Woensdag 18 April, 1860 WOENSDAG ZATURDAG. liTÜItia I «IMSTHATM Strandvonderij. 4 BOHN E ME N T S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERSCHIJNT-. P RIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 121/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberïglen van 16 regels a f 1 behalve helïegelregt. 951/, 103 201% 90 go« 80 6 .79 «/a 212 V* 4R 25V8 70 55 42',8 42 45 V4 43 Ve 341/4 !cn K 6,75 - 11,00 - 11,50 - 0.00 w' 1°.00 L 8,25 L o,oo 12,00 0.00 [5846 no. I). 'der lel len. ags ure 3or Ier :en Openbare Raadsvergadering; gehouden te Zie rik se e e den 14 April I860. Voorzitter mr. B. C. Cau, Secretaris mr. .1. N. Ermerins. /vfwezig met kennisgeving, de heeren Lands- ,e .egt en van der Vliet. He notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede de executie aan de besluiten van do vorige vergadering gegeven. De ingekomen rekening van bet Israëlitisch armbestuur, der begraafplaats en der brei-en naaischoolworden ten fine van onderzoek ge steld in banden der hoeren mr. Fokker Ochtman en Mulock Houwer. Wordt voor kennisgeving aangenomen de missive van Gedeputeerde Stalen waarbij wordt geretourneerd liet goedgekeurde kohier der belasting op de honden Ier invordering reeds in handen van den Ontvanger gesteld. Idem het proces-verbaal van opname van kas bij den Ontvanger zijnde in kas f 10,385,06'/,. Uil de door Burgemeester en Wethouders aangebodene voordragt bestaande uil de beeren F. F. A. Dikkenberg te Colijnsplaal J Ka naar te Zierikzee en A. J- de Vcy ie Goes wordt met 7 stemmen benoemd tot Isten hulp onderwijzer aan de armschool P. F. A. Dikken berg 4stemmen waren uitgebragl op J. Kanaar. Namens Burgemeester en Wethouders stelt de Voorzitter voor, afwijzend te beschikken op het adres van den pachter van stads beer daar bij door Burgemeester en Wethouders vóór da verpachting attent is gemaakt op de omstandig heden en hij zelf eenigermate schuld is van den loop die de zaak (hans genomen heeft. Dien tengevolge wordt afwijzend beschikt. De Voorzitter deelt mede dat hel kohier van den Hoofdelijken Omslag is ontworpen dal hetzelve van af maandag, 14 dagen ter visie zal liggen en stelt hij voor de commissie van onderzoek der reclames le benoemen hiertoe overgegaan zijnde worden benoemd de heeren mr. de Glercq mr. de Crane en Ochtman. De heer de Crane verklaart die benoeming niet le kunnen aannemen op welke verklaring hij echter terugkomt, na discussie tusschen hem en de heeren Cau de Jonge Fokker en de Clercq. De Voorzitter zegt, dal in de vorige vergade ring was besloten hel batig slot der kauier van koophandel over 1859 te doen overslorlen in de gemeentekas dat dit echter in strijd is met het koninklijk besluit, waarbij bepaald is, dalderge- lijke sloten blijven bij de kamers van koophandel, hij stelt voor dien overeenkomstig het genomen besluit te wijzigen waartoe wordt besloten. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgeslcld afwijzend te beschikken op de adres sen van P. Kouwen en D. IJ. 1'. Zuurdeeg nopens de benoeming van cenc gemeente- vroedvrouw echter met bijvoeging aan den laalsten dat hem vergund wordt ten zijnen koste de geheel natuurlijke verlossingen der armenpraktijk door eene vroedvrouw te laten doen als reden hiervoor geven zij op dal de heer Zuurdeeg beroepen is op dezelfde voor waarden als zijne voorgangers dat zelf onder zijn voorganger (do lieer van Duyl) liet Irakle- menl eene verhooging van ƒ100 had ondergaan en hij daardoor in staal was geweest mede zoo danig convenu met eene vroedvrouw te treffen. Nadat dit nog door dr. Keiler nader is toege licht wordt aldus besloten. De begrootiug van het Hervormd Diaconie- Armbestuur wordt overeenkomstig door dal bestuur gedane aanvraag gewijzigd. Dc Voorzitter van de commissie van fabricage deelt mede dat op 4 April zijn aanbesteed, de verhooging van den Oosthavendijk om ƒ2787 aan J. de Vlieger en het maken van steenglooi- jing aan den Westhavendijk om ƒ2450 aan J. van der Linden. Hierna is de vergadering gesloten. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouoers van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dal het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente over liet loopendc dienstjaar voorloopig is vastgesteld en van af Maandag den 16 dezer, gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zal voor liggen kunnende de reclames daartegen op ongczcgcld papier aan den Baad gerigt in cenc daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis le Zierikzee den 11 April 1860. B. C. CAU Voorzitter. S. P. N. ERMERINS, Secretaris. De Burgemeester van Zierikzee, roept voor de gierde maal ter reclame op regt- hebbenden op eene partij BINdRÓTTING 2 zware HEKBALKEN, I HUIDPLANK, een stuk van een SCIIEEPSRA en eene partij PLANKLN en BALKJES slechts dienstig voor Brandhout, in zee gevischt en hij hcui aange- bragt. Zierikzee den 16 April 1860. IJ. C. CAU. BINNENLAND Te Middelburg is in verzekerde bewaring ge nomen en naar het huis van burgerlijke en mili taire verzekering overgehragl de kapitein J. K. Peelers van het wapen der maréchaussee, laatst in garnizoen te Sas van Gent. Men brengt deze arrestatie in verband met reeds sedert eenigen tijd aanhangige instructie», waarmede de krijgsraad zich aldaar bezig houdt en waaruit genoegzame bezwaren legen dien officier moeten gerezen zijn als zou hij zich hebben schuldig gemaakt aan oneerlijue hande lingen in zijne betrekking gepleegd. Door de Nederlandsche Handel-Maal- schappij zijn bevracht 24 schepen als ld voor Amsterdam 7 voor Botterdam 2 voor Dord recht en 2 voor iMiddelburg (zijnde Haamstede, kapt.H. li.de Boer en Burgemeester van Middel burg, kapt. IC. Hoek.) Reeds eenige weken geleden spraken wij bij wijze van gerucht, over de waarschijn lijkheid dat het tegenwoordige ministerie het systhema van staatsspoorwegen zou voorstaan. Wij gelooven thans met meerdere zekerheid te kunnen zeggen, dal bij de heropening der zitting van de tweede Earner dei stalen generaal de regering het voorstel zal doen tot den aanleg van spoorwegen door deu slaat als principe maar de lijnen te bepalen hij de wel. Stoomposl liet ontwerp vari wet lot emancipatie der slaven in West-Jndië is naar men van goeder hand verneemtgereed en reeds hij den raad van state ingekomen. Het Handelsblad zegt: Wij vernemen na- tier dat dc schilderij van Anj Sclieffer de kruis- drageride Christus van ds. van Voorst, niet voor 7000 is verkocht maar voor die som is opge houden. Het Staatsblad bevat een Koninklijk besluit van den 4 dezer houdende nadere bepalingen ten aanzien van de uniform voor de onder officieren en verdere leden der schutterijen. Daarbij wordt bepaald: dat voortaan mede door de onder-officieren en verdere leden der schutterijen in slede van den rok zal worden gedragen een korte jas, naar bet model voorde officieren vastgesteld doch met roode wings op dc schouders en schouderlappen van wit laken met rood laken gebiesd; 2. dat deze korte jas zal worden ingevoerd naar male de voorraad rokken hij de gemeenten voor dc kleedingvan de onvermogende leden der schutterij voorhanden zal afnemen en dal de onder-officieren en ver dere leden der schutterijen die (hans van den rok zijn voorzien dezen des verkiezende zullen kunnen afdragen. Reeds sedert eenige jaren bestaat te Leydcn eene inrigting die onder de philanlhropische inrigtingen van ons vaderland eene eervolle plaats bekleedt en aller medewerking verdient. Daar worden jongens uit den geringen stand die anders tot nultelooze menscben zoo niet lot watergers zoudenopgroeijen voorde zeedienst gevormd en alzoo opgeleid tot bruikbare en nut tige leden der maatschappij. Reeds beeft die inrigting een belangrijk aantal geschikte matro zen voor 's rijks vloot geleverd. Maar zij heeft verdere uitbreiding noodig, zal zij aanhaar doel beantwoorden. Dal zij aan onze Nederl. tnarine gewigtige diensten bewijst en nog verder bewijzen Iran vooral ook door meê te werken dal de vreemdelingen op 's lands vloot allengs door Nederlanders worden vervangen begrijpt ieder. De hooge regering weel dit op prijs te stellen en beeft dan ook eene kanonneerboot ten dienste der inrigting te Leyden geslatiortneerd. Doch hoezeer die vrucht, duor de inrigting voor het vaderland afgeworpen haar bij eiken Neder lander moet aanbevelen haar cigenlijkdoet staat hooger. 't Is om menig jongeling die anders ligt voor de zamenleving verloren zou gaan tot een eerlijk en nuttig bestaau le brengen, 'lis om krachten die anders ligt schadelijk voor de maatschappij zouden worden dienstbaar le ma ken aan hare welvaart. 