1860 WOENSDAG k ZATURDAG. rüf.°26. Xattirdag 31 Maart, BESTUREN MISTRA AANBESTEDING. ER ZIEIIKIElSiMUÜliWf A BONNE MENT S-P RIJ S. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VE li SCHIJNT: P RIJS DER AD VERTENTJE N, Gewone 121 s cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a behalve hethegelregt. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat de lijsten der kiezers, naar aanleiding van art. 10 der wet van 4 Julij 1850 zijn herzien en vast gesteld onder dagtcekening van 14 dezer, wij ders dat zij zullen worden aangeplakt en gedu rende veertien dagen ier Secretariedezer gemeente, voor eenieder ter inzage nedergelegd. 7,ierikzee, den 21 Maart i860. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierilizee, zijn voornemens op Woensdag den 4 April aan slaande des middagsten Baadlmize in het open haar aan den minsteischende aan te besteden Het gedeeltelijk VIKtlKl'ÏVKl van de Defensie-werken van liet nieuwe gedeelte van den West- liavendijk, met het onderhoud dier werken overeenkomstig het bestek en de voorwaarden, van af den 28 dezer ter lezing voorliggende zoo ter Gemeente-Secretarie als bij den Bouwmeester der Gemeente door wien de aanwijzing op het werk geschieden zal den 2 Aprildes namiddags ten 4 ure. Zierikzee den 27 Maart 1860. li. C. CaU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. BINNENLAND Zierikzee, 30 Maart. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat alhier een tweejarige jagibondzeventien jongen, waaronder een doode heeft geworpen. Men schrijft nit Soerabay van 26 Jannarij. Goede berigten van Boni. De koningin heeft zich onderworpen en de rijkskleinoodiën afgege ven. Troepen keeren spoedig terug. Een transport slagt-ossen voor Boni bestemd wordt nu niet daarheen maar naar Bandjerinassing gezonden. Blokkade opgeheven. De luilenants Koenen en van Eoijen te Soerabaya aangekomen. Onder de weinige gevallen dapperen ver neemt men melieedwezen dat ook de majoor C. M. IJ. Kroesen, behoort. Met de Merapi zijn nog eenige bijzonder heden omtrent het afloopen te Teweh, van het stoomschip Onrust bekend geworden. Twee Inlanders, zijnde de bedienden van den heer Bangcrt en van den heer Waldeck, zijn ge red geworden en te Bandjermassing aangekomen, alwaar zij de volgende verklaring hebben afge legd dat de heer van der Velden, in bijzijn van den heer Bangerl en doctor Dilg, bezig was om aan den rijksbestierder aldaar bet gebruik van den dertigponder uitteleggen. Dat alslocn de doctor een houw over den rug kreeg en dood door de kajuitskoekoek Ier neer viel daarop ontving de kommandanl een houw over den rug en werd het hoofd afgehouwen welk lol ook den heer Bangerl trof. De schildwacht heeft den moordenaar van den heer Dilg doodgeschoten doch kon, doorde overmagt overstelpt, niet be letten dat de in dien tusschentijd toegeroepen verscholen Dajankers naar beneden gingen en aldaar de in rust zijnde officieren en manschap pen afmaakten. Te Samarang heeft onder de godsdienst oefening van ds. van der Meer van Kuffeler de aanneming in de Christelijk Hervormde gods dienst plaats gehad van een gegoed Chineesch handelaar bij vele aanzienlijke personen aldaar gunstig bekend en van een even gegoeden Arabier. Door het departement van oorlog is be paald dat die miliciens der ligling van 1859, welke door ziekte verhinderd moglen worden den 17 April in active dienst op te treden, dit achterblijven zullen moeten bewijzen door een behoorlijk certificaat, behelzende hel bestaan der ziekte terwijl wanneer zij voortdurend als ziek van hunne korpsen afwezig mogten blijven, den 1 Junij aanstaande door de zorg der plaat selijke besturen hunner woonplaatsen naar het naastbijgelegen militair zieken-etablissemenl op - gezonden en ter verpleging opgenomen zullen worden. Na het eventueel vertrek met groot verlof van de overige miliciens echter zullen zij dan zoo veel langer in werkelijke dienst wor den gehouden als noodig zal bevonden worden. Men schrijft uit Rotterdam van 27 dezer. De ongelukkige, die vrijdag avoud aan de Yenlosche sloombooteen vriend wilde ontmoeten en aldaar jammerlijk verdronk, is heden morgen een paar scheepslengten van de plaats des onge luksgevonden. Zoo als werd vermoed is het lijk herkend als dal van den heer P. A. Sander vroeger lid der tweede kamer, laatstelijk lid van het prov. geregtshof te's Hage. Hel lijk is voor- loopig in hel pakhuis van den