sr. <aturdag 1 April. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. NIEUWSTIJDINGEN iiiïïsiraiiiiiNT ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste vorenvoorlO ure 'smorgens. V'E'tt S CBIJ N T: PRIJS DER ADVERTENT JEN, Gewone 124/2 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f\ behalve hetZegelregt. 7 are 8l/2 8W, ,rt de did del jijdew" m. lerdags lOtyjiare jnspoor Vos. BINNENLA ND De minister van staat en van finantien in ervaring gekomen dat zich van tijd tot lijd ver minkte of geschonden muntspeciën in den om loop vertoonen heeft het publiek herinnerd dat volgens de artt. '21 en 22 der wet van 26 Nov. 1847 (Staatsblad no. 69) en art. 19 der wet van 1 Junij 1850 (Staatsblad no. 25) geene eenigzins vervalschte in waarde verminderde verminkte of geschonden muntspeciën in 's rijks schatkist worden aangenomen, noch ook iemand gehou den is dusdanige specie aan te nemen maar die specien wanneer zij aan 's lands kantoren wor den aangeboden aldaar even als nagemaakte en valsche specie worden aangehouden en aan het muntcollegie opgezonden om na onderzoek en bevinding dat zij zich in zoodanigen toestand bevinden, te worden doorgesneden, en alzoo aan aanbiederslernggegeven. nzijn de ingeze tenen gewaarschuwd dat de ambtenaren van 's lands kantoren opzettelijk zijn aangeschreven, om voormelde wetsartikelen ten strengste te handhaven weshalve zijdie onbedacht of uit kwalijk geplaatste toegevendheid, eenig verminkt of geschonden muntstuk aannemen zich minstens aan bet verliesvande nominale waarde, maar daarenboven aandegevolgen van een straf- regterlijk onderzoek ingeval daartoe termen werden gevonden blootstellen. In het hoofdkiesdislrict Amsterdam is ver kozen tot lid van de tweede kamer der slaten- generaal de heer W. Poolman en in het hoofd kiesdistrict Hoorn de heer mr. P. M. Tutein Nollhenius. Het provinciaal gereglshof in Zuid-Hol land heeft bij arrest van jl. dingsdag vernietigd bet door den officier van justitie bij de reglbank te Leyden ingestelde hooger beroep tegen een vonnis dier regtbank, waarbij de heer mr. G. Willink vanBennebroek is vrijgesproken van deaan- klagt van weigering tot het afleggen van den eed als getuige in eene strafzaak. Het hof heeft overwogen dat de geïntimeerde wel heeft gewei gerd den eed af te leggen, maar niet het doen der belofte om de waarheid te zullen verklaren dat hij, ofschoon sedert I 851 niet meer tot de Doopsgezinde gemeente behoorende, echter ten opzigte van den doop en den eed de beginselen der Doopsgezinde belijdenis bleef toegedaan dat de geïntimeerde alzoo volgens art. 186 wet boek van strafvordering had kunnen worden losgelaten tol bel afleggen dor belofte, en heeft bet hof mitsdien hel vonnis der reglbank beves tigd. De kosten te dragen door den staat. Men schrijft uil'sGravenhage van 2 April. Eenige dagen geleden werd melding gemaakt van het verliezen van een brief met geldswaarde, geadresseerdaan den heer B.Hemkes, te Voorburg. Thans verneemt men met genoegen dat die ver loren brief, inhoudende tien muntbiljetten ieder van tien gulden van welke de nommers onbe kend warenongeschonden en in volkomen orde aan den heer Éemltes is ter hand gesteld. De brief was gevonden door den zoon van den brug wachter aan het Voorburgstraatje alhier. De vader van dezenofschoon in ziekelijke en zeer behoeftige omstandigheden heeftevenmin als de zoon een oogenblik geaarzeld den brief aan den eigenaar Ier hand te stellen en dal onder zulke treffende omstandigheden dat men op nieuw bewaarheid heeft