Iff®, M.°32. Zaturdag 21 April. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. BBSTM A 4D111USTRATP rbüwstijdmT I' BINNENLAND BUITENLAN D. ntende door verzegelde bn van huu- 'erkrijgbaar GZierikzee. Middelburg. 22Goes. zijn. naekomeu. ialavia naar I Zu'ul-Hol- d. 15 dilo. ew-Caslle Liverpool, hliaus van J 3 dilo. went, van egger. 14 Sluit van eniia kapt. Melbourne. .ST BB9ABI i pet, G3'VI0 70 ühV.n 95 »/4 1Ü3>/8 i0.®/8 90 V, W»«,6 81 80 6(W4 79 213 V-, f>8 4(5 48 25 V8 i 1 '/g 55-/,, 4215/ 42 46»/, 4 4 35i/, IP;, 1(5 A BONN E MENTS-P BUS. Per dine maanden f ^,00. Franco per post f 2,'25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 «re smorgens r E II S C H IJ N T P RIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1—6 regels a f 1 behalve hellegelregl. 1 lie Kamer van Koophandel en Fabciekf.n ic Zierikzee berigt dal van af heden eedurende pene maandvan 's morgens 9'/, lol 's middags 12 ure Ier Gemeente Secretalie Ier visie liggen de volgende bij haar ingekomene stukken o. Overzigt van in 1859 Ic Koningsbergen gcslotenc vrachlcn. b. Handels- en scheepvaarlberiglen van Ko ningsbergen llremen Liban Cadix Stettin en Lubeck over bel jaar 1859. 1 c. Nederlandschc slalisliek. d. Handel- en scheepvaarlberiglen van Grool- Britiannie over het jaar 1859 en de maand Januarij 1860. Zierikzeeden 19 April I860. De Kamer voornoemd 3. H. OCHTMaN Johz. Voorzitter. C. van der VLIET Dz. Secretaris. 1 IOverraaasclie kocht-. goede :9,25 jarige en Over- ï,20 af 0,20 f 0,20 dito H j, groote dito I 6,90. ure 8'/2 8% 9'/, afvaart der van Middel- ■mhoot rijden. lerdam. gr dam donderdags Bg ten 10';4ure denRijnspoor je afvaart der an Vlissingea oot tijden. de Vos, In de Nieuwe Rolt. Courant leest men bet volgende Wij vernemen dat door de heeren Bredius van Reesenta en f?iclie bij de regering cene aanvraag is ingediend om concessie te verkrijgen tot den aanlog en de exploitatie der navolgeode spoorweglijnen also. a. van Vlissingen over MiddelburgGoes Bergen- op-Zootn en Rozendaal naar Breda. De aanvragers verlangen deze conccssien zonder rentegarantie door den slaatdoch op de volgende hoofdvoorwaarden Concessie voorden tijd van 99 jaren aanleg op staatskosten der groote bruggen en der kunst werken tot afdamming der rivieren. De spoorwegen en kunstwerken zullen worden voltooid binnen den lijd van acht jaren, nadat de plannen en ontwerpen door de regering zullen zijn goedgekeurd. Wij vernemen dat twee rijks-commiezen die den 24 Fcbruarij jl. den postbode van Goes op Wolphaarlsdijk en Noordbevcland hebben aangehouden, tot het instellen van een onder zoeknaar den inhoud zijner bus bij beschikking van zijne exc. den minister van slaal en van financien uit hunne betrekking zijn ontslagen, onverminderd hunne geregtelijke vervolging door den strafregter. Door do kiezersvereenigingen te Zutphen, zijn tot kandidaten voor het lidmaatschap van dc tweede kamer der slaten-generaal, ter ver vanging van den heer Scliimmetpenninck van der Oye, gesteld de heeren mr. P. P. van den Bosse eu mr. L.E, Lcnting. Men schrijft uit Rotterdam van 17 dezer. De gemeentebesturen zijn verzocht den heer dr. J. Witewaalte Voorst, behulpzaam te zijn in bet zamenstellen van een boekwerk behandelende de bier Ie lande voorkomende insecten welke den landbouw benadeelen met aanwijzing tevens der middelen daartegen te gebruiken, waarvan de opdragt hem door Z. M. den koning is ge daan. Men schrijft uit Utrecht van 18 dezer. Bij 3 arresten, in hooger beroep van correctio nele zaken gewezen, heeft liet hof alhier gisteren bevestigd even zoovele vonnissen onzer arron- dissemeuts-rcglbank waarbij is aangenomen dat een werkbaas (metselaar timmerman)le vens aannemer zijnde niet overtreedt wanneer hij meerdere knechts in zijn werk (als aannemer) heeft dan