SI.0 30. WOENSDAG ZATUROAG. wmm M1STRAT1KW WIEUWSTIil)lKGiT~" 4 H O At i'V E M E N T S-P H IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJNT: P HIJS DE R AD V E R TEN T IE N. Gewone 121 'f cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodber'iglen van i6 regels a f 1 behalve hctZegelregt. - 4 De Burgemeester en Wethouders van Zie- •rikzcedoen te welen dal door den Baad dezer Gemeente in zijne Vergadering ran den 31 Maart 1860 is genomen liet navolgende BESLUIT De Raad der Gemeente Zierihzec Gelet op de voordrag! van Burgemeester en Wethouders gedaan op voorstel der Commissie voor de Gaz-Fabriek en Straatverlichting. Gelet op artikel 11 der verordening van 22 'September 1857, houdende regeling der werk zaamheden der commissie voor de Gaz-Fabriek en Straatverlichting Besluit. Art. 8 der voorwaarden omtrent hel gebruik van gaz door particulieren reeds gewijzigd bij besluit van den 7 December 1857, no- II aldus te wijzigen de eerste alinea te lezen Bij het begin van iedere maand zal van wege de gemeente des verkiezende in tegenwoordig heid van denverbruiker, op den meter worden opgenomen de verbruikte hoeveelheid gaz en deze worden berekend tegen achttien cent per kubieke el de tweede alinea te lezen Aan hen die jaarlijks voor meer dan 30(1 verbruiken zal eene korting worden verleend. Deze wordt bepaald op 10 ten honderd indien voor meer dan f 3O0 en minder dan 450 15 n - 450 - 600 20 - 600 is verbruikt heide wijzigingen in werking te treden met den 1 Julij aanstaande. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den elfden April I860. B. C. CaU Voorzitter. J. I'. N. ëRMEGINS .Secrmris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wetuocoers van Zierifczee brengen ter kennis van de ingezetenen dal het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente over het loopende dienstjaar voorloopig is vastgesteld en van af Maandag den 16 dezer gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zal voor liggen kunnende de reclames daartegen op ongczcgeld papier aan den Baad gerigt iR eene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te Vierikzce den 11 April 1860. B. C. CAU, Voorzitter J. P. N. ERMËRINS, Secretaris. BINNENLAND Zierikzer 13 April. Bij Koninklijk besluit zijn herbenoemd en bij vernieuwing aangesteld lot plaatsvervangend kantonregter alhier, mr. JSchuurbeque Boeije en te Brouwershaven J. HoogenboomBz. Benoemd tot schoolopziener in het vijfde schooldistrict der provincie Zeeland, mot tödezer, de heer IIQ. Janssen te Sint Anna ter Muiden. Tiaar men verneemt best aal het voornemen om de vroegere alcoholfabrijk Mercuriuste Goes, die in andere handen is overgegaantot garancinefahriek in te riglcn. .11. dingsdag namiddag ten half drie ure zijn HU. MM. de koning en de koningin be nevens Z. K. II. de prins van Oranje en gevolg te Amsterdam aangekomen waar zij met geest drift zijn verwelkomd. Een van den gouverneur-generaal van Nederlandse!) IndiB over Alexandria bij de re gering ontvangen telegram gedagteekend Ba tavia 23 February jl. meldt dat sedert hot te legram van de.i 2lsteu dier maand niets bijzon ders voorgevallen en alles wel is. Eene depêche van bet agentschap Reuter luidt als volgt: Op lava is bet rustig. De za ken in Boni zijn geschikt. De derwaarts gezon den troepen keeren terug. Te Bandjermassing is in den staat van zaken gecne verandering ge komen. Als curiositeit wordt aan de U. C. bel volgende briefje medegedeeld dat vooreenigen tijd door eene slavin op een onzer West-Indische eilanden aan eene haar bekende dame geschreven werd. ,-tan Mevrouw N G Zeer geliefde en waarde Mevrouw »Met geheele vertrouwen dat 13Ed.en UËd. liefhebbende man zoo goed te zullen wezen neem ik de vrijheid, om UËd. te verzoekenom de tranen die ik in mijne oogen heb te kunnen droogen dus laat UËd. weten dat mijne Chior mij wil verknopen voor ƒ400 en een mensch wil mij voor zijne slavin koopen hij wil f 350 voor mij geven maar waarde Mevrouw het is niet in mijn gunst dal dieminch mij koopt, dus verzoek ik UËd. om mij te helpen of voor UËd. slavin te kunnen koopen, want ik heb veel lust om UËd. te dienen als eene waarde slavin. Ik hoop waarde Mevrouw dal UËd. niet nalaten om mij