bevonden hoe armoede en eerlijkheid tegelijk bij hetzelfde gezin kunnen huisvesten. Men meldt uit Rotterdam van 2 dezer. Het volgende feil wordt medegedeeld, hetwelk op grootere schaal wel eens inden handel, daar, waar men zich, wegens belangrijke sommen, van den telegraaf tot het afdoen van transactiën bedient, tot grooteongelegenheden en verliezen zoude kunnen aanleiding geven. Men weet, dat sedert zoölogische tuinen en diergaarden niet meer slechts het privilegie van een paar groote wereldsteden zijn, maar meer algemeen zijn daargesleld, de koop en verkoop van vreemde dieren een werkelijke geregelde handel is geworden, waarin belangrijke sommen worden omgezet. Een bekend handelaar in dit vak, te Londen gevestigd, en als zoodanig vrij algemeen bekend, eene groote partij vreemde, en daaronder zeldzame en kostbare dieren ont vangen hebbende, waaronder een olifant, bood die dieren per telegraaf tot verschillende prijzen aan de directie van de diergaarde eener Duilsche rijksstad aan en verzocht,in geval van aanname, een persoon van wege de directie naar Rotter dam af te zenden, waar de verkooper dan mede ter aflevering komen zoude. Het antwoord dat de Londenaar ontving wak t «Wij accepteren met den olifant.'' De expeditie had plaats, be nevens de ontmoeting van kooper en verkooper hier ter stede. Het bleek toen echter, dat de te legraaf een abuis had gemaaklen juist het tegen overgestelde had overgeseind van hetgeen haar was opgegeven. De directie der Duitsche dier gaarde namelijk, had het berigt gezonden, dat zij accepteerde, maar niet den olifant. In deze moeijelijke positie en terwijl de eige naar dat kolossale dier ongaarne naar Londen medenam en de kwestie van regt ton deze welligt moeijelijk te beslissen zoude zijn, kwameu de eigenaar en de afgezondine der koopers met el kander overeen, dat de laatste aan zijne com missie van bestuur om verlof zoude vragen, nu ook dien olifant maar lot een verminderden prijs aan te nemen. Dat antwoord nu kwam toestem mend, maar ziet helaas te laat het beest was dien nacht in het pakhuis van een derden ge storven en ligt daar nu nog op dit oogenblik als corpus delicti" in eene zeer moeijelijke kwes tie, die geldelijk ook niet zoo gering was, daar wij meenen, dat die som tusschen de ƒ2000 a 3000 bedraagt en welligt meer. Lang zal men dal doode dier ook niet meer als stuk van proces kunnen bewaren, daar het juist tot die soorten behoort, die zeer gemakkelijk en snel tol bederf overgaan. Sedert eenige weken heevschl te Woens- drecht en in de omstreken eene buitengewone drukte in de bosschen alle boomen van zekere dikte worden voor ongelooflijke prijzen opge kocht en vervolgens vervoerd naar Antwerpen, om aldaar aan de vestingwerken gebezigd te worden het valt alzoo ligtelijk te begrijpen dat de waarde der bosschen aanzienlijk vermeer derd is. Met de steenbakkerijen is hel eveneens gelegen millioenen sieeuen worden lot dezelfde werken gebakken. In eene woning aan den steenweg van Phiiippeville60 minuten van Charleroi is dezer dagen eene poging tol moord gepleegd Drie booswichten met zwart gemaakte aangeziglen zijn in den nacht door een venster in huis ge drongen van vrouw Dubois wier man paarden koopman is. De man afwezig zijnde bevond zich de vrouw alleen met den knecht en de meid te huis. Doorgedrongen tot in de slaapkamer is de 70jarige vrouw uit het bed gehaald en haar al het voorhanden zijnde geld afged ivongen op het oogenblik dat zij echter meende te ont snappen, heeft een der boosdoeners haar met een