door hem voor den aanslag «au het patent zijn opgegeven. Hij heeft dan die knechts niet als timmevman of metselaar maar als aan nemer. Dezer dagen werd door den zoon van den landbouwer Daalder in den Prins-Hendrik pol der te Texel een groote arend geschoten heb bende ruim 2el vlugt. Het bec6t schoot uit de lucht om een lam te grijpen doch op eens werd hel door genoemden persoon gedood, na de beide loopen van zijn geweer op liet beest ge lost (c hebbcu Men schrijft uit Culemborg van 17 dezer. LI. zondag hadden drie personen nadat zij een onmatig gebruik van sterken drank hadden ge maakt de onvoorzigligheid een paard voor hunne kar te spannen dat daartoe nog nimmer was gebruikt en zich daarmede op weg te be geven. Hoewel de weg breed was zijn zij met kar en paard in het water geraakt en levenloos daaruit gehaald een hunner was gehuwd. Ook hel paard is verdronken. OVITIOHIiANS Keulen IG April. Een ingezeten van Graauwbunderland heeft den bondsraad de in voering van stormkolonnes aanbevolen welke een wapen dragen zullen dal hij de morgenster noemtHij houdt zich overtuigd dalwanneer zich hij elke brigade een met dat wapen toege rust bataillon bevindthetwelk bij voorkeur uil krachóge landweermannen zou moeten heslaan, zoodanige kolotincs den hevigsten aanval met de bajonet zullen kunnen tarten en zelfs de zouaven te schande maken. Ten opzigle van de zamonstelling dier morgensterren behoudt de adressant zich voorlatere voorstellen te doen. Luidens medcdeelingen uit Solingen is voor een paar dagen te dier plaatse in hechtenis genomen, een Evangelisch predikant; naar het beweren van den gearresteerde die gelden in zamelde ten behoeve van den bouw eener kerk. Weldra bleek bet dat hij valscbe papieren bij zich had en niemand anders was dan een voor malig bediende in een hotel. Parus, 16 April. Dc Moniteur van heden morgen en de ministeriële Agence Havas Butlier deelen depêches mede, waaruit blijkt dat de bevolking van hel graafschap Nizza met geest drift voor de aanhechting heeft gestemd. Er is we) wat af te dingen op die officiële geestdrift. Ik twijfel niet of de meerderheid zal zich voorde aanhechting verklaard hebben maar ik twijfel wel of de bewoners van Nizza wanneer zij aan zich zelf overgelaten waren geweestvrij van allen invloed, uit eigen beweging tot dit resul taat zouden gekomen zijn. Als Franschman kan ik niet anders dan mij verblijden in de uitbrei ding van Frankrijk maar ik kan toch niet na laten medelijden ie gevoelen met de smart der inwoners van Nizza die, terwijl zij gehecht zijn aan koning Victor Emmanuel en aan de zaak van Italië zoowel als aan de liberale constitutie van Piémont, zich genoodzaakt zien van nationali teit te veranderen of hun land vaarwel te zeggen. Ziehier de juiste en gcheele tekst van de dagorde of liever proclamatie van den generaal de Lamoriciére aan hel Romeinsche leger. Zij is gedagtcekend 8 April Paaschdag. i) Soldaten Z. H. de paus Pius IX, goedgevonden heb bende mij Ic roepen tot de eer van liet hevel over u Ie voeren ton einde zijne miskende en bedreigde regten te verdedigen zoo heb ik niet geaarzeld mijn degen weder aan te gorden. Up den klank van de groote stem die voormaals, van de hoogte van het Valikaan de wereld bekend maakte met de gevaren van hel erfdeel van St. Petrus zijn de Katholieken bewogen geworden en hunne beweging hoefl zich weldra over alle deelen der aarde uitge breid. Dat komt omdat het Christendom niet slechts de godsdienst der beschaafde wereld is het is hel beginsel en hel leven zelf der bescha ving. Dat komt omdat het pausdom de hoek steen is des Christendoms en alle Christelijke volken schijnen op dit oogenblik bewust van die groote waarheden welke ons geloof uitmaken. Even als eertijds hel Islamisinus zoo be- drpigt thans de revolutie