ff.0 34. Zaturdag 28 April. 1860 fOEiSDIG ZATURDAG. BESTUREN 4DNINÏSTRATIEN (81) NIEUWSTIJDING! BINNENLAND ZlERiKZEESCHEHIllRiNT 4 BONNE MENT S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure 'smorgens. VE li S CH IJ N T P RIJS DER ADVERTENTIES, Gewone I21/s cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a fl behalve hetïegelregt. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ZIERIKZEE. Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings dezer provincie, van den 16 dezer maand, (Provinciaalblad uo 44). Brengen ter kennis van de ingezetenen der gemeente Dat de aangiften of verklaringen ter verkrijging van patent Vinnen deze provincie zullen worden uitgegeven van den zevenden Mei tot en met den vijftienden dier maand. Dat die verklaringen behoorlijk ingevuld zullen moeten zijn ingezameld of bij den Ontvanger dien het aangaat ingediend op den 21 Mei, doch in de gemeenten Middelburg, Vlissin- geu, Goes eu Zierikzee, op den 23 Mei aanstaande. Dat de registers van gemelde patcntpligfigen zullen worden .gesloten in de gemeente Middelburg op den ICJnnij, in de gemeenten Ylissingen, Goes en Zierikzee op den 9 Junij en in de overige gemeenten op den tweeden dier maand. Dat de patentpligtige schippers, eigenaars en directievoe- reude van binnenschepen, schuiten en vaartuigen, vermeld in de 16de tabel der wet van den 6 April 1823, waaronder als nu ook zullen begrepen worden diegeen, welke besteudig in hunne vaartuigen wonen en geeue buitenrivieren of wateren bevaren te rekenen van den eersten Mei aanstaande tot den vijftienden derzelve maandzich voor het patent van het dienstjaar zullen behooren aan te geven bij het bestuur der plaats waar zij zich zullen bevinden onder overlegging van een biljet, hetwelk daartoe hij die besturen verkrijgbaar gesteld is; terwijl ingevolge de 'hiervoren aangehaalde wet, door de «Isnu aan het patentregt onderworpene schippers naauwkeurige opgave zal moeten worden gedaan of zij in het vorige jaar geene andere huisvesting hebben gehad dan aan boord hunner schepeu en met die schepen geene buiten- rivieren, de Zuiderzee noch de Zeeuwsche stroomen bevaren, of in het voorgaande jaar bevaren hebben. Dat aan slijters tappers kroeghouders eu koffijhuishouders (no. 37 tot 40 van tabel 14) aan hunne huizen onmiddelijk na ■den 1 Meieen aangift-biljet zal worden bezorgd hetwelk na verloop van drie dagen zal worden opgehaald. Dat de kramers zullen gehouden zijn, om bij het doen hunner aanvrage om patentop te geven de wijze op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidin gen bij 1 der 7de tabel gevoegd bij de wet van den 16 Junij 1832 (Staatsblad no. 80)alsmede de gezamenlijke in- koopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goe deren zullende dien onverminderd, door de patempljgtigen bij i en c van 1 der eveügenoemde tabel vermeldter ge legenheid en ten gelijken einde als boven opgave moeten geschieden van den tijd der during, wat eerstgenoemde betreft, hun's verblijfs iu de gemeente, en wat laatstgenoemden aan- g at, van dien der te houdene verkoopingterwijl zoo zij de wijze van verkoop veranderende waarde hunner waren ver meerderen of den duur de6 verblijfs of der te houdene ver- koopiug verlengen daarvan op den voet van art. 19 der wet van den 21 Mei 1819, en op de boeten bij art. 37 bepaald aangifte zullen doen in de gemeente alwaar zij zich bevin den, en zoodanig aanvullingsregt voldoen als van hen, bij werkelijk toegenomen belastbaarheid, zoude kunnen worden gevorderd. Dat wijders de bedoelde kramers, benevens de dehitanten van loterijbriefjes krachtens Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820 {Staatsblad no. 22) op de boete hij 1 •en 2 van art. 