eischte slechts de helft van den lijd der kortste reizen langs den gewonen weg. Den 7 April van Boskoop vertrokken kwamen de boo- tpn den 8slen te Lillo den 9den te Antwerpen den lOden te Gend den II den té Oudenaarde, den I2dcn le Pot, den I3den te Sainl-Antaing den !4den te Vola op de Fransche grenzen, den loden te Kamerijkden Itiden verliet men Kamerijk en kwam des avonds aan liet onder- anrdscbe kanaal, gelegen ongeveer 17'/, kilo meter van St. Quentin. Deze tunnel is 6000 me ters lang de hoogte van het watervlak tot het geweifis meters op 10 el breedte, van welke breedte 7 ellen water zijn waar langs aan we derzijden een weg van 1,50 el loopt. Dit kanaal wordt slechts eens op een dag op en afgevaren de schepen worden er door paar den voortgetrokken. Ten minste zijn er 10 uren noodig om het kanaal door te komen. Een op schrift vermeldt, dat de aanleg van dezen tun nel heeft plaats gehad onderde regering van Na poleon l, van 18021808. Ken andere tunnel bevindt zich 21 mijlen van St. Quentin beide verbinden de Schelde met de Seine. Den 17den kwamen de stoornhooten te St. Quentin en verlieten hel kanaal, dat van Kame rijk lot Gbauven.iy 92,798 meters lang is. Den 19den kwamen de booten in de Seine en bereik ten de Place de la Concorde Van A. van den Biink in de buurtschap het Zuideinde in de gemeente Kamperveen zijn in de vorige week drie dochters overleden. Den 25 April verloor hij er eene van 17 jaren cn eenedie in het huwelijk zou treden en reeds bruid was van 20 jaren terwijl zalurdag daar aanvolgende zijne 23jarige dochter overleed. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 3 dezer. Hel programma ziet het licht der Ned. tentoonstelling van voortbrengselen van land bouwwerktuigen en gereedschappen voor land bouw vee, pluimgedierte enz., welke in de stads korenbeurs te dezer stede zal geopend worden op dingsdag 11 September a. s. en ge opend blijven gedurende de weekdagelijks van des morgens 10 tol des namiddags 4 ure. üoor het kantongeregt le Deventer zijn op 1 dezer J. M. en B. H., wegens het in ver- eenigingen gelijktijdig zingen langs de openbare straat te Hollen zonder vergunning van den burgemeester, veroordeeld ieder in eene geld boete van f 3 subsidiair ieder in eene gevange nisstrafvan een dag en solidair in de kosten. Men schrijft uil Meppcl Onder de inge zonden stukken vermeldde onlangs de genees kundige courant twee buitengewone herstellin gen van slemmeloosbeid door het rooken eener cigaar. Eene zoodanige genezing heeft ook hier plaats gehad na het bekend worden van het bo venstaande. De vrouw van W. S. was sedert 8 maanden slemmeloos en kon niet hel minste ge luid voortbrengen. Zij besloot daarom ook eene cigaar te rooken werd daarvan wel is waai na tuurlijk iels bedwelmd maar na het rooken had zij hare slem herkregen, en spreekt thans even als vroeger helder en duidelijk. SVITICHIAMD Berlijn, 5 Mei. De minister van financiën heeft o. a. een wetsontwerp ingediend bij het huis der afgevaardigden strekkende tot het ver- leeuen van een buitengewoon crediet ten be hoeve van hel ministerie van oorlog, waardoor de voorloopige organisatie des legers gelijk het thansna het mobiel verklaren er van in het af- geloopen jaar is ingerigt kan gehandhaafd worden. rBAXIKBUE Parijs 4 Mei. Het is op nieuw naar Italië dat de algemeene aandacht het oog rigt. Zie

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1