dit goedheid te doen ik verwacht UËd. antwoord met de eerste gelegenheid want er is geen lijd meer dan deze week. «Noem ik met alle achting UËd. dienaresse. •Juliette, i Slavin van den Ileer A S Volgens gerucht zou hel Belgische gou vernement voornemens zijn de loodsgelden op de Schelde aanmerkelijk te verminderen. De Oude Rotterd. Court, behelst over de zoogenaamde Brabandsche centen ineen inge zonden stuk het volgende Het is nu voor de derde of vierde maal dat de Belgische 2 cenlimen-siukken, hier te lande on der de Nederlandsche centen iu omloop door algemeene weigering weder buiten omloop ge- bragt worden. Die weigering is het gevolg voornamelijk van zeer onbestemde berigten of ge ruchten omtrent hot in omloop stellen van nieuwe koperen pasmuntzoo hier te lande als in Belgie. Maar, dit daargelaten, rijst hij me nigeen do vraag op Zal dit zoo blijven of zulten weder zoo als vroeger van lieverlede de nu uitgeschoten 2 centimen-slukkcu hunne on wettige plaats onder onze koperen pasmunt her nemen Wij hopen en wenschen om onderschei dene redenen het eerste. Wat toch zijn de oorzaken en de drijfveren geweest van dit kwade verschijnsel In de eerste plaats immers niets anders dan ongepast [zoo niet ongeoorloofd) winstbejag. Men voerde uil België de koperen munt voor omtrent 47 francs in, en gaf die hier te lande uilde 100 centimes tol 50 cents Nederlandsch alzoomet omtrent 6°/0 avance. In de tweede plaats was het óf do onverschilligheid óf de laauwheid of do overdreven neringzucht van den kleinhan delaar die ze niet alleen niet weigerdemaar ze boven de rcëele waarde aannam. En wat zijn nu dc gevolgen geweest van dit kwade verschijnsel Dal er eene ongehoorde massa koperen munt in omloop geraakte die in den dagelijkschen kleinhandel niet alleen onop houdelijk groot ongerief en moeijelijkheden te weeg bragt, maar ook den arbeidsman trof en belemmerde die meestentijds met die munt ge heel zijn loon betaald kreeg eene munt die geen wettigen koers hier te lande hebben kon. Men wendde zich vroeger meermalen lol de regering, methet verzoek legen voornoemd euvel maatregelen te willen nemen. Maargezwegen dat de regering daaraan niets kon doen zonder te diep in het belang van den handel te grijpen en ook gcene verbodsbepalingen zal uiivaardi- gen zoo moeijelijk als bijna onmogelijk te handhaven in ensu quo vermogen wij niet van ile regering of van iemand anders te vergen wat wij zelve kunnen. Laten wij dus nu zorgen dat dat ongerijf ons voortaan achter den rug blijft. Dat dus niemand meer die vreemde muntspecie aanneme vooral dat de kleinhandelaar allo laauwheid of kwalijk geplaatste neringzucht aan eene zijde zettende den ougepasten handel van het weder invoeren dezer vreemde muntniet kwalijk te bestem pelen met den naam van zwendclarij niet in de handen werke door zich langzamerhand we der tot het aannemen van dezelve Ie laten ver leiden. Bovendien wij zijn hier te lande van koperen munt, vooral van heelc centsstukken, meer dan ruimschoots voorzien. Waarom dan nog vreemde toegelaten die den laatsten houder op een aanmerkelijk verlies zal te slaan komen, zooals menigeen nu reeds ondervindt. Aan de fabrijk van de beeren Enthoven en Comp. te 's tlage is men druk bezig met dc ver vaardiging van een kolossale ijzeren vuurtoren, bestemd ter plaatsing aan de Dordsche kil. Men meldt uil IJsselstein van 9 dezer. Bij de loling dezes jaars was aan deze gemeente het contingent van elf manschappen opgelegd. Dit is uit de lotelingen dezesjaars niet gevonden kunnen worden .zuodat vier lotelingen der lig— ting van 1859, welker getrokken uommers niet dienstpligtig waren, zullen opgeroepen wor den. Dit is een dier gevallen welke zich zelden voordoen. Het provinciaal geregtshof iu Overijssel heeft Gerrit Jan Hoogeluchldie teregl stond ter zake van een in 1846 bedreven diefstal wegens verjaring vrijgesproken. De ambtenaren der in - en uitgaande regten aan het grensstation te /evenaar hebben een smokkelaar betrap! die in en onder zijne klee deren de aanzienlijke waarde van f 2500 aan gouden met diamanten bezette voorwerpen ver- horgen had. In de gemeente Groote Lindt is door den raad bepaald dat te beginnen met het jaar 1861 bij de