33- Woensdag 25 April. 1860 WOEISOÜi ZATUROAG. i A BO H TV E M K N T S-P ft IJ S. Per ilrie maanden 2,00. Franco per post f 2, 25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor I 0 ure 'smorgens. V E 11 S C II IJ N I P ft IJS DER AD VERTENT IE H. Gewone I2'/a cents ('e tegel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodüeriglen van 1C regels a f 1 behalve hciï.egelregt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken !o Zierikzee noodigt naar aanleiding van een ontvangen schrijven van Zijne Excellentie den Minister van Slaat en van Finantiën de hande laren en neringdoenden in haar ressort dringend uitgeene vreemde muntspeciën hoegenaamd in betaling aan te nemen en daardoor den in vele opziglén schadelijken omloop daarvan te helpen weren terwijl zij ieder belanghebbende te kennen geeft dat door bovengenoemd Mini sterie bij vernieuwing de noodige maatregelen zijn genomen om die muntspeciën bij 's rijks comptabelen nergens als wettig betaalmiddel te doen gelden Zierikzeeden 94 April 1860. De Kamer voornoemd J. H. OCHTMAN .Ioiiz. Voorzitter. c. van der VLIET Dz. Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 24 April. Jl. woensdag is met goed gevolg onder toezigl van de directie van den waterstaat door den aannemer 0. Kuyk te Breda de telegraafkabel nedcrgclaten in het vaarwater genaamd Keeten, met bel schip Helena Pelronella, kapt. David Vos. De kabel dient tot verbinding van Bergen-op Zoom met Z.ierikzec. Gisteren avond trad in de Nutsvergade- ring alhier de lector dr. van Dissel als spreker op en behandelde het gazlicht. Een talrijke op komst waaronder eenige dames getuigde van de belangstelling welke de lezingcu van dien geachten spreker inboezemden. Naar men verneemt zijn dezer dagen van wege de marine of 's rijks loodsdienst pogingen aan gewend ter plaatsing van een zoogenaamd klok- schip op den hoek van den Banjert waarin men door bet onstuimig weder en de branding voor alsnog niet geslaagd is. Dit schip is een zeebaken voorzien van ecne beldie door de minste beweging blijft kleppen en den zeevaren den tol sein verstrekt. De minister van staat en van finantiën in ervaring gekomen zijnde dat niettegenstaande de herhaalde waarschuwingen, tegen de aan neming en uitgifte van vreemde muntspeciën aan de ingezetenen gerigt, in sommige gemeen ten, door w inkeliers de aanneming van Belgische tweecentimes-stukken bij advertentie in de dagbladen openlijk wordt aangekondigd heeft de aandacht van alle welmccncnde ingezetenen op de wenschelijkheid gevestigd om door ver- eenigde wering van alle vreemde munt de po gingen der regering lot behoud eener gezonde muntcirculatie te ondersteunen en om ten nadeele van het algemeen belang gceno ver keerde praktijken te helpen bevorderen. Hij meent temogen vertrouwen, ook ditmaal niet te vergeefs een beroep op de vaderlands liefde der burgers gedaan le zullen hebben, doch verwijst tevens met nadruk op de schade waar aan alle huuders van Belgische iweecenlimes- stukken zich ongetwijfeld bloot stellen terwijl inmiddels gestrenge voorschriften zijn gegeven waarbij elke aannemingen uitgifte dier Belgische stukken bij alle rijks kassen zonder ecnig voorbehoud nadrukkelijk wordt verboden. Een ieder hoede zich voor schade. Men verzekert, dat de minister van finan ciën de heer van Halleen tweeledig ontwerp in gereedheid beeft gebragt om de gemeenten ten opzigte van hare financiën te gemoet te komen. Dat ontwerp moet aan de commissarissen des konings zijn toegezonden ten einde bun gevoelen in te winnen over de vraag, in hoeverre die ontwerpen metdc belangen van de gemeenten hunner provinciën overeenstemmen. Uit een door het departement van finan cien openbaargemaakloverzigl vande opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten') over de drie eerste maanden dezes jaars blijkt dat dio middelen hebben bedragen f 14,101,4-f)S22 le gen f 13,839,273.05 in hetzelfde tijdvak van 1859. De vergadering van dcalgemeepe synodale commissie der Hervormde kerk zal den 8 Mei hare voorjaarszittingen openeneerslelijk om dringende en spoedvorderende zaken af te doen en ten anderen om de werkzaamheden van do algemeeno Hervormde synode welke den eersten dingsdag in Julij zal bijeenkomen voor le bereiden. In bet Politie-blad wordt door den consul van Engeland le Amsterdam de uitnoodiging gedaan lot opsporing der banknoten op de hier navolgende lijst omschreven: ÓODO francs belooning:. Berigt aan de BankiersKooplieden in speciën Logementhouders enz. De onderstaande Kngelscbe bankbiljetten zijn op 0 Maart jl. te Londen verloren of gestolen 1 groot L. 201)no. 77750, in d.25 Jan. 1860; 2 groot L. 100 no- 2J940 en 39258 in d. 24 Sept. 1859 2 groot L. 50 no. 72064 en 92947ind. 23 Julij 1859 5 groot L. 20 no. 70097 77540 79262 85113 en 93079 in d. 22 Dec. 1859 5 groot L. 10 no. 44794 64604 77865 82578 en 82365 in d. 23 Jan. 1860 en '2 groot L. 5 no. 18723 en 56204 in d. 27 Jan. 1860. Aan de bank van Engeland is hiervan aangifte gedaan het is echter mogelijk dat men die op bet vaste land zal trachten uit te geven. Men wordt verzocht die biljetten hij voor komende gelegenheid aan le houden en daarvan kennis te geven aan het departement van justitie te 's Gravenhoge zullende do bovenvermelde belooning van wege de belanghebbenden geheel of gedeeltelijk in evenredigheid van de ontdekte waarde worden uitgekeerd aan dengene die de noodige aanwijzingen doet om dezelve binnen 6 maanden na den 11 April I860 terug le bekomen. Op 31 Maart jl. is vermist van eene dili gence der postwagen onderneming van van Gend en Loos tusschen Doelinclieui en Arnhem een adres beslcmd voor de boeren gebroeders Spren- ger te Arnhem waarin zich bevonden diverse coupons en een muntbiljet. In den avond van 13 April jl. is in de bus van bet postkantoor le Nijkcrk een niet aange- teekende brief gcworpcu aan bel adres van de firma de wed. Gerbert Rebel', le Amsterdam welke verschillende coupons bevatte. Deze brief is niet aan liet adres bezorgd. Men schrijft uit Amsterdam van 19 dezer. Heden voormiddag heeft de koopvaardij kapitein M., le Delft woonachtig, die een geschil van geldelijken aard had melden cargadoor ft. hier ter stede, dezen ten zijnen kantore met een pi stool twee gevaarlijke wonden locgebragt. De dader die zich in handen der justitie bevindt heeft getracht na bet plegen van het feit zich van hel leven te hcroovon en zich bij die gele genheid eene wonde aan den hals toegehragt. Uit 's Hage schrijft men van 19 dezer. De zoo heeft te Schcveningen weder een aller- treurigst olTer geëischt. Heden morgen ten vier nro is Machtel van der Zwan stuurman op de pink 1 Vaallia Jan loobéhutirende aan den lieer P. Varkevisser, bij bet aankomen, terwijl bij met den stuurmansmaat hel roer voerde door eeno stortzee overboord geslagen en verdronken. De brave visscherlaat eene weduwe na met ?e- ven weezón, waarvan deoudsto slechts lijaren en do jongste naauivelijks één jaar telt. Er heerscht hier sedert dezen morgen groote neerslagligheid daar het te vreezen is dat weder eene der pinken met man en tnuis zou zijn verongelukt althans er zijn op het strand bij de gemeente Terhoyden voorwerpen gevon den die behoord hebben loteene Schevening- sclic bomschuit, zonder dat men nog met zeker heid kan bepalen wie de reeder is. Eenige be langstellende reeders hebben zich op het eerste berigt naar den Hoek van Holland begeven om le trachten aldaar meerdere bijzonderheden to vernemen. Men zegt dat de pink de Onderneming het onderste boven op hel strand bij Hockanje ligt. Den 18 dezer ontstond erin hel gehucht Spoordonk brand in tlr ie onder één dak staande buizen waaronder ccne bakkerij en eene, boer derij. In de laatste is al bet vee mede verbrand en van geen der inboedels is iets noemenswaard gered. De huizen waren reeds bijna geheel afge brand eer er uit bet uurs verwijderde dorp eene spuit aanwezig was. Naar men verneemt zijn de woningen verwaarborgd doch is dit het geval niet met huisraad en vee. Omtrent de oorzaak van den brand schijnt met zekerheid niets bekend te zijn. Men meldt uil Werkendam van 19 dezer. Gisteren middag is liet vaartuig van schipper F. van Herwaarden, beurtman van Heusden op Bot terdam een ongelukkig toeval overkomen. Op de reis van Rotterdam naar Heusden is zijn vaartuig in de nabijheid van Weilanden omver- gevallen met ecne rijke lading granen en beurt- goed geladen. Men schrijft uit Brussel van 20 dezer. De burgemeester alhier de heer Ch. de Brouc- kére is overleden. Hij was geboren te Brugge in 1796. Hij diende bij de artillerie tol 1820 en nam als kapitein zijn ontslag van 1825 tot 1830 was hij lid der tweede kamer van do sta- ten-generaal later lid van bet Belgische con gresherhaaldelijk minister en lid vande kamer van vertegenwoordigers. Hij genoot de alge- meene achting om zijne geleerdheid reglscha- penheid en weldadigheid. BUITENLAN D. svitschlana Keulen, 19 April. Het 37ste Nederrijnsche muziekfeest wordt te Dusseldorf met Pinksteren, namelijk den 27 28 en 29 Meionder de leiding van den kapelmeester Ferdinand Hitleralhier gehouden en reeds heeft het feestcomité uit- noodigingen aan de verschillende elders geies- tigdc zangvereenigingen en muziekvrienden toe gezonden. Op den eersten pinksterdag wordt de sympiionia van ft. Schumann uit liet oratorium Samson van Handel uitgevoerdhel programma voor den tweeden dag behelsteene ouverture (welke is nog niet bepaald vastgesteld), voorts Ver Sacrum cantate van Hitler uitgezochte scènes uil Gliicks Jplugema in Tauris, en Simfonie in A dur van Beethoven, terwijl op den derden dag een kunstenaars concert plaats heeft. De solo-partijen zijn door mevrouw Jenny Bürde-Rey uit Dresden, sopraan, inejufvrouw Francisca Sclireck uit Bonn alt, den heer Sclmorr von Ca- rolsfelcll uil Karlsruhe tenor en dén heer Julius Slockhuusen uit Parijs, bas, ojj,(zioji 'genomen. De ministeriële crisis is nog niet Bwi einde. De oorzaak hiervan moetnaar men algemeen verzekertgezocht worden in den toestand waarin Hongarije verkeert. De zaken staan al daar op zoodanigen voetdat men de nadeelig- ste gevolgen mag te gemoet zien indien niet spoedig door de regerin» ecne andere en meer gematigde weg wordt bewandeld. Wat den aartshertog Atbrechl betreft men schatte hem zeer boog om zijne persoonlijke eigenschappen maar bet staatkundig stelsel door hem gevolgd werd door de Hongaren verafschuwd. Dit laat ste het regeringsstelsel, is het dat gewijzigd behoort te worden elke verandering in het personeel, indien deze niet gepaard gaat me! het eerste, zal nimmer tot hel beoogde doel leidon. De directeur van policie Sliebcr is voor- ïoopig weder in vrijheid gesteld. Men meldt uit West-Gallieiedat verschei dene geestelijken, personen, die hij Israëlitori als huisbedienden werkzaam zijn niet toegelaten hebben tot de biecht. Te Hzeszow onder anderen hebben de geestelijken van den kansel Verkon digd dat geen kerkelijke plegiigheid hoege naamd zal vervuld worden ten behoeve van hen, die bij Israëliten dienen. Ten gevolge hiervan beeft eene talrijke Israëlitische gemeente in Wcsl-Gallice eene deputatie naar Weenen ge zonden, om over dit bewijs van onverdraag zaamheid te klagen. Uit onderscheidene deelen des rijks, maar inzonderheid uil Hongarije, ontvangt men da gelijks berigten van groote verwoestingen ten gevolge van hel smelten der enorme sneeuw massa's in do gebergten waardoor op sommige punten zulk een geweldige aandrang van sneeuw klompen en water ontslaat dat reeds een aan tal woningen vernield zijn terwijl de bouw gronden natuurlijk daarbij veel le lijden hebben. In de omstreken der Teissstaateene aanzienlijke uitgestrektheid vruchtbare grond onder water op andere plaatsen is do communicatie geheel gestremd. rBAIKEUE Parijs, 19 April. Heden heeft bel hierbij herhaling gesneeuwd en gehageld tot groote ergernis der Parijzenaars die den winter schro melijk lang beginnen te vinden en dag aan dag naar de lente uitzien. Heden werden evenwel eenige zwaluwen opgemerkt waarin men de voorboden van bare eindelijke komst hoopt te zien. Het volgende intime drama is, naar men verhaalt op de Tuilerien voorgevallen. De keizerlijke prins was ijsclijk nerveus een hoflerm die in liet alledaagsche leven ten aanzien van den prins synoniem zou zijn met ondeugend, lie kleine korporaal wilde namelijk in den tuin spelen en daar zijne gouvernante bcm dit wegens het gure weder niet veroorloven wilde, werd 'l. K. H. boos Toendegouvernante hem met cenig speelgoed afpaaijen wildewerd bij nog boozer en eindigde met zijn speelgoed deels door de kamer le smijten deels stuk le breken. De gouvernante, die hem daarin trachtte tegen te gaan ontving van den razenden knaap een krap op de hand die haar een gil afpcrslte liet bewijs dal keizerlijke nagels op ecne gou vernante dezelfde uitwerking bebben als die van een gewonen gamin. Op dien gil snelde de keizerin toe met een oogopslag bespeurde zij wat er gaande was en beval zij den prins zijne gouvernante vergiffenis le vragen. De knaap weigerde stampvoetend en toen zijne moeder zich voorover boog en hem bij den arm greep ten einde hem tedwingen aan haar bevel te voldoen, geraakte bij in zulk ecne woede dat hij haar een slag in hel aangezigt gaf. De ontstelde moeder liet den keizer roepen die dadelijk verscheen

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1