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald, verpligt zullen zijn steeds hun gezegeld patent met zich te voeren. Dat door de schippers, eigenaars en directievoerende van binnenschepen schuiten en vaartuigen hiervoren bedoeld het patentregt zal moeten worden voldaan ten kantore van den Ontvanger, ter plaatse van de aangifte, en welt» eens, voor zoo verre die plaats niet isof die van hun vast verblijf of de vaste legplaats van het vaartuig, of wel eindelijk die, alwaar het bedrijf wordt uitgeoefend, doch anders bij twaalfde gedeelten. Dat nogtans van de laatste wijze van betalingbij tvjaaffde gedeelten ookdoor de eigenaars, schippers of directievoerende, welke zich niet in hunne vaste woon-, leg- of verblijfplaatsen bevinden zal kunnen worden gebruik gemaakt mits zij zich gedragen naar het voorschrift van 15 der 16de tabel van de wet van den 6 April 1823, door zich in den loop der maand Meivoorzien van een bewijs van aangiftehetwelk echter niet langer dan die maand van kracht zal zijn naar hunne vaste woon-, leg-of verblijfplaats te begeven of wel dat bewijs van aangifte derwaarts op te zenden om aldaar te worden gepaten teerd in welk geval de betalingen bij den Ontvanger dier plaats zullen moeten geschieden. Dat de patentpligtigen van de 16de tabel, voor den eersten Junij eerstkomende geheel of gedeeltelijke betaling in voege voorschreven zal moeten zijn geschied, en ook de patenten op vertoon der kwitantien van de Ontvangers voor dien tijd bij de gemeente-besturen door hen zullen moeten worden afge haald, aangezien van dien dag af de recherche op de niet gepatenteerde schippers een aanvang zal nemen. Gedaan te Zierikzeeden 25 April 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. FOKKER, l. Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. PUBLICATIE. BURGEMEESTER cn "WETHOUDERS der Gemeente ZIERIKZEEbrengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat met het primitief beschrijvingswerkvoor de Personele Belasting, over het dienstjaar 1SG0'n1 een aan vang zal worden gemaakt op Maandag den 7 Mei aanstaande en de beschrijvings-biljetten met den achtsten dag daarna door of van wege den Ontvanger der Directe Belastingen zullen worden opgehaald met aanmaning om de voorzegde biljetten naauwkeurig in te vnDen ten einde zich voor schaden en onaangenaamheden te hoeden alsmede aan de zoodanigen welke bij de beschrijving geen biljet mogten ontvangen, om zich ten spoedigste om zoodanig biljet bij den Ontvanger voornoemd aan te melden ten einde hetzelve vóór den 31 Mei ten kantore van doivzelvcu volgens art. 30 4 der wet van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4), ingevuld te kunnen bezorgen. Met verdere informatie dat tot Teg ens chatters voor deze gemeente, om aan de zijde der belastingschuldigen te dienen zijn benoemd L. KOOLE. j E. W MU.S. P. van der LINDEN en j M. COUVEË, Jr. Zierikzee den 25 April I860. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. FOKKER l. Voorzitter J. P. N. ERMERINS, Secretaris. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den9 Mei aanslaande des middags ten Raadhuize in het openbaar aan den minsten inschrijver aan te besteden Het doen van eenige Herstellin g-en en Vernieuwingen aan de ge bouwen en andere werlïen dezer (demeente, met liet gewoon Onder houd derzelve ingevolge Bestek en Voor waarden van heden af, in druk verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie a 25 Cent terwijl de locale aanwijzing op de werken geschieden zal des vrijdags te voren den 4 Mei waartoe de ge- gadingden zich des voormiddags elf ure, bij den Gemeente-Bouwmeester kunnen aanmelden. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzee den 25 April I860. C. J. FOKKER l. Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de voorschriften nopens hel voeren van sein lichten bij nachten hel doen van misl-signalen op zee schepenlol het vermijdenvan aanvaren vastgesteld bij Koninklijk besluit van den 18 Junij 1858, (Staatsblad no. 58)niet van toepassing zijn op onoverdekte en zeevisschers-vaarluigen Zierikzeeden 25 April I860. C. J. FOKKER l. Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee In aanmerking nemende dat het nuttig is, de ingezetenen jaarlijks te berinneren aan de wet van 26Ven(ose 4de jaar. Noodigen alle eigenaren, pachters, gebruikers of anderen uit, hunne eigene gronden of die van anderen bebouwende elk voor zoo veel hem aangaat om deboomen, struiken en hagen op die gronden staandebehoorlijk en tijdig te zuiveren of te doen zuiveren van rupsennesten, ringen en netlenen zulks op straf en boete tegen de nalatigen bij die wet bedreigd waarvan de handhaving der policie blijft aanbevolen. Afgekondigd van den Raadhuize te Zierikzee den 25 April 1860. C. J. FOKKER l. Voorzitter. J. P, N. ERMERINS Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzeegelet op art. 22 der wet van 13 Junij 1857 Staatsblad no.Tfï). Herinnert de ingezetenendat het zoeken of rapen vaneijeren van waterwild en liïevilten na den 30 April verboden en ^het verkoopen, te koop uit stallen of vervoeren van kievitseijeren tot en met den 5 .Mei toegelaten is met herinnering aan do bij de genoemde wet tegen:de overtreding be dreigde boete. Zierikzee, den 25 April 1860. C. J. FORKKR, B. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen dal zij die voor het saizoen van 18ao/s, eene jagl of vischacte verlan gen zich daartoe ter Gemeente- Secretarie be hooren aan Ie melden en dal zij die ter zake van onvermogen eene kostelooze vergunning voor de visscherij wcrischen Ie bekomen aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming door eigenaren van het vischwater af te geven j met uitnoodigingom die aanvragen zoo spoedig mogelijk te doen opdat ieder in tijds van zijne I acte kunne voorzien zijn. Zierikzee den 25 April 1860. C- J. FOKKER l. B. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Maandag den 30 dezer des middags ten één ure op bet Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. 'Zierikzee, den 26 April 1860. De Burgemeester B. C. CAU. Een nieuw wetsontwerp tot het aanleggen van spoorwegen is bij de tweede kamer der staten-generaal ingediend. De volgende lijnen worden op kosten van den staat aangelegd Zuiderlijn. Van Rozendaal over Bergen-op- Zoom, Goes en Middelburg tot Vlissingen van Maastricht of van Meerssen langs Roer mond Venlo Helmond Eindhoven Boxtel Tilburg naar Breda van Venlo naar de Pruissische grenzen van Maarsbergen over AmerongenTiel 's Hertogenbosch naar Boxtel van Botterdam langs DordrechtWillemsdorp, Moerdijk naar Breda. Noorderlijn. Van Arnhem over Zutphen De venter, Zwol, Meppel, Steenwijk, Heerenveen naar Leeuwarden van Harlingen over Franeker Leeuwarden Groningen, Winschoten naar de Hannoversche grenzen in de rigting van Aschendorf; van Zutphen langs Goor Hengelo, Enschedé, met een of twee zijtakken naar de Duilsche grenzen. Eindelijk eene lijn van Amsterdam naar het Nieuwediep, het zij door de Zaanstreek het zij over Haarlem eu Alkmaar. Het centrum gelijk uil het voorgaande blijkt, is Maarsbergen. Jaarlijks zal op de begrooting minstens 10 millioen gulden voor den aanleg worden uitge trokken. De gezamenlijke lengte der lijnen bedraagt 811 Ned. mijlen, en de geheele kosten worden geschat op 93 a 96 