1860 buitenland. $.0 36. Zaturdag; 5 Mei. SIMRANT 4 BONN E ME N TS-PR1JS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor (0 ure 'smorgens. VERS CRIJ N T: WOENSDAG ZATUBDAG. P RIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone i2l/i cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve hctZcgclrcgt. BKSTM «fi MISTRAI1ISN AANBESTEDING. Burgemeester un Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den9 Mei aanstaande des middags Ion Raadliuize in liet openbaar aan don minsten inschrijver aan te besicden liet doen van oonige Herstellin gen en Vernieuwingen aan de ge bouwen en andere werken dezer Gemeente, met liet gewoon Onder houd derzelve ingevolge Bestek on Voor waarden van lieden af in druk verkrijgbaar tor (ieincenle-Secretarie a ï5 Cent lorwijl de locale aanwijzing op de werken geschieden zal des vrijdags Ie voren den 4 Mei waartoe de ge- gadingden zich des voortniddags elf ure, bij den Gcmeenle-Bouwmeesler kunnen aanmelden. Gedaan ten Kaadhuize van 'l.ierikzee den 25 April I860. C. .1. FOKKER l. Voorzitter. I. I'. N. ËRMKRINS, Secretaris. Inschrijving voor He Schutterij. PUBLICATIE. BUKGKMEESTEfi en WETHOUDERS der Gemeente ZIERIKZEE. Gezien dewetop de Schutterijen van den 11 April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wet. die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daa rees lel de registers van vroegere jaren als tot de inschrijving, die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterijvan de geborenen in de jaren 1826 tot 1835 ingesloten zullen worden geopend tot inschrijving van alTe mannelijke Ingezetenen welke lot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van hen welke in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving zich alhier met er .ty'oon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen na dien tijd gepaspor- teerd en de vreemdelingen we.keu sedeit. dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen en'zich alhier Rebben gevestigd voorzoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder te zeilen hebben aan den day gelegdhetzij door eene uitdrukke lijke verklaringhetzij door de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun be staan naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen wor den ingeschreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd maar dat allen, zonder onderscheiddaarin begrepen zijn, al ware betook dat zij zouden mogen vermecnen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren en dien ten tcevolge ook zij niet, die hun ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengcmeldenals daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente op 15 Mei c k. en volgende dagen ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom be hoort Deze registers zullen op den ïsten Junij I860 finaal worden gesloten. l'at de studenten geëmployeerden in huizen van negotie, klerken van notarissen advokaien enz bedienden en werkbodeu moeten worden iegeschreyen in degemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienst baarzijn de ambtenaren en geëmployeerden bij bet geweste lijk bestuur en alle anderen, al wonen zij ook eldersin de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen; die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeen ten hunner vorige woonplaats; de buitenlandsehe zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in degemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel perso neel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaats met aanduiding van wijk en nommer het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn .gehuwd, ongehuwd of weduwenaarsvan het getal hunner kinderen van beider sekse (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schrift'lijk bewijs, afgegeven door den burgemeester of ambtenaar van den bur gelijken stand) sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en einde lijk van de redenen die zij zouden vermennen dat hen van de Schutterlijke dienst zouden, vrijstellen of daartoe onbe voegd maken, naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave vau hot artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts eeu iegelijk, builen deze gemeente geboren, aangemaand om zich tijdig van eenc geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiede en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalie in de straf bij de wet bepaald. Terwijl burgemeester en wethouders eeu ieder hierin be trokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich vau deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uit krach te van art. 9 der wet en art. 6 van Zr. Ms. besluit van 21 Maart 1828, al degeuea die zich voor het sluiteu der re gisters op 1 Junij e. k. niet hebben 'aten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat deze)ven. d en ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij do Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redeneu tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aan zien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige on wetenheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden aangeplakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Te Zierikzee, den '2 Mei I860. Eu is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 2 Mei 1 860. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. OAU Voorzitter. J. P. N. ERMER1NS Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee burinneren de ingezetenen dat volgens de wet van den 8 November 181C){Slaatsblait no. 51) alle schuldvorderingen ten laste van den Staat over het afgeloopcne dienstjaar 1859, vóór of uiterlijk op den 30 Junij a. s. bij de betrokkene administration collegion autoriteiten of ambte naren door wie de bevelen lol hel doen van 1 werken leverantien als andurzins gegeven zijn moeten worden ingediend. Dal de bij die wet gestelde termijn van verja ring ook volgens art. 125 der provinciale, en art. 228 tier gemeente-wel op de vorderingen ten laste der provincie en van de gemeente toe passelijk is; weshalve de belanghebbende Inge zetenen worden aangemaand om den uitersten lermijn niet af tewacblen, maar hunne rekenin gen en verdere bewijsstukken wegens schuld vorderingen ten laste van hel rijk, de provincie of de gemeente over het dienstjaar 1859 ter plaatse waar bet behoort ten spoedigste in te dienen. 'lierikzee den 2 M ei 1809 It. G. CaU Voorzitter. J. P. N. KRV1KR1NS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gevolg gevende aan de circulaire van den Commissaris des Koningsin deze provincie van den 12 April 1800 A- 8780,/' afd. Vestigen de aandacht der Ingezetenen op den gewijzigden toestand der Maatschappij van Wel dadigheid. Opgerigt als eene particuliere instelling, om behoefligen in landbouwende Kplonien op de nuttigste en minst kostbare wijze produclieven arbeid te doen verrigten doch langzamerhand bijna geheel oniaard in een staats armbestuur, is thans het karakter van particuliere instelling aan baar wedergegeven. In bet vervolg zal dus haar behoud in de eerste plaats afhangen van den omvang der particuliere liefdadigheid. Overtuigd dat deze instelling de ondersteuning der natie in ruitne male verdient noodigenzij in voldoening van het ons gedaan verzoek de Ingezetenen dringend uit lot hel lidmaatschap toe te treden waartoe zij zich bij de hier be slaande subcommissie zullen kannen aanmelden. Zierikzeeden 2 Mei 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N'. ERMËR1NS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van lierikzee. Gezien een verzoek van hoeren Gedeputeerde Stilten van Zeeland door de firma N ARDTÜN en LUCKKUHOF fabriekanten te lierikzee om in de perceelen plaatselijk gemerkt wijk I), no. 253 2 i4 en 1 l i kadastraal bekend sectie II. no. 542 en 485 gelegen in rle St. Domusslraat en de. Molenstraat in deze gemeente eene kleine stoom machine van ongeveer 5 paardenkrachten Ie mogen plaatsen Roepen hij deze de eigenaren bewoners der belendende gehouwen en een ieder die ver- rneenen mogt mede hierbij belang Ie hebben op om np iVoenstlng den 9 Mei 1860 des namiddags ten 1 ure te verschijnen ter vergaderkamer van Burg emeesler cn Weihouders lei* einde over eenkomstig art. 14 van hel Koninklijk besluit van .Ti Januarij 182t [Staatsblad no. 19) en hel 3de lid van hel besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie an den 7 October 184*2 no. 17 Provinciaal blad no98) de commodo clincommodo op gezegd verzoek te worden gehoord en hunne bezwaren zoo die bestaan jn le brengen. Zierikzee, den 4 Mei I860. B. C. C.-\U Voorzitter JP. NKB AS KSONS Secretaris I BINNENLAND Z. cxc. de minister van oorlog heeft hel gemeentebestuur te Vlissingen de aanbieding gedaan de kazerne binnen deze stad over te nemen zoodanig datzoolang die gebouwen als zoodanig zullen worden gebruikt hel geheele onderhoud dier militaire logements-gebouwen even als het garnizoens-hospitaal geheel voor rekening van hel departement van oorlog zullen blijven; dit aanbod, hetwelk de gemeente be langrijk ontlast is door den burgemeester aan den gemeenteraad voorgelegd en met erkentelijk heid aangenomen. Uit goede bron verzekert men dal (Je on langs le Brussel overledene Jacob Diederich Ema nuel baron van Brietien de volgende hoogst be langrijke legaten in zijn testament heeft ver maakt f 50,000 aan het Roomsch Katholiek armenkantoor; 50,000 aan het Roomsch Katho liek maagdenhuis f 50,000 aan het gesticht in de Kalverstraat van de heilige Ursula cn Joannes f 100,01)0 aan het jongenshuis 100,000 aan de algemecne armen allen te Amsterdam 250,000 om te strekken tol hel opriglci» van eene arme vrouwen - en mannenhuis waarvoor het terrein in de Plantage vroeger genaamd de Fransche tuin is aangekocht geworden. Men schrijft uit Barendrecht van t dezer. Heden namiddag ten twee ure trof deze ge meente eene zware ramp. Kensklaps brak ten huize van den landbouwer L. Niemantsverdriet een hevige brand uitdie aangezet door den feilen oostenwind zich aan de nabij gelegene arbei derswoningen mededeelde en ook de vlassers- stelling van Corns van der Linden bereikte. Kif huisgezinnen zijn van buisdak beroofd. De arm ste hebben bet minst gered deschade is groot vooral aan den inboedel alle gebouwen waren opgenomen in de eene of andere brand-assuran- t\e uitgezonderd dat van de wed. Jacob den Ot ter y die het meest verloren heeft. Menschenle- vens heeft men niet te betreuren aandoenlijk was het nogtans eene moeder hel lijkje van haar kind voor twee dagen gestorven in haren schoot te zien wegdragen opdat hel geen prooi der alles vernielende vlammen zou worden. Men vermoedt dat de brand is ontslaan in den schoorsteen van eene kamer waar een arbeider woonde; althans inde nabijheid van die plaats brak de brand het eerst uit. Volgens berigten van Batavia van 9 Ma iest men onder anderen het volge ndt-:. Maart leest men onder anderen het volge Ken zonderling voorval had eenige dagen gele den te Bezoeki plaats dat tot voorbeeld kan strekken hoever zich hel bijgeloof onder de In landers uitstrekt. In den middag van den 16 Februarij ongeveer ten 6 a 7 ure, wandelden de hoofddjaksa en de onder-collecteur van Bezoeki voorbij de woning van den lieer B. en ontwaar den zij op den grontcn weg een met witlinnen omgeven bundel. Genoemde ambtenaren ge lastten hunne bij zich hebbende penokawans den bundel te bezien eri te openen doch geen der volgelingen bad den moed om het bevel van hunne hoofden ten uitvoer te brengen. Na eenig dralen werd de bundel echter opgeligt en van bet linnen ontdaan zijnde werd waargeno men dat zetwee van meel vervaardigde beeld jes, een \au de mannelijke en een van de vrou welijke kunne inhield. Volgens ingewonnen berigten waren die beel den daar ter plaatse nedergelegd geworden door een» vrouw, die opeen voor de Inlanders niet gelukkigen dag (tida hari baik) een kind had ge baard en bevreesd zijnde «iat haar kind vroeg of laat eenig ongeluk zoude overkomen zoo bad zij die poppon ter plaatse gelegd opdat het onge luk alsdan d-.e beelden in slede van haar kind zoude treffen. In een particulier schrijven uit Nagasaki van den 2 Maartkomt hel volgende voor I)e kommandant van het hier liggende stoomschip Groningen heeft met de é'.ai mayor een bezoek bij den gouverneurgebragt. Zij zijn daar met de ge wone plegtigheden ontvangen hebben er ge spijsd en gerookt, en als gewoonlijk werd aan ieder de verlakte rookloestel enz., na het ge bruik aanbel schip bezorgd. De gouverneur was aan de eene tafel, onze officieren waren aan eene andere tafel daarnaast gezeten lusschen in zat de Japansche tolk - Opmerkelijk was betdat de gouverneur zich zeer informeerde naar al wat de toebereidselen der Kngelscben voor den oor- log tegen China betrof, terwijl een der Japan- nezen al hetgeen daaromtrent verhaald werd opschreef. Niettegenstaande dal beleefd bezoek, hetwelk de gouverneur beloofde le retourneren, is de Groningen toch op zijne hoede en ligt dat stoomschip naar men zegtsteeds met geladen batterij. Wegens den moord van de beide Hol- landsche kapiteins dacht men dat de Groningen weldra naar Kanagawa zou vertrekken. Men meldt van de Kaap de Goede Hoop van 2! Maart, «let schip Red Riding Hoodvan Canton naar Demerary mei 30.) Chinesche koe lies liep den 6 dezer om proviand in de Tafel baai binnen. Op de hoogte van Java Hoofd werd ontdekt dat dc passagiers het opzet koesterden om zich van het schip meester te maken en de equipage le vermoorden. De aan boord zijnde tolk beluisterde dit plan en verwittigde den kapi tein daarvan. Vlsnu werden terstond wapenen en amunitie aan de bemanning verstrekt en twee draaibassen naar dal gedeelte van het schip ge keerd waar zich de koelies bevonden deze wer den legen elke demonstralie gewaarschuwd cn kort daarop de belhamels gegrepen en in boeijen geklonken. Deze maatregelen hadden het ge- wenschlegevolg en de koelies blcvensedert rustig. F EAMKl&IJK Pakijs, 30 April. I)c zaligspreking cn cano nisatie van koningin Christina van Savoy eeerste vrouw van koning Ferdinand en moeder van den tegenwoordigen koning is op zondag den *22 April in alle kerken van Napels afgekondigd de bevolking heeft de nieuw e heilige met geestdrift begroet. Kr wordt tegenwoordig maar in het ge-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1