volledige toepassing der wet op het lager onderwijs algemeene toegang lot de school zal worden verleend zonder betaling van school geld onder het genot van eene rijks-toelage. Te Assen heeft teregl gestaan zekere Staal, die zich voor professor in de geneeskunde uitgaf; hij beloofde een meisje te zullen genezen die een hagedis had doorgeslikt; de hagedis kwam echter niet voor den dag het meisje bleef suk kelen en het O. M. vraagt 5 jaren opsluiting voor den wonderdoctor om zijne kunst heler te bestuderen. Men meldt uil Groningen van 7 dezer. Uit Onstwedde wordt geschreven, dat hel den veldwachters Kornelius en Striezenou en den wet houder Moorlag heeft mogen gelukken twee verdachte vreemdelingen te arresteren. Deze arrestatie ging vergezeld van omstandigheden die niet zeer voor de onschuld van de arrestan ten pleiten. Zij hadden zich namelijk in een huis even buiten het dorp verscholenDe wet houder M. hiervan verwittigd, spomuc zich da delijk met de. policie derwaarts. Toen deze in de nabijheid van het bedoelde huisje gekomen waren en door de vreemdelingen werden opge merkt, kwam er eene ongewone beweging iu het huis. In allerijl posteerde men zich nu bij dc deuren. Pas had de wethouder de bewoners aangemaand om de voordeur te openen of heide vreemdelingen trachtten door de achter deur te ontkomen. Hier werden zij opgewacht door Striezenou die slechts één kon vasthouden, terwijl één hem voorbijsnelde. Op zijn geroep oin hulp kwamen de wethouder en Kornelius da delijk aansnellen. Laatstgenoemde hielp nu zijn ambtgenoot in eene geduchte worsteling met den arrestant, en eerst na eene vechtpartij van misschien wol een half uur, die niet geheel zon der wonden te geven en te ontvangen alliep kon men den fameus sterken kerel geheel bemagti- gen. De tweede was gaan loopen wat hij kon doch werd achtervolgd en ingehaald door den wethouder Moorlag. Nog eens trachtte hij te ontkomen doch werd na eerst weder eert eind geloopen te hebben, door den nabijwonenden schaapherder Hulding enden wethouder gegre pen. Nu werden heide arrestanten geboeid naar hel gemeentehuis vervoerd, van waar zij den volgenden dag naar Winschoten zijn gehragt om ter beschikking van den officier van justitie ge steld te worden die ze dadelijk in hel huis van arrest heeft doen overbrengen. BOITEMLAK B. duitbohi'asl) We ene v10 April. Volgens officiële de pêches uit Napels van 7 en 9 April was de rust te Palermo en op Sicilië geheel hersteld. De grondbezitters hadden hunne hulp aan de rege ring aangeboden. De geest der troepen was uitmuntend. Napels is rustig en de regering waakzaam. Uit Homburg wordt gemeld dat de Span jaard bij de bank aldaar nog steeds blijft winnen. Gedurende de vier eerste dagen der maand heeft hij 1,200,000 fr. gewonnen, den 4 scheen de kans voor den Spanjaard niet gunstig meer te zijn en reeds had hij 100,000 fr. verloren maar plotseling verklaart de fortuin zich weder voor hem, hij speelt vijf maxima tegelijk, 60,000 fr. Binnen het uur heeft hij zijne 700,000 fr. terug gewonnen en de bank waarvan de inleg van den dag 300,000 fr. was, doen springen. Van de groene tafel opstaande riep hij uit Ook ik heb mijn slag van Solferino gewonnen De aandeelhouders der bank «.ijn ter neder ge slagen dc action die (50 stonden zijn tot op 120 gedaald. De directeur S. is wederom naar Parijs vertrokken, om weder 2,009,000 fr. te halen, ten einde den strijd te kunnen volhouden. De Ëngelscbman die tegen den Spanjaard blijft spelen heeft reeds 309,000 fr. verloren. In de omstreken van Miskoliz heeft men dezer dagen een nieuw middel gebezigd om wild gedierte uit te roeijen. Men heeft op ver schillende plaatsen in het woud stukken rund- vleesch nedergelegd waarop 2 a 3 grein strychnine was gestrooid. De werking bleek aan de verwachting te voldoen want binnen wei nige dagen vond men 3 wolven en 8 vossen dood bij het aas. feahsbue Parus, 9 April. De beroemde advocaat Ber» rijer kocht dezer dagen van een koopman in oude boeken een vrij merkwaardig document. Het is eene lijst van de ongelukkige slagtoffers van bet schrikbewind, die den dag vóór den 9 thermidor werden geguillotineerd. Deze lijsten

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1