r fl.° 23. Woensdag 21 Maart. 1860 WOENSDAG ZATÜRDAG. BESTOREN IMIMSTRATiii ZIERIKZEESmiMNT ■ctaiwigniwigmm tatsnMuanst vw-asjvk 4 BONNE MENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VE li S CH IJ N T immmSSSmimmSSmBBjfcSnSi PRIJS DER ADVERTENTIE N, Gewone I21/1 cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1—-6 regels a behalve lielZegelregt. Nationale Militie. BEREN DMA RING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, trengen ter kennis van de belanghebbenden dat ten gevolge van opgekomene verhindering, de 3de zitting van den Mililie-Piaadvroegerbepaald op den 12 April, voor de gemeenten in dit Miliiie- lianton thans aal plaats bebhen op den 17 April aanstaande lol liet aanbieden van Nummerverwisse- laars of Plaatsvervangers des morgens om lialf tien ure in de Abdij te Middelburg. Zierikzee den 17 Maart I860. li. C. CAU Voorzitter. J. I'. N. ER ME BINS Secretaris. VOORSCHRIFT nopens de wijze waarop bij de regenten ten dragonders veld-en rijdende artillerie een zeker getal remontpaarden van zuiver inlandsch of zoogenaamd gecroi seerdras, onmiddelijk van de eigenaren zelve zal kunnen worden aangekocht krachlens Zr. Ms. besluit van den 19 Januarij i860 no. 48. Art. t. De bedoelde aankoop geschiedt door eene commissie zamengesteld uit den chef van bet korps als voorzitter en nog twee officieren daartoe door den inspecteur van bet wapen der kavallerie of door dien van bet wapen der ■artillerie te benoemen en geadsisteerd door een paardenarts. Art. 2. Tot en met den 30 November van het loopend jaar zal het aan de eigenaren vrij staan hunne voor de dienst bij een der bovengenoemde korpsen geschikte paarden op woensdag en zalur- dag van iedere weeken weides morgens tusschen negen en twaalf ure aan de daartoe bestemde commissie Ier verkoop aan te bieden en tol dal einde te laten keuren zij zijn echter verpligt in tijds, aan den chef van het korps kennis te geven van den dag waarop zij bet paard of de paarden, waarvan levens bet signalement moet worden opgegeven ter keuring zullen aanbieden. Zoo het korps reeds van het bepaald getal mogl zijn voorzien dan zal de voorzitter bij de ont vangst van de bedoelde kennisgeving aan de be langhebbenden doen weten, dat aldaar geenege legenheid meer bestaat lot verkoop van paarden. Art. 3. He respectivecotnmissieti zijn verpligt om de aangeboden wordende paarden op de uren bij het vorig artikel bepaald te keuren opdat ingeval die paarden niet worden aange kocht, de eigenaars van elders komende nog dien dag huiswaarts kunnen keeren. Art. 4. Alleen die paarden welke voor de dienst bij het korps geschikt zijn zullen door de commissie ter keuring toegelaten en voor zoo veel zij aan alle vereisebten voldoen aangekocht kunnen worden. Art. 5. De commissie zal geenc paarden als ongeschikt mogen afwijzen dan nadat zij door haar behoorlijk in oogenschouw zijn genomen en voorts diegenen welke paarden ter keuring aanbieden bescheiden en voorkomend bebande- Jen opdat deze maatregeldie in hel belang der iulandsche paardentcclt genomen isdoor het in boezemen van vertrouwen zooveel mogelijk aan gemoedigd worde. Dien ten gevolge zal zij bij het afwijzen van een paard hetzij uil hoofde van gebreken minder geschikte taille of te hoog gevorderde prijs ge houden zijn om, indien de eigenaar zulksmogt verlangen schriftelijk de redenen op te geven waarom het paard niet beeft kunnen worden aangekocht. Art. 6. Hij die een paard of paarden ter ver koop aanbiedt moet van een schriftelijk bewijs door het hoofd van het bestuur van zijne woon plaats afgegeven voorzien zijn het signale ment van hel paard en den naam en de verblijf plaats van den