tnillioen. Omtrent de overgangen van de Oosler Schelde en hel Sloe zal de regering nadere voorstellen aan de wet geving doen. Te Arnemuiden is zatordag een treurig berigt ontvangen. De vischschuit de Morgenster gezagvoerder Joos van Belsenwelke vöór 14 dagen van daar ter vischvangst was qfgevaren is zoo als men thans met genoegzame zekerheid hoort, met de geheele bemanning in de golven omgekomen. Volgens mededeeling van den schipper eener Hollandsche sloepwas het vaartuig donderdag namiddag omstreeks 4 uren lusschco Woslcapelle en Domburg hij hevigen wind vergezelt! van een zware hagelbui plot seling in de diepte verdwenen althans die schipper die zich op betrekkelijk korten af stand van de Morgenster bevond kon hij het op klaren der bui geen spoor meer van hem ontwaren. Waarschijnlijk zullen de ontzettend hooge zeeën nabij de banken het vaartuig ver zwolgen hebben. Zaturdag den 14 dezer was deschuit tot ver koop van visch te Hellevoelsluis binnenge- loopen en den daaraanvolgenden maandag be gaf zich de schipper weder naar zeemet onge veer f 100, als koopprijs ontvangen. De Morgenster voer sedert 1828 van Arnemui den ter vischvangsl aanvankelijk ouder be stuur van den vader van den tegenwoordigen schipper. In December 1858 was zij het eerste bij het op den lianjaard strandende fregatschip I'Ëitie Corneliszoon de [Via en werd daarmede een gedeelte der bemanning en eenige lading geredhetgeen den onverschrokken schipper eene belooning van ruim f 1700 verwierf. Vijf brave huisvaders, met name de schipper Joos en zijn broeder Daniel van Belsen, Boudewijn Schroevers Dnniet Grooljans en Adriaun Meulmeester, verloren bij deze ramp alzoo plotseling hun le ven en laten even zoo vele weduwen met een gezamenlijk tal van tien kiuderen in hulpbe hoevenden toestand achter. Van den gouverneur-generaal van Neder- landsch lndië zijn over Alexandrië ontvangen de onderstaande .telegrammen Buitenzorg 8 Maart. Bevredigende beriglen van Bandjermassing. De beuling Araontai is ge nomen met groot verlies aau 's vijands zijde. De rust in Binoa-Lima (de vijf groote districten) hersteld, Hidayat ontslagen en radja Moenïng ge sneuveld. De benting van Soerapalti genomen. Van Boni en andere gedeelten van lndië niets bijzonders. Buitenzorg 22 Maart. Berigten van Bandjer massing ontvangen tot 17 dezer. De espeditie tegen Kandangan met goed gevolg bekroond. Aan de Kapoeas ging alles wel. Eene benting genomen. De algeineene locstand is snel ver beterende, Eenige onrust iu Taua Kauta laut. Generaal aan Swietcn en troepen zijn terug van Boni na de zaken aldaar tot algemeene vol doening geregeld te hebben. Meer troepen ge zonden naar Bandjermassing. Zr. Ms. schepen Juno en Citadel van Antwerpen aangekomen (St. Cl.) De verkiezingen van leden voor do tweede kamer der staleu-gencraal in de hoofdkiesdi- stricten Zutphen en Amersfoort hebben het vol gende resultaat gehad Te Zutphen is verkozen de heer nor. P. P. van Basse, en te Amersfoort moet eene herstem ming plaats hebben lusschen de heeren mr. G. Groen van Prinslerer die 427 stemmen en de baron van Golislein die 379 stemmen op zich vereenigde. Er waren 1236 geldige stemmen uitgebragt. Men schrijft uit 's Gravenhage van 24 dezer. De hooge raad der Nederlanden heeft bij arrest van heden verworpen de voorziening in cassa tieingesteld door P. Pijnacker tegen een ar rest van hel provinciaal gereglshof in Zuid-Hol land waarbij hij is veroordeeld tot de straffe des doods, wegens moedwilligen doodslag, voor afgegaan en gevolgd door diefstal. Het provinciaal gereglshof in Zuid-Hol land heeft heden bevestigt een vonnis derregt-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1