ploegijzer zulk eencn slag op den schouder toegebragt dat zij half bewusteloos is blijven liggen. Door het gerucht van de meid die den knecht was gaan wekken zijn de schelmen ge- vlugl langs den kantvan waar zij ingekomen waren met zich nemende eene som van 700 francs, gestolen uit eene kast, welke zij open gebroken hadden. Op vermoeden is bereids een bedelaar gearresteerd die eiken woensdag van vrouw Dubois eene aalmoes ontving. Een schelmstuk, hetwelk de diefstallen van vroegere tijden herinnert is in den nacht van '26 op 27 :V1 aart jl. te Saffelaere gepleegd. Tusschen 10 en 11 ure 's avonds zijn drie zwart gemaakte mannen met kielen gekleed langs eene achterdeur, die men vergeten had tesluiten, in de keuken gedrongen van den landbouwer Petrus van de Mjvere op hel gehucht Molen einde aldaar. De man was afwezig, alleen de vrouw, oud 31 en de dienstmeid, oud 19 jaren, bevonden zich te buis. Een der booswichten heeft de meid onmiddelijk bij de keel gegrepen waarop de vrouw in bezwijming is gevallen. Intusschen zijn twee der schelmen met het licht in de kamer gedrongen en hebben daar bij inbraak, al het geld, omstreeks 620 francs, gouden en juweelen versierselen en wat voorts van waarde was gestolen. Naar hel schijnt is die diefstal in een tiental minuten volbragt. BUITENLAND. atrixscHi-Aiaxi Keulen, 3 April. De voormalige overste der genie floré, tegen wien eenigen tijd geleden een geregtelijk onderzoek bevolen werd, ten gevolge der beschuldiging dat hij in verraderlijke ver standhouding met den vijand gestaan zou heb ben, is nu, hij gebrek aan alle wettige bewijzen voor die aanklagt, weder op vrije voelen ge steld. De inschrijvingen voorde nieuwe Oosten- rijksche leening maken geene groote vorderin gen. Een groot deel der geldbezitters wil door vrijwillige deelneming het zegel hunner goed keuring aan de heerschende politiek niet hech ten, wat inzonderheid bij den adel het geval is terwijl do eigenlijke geldmannen, in weerwil der beloofde groote voordeelen geene winst in de deelneming zien en anderen de kastanjes uil het vuur willen laten halen. De Roomscb-Kalho- lieke geestelijkheid is over den jongslen gang van het bestuur zeer onvergenoegd eo wil bo vendien niet toonen dat zij kapitalen beschikbaar heeflterwijl de burgers onder belastingen en haif vrijwillige giften gebukt gaan. Alleen de gemeente besturen zullen dus de beurs openen en de Israeliten zich erkentelijk beloonen. De lot hiertoe ingeschrevene sommen worden dan ook op niet meer dan 100 millioen gulden ge schat zoodat hot overige bij de nationale bank gedeponeerd zal blijven. De meeningen der Weener dagbladen overdo zaakvanSavoije zijn zeer uitcenloopend. De Ost Deutsche Post gelooft dal de zaak zich wel bij protesten bepalen zal. De Press spoort de Zwitsers tot het bezetten van Opper-Savoije aan, terwijl de Oeslerreisclüscheleilungdaarentegen een zoodanigen stap ten sterkste afraadt en dien over ijld en dwaas noemt, meibijvoeging dat Oosten rijk er even weinig als Rusland aan denkt om iets in deze zaak te doen, Men schrijft uit Bern van 2 dezer. Pruissen Engeland Oostenrijk en Rusland hebben als mogendheden, die de traktaten nopens Zwitserlands onzijdigheid gewaarborgd hebben den wensch dier republiek ondersteund en aan gedrongen op de spoedige bijeenkomst vatteen congres. De commissie der bondsvergaderingin wier handen de boodschap der bondsraad was gesteld, heeft met eenparige stemmen de voorstellen der regering aangenomen Het lijdt geen twijfel ineer of meri is in'al de aan Italië