burgemeester dezer gemeente gebragt en zal dezen avond naar de woning van den vader des ottgelukkigen worden vervoerd. Heden werd voor het provinciaal geregts- hof in Zuid-Holland behandeld de zaak van den officier van justitie bij de arrondissements-regt- bank te Leyden tegen een vonnis dier regthank, waarbij de heer mr. G. Willink van Bennebroek is vrijgesproken ter zake van weigering als ge tuige in eene strafzaak om den eed als zoodanig af te ieggen. De heer W. heeft ook in deze teregtzitling te kennen gegeven dat hij vroeger behoorde lot de Doopsgezinde gemeente, doch later is overgegaan tot eene vereeniging welke in Engeland, Frankrijk en ook hier te lande bare leden telt; dat zijne gezindheid, wal den doop en den eed betreft, echter dezelfde is ge bleven als toen hij behoorde tot de Doopsge zinde gemeente en dat hij herhaalde de belofte te willen afleggen. Daarna heeft de advocaat- generaal mr. la Grappe Dominions in eene zeer gemotiveerde conclusie gerequireerd vernieti ging van hel vonnis der regtbank en schuldig verklaring van den heer mr. W. aan het feil van volharding van weigering om in eene strafzaak getuigenis onder eede af te leggen en o. a. ver oordeeling tol eene gevangenisstraf door den hove te bepalen, doch den termijn van zes maan den niet Ie boven gaande, en in de kosten van beide inslanlien ten behoeve van den staat, des noodsinvorderbaar bij lijfsdwang. De beer mr. W. Wintgens, als verdediger voor den heer ff', optredende, heeft in eene sierlijke en zeer door wrochte rede de conclusie van het openbaar mi nisterie bestreden en geconcludeerd lot vrijspraak. Uitspraak heden over acht dagen. Men meldt uit Breda van 26 dezer. Heden is alhier gevankelijk binnen gebragt ze kere Bals genoegzaam verdacht van het schrijven van brandbrieven, geadresseerd aan den landbouwer L.te Wouw. Hij is een man van ruim 70 jaren oud, en gewezen veld- wachler dier gemeente en als zoodanig gepen sioneerd. Uil Hilversum ontvangt men de volgende mededeeling die, zoo zij in alle doelen wordt bevestigd eene gewiglige verandering in de geheele industriële wereld zou doen Ie gemoet zien. Terwijl de natuurkundigen in Engeland zich bezig houden met de nieuwe ontdekking, om steenkolengaz dooriels anders te doen vervangen heeft donderdag jl. de proef, in de politechnische school te Hilversum genomen bewezen dat men een goed helderbrandeud gaz kan daarslellen zonder aanwending van vuuralleen door schei kundige verbinding. Dit gaz zal nagenoeg niets kosten omdat de slof. die voor het daarstellen van het gaz wordt gebruikt, zich oplost en zijne waarde geheel behoudt terwijl die oplossing tot andere doeleinden gebezigd kan worden. Het aantal hoornen, door den storm van den 28 Februarij II. in den omtrek van Arnhem pnlworteld. meest allen dennen, kan, nu de perceelen ten verkoop zijn uilgehaakt of aange duid, gerustelijk op 20,01)0 geschat worden. De dennenbosschen van de landgoederen Lichtenbeek Wolfhees enz., bieden thans nog een tafereel van verwoesting aan, zooals velen welligl nog nimmer hebben aanschouwd. Uil Kampen schrijft men van 25 dezer. Eergisteren morgen ten ,8 ure 40 min. werd aan f den onhewolkten hemel een zeldzaam voorko mend natuurverschijnsel waargenomen. Er was eene heldere afstekende regenboog in zuivere en heerlijke kleuren zigtbaar voor de zon de einden van den regenboog liepen naar beneden daar boven zag men een gelijken regenboog in eene omgekeerde rigiing met de uiteinden naar boven, daar naast een weinig lager eenige bij zonnen. Weerkundigen voorspellen daaruit ruw en ontstuimig weder. Het gebruik van anijszaad beeft te Sneek weder ernstige ongesteldheden veroorzaakt. Men schrijft uit Maastricht, dat er een tweegevecht heeft plaats gehad tusschen twee kapiteins, waarbij de een het leven heeft ver loren, terwijl de ander, zoo men zegt, naar Londen is gevlugt. Het paardenspel van WollsclilMger heeft tvvee chineesche dwergen ontvangen die, naar men zegt, van vorstelijkealkomstzijn. De prins, thans 14 jarenoud, weegt zeven Nederl. pon den en heeft eene lengte van 72 Ned. duimen de prinses zijne zuster is nog meer buitengewoon. Ofschoon reeds haar twaalfde jaar bereikt heb bende, weegt zij te naauwernood drie Nederl. ponden en hare lengte bedraagt 54 Neder), dui men. BÜITENLAN D„ ooitschr&ks Keulen 23 Maart. Yan prins Metlernich zijn te Weenen mededeclingen ontvangen welke geenszins berekend moeten zijn om het gedurig toenemend wantrouwen jegens Frankrijk te ver minderen. Stellig zou te Weenen besloten zijn tegen de aanhechting van Mi'dden-ltalie aan Piemont te protesteren welk besluit tot uitvoer gelegd zal worden zoodra de mogendheden berigt van de volhragte inlijving zullen ontvangen hebben. Bijzondere nadruk zou in dit protest op de in lijving van foskane gelegd en uitdrukkelijk ver klaard worden dat Oostenrijk zijne regtcn op dat land geenszins wil opgeven. Graaf Beekberg voegt men hierbij, beeft den Franschen ambassa deur bereids eene verklarimr in dien zin gedaan. Hoe meer de jus i I aar o .