Europa en thans even als eertijds is de zaak van den paus die van de beschaving en de vrijheid in de wereld. Soldaten voedt vertrouwen en gelooft dat God onzen moed het gewigl der zaak zal doen evenaren welker verdediging Hij aan onze wa penen toevertrouwt. De generaal opperbevelhebber De Lamoriciére." Men schrijft uit Marseille van 16 dezer. De reglstreeksche pakeiboot van Napels is heden avond alhier aangekomen. Zij brengt het berigt mede dat II. donderdag ecne groote bom voor hel paleis werd nedergeworpen en alle venster ruiten stuk heeft doen springen zonder echter iemand Ic kwetsen. De poging lol opstand Ie Messina is begonnen met het vermoorden van twee schildwachten. De beweging is niet zoo ernstig geweest als men vreesde. De passagiers van de Mèandre zijn bui len den strijd gebleven. Mobiele kolonnes ver volgen de benden der opstandelingen in het ge bergte. Men meldt uit Florence van 17 dezer. Koning Victor Emmanuel heeft gisteren middag ten tweettre zijn inlogt alhier gehouden Ie mid den van de onbeschrijfelijke geestdrift des volks. De Triester Zeitung meldl opgrond van vertrouwde particuliere berigten uit Messina dat de Oostenrijksche consul en de Oostenrijk- sche koopvaardijschepen den 9 dezer de stad verlaten hebben. In den loop van den dag verwachtte men het bombardement der stad. Men meldt uit Madrid van 16 dezer. Men verzekert dat hel doodvonnis tegen Ortega uitgesproken heden avond zal worden voltrok ken. Overal is het rustig. De jongste berigten uit Madrid spreken van een gerucht dat aldaar was verspreid volgens hetwelk de maarschalk O'Don- nell door de cholera was aangetast en zijn toestand zooveel bezorgdheid baarde aau zijne ambtgenooten en officieren dat zijne ziekte voor de troepen werd verborgen gehouden. Voorts zijn er tegenstrijdige berigten in omloop ten aanzien van den graaf de Montemolinof hij al dan niet gevangen genomen is. Ik meen n te kunnen verzekeren dat, zoo de pretendent al in hechtenis is genomen, men hem echter zal vrijlaten en dat wel op raad van Frankrijk. De secretaris of adjudant van den generaal Elio, die te gelijk met dit Carlistisch opperhoofd werd gevangen genomen, is een bloedverwant der keizeriu die naar men zegt voor hem is tnsschen getreden. Eene groote gebeurtenis in Italië geeft voor het oogenblik eenc afleiding aan de zaak der aanhechting van Nizza en aan de troebelen in Sicilië) het is de officiële in bezitneming van Tos- kane door koning Victor Emanuel, Hij is Florence binnen getogen vergezeld van de heeren de Cavour en Ricasolionder de onbeschrijfelijke cn luidruchtige vreugdebetuigingeu des volks. Des avonds was de stad geïllumineerd. De heer de Cavour schijnt, nevens den koning', het voorwerp geweest te zijn van eene bijzondere hulde. De generaal Changarnier is heden morgen naar Belgic ver trokken. Zou hij deuzelfden weg volgen van den generaal de Lamoriciére Q H O O T.B H I T T A N I SN Londen, 16 April. Voor de uil Marokko ge- vlugte Israëlieten is bij de hier onder liet voor zitterschap van sir Moses Montefiore gevestigde hoofdcommissie meer dan 10,001) p. st. ont vangen waaronder 1U0 p. st. uit Jamaica 130 p. st. uit New-Orleans, 300 p, st^niLNew- York 300 p. st. uit de Kaap Kolonie''', 30O p. st. uit Melbourne, 450 p. st. uit Californiëen 61 p. st. uit Berlijn. Gisteren werd in al de Roomsch-Knthtlieke kerken en kapellen dezer hoofdstad eene inzameling voor het fonds ten behoeve van den paus gehoudennadat een zeer breedvoerige herderlijke brief van den kardinaal Wiseman door hem uit Rome overgezonden gedeeltelijk was voorgelezen en de lezing van het slot tot den volgenden zondag uitgesteld. Zijne emi nent ie betuigt zijn leedwezen dat ongesteldheid hem belet heeft zijne kudde reeds bij den aanvang der vaste toe te spreken, en oog meer