Zaturdag 24 Maart. I860 WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN «ISTRATIOT AANBESTEDING. NIEUWSTIJDINGEN ZIERIKZEESUfflMUNT ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS C HIJ NT PRIJS DER ADVERTENT IE No Gewone 121/* cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van i6 regels a f\ behalve het 2egelregt'* '1000. k ze e. 6 6 am. 7, ure 8'/» 103/4 lOi'a iart der Middel- >t zijden. am* iderdags 10l?2ure lijn spoor ?aart der issingen rijden. e Vos. Nationale Militie. BERENDMARING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen Ier kennis van de belanghebbenden dat ten gevolge van opgekomene verhindering, de 3de zitting van den Militie-Raad, vroegerbepaald op den 12 April, voor de gemeenten in dit Militie- Kanton thans zal plaats hebben op den 11 April aanslaande lol hel aanbieden van Nummerverwisse- laars of Plaatsvervangers des morgens om half tien ure in de Abdij Ie Middelburg. Zierikzee den 17 Maart I860. B. C. CaU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter ken nis van de daarbij betrokkene belastingschuldi gen: dat op den 13 en 14 dezer maand door den heer Commissaris desllonings in deze provincie, zijn executoir verklaard: bet halljaars kohier voor de belasting op het personeel en dal van belpatentregt3dekwartaal, dienstjaar 185S/B0, van rleze gemeente; welke kohieren op heden worden verzonden aan den beer Ontvanger der Directe Belastingen alhier, ten fine van invor dering ingevolge de wel. Zierikzeeden 21 Maart I860. B. C. CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dal de lijsten der kiezers, naar aanleiding van art. 10 der wet van 4 Julij 1850, zijn herzien en vast gesteld, onder dagleekening van beden, wij ders dat zij zullen worden aangeplakt en gedu rende veertien dagen ter Secrelariedezer gemeente, voor eenieder ter inzage nedergelegd. Zierikzee, den 21 Maart 1860. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINSSecretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den 4 April aan staande des middags ten Raadhvize in het open baar aan den minsteischende aan te besleden Het VEMtHttOGSiN van het ge deelte van den Oosthavendijk over eene strekkende lengte van Ó60 ellen van afhel punt, waar die verliooging ten vorigen jare is gestaakt overeenkomstig hel bestek en de voorwaarden van af den 28 Maart e. k. ter lezing voorliggende zoo ter Gemeente secretarie als bij den Bouwmeester der Ge meente door wien de aanwijzing op het werk geschieden zal op Maandag den 2 Aprildes na middags ten 5 ure. Zierikzee, den 21 Maart 1860. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. UINNENLAND ZiEitiKZER 22 Maart. Bij Zr. Ms. besluit zijn benoemd tot plaatsvervangend kanlonregter alhier, mr. J. P. N. Ermerinsadvocaat, en secretaris dezer gemeente en tot regter plaats vervanger in de arrondissements-regtbank alhier, mr. JMoolenburgh. procureur bij die regtbank. Van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie zijn, over Marseille, ontvangen twee telegrammen gedagteekend respectivelijk Bui tenzorg 7 Februarij en Weltevreden 21 Feb. jl. Het eerste luidt Zeer voldoende lijdingen van Boni ontvangen. De regalia zijn uitgele verd. Aroe-Palakka. door den hadat verkozen, is geïnstalleerd als lecrivorst van Boni. De Bonische expeditie is geëindigd. De troepen van Boni komen terug. Van Baujermassing niets zeer bijzonders. Weinig verandering. Op Java en alle andere bezittingen gaal alles goed." Hel tweede luidt: «Zoo even zijn zeer vol doende lijdingen van Boni ontvangen van den 9 dezer. Alles ging goed. Dit is ook hier het geval. De beer Keucliemus (lid van den raad van Nederl. Indie) en familie aangekomen." St. C. De verkiezingen op 21 dezer, van twee leden voor de tweede kamer der staten-generaal, hebben tot het volgend resultaat geleid. In het boofdkiesdislricl Amsterdam waren 1385 billetlen ingeleverd, waarbij 4 van on waarde; de volstrekte meerderheid was alzoo 691 stemmen. De beer J. G. Rijnders bekwam 509, de beer IV. Poolman 449, dr. A. Vrolik 352 en de beer T. JStieltjes 48 stemmen. Der bal ve herstemming tusscben de heeren Rijnders en Poolman. In bet hoofdkiesdistrict Hoorn waren 1097 stemmen uilgebragt waarbij 17 vau onwaarde, zoodat de volstrekts meerderheid was 54l stem men. Mr. M. T. de Lange erlangde 51)5 inr. P. M. Tutein Nollhenius 309 de beer S. A vun Hoogstraten 136 en de heer Mensonides 62 stem men alzoo herstemming tusscben de heeren de Lange en Tutein Nollhenius. Men schrijft uit Botterdam van 20 dezer. Naar wij vernemen wordt de tweede kamer da delijk na Paschen bijeen geroepen. Alsdan zou den onmiddelijk worden aangeboden o. a. de navolgende wetsontwerpen 1 lot aanleg van spoorwegen 2, tot doorgraving van Holland op zijn smalst 3, lot verbetering van den water weg van Rotterdam naar zee 4, tot emancipatie der slaven in West-lndië 5, tot reorganisatie der regterlijke magt, en 6,totregeling van de rijkspolicie. Jl. vrijdag middag is de baron Vincent van Tuyll van Serooskerkenkamerheer des konings die zich tijdelijk in het hotel Paulez te 's Hage bevond plotseling aldaar overleden. Hoewel er spoedig geneeskundige hulp werd aangewend was die echter vruchteloos. Zijn plotselinge dood moet door eene hartziekte veroorzaakt zijn. Men berigt dal de commissie belast met de zaken van hel Fransche theateraan den gemeenteraad zou willen voorstellen eene ver booging van do subsidie ad f i.OÜO en dal zij zich bereids lot Z. M. den koning zou hebben ge wend, om eene subsidieverhooging tol gelijk be drag te verwervcu. .Men schrijft uit Schevem'ngen van 20 dezer. De pink Uit Achting en Vriendschap stuurman D. Spaans reeder ill. /(oruitig heelt beden morgen niet minder aatigebragl dan 175 manden schol 120 stuks levende ef bunschol 160 stuks ton gen, 18 stuks kabcljaauw, 7 manden schclvisch en 4 manden schairen om Ie worden gedroogd, die gezamenlijk hebben opgebragt de aanzienlijke som van ƒ530 hetgeen als eene groole zeldzaam heid mag worden aangemerkt, vooral omdat de schuit slechts 14 dagen afwezig is geweest. Men schrijft uit Workum van 18 dezer. Eergisteren avond kwam alhier een schipper aan, met zijn vaartuig van eene kleine reis uit hel land na hel noodigo verrigl te hebben beeft hij zich ter ruste begeven in het vooronder, dat gesloten was den volgenden morgen wekte men hem (o vergeefs. Men opende bel luik en vond den jongen man gestikt in zijne kooi liggen zoo men verneemt ten gevolge van kolendamp de man was ten vorigen jare gehuwd en zijne vrouw voor eenige dagen bevallen. JIcn schrijft uit Amersfoort van 19 dezer. Heden is door den eerstaanwezende!) beer inge nieur Prince alhier aanbesteed hel maken van een-en-dertig gemetselde waterputten met pom pen in de legerplaats bij Millichen. Onder voor behoud der nadere goedkeuring van het mini sterie van oorlog is hel werk gegund aan den heer G, Wegerif, te Appeldoorn voor 14,006. Men schrijft uil Kuinre van 17 dezer. Eergisteren ontdekte men in de verte in zee een zinkend schip, en bespeurde men eene boot met menschen, dobberende op de golven. Eenige mannen begaven zich daarop met een visschers- schuitje van wal en hadden het geluk een man, eene vrouw en vier kleine kinderen uit da boot op te nemen en behouden alhier binnen te bren gen. Hel was het vaartuig van schipper Jelke Meinze de Vries, van Eeeuwarden groot 50 Ion en beladen met puin, komende uildeprov. Utrecht en bestemd naar het zoogenaamde Vierhuis in Friesland, dal op zee eene lekkage had beko men. De schipper bad gehoopt het met behulp van zijne vrouw door pompen te behouden doch hierin niet kunnende slagen en alle hoop op be houd verloren ziende moest hij zijn schip inet vrouw en kinderen met achterlating van alle goederen, verlaten, en zag hij zijn schip en ge- hcele bezitting in de golven wegzinken. Daar door van alles ontblootmoet hij van de mildda digheid zijner landgenoolen hulp verwachte)). Men schrijft uil Nijmegen dat de kade aldaar langs den Waalkant er treurig uitziet naardien die steeds inzakt. Uit Oostwoud meldt men. Ook onder de schapen heerscht thans in onzen omtrek even als onder de koeijen de longziekte waardoor velen sterven. Te Midwoud heefteen landman reeds dertig stuks aan die ziekte verloren. Men schrijft uil Namen van 19 dezer. Omtrent den brand die eergisteren avond den schouwburg alhier heeft verwoestverneemt men thans nog de volgende bijzonderheden. De brand schijnt te zijn ontstaan in de foyer van het gebouw en wel ten gevolge van een lek in eene gazpijp. Men was juist bezig eenige toebereidselen te maken voor een gemaskerd bal dat ter ge legenheid van de balf vasten den volgenden avond in den schouwburg zou worden gegeven. De vlam heeft zich dadelijk medegedeeld aan de decoration en daarop met een ontzettende snel- beid verspreid zoodat na verloop van weinige minuten het dak reeds in brand stond en de in het gebouw aanwezig zijnde personen die in- lusschen schier het onmogelijke hadden verrigt om hel onheil te sluiten, slechts met moeite den vuurgloed konden ontkomen, zonder iels te hebben kunnen redden. Iniusscheu hadden de toonen van de brandklok reeds eene menigte menschen, waaronder de burgerlijke eu mililaireautorileilen naar de plaats des onheils doen zamenslroomen. Al spoedig zag tneu dat er aan hel behoud van het gebouw zelf niet te denken viel en van dat oogenblik spande de brandweer alles in om de gebouwen inden oinl»ek te beveiligen. Het meest bedreigde daarvan was de fabriek van den heer de Mont- peilier d'Arbre, waar eene groote hocteelbeid hu ut en andere brandbare sloffen waren opge stapeld. Wanneer de vlam naar dit gebouw was overgeslagen zou waarschijnlijk een groot gedeelte van de stad zijn vernield geworden. Gelukkig was er weinig wind en het personeel der brandspuiten bijgestaan door de militairen, heeft wonderen van moeden overleg verrigt. De heeren André Halbijen Vierset archilekt hebben uitstekende diensten bewezen. Ten 9'/a ure was het gevaar voor de omliggende huizen geweken, de brandspuiten hebben echter den geheelen nacht doorgewerkt. De vlam was zoo hevig dal men op grooten afstand hij hel schijn sel er van kon lezen. Bijna al hel meubelair de koslumen en decoratien zijn verbrand de directeur, zoowel als de acteurs en actrices hebben geduchte schade geleden. De autori teiten hebben verlof gegeven tot het houden eener inzameling van giften ten behoeve derslagl- offers. Men beraamt reeds plannen lot het geven van feesten lot hetzelfde liefdadig doel. liet gebouw was verzekerd voor 58,090 fr. De vlammen sloegen gisteren, den geheelen dag door nog uit de puinhoopen naai hoven. De toevloed van menschen die de uitwerkselen der ramp willen aanschouwen is zoo groot dat men het terrein heeft moeten afzetten. Uit St. Hubert wordt ecu buitengewoon geval van vruchtbaarheid gemeld. Jusline Marchal vrouw van zekeren Nicolag is bevallen van vijl kinderen vier jongens en een meisje. De jon gens zijn gestorven het meisje leeft en de uioo- der is welvarend. BUIT EN LA PI B. aUITSOHI ANI) De Osl Deutsche Post zegten niet ten on- regle Eindelijk komt er humor in de politiek Een geboren koning doet een beroep op de volks souvereinileiten een verkozen keizer neemt de wellen der legitimiteit in bescherming. Victor Emmanuel onderwerpt zich aan het algemeen stemregt en de organen van Napoleon lil schrijven hem de grenzen voor waar hel algemeen stem regt ophoudt geldig te zijn. De wereld is geheel hel ondersteboven gekeerd.' Uit Tyrol verneemt men hoe de laatste groote sneeuwval zich nagenoeg over hel ge- heele land heeft uitgestrektzoodal de sneeuw op de Fern achter den Brenner en in de zui delijke districten hooger ligt opeengestapeld dan sedert vele jaren hel geval was. Eene buiten gemeen hevige koude ging met dezen sneeuw val gepaard. Er is eene planeet spoorloos verdwenen en wel een der kleinste namelijk Daphne. Dr. Luther is Belli bij Dusseldorp heeft zich lot het instituut te Darijs gewend, met uitnoodiging om algemeene nasporingen te doen plaats hebben. Men meldt uit Kerlsch dal aldaar pogin gen worden aangewend om de haring welke in de zwarte zee wordt gevangen op de Hol- landsche manier lokaken en in te zouten. FRANKRIJK Parijs, 19 Maart. De onderhandelingen over het bezetten van Rome door Napelsclte troepen zouden afgesprongen zijn wegens verschil van gevoelen over het beginsel van non-interventie. Omlrentde verhouding tusscben Frankrijk, Sardinië, Zwitserland en Engeland in de zaak der aanhechting vaoSavoye is niets naders bekend geworden. Men zegt dat de heer Thouvenel een krachtig antwoord gereed maakt op liet protest van Zwitserland. Zwitserland van zijne zijde, dat altijd meer handelt dan praat en zich sterk gevoelt door den steun vau Engeland en ook vanPruissen, zou bereid zijn alles te wagen om te verhinderen dat de waarborgen voor de veiligheid zijuer grenzen werden weggenomen, lnlusschenheeft het agentschap Reuter eene depêche verspreid

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1