eigenaar'bevatlende en verder de verklaring inhoudende dal het bedoelde paard biunen het rijk geboren en opgekweekt is en door den eigenaar zeiven of onmiddelijk vari zijnentwege aangeboden wordt. Dit bewijs moet aan de commissie worden afgegeven onverschillig of het paard ui dan niet wordt aangekocht ten einde bij aankoop aan de quilanlie gehecht te worden ofanders te kunnen dienen in geval de eigenaar mogt vermeenen zich over eene eigendunkelijke afkeuring te moeten beklagen Art. 7. Bij enz. Art. 10. Geene dan vierkant beslagen paar den van een halster en longe voorzien zullen j ter keuring toegelaten worden, i Art. 11. De maat der aan te bieden paarden zal moeten zijn Voor de regemenlen dragonders van 1 el 500 strepen lot 1 cl 535 strepen. Voor de regemenlen veld- en rijdende artille rie van 1 el 520 strepen tot 1 el 560 strepen, gemeten onder eene galg, van den onderkant van het ijzer der voorhoef tot op het midden van de schoft. De paarden zullen vóór of op den 1 Mei van hel loopend jaar den ouderdom van achten veertig maanden moeten hebben bereikt, doch niet ouder dan twee en zeventig maanden mogen wezen. Bij die van eerstgenselden leeftijd moet de vierjarige land vol en zuiver gewassen zijnen wanneer er bij do commissie van keuring door onregel matigheid van de tanden twijfel mogt bestaan of de vierjarige paarden dien ouderdom wei hebben bereikt zal zij ze bepaaldelijk afwijzen. Voorts zullen de paarden moeten zijn ruinen of merrien langstaarten bruinen vossen zwarten isabellen valen of stekelharigen doch geene bonten of witten, wijders welgeëven- redigd in hunne deeltn en sterk met eene uitgebouwde schoft, breede borst, vier goede beenen vrij van spatten en gallen hooge en harde hoevenkort gekoot goed van gezigl en zonder eenig gebrek aan de oogen hebbende vooral een goeden adem en geschikt zijnde voó'r den zadel en voor het tuig naar gelang van de dienst waartoe zij bestemd zijn. Het wordt evenwel aan den voorzitter der commissie overgelaten, om onder het aan te koopen getal, zoo veel graauwschimmels voor trompetters te hegrijpen, als hij noodigzal achten. Art. 12. De enz. Art. 13. Nadat de paarden op de meest ge schikte en naauwkeurige wijze zullen zijn onder zocht en men omtrent de koopsom is overeenge komen die zich behoort te regelen naar mate vau de meerder of minder uitstekende hoedanig heden der paarden zullen zij tegen kontante betaling zonder eenige korting hoe ook ge naamd op afgifte eener voor rekening van den verkooper op zegel geschreven quilanlie over genomen en voorloopig door het afknippen van het haar op de regter dije in den vorm van het koninklijk naamcijfer geteekend en op het regis ter bij art. 7 bedoeld ingeschreven worden. Wijders zal met voorkennis en goedkeuring van de verkoopers op de quitantien vermeld moeten wordendat zij aansprakelijk blijven voor alle koopvernietigende gebreken welke zich binnen acht dagen na den dag van aankoop mogten openbaren als: kwade droes, damp kribben bijlen worm snuiven, stille kolder, kramp, maandblindheidpadgezwel, fijk- en vijgwratten, slepende longontstekingen oog kwetsingen enz. Art. 14. De hiervoren vermelde gebreken binnen het daarbij omschreven tijdsverloop ont dekt wordende, zal deswegens een naauwkeurig onderzoek geschieden in hel bijzijn van den plaalselijken of garnizoens kommandant don chef van hel korps en een lid van het gemeente bestuur, daartoedoorhet hoofd van betgemeenie- bestuur te benoemen bijgestaan door een mili tairen paarden-arts en een burger vee-arts, door wie gezamenlijk de zich bevestigende gebreken bij proces-verhaal geconstateerd zullen worden terwijl het daarmede beheht paard terstond op eenen bijzonderen stal ten koste van den ge wezen eigenaar overgebragt en onderhouden moet worden. Art. 15. Van het proces-verbaal in art. 14 bedoeld, zal onverwijld door den chef van het korps eene expeditie aan bet gemeente-bestuur der plaats waarin de voormalige eigenaar van het paard zijn verblijf houdt gezonden worden, met verzoek den belanghebbende daarvan te onderrigten opdat hij voor het spoedig terug halen van het paard zorgc en de vercischle orde kan stellen op de teruggave zoowel van den koopprijs als van de stal- en verpleegkosten of daartoe des noods door de gebruikelijke middelen van eonlrainle kauworden genoodzaakt. Art. 16. Indien enz. 's Gravenhage den 23 Fehruarij 1860. De Minister van Oorlog (gel.) DE CASEMBROOT. Voor eensluidend afschrift Voor zoo veel het geëxtraheerde aangaat De Secretaris-Generaal van het Ministerie van Oorlog (get.) F. A. van RAPPARD. Voor eensluidend afschrift De Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken (gel.) J. SCHRODER. BINNENLAND Zierikzee, 19 Maart. Hel alhier gevestigde Departement der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid hield heden eene vegadering welke door 65 leden werd bijgewoond. De notulen van vorige vergadering gelezen zijnde, werd kennis gegeven dat het lodental met lö vermeerderd is en thans 1*22 bedraagt. Hierna is eene toepasselijke rede uitgesproken bij de uitreiking van prijs, premie en getuig schriften benevens een bewijs van eervolle ver melding aan de jonge lieden die mede gedongen hebben naar de uilgeschrevenc prijsvraag tot het teekenen en vervaardigen van een model wentel trap. Acht dergelijke trappen met teekeningen waren ingekomen. De prijs en getuigschrift is toegekend aan J. Koevoets de premie en getuig schrift aan A. Heuseveldtterwijl het bewijs van eervolle vermelding is uitgereikt aan T. Addison. In de pauze zijn ter bezigliging gesteld eene verzameling van graansoorten benevens een paar Fransche scherphamers die volgens daarmede genomen proeven, door de betere tempering van het staal, duurzamer zijn dan de hier gewoonlijk door molenaars gebruikt wordende. Na de pauze is eene belangrijke verhandeling uilgesprokenwaarbij onze scheepvaart werd beschouwd met betrekking lot de vroegere en tegenwoordige vrachtbei aring. Verder is besloten bij wijze van proefneming op te rigten eene nijverheids-societeilmet het doel om de leden van het departement in de gelegenheid te stellen wekelijks in een ge schikt lokaal te vergaderen en daar inzage te ne men van tijdschriften en stukken tot de boekerij beboerende. Eindelijk is nog in behandeling gebragt de irt vorige vergadering besprokene vraag omtrent kunstmatige oesterteelt. Belangrijke mededee- lingen en discussien hadden hierover plaats en is deze zaak wijders nog ter nadere overweging gesteld in handen der commissie voor koophandel zeevaarten visscherij. Volgens geruchten is of zal het ontwerp, betreffende de doorgraving van Holland op zijn smalstdoor de ministers zoo al niet ingetrok ken althans bij de tweede kamer der staien- generaai vooreerst niet behandeld worden. Volgens diezelfde geruchten zouden verschil lende andere wcls-onlwerpen een gelijk lot ondergaan. fSloompost.) Door de Nederlandsche ilandel-Maat- schappij zijn bevracht 22 schepen 11 voor Amsterdam 6 voor Rotterdam; 4 voor Dordrecht en i voor Schiedam. Z. Mheeft bepaald dat den 1 Ju lij aan staande bij de onderscheidene legerkorpsen on der de miliciens der iigting van 1859, die den 17 April aanstaande in active dienst optreden, eene loting zal plaats hebben, ten einde daarnaar te regelen wie hunner lot aanvulling van ontbre kende vrijwilligers langer dan zes maanