l^.° 35. Woensdag 2 Mei. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. BESTIM A ADMINISTRATE ER ZIER!KZEESIIECOIJR AN F ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VElt S CHIJNT: Jfc^as P RIJS DE R AD VE R T E'N T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a behalve helZegelrcgt. Openbare Raadsvergadering greliouden te Zlerïkzee, den 30 April IS60. Voorzitter rar. 0. C. Can. Secretaris mr. J. I'. N. Ermerins. Afwezig de heercn mr. van Dongen mr. de Clcrcq Landskncgl en Mulock Houwer de laatste met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering zijn goed gekeurd. De rekening >an hel Evang. Lulh. armbestuur wordt ten fine van onderzoek gesteld in banden /t vfder beeren mr. Fokker, dr. Keller en dr. Goemans. Worden gelezen twee missives van Gedepu teerde Staten geleidende goedkeuring der wij ziging begrootiug I860 en van de uitgifte iu erfpacht aan W. Gastaangenomen voor kennis geving en de executie aan burgemeester en Wet houders opgedragen. Voor kennisgeving wordt aangenomen bet verslag van den Havenmeester nopens den toe stand der havens over 1859. Eveneens een brief van den hoofdonderwijzer Karreman waarin hij verzoekt zijn adres om cene gratificatie als niet gedaan te beschouwen. Idem eene missive van den Kerkeraad der Hervormde gemeente houdende dat ten ge volge van mindere inschrijving de subsidie dit jaar waarschijnlijk tol het maximum van f ,20 per ziel zal moeten gevraagd worden waarran de toepassing eerst op bel laatst van 1800 zal blijken. Is besloten een bij den Voorzitter ingekomen adres van jhr. W. M. H. de Jonge, tegen zijn aanslag in den H. omslag, in banden te stellen der commissie ad hoe. Tot leden der commissie voor de zaken der schutterij worden benoemd de beeren mr. van Dongen en dr. Goemans tot plaatsvervangers de beeren van der Grijp en Landsknegt. Hel Gemeente-verslag over 1859 wordt door Burgemeester en Wethouders ter tafel gebragt, zijnde hetzelve volgens berigl van den Voor zitter Ier perse om na afdruk rondgedeeld te worden. Nadat door mr. Fokker rapport was uilgebragt op de rekeningen van a. het pensioen- en we- duwenfonds der gemeente-ambtenaren b. den straatweg naar brouwershaven c. bet burgerlijk armbestuur, d. hel Israëlitisch armbestuur, e. de brei- en naaischool en de begraafplaats die allen zijn goedgekeurd is de vergadering gesloten. AANBESTEDING. I)uRGEMEESTER en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den9 Mei aanstaande des middags ten Raadbuize in hel openbaar aan den minsten inschrijver aan te besteden Het doen van eenige Herstellin gen en Vernieuwingen aan de ge bouwen en andere werken dezer Gemeente, met liet gewoon Onder houd derzelve ingevolge Bestek en Voor waarden van beden af in druk verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie a 25 Centterwijl de locale aanwijzing op de werken geschieden zal des vrijdags te voren den 4 Mei waartoe de ge- gadingden zich des voormiddags elf ure, bij den Gemeente-Bouwmeester kunnen aanmelden. Gedaan ten Baadhuizc van Zierikzee den 25 April I860. C. J, FOKKER, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. BINNENLAND Men schrijft uit Middelburg van 26 April. Naar men verneemt'is in de driejaarlfjksche ge houdens vergadering van het Zeeuwsch genoot schap der wetenschappen de gouden medaille toegekend aan dr. A.A. Fokker alhier, wegensde beantwoording der prijsvraag Wat is er uit de geschriften der vroegere en latere geneeskundigen, uit kronijken enz. op te maken omtrent do epidemische en coiitagieuso ziekten die vroeger in Zeeland geheerscht hebben de geneeswijze waarvan men zich meestal bediende enz. Voorts heeft men besloten du jaarlijks uit te loven medaille niet meer te doen strekken voor de beantwoording cener bepaalde prijsvraag maar voor hetaan het genootschap aangeboden en hel meest bckrooningswaardig geoordeeld ge schrift nopens Zeeland. Door het Weekblad van liet Regl is dezer dagen opgenomen een verzoekschrift van de 1111 deurwaarders in het arrondissement Middelburg, aan Z. M. den koning, waar zij verzoeken, nu hun voor het vervolg alle diensten in strafzaken zijn ontnomen hen ook Ie ontheffen van de verpligting oin bij de behandeling van strafzaken hunne diensten Ie leenen, en die overeenkomstig de doorhen aangehaa Ide reglementen te wijzigen. De arrondissements-reglbank te Nijmegen heeft den 25 April uitspraak gedaan in de zaak van het O. M. tegen H Harmsenrentenier te dezer stede beklaagd van smaad hoon en las ter boosaardiglijk en in hel openbaar gepleegd jegens Z. M.dcu koning en Hl), stamhuis. Met schuldigverklaring aan hel gepleegde feilvoor zien en strafbaar gesteld bij art. 1 der wet van I Junij 1839, Staatsblad no. 15, werd hij des wege veroordeeld tol eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. LI. maandagmorgen is aan het wisselkan toor van den heer M. te 's Gravenhage cene opligterij gepleegd die wij der vermelding waardig achten. Een militair, naar men ver moedt een korporaal kwam aan het kantoor van den heer Mmet verzoek om een bankbiljet van .500 fr. te wisselen. De heer M. die juist vele menschen in zijn kantoor had en druk bezig was slaat slechts even het oog op hel hem aan geboden biljet en geeft den militair f 232 in be taling Toen hij echter naderhand het biljet weder in handen nam zag hij tol zijn schrik en verbazing dat men hem deerlijk bedrogen had. Het stukje papier dat de drukletter de soort en de grootte van het papier enz. in een woord den uitwendigen vorm van een bankbiljet had was valsch. Er stond niet op 590 fr. maar 510 farces (grappen). Verder stond er Le con- trefapeur de ce biljet sera comdamné pour entrer vingl fois au spectacle (hij die dit biljet namaakt zal veroordeeld worden twintig keer naar den schouw burg te gaanl terwijl er eindelijk op slond Ce biljet de banque est valable pour entrer au spectacle sac F Du'on PAIJE (met dit bankbiljet heeft men toegang tot den schouwburg mils men belale.) In de iondie ziet men dan dansende poppetjes enz. een bal masqué voorstellende, liet geheel is van dien aard, dat iemand die druk bezig en daarenboven zwak van gezigt is zich ligt laat foppen. Het is zeker in hel belang van de geld wisselaars, om voortaan zoo naauwkourig moge lijk hel hun aangeboden papier te bezien opdat zij nieteven als de heer M. de dupe woeden. Er is reeds iemand gearresteerd doch men weel niet of dat wel de schuldige is. Bij hel afbreken van den zuidmolen aan de l.oosduinsche brug te 's Gravenhage heeft II. donderdag een vrceselijk ongeluk plaats gehad. Een stuk muur is naar heneden gestort en heeft een zich daaronder bevindende werkman op het hoofd getroffen waardoor hij zware ver wondingen heeft. Hij is naar hot gasthuis ver voerd en verkeert in zeer zorgelijke omstandig heden. Men schrijft uit Noordeloos van 27 April. Als een bewijs dat in de Alblasscrwaard of zooge naamde Lagcnwaard, de landerijen lot een zeer hoogen prijs gestegen zijn kan men meiden dat in de verleden week 17 bunders houw en weiland bij eene publieke verkooping bij I). It. in deze gemeente zijn verkocht geworden legen ƒ1300 per bunderen 10 bunders houw- en wei land tegen den uitermate hoogen prijs van [31)00 per bunder zoodat deze tien bunders totaal hebben opgebragt da enorme som van ƒ30,000. Men schrijft uit lJssclmonde aan de Nieuwe Rotlerdamsche Courant Het is bekend hoe vele slagtoffers er jaarlijks van het vee in ons vaderland geëischt worden inzonderheid in deze streken waar de veestapel zoo groot is. Hoe groot de weldaad is die de inenting reeds heeft aangebragt desniettemin blijft het vraagstuk niet naar liehooren opgelost. Jammer is hel voorzeker, dal de inenting nog bij zoo velen in discrediel slaat en niet meer alge meen wordt toegepast. Daarerhier boeren zijn die zich verheugen mogen in het herstel van hunne runderen, niettegenstaande de hevigheid waarmede de dieren door de ziekte werden aan getast is het voor de veehouders zeker aange naam het middel te welen, dat bij hen zulk uit muntend effect heeft uitgewerkt. VVclligl meent iemand nu van een huitenlandsch een wonder middel zoo als Hollowaay-pillen of Revalenia Arabica le zullen vernemen doch dit is het ge val niet. Hel is niets anders dan lijnzaad niet de stainperij zoo ais die hier veel als voeder ge bruikt wordt maar in dezen vorm Men neme 2 kop van het zwaarste beste lijnzaad en giet daarop de hoeveelheid kok end wa ter gelijk staande aan den inhoud van 12 gewone Qesschen men laat dit onder gedurig omroeren koud worden en geeft deze hoeveelheid water en zaad, elke 24 uren in, bij lusschenpoozen van 6 of 4 uren aan iederziek rund. Hel middel is eenvoudig doch welligt zijn er streken in ons land waar de vee houder onbekend is met het nut van dit zaad en hel om die rederi niet wordt gegeven daarom kon het nuttig zijn er de aandacht op le hebben gevestigd. Uit zij ook niet aangemerkt, om de empirie in de hand le werken daar dit toch niet sterker kan beoefend worden dan wanneer in deze ziekte als argumentvele veehouders niet eens de hulp der veeartsen inroepen. De gunstige uitkomst is behalve hij Jan van der Vorm Kz. ook verkregen bij Olio van der Vorm A. Klootwijk en anderen. Jeugdige en ongehuwde onderwijzers, die weuschen in aanmerking te komen voor eene benoeming tot hulponderwijzer ter kuste van Guinea zijn uitgenoodigd zich spoedig bij re quest op zegeltot het departement van binnen- landsche zaken te wenden en daarbij over te leggen hunne geboorte-acte en die als hulpon derwijzer of van den derden rang alsmede een bewijs van goed gedrag, af le geven door den burgemeester hunner woonplaats met vermel ding welke godsdienst zij belijden. Aan genoemde betrekking is verhonden: a, cene bezoldiging van ƒ1200 'sjaars ingaande met den dag van vertrek naar de kust van Guinea heene gratifica tie van 3 maanden tractement voor uitrustingen 1 Cen gelijk bedrag als voorschot c, vrij trans port naar de kust van Guinea, als passagier der 4ste klasse, bet genot van vrije woning. BUITENLAN D. priTscirBArjc De Runcl beweert dat de Fransche rege ring aan Zwitserland heeft voorgesteld om voor eene som van 50 millioen van zijne regten in tie Savooisclie kwestie afstand te doen. De Deutsche Botsclm/ter berekent, dat de goheele strijdkracht van Frankrijk uil 603,000 die van Pruissen thans uit 679,00 en voortaan uil 1,083,000 man beslaat. Frankrijks Euro- peescli leger telt, volgens hol blad 358,000 mail geoefende troepen en de 679,000 man Fruissische (roepen zijn allen welgeoefend. Ook komen die 358,0 10 man Fransche troepen slechts dan in aanmerking, wanneer Frankrijk door l'rilissén werd aangevallen inogl hel zelf willen aanvallen dan zou liet slechts de helft dier ge oefende troepen buitenslands kunnen zenden. 5' 11 a N It !l u u Parijs, 26 April. Een nieuw punt vange schil is tusschen den paus en koning Victor Em manuel ontstaan. De Sardinisclie regering heeft namelijk hel koninklijk placet betreffende de toepassing van de pauselijke ordonnantiën en wetten uitgebreid op de legation en zij heeft verklaard, dat zij niet gezind is aan de nieuwe bisschoppen van Ravenna Comacchio Cervia en Cesena hel bezit van hun bisdom te waar borgen indien zij hunne wetten niet onderwer pen aan het koninklijk placet. De pauselijke re gering wil van haren Kant die voorwaarde door de bisschoppen niet zien aannemen daar dit in direct eene erkenning zou zijn van het bestuur des konings in do Romagna. Dit geschil zou wel eens tot eene scheuring onder de geestelijkheid zelve aanleiding kunnen geven. Volgens berigtcn uit Napels van 24 April, waren al de steden in Sicilië in handen der ko ninklijke troepen, die bij herhaling de talrijke benden opstandelingen welke zich in het ge bergte nabij Palermo en Messina verschanst had den vruchteloos hebbon aangetast. Op het vas teland des koningrijks is het hoofdkwartier van liet leger der Abruzzen naar Akuila overge- bragt, welk leger volgens gerucht bestemd is om gezamenlijk met de pauselijke troepen on der bevel van den generaal de Lamoriciére te handelen. Den 23 April werd le Napels eene groote revue over de troepen gehouden de stad was rustig de handel en het vertrouwen her leefden en de fondsen stegen. Handelsbrieven uit Palermo van den 21 April berigten dat men neg geene zaken deed en dat er groote ellende heerschte. Na de execu tie van dertien opstandelingen le Palermo, wa ren eenige hentien verrast cn zes en twintig Na- politaausclie soldaten le Carini opgehangen. Men zeide, dat die stad ingenomen en verwoest was. Deze brieven beweren ook nog dat, ten gevolge van verschillende liglingcn sedert een jaar, hel Napoiilaansche leger thans 160,000 manschap pen telt. G H O O T-B H1TXABBIKS Londen, 24 April. De algemeene aandacht is nog steeds gevestigd op de groote hoxpartij tusschen Sayers en Heenan. Het welbekende blad Bels Life was gisteren in den letterlijken zin des woords uitsluitend daaraan gewijd aange zien del2 kolommen van dit bladhetwelk bo vendien met eene zeer kleine letter wordt ge drukt, niets anders bevatten dan bijzonderheden uit het gevecht der beide kampioenen. Daaruit verneemt men thans o. a. dal//eenair 26 jaren oud en 6 vt. 6'/a duim lang en Sayers acht jaar

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1