'i Is om menigeen stoffelijk en zedelijk le verheffen die anders welligt in werkeloosheid en zedeloosheid zijn ondergang zou vinden. Dc inrigting bestaat in Levden maar is niet alleen voor Leyden. Over heel hel vaderland wil zij werken. Voor de ge ringe som van 30 a ƒ40 voor eenmaal, kunnen jongelingen uil alle plaatsen te Leyden worden opgenomen, verpleegd onderwezen en tol bruik bare mannen gevormd. Reeds zijn in vele steden subcommissien vereenigd. Thans heeft er zich ook in Rotterdam eene gevestigd. Voorde on beduidende bijdrage van 1 in hel jaar wordt men lid der vereeniging en werkt men mede tot bereiking van een schoon en menscbiicvend doel. .11. zondag is te Beilen voor de deur van het huis der gemeente het huwelijk afgekondigd van 23 paren, die óf voor het eerst óf bij ver nieuwing het huwelijksbooljo wenschen te be- vareu. liet kan zeker wel als eene bijzonderheid worden beschouwd, dal op eene bevolking van ruim 301)0 zielen zulk een aantal le gelijk in het huwelijk treedt. Het provinciaal gereglshof in Overijssel heeft dezer dagen uitspraak doende in zake van D. IC. G. veldwachter te Nienwleusen en T. D. huisvrouw van R. N. le Steenwijk be klaagd van met elkander openbare .schennis der eerbaarheid te hebben gepleegd ter zake waar van zij door de regtbank te Zwolle zijn vrijge sproken dal vonnis vernietigd en op nieuw regt doende ben schuldig verklaard aan het hun ten laste gelegde feil en den veldwachter D. li. G. veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf, cn T. D., buisvrouw van R. N. tot drie maanden gevangenisstraf, elk in eene geldboete van 8 en in de kosten der procedure. Voor zoo ver men weet hebben de veroordeel den in dat arrest berust althans niet binnen den gewonen termijn cassatie daarvan aange- teekend. In weerwil van het ongunstige en buiten gewoon koude regenachtige weder in de maand Maart en de hevige koude van de laatste dagen, komen de tuiniers en warmoeziers in het Wostland daarin overeen dat de vruchtboomen, namelijk de appelen-peren-en druivenboomen zeer veel beloven. Kr zijn ongemeen veel bloe semknoppen aart de boomen die hij de eerste gunstige verandering van het weder met onge- meene pracht zullen uilhollen. Men is zelfs van oordeel dat het ongunstige weder voor- deelig is geweest voor deze vruchten. Daardoor is de ontijdige bloei verhinderd. BUÏTENLAN D. DEITQOErAED Kuilen 11 April. Prinsen prinses Frederik Willem van Pruissen kwamen gisteren avond ten negen ure met den sneltrein van Berlijn to Maagdenburg aan en namen bun intrek hij den bevelvoerenden generaal von Scliackom den prins van Wallis te ontmoeten die heden mor gen ten 4 ure met den van hier komenden snel trein aankwam. Prins Frederik Willem kon slechts twintig minuien aan dc ontmoeting met den Engelschen prins wijden naardien hij met denzelfden trein waarmede deze gekomen was naar Potsdam terug moest keeren tot bijwoning der revue over de troepen welke de prins-regent aldaar ten negen ure houden moest. In den loop van den voormiddag ontving de prinses in het regeringsgebouw hel hezoek van haren ko ninklijken broeder en begeleidde hem ten half elf ure naar het station, waar zij afscheid namen. De prins van Wallis zette langs den Maagden- burg-Leipziger spoorweg zijne reis naar Coburg, over Halle en Éisenach voortterwijl prinses Frederik Willem naar Berlijn wederkeerde. Wanordelijkhedenbij gelegenheid van het Katholieke paaschfeesl te Konstantinopel uit gebroken zijn op den Griekschen Goede-Vrij dag herhaald. Eene Grieksche processie werd beleedigd eijeren werden uit de vensters ge worpen en de woning van een verdachten Katholiek werd vernield. De aanstaande zon dag werd met ongerustheid verbeid. De policie had intusschen maatregelen van voorzorg geno men. De opschudding had geen staatkundig doel. FKAEIKSIJK Paeijs, 13 April. Het schijntdat de crino lines ernstig bedreigd worden. Men zegt ten minste dat de nieuwe mode tot dit feit neiging heeft. Maar deze mode ontdoet zich alleen van eene zwakheid om in cenc andere te vervallen. Gedurende de winterfeesten alhier is een gebruik beproefd dat zich bepaald schijnt te willen ves tigen. Dit heeft betrekking op gouden parures. Het goud brengt thans de hoofden van onze elegante dames op hol. Men draagt gouden sloffen, gouden linten gouden sluijers gouden gordels, handschoenen en kousen met goud ge borduurd en vooral gouden bloemen. Tol nu toe hebben de dieven zich bevredigd otu de

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1