daarover dat de va*tetijd geene verbetering in den toestand des pausen aangebragtmaar integendeel diens droefheid nog vermeerderd heeft. Na breed over de schande lijke overweldiging en inlijving der provinciën van den Ker kdijken Staat door een magtiger rijk te hebben nitgewijd acht hij het wel niet denkelijk dat de opperste regtvaardigheid het duurzaam voortbestaan van eer. zoo onregtvaardigen staat van zaken toe zal laten, maar int usscheri vorderen het plotseling afsnijden van alle hulpbronnen uit de in opstand zijnde provin ciën en de buitengewone uitgaven waartoe de pauselijke rege ring zich heeft genoodzaakt gezien de bijdragen vati alle geloo- vigen ter gunste des h. Vaders. Het voorbeeld van Ierland wordt door den kardinaal als aller navolging waardig voorgesteld en de hoop aan den dag gelegd dat weldra ecne voordeelige gcldleening gesloten worden en zelfs in Engeland deelneming vinden zalmaar middelerwijl moet iedereen zich bevlijtigen om ecne kinderlijke schatting aan de voeten van Zijne Heiligheid neder te leggen wiens bij- zonderen zegen de kardinaal aan zijne kudde overbrengt. Volgens de laatste telegrafische berigten uit China werd aldaar alles ijverig in het werk gesteld om tegen de Chinezen krachtdadig op te treden. Uit Sanghay zijn vier Britsche oor logsschepen onder zeil gegaan waarvan er twee bepaaldelijk bestemd zijn, om de mee9t geschikte landpunten aan de mon ding der Peiho te bezetten en reeds voorloopig op Chinesche vaartuigen jagt te maken die aldaar met wapenen en amunitis aan boordverwacht worden. Eenigc dagen geleden stierf Ie Portsea in bijna 90jarigen ouderdom Nelly Giles die zich in den vermaarden slag op dcnNijlaan boord van het Ëngelsch linieschip Bellerophon be vond en in al dc daarop gevolgde gevechten on der den admiraal Nelson diende Gedurende den eerstgenoemden slag was Nelly door stapels lij ken en gekwetsten omringd het getal der eersten bedroeg 48 en dat der gekwetsten 148, en aan deze laalslen wijdde zij door de ijselijkheid van het schouwspel niet afgeschriktde meest mogelijke zorgen. Drie dagen na den slag bragl zij een zoon Ier wereld. Lord Nelson en diens vriendin lady Hamilton betoonden haar al tijd de grootste belangstelling en in niets schiep de oude vrouw meer vermaak dan in het uitwij den over de dappere daden des admiraals. Uit erkentelijkheid voor de diensten welke zij aan zieken en gekwetsten en voor den bijstand dien zij aan de scheepsheelmeesters bewees had de regering haar een jaargeld van 17 p. st. toegelegd. De Amerikaansche bokser Heenan is van Derby waar hij wegens zijn voornemen om eene bokspartij te houden was gearresteerd ,doch te gen het stellen van een borgtogt weder op vrije voelen gesteld naar Bedfort vertrokken zoo men gelooft om den Engelschen bokser Sayers te ontmoeten .doch depolicie is overal in de weer, om de strijders gevangen te nemen wanneer zij werkelijk lot den worstelstrijd moglen overgaan. tONGSTE TIJDINGEN. Londen, 19 April. Oe liberalen hebben bij Jalapa hel vierde regement cavallerie van Mira- mon verslagen. De generaal Villalba van de liberale partijheeft bij Puebla 500 rcaclion- nairen op de vlugt gedreven. De generaal Pu- blilia, mede van de liberale partij, belegert Le- gardeop 50 mijlen van de stad Mexico. Hel soldaten-leven op Java. Vervolg van ons vorig nummer. Y. Executie parade "Welk een diepen in druk schijnt dal woord op de anders hardvochtige krijgslieden te hebben. Bij elk ander kommando hangen zij met onstuimig geraas de wapenen om en maken daarbij zooveel onnoodig geweld als slechts mogelijk is. Nn daarentegen verneemt men daarvan niets; geen wapengekletter geen gevloek noch gezang. Stilzwijgend grijpen zij- ngar hunne geweren en droef en ernstig staan

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1