-zoek voort zet, des Ie grooter v. ,|i der beschul digden van schel". ii.ui, m ..ebrci.de scha'al bij de leverantien aan helleger tijdens den oorlog in Italië gepleegd, en vindt men daaronder niet weinigen wier rang, ambt of fortuin het onmo gelijk schenen (e maken dat zij zoo diep konden zinken. In alle deelen dei-monarchie waar toen maals troepen doorgetrokken of gelegerd ge weest zijn, wordt liet onderzoek met de meeste gestrengheid voortgezet. De baron Brelano hofraad hij liet departement van financien is bijzonder belast met de verificatie der sommen die hij de bank tot betaling van werkelijke of fictieve leveringen ontvangen zijn. Ongeluk kigerwijze beloopen deze laatste eerie aan het fabelachtige grenzende sotn. Op eenige militaire ingenieurs zou ook de beschuldiging ruslen, dat zij de plannen der vestingen van den vierhoek voor goud aan vieetndc zendelingen hebben afgestaan. Hei hoog geregtshof te Weenen heeft het be sluit van hei provinciaal hof bevestigd waarbij de heer Dichter wegens misbruik van gezag in de uitoefening zijner function in slaat van beschul diging wordt gesteld Onder de treurige gebeurtenissen der laatste weken bekleedt het te Verona in hechte nis nemen van den voormaligen Ooslenrijkscbeu hoofdman l)oré gewis eene voorname plaats. Het schijnt onloochenbaar dat hij de plannen der vesting Verona aan Sardinië heeft verraden of schoon het gerucht voorbarig is dat hij bereids zou zijn doodgeschoten naardien Let gereglelijk onderzoek nog voortduurt en grond gegeven zou liehhen lol hel vermoeden dal die officier langs een nog niet ontdekten weg, voor den slag van Solferino in het bezit der orde geraakt is in welke het Oostenrijkse!) leger moest worden opgesleld, en dat hij die onverwijld aan keizer Napoleon heeft verraden waaraan hel verlies van dien veldslag hoofdzakelijk toe te schrijven zou 'zijn. \logt zich wordt hier biigevoegd deze voor- beeldclooze schenddaad eens mans bevestigen die uit de bijzondere kas van keizer Frans Joseph eene aanzienlijke genadegift ontving nadat hij genoodzaakt geweest was zijnen hoofdmansrang op te geven dar. zou dit eene merkwaardige bij drage zijn toi de geschiedenis der goedkoope middelen waarvan keizer Napoleon III zich be diend heeft, om den roem eens zegenrijken veld- heers met wijlen zijn oom te deelen en (evens zou het een nieuwlicht over de oorzaken van den voor Oostenrijk zoo ongelukkigen afloop van den laatslen veldtogt in Italië verspreiden. De Oeslerr. Zcilung beveelt de deelneming aan de nieuwe leening als eene zeer voor- deelige geldbelegging aan, terwijl zij in geval van mislukking eene gedwongen leening in het vooruitzigt stelt. Van de vrijwilligers die zich in Neder- Oostenrijk en Bohemen voor de pauselijke krijgs dienst hebben laten aanwerven zijn reeds eenige officieren herwaarts teruggekeerd, die eerlang door andereu en ook door soldaten gevolgd zul len worden. Zij hebben die behandeling niet on dervonden waarop zij aanspraak meenden te hebben, noch is hun de betaling gedaan die bij de aanwerving beloofd was, hetwelk te Ancona aanleiding tot zeer onstuimige tooneelen gege ven heeft. In hel gebeurde ziet men tevens hel beste bewijs, dat de Oostenrijkscbe regering zich met de aanwervingen niet heeft ingelaten, de wijl zij anders geregtigd en verpligt geweest zou zijn voor de vervulling der aan hare onderdanen gegeven beloften te waken. De protesten van den groothertog van Toskane, den hertog van Modena en de hertogin van Parma tegen de inlijving van Midden-Italië zullen denkelijk openbaar gemaakt worden, zoo dra die inlijving officieel aan de groote mogend heden zal zijn medegedeeld, terwijl sommigen ook een protest des Oostenrijkschen keizers blij ven verwachten.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1