grenzende kroonlanden op moge lijke oorlogsgebeurtenissen voorbereid. De aartshertog Leopold bevindt zich in zijne hoe danigheid als generaal-direcleur der genie, in Tyrol om daar de versterkte en nog verder te versterken punten in oogenschouw te nemen. Reeds heeft hij in de valei van Ampola bij Lerdaro en Gowagoi uitgebreide bevestigingen bevolen en ook de plek bezocht waar de beek Laffaro Tyrol van Italië afscheidt en waar Oos- (cnrijksche schildwachten aan de eene en Sar- dinischc aan du andere zijde der brug op en neder wandelen. De aartshertog zou zich nu naar Bolzen begeven. Men meldt uil Geneve van 30 Maart. Ongeveer een 150lal Savoyaards hebben zich meester gemaakt van de stoomboot l' Aigle en zich naar Thanon begeven. De bondsraad zal strenge maatregelen nemen tegen deze dwaze en misdadige poging. De door Savoijaards te Genéve onderno men expeditie is waarschijnlijk aan den invloed van Fransche agenten toe te schrijven. Beide voor de expeditie gebezigde schepen zijn door de troepen van den overste /.iegier in beslag ge nomen en 30 man der vrijscharen gevangenge- maakt. In eene te Genéve gehouden volksver gadering hebben 5000 burgers geprotesteerd tegen de handelwijze der vrijscharen. De heer Tepli is benoemd om als bonds-commissaris naar Genéve te vertrekken. Bij de algemeene belangstelling, welko de door Zwitserland in de tegenwoordige omstan digheden aangenomen houding wekt zal de plaatsing der volgende vrije vertaling van eenige in de Kalnische Zeitung van 30 Maart opgenomen conpletten sommigen welligt niet ongevallig zijn. De Zwitsers aan de Savoifaarden. Nu slaat liet uur nu moet ge uw keus bepalen En op twee wegen houdt ge't oog gevest De eert doet als deel van 't keizerrijk u pralen En de andere voert naar 't klein Gcmeenebest. Wij hebben niets dan onze broederhand Te biedeu en het vrije Vadcrlaud. Geen gouden vruchten zijn bij ons te plukken Geen prefecturen die als loon men biedt Aan wie ter regter tijd zich weet te bukken Och neen wij zijn de groote Natie niet Wij hebben niets dan onze broederhand Te bieden en het vrije Vaderland. Geen vet en werkloos ambt is hier te vinden Geen maarschalksstaf, ja zelfs geen ridderkruis Geen zetels die liet oog door goud verblinden Wacht seuateurs in 't needrig Zwitscrsch buis. Wij hebben niets dan onze broederhand Te bieden en het vrije Vaderland. Ook lauwerkroonen kunnen we uniet weven, Zoo als somtijds een Keizerlijke held Met trotsche hand zijn dienaars weet te geven Op't met uw bloed doorweekt, vertrapte veld. Wij hebben niets dan ouze broederhand Te bieden en het vrije vaderland. Beslist dan nu, na 't wegen uwer kansen Uw lot, maar'toog op de uitkomst eerst gevest Hier vrij, daar groothier Zwitsers, en daar Franschen Daar 't Reuzeoïijk hier 't klein Gemeenebest. Kiesteer en roem, of onze broederhand Die bieden we u in 't vrije Vaderland. Op 23 Maart verscheen op de galerij der beurs te Hamburg een Laplander die met zijn kleed van rendierhuid zijne hooge en lange neusschoenen en zijne spitse muts zulk een op zien verwekte dat al de beursbezoekers zich naar de galerij begaven en bij in het gevaar liep in het gedrang doodgedrongen te worden. Hij scheeD evenwel zijn leven zoo duur mogelijk te zullen verkoopen hij hield zijne muts op en had de vreugde dat de omstanders er talrijke giften in lieten glijden. Bijzonder genoegen verschafte hem een gon- den veslketen nl. zooals men die aan den krui wagen kooptwelke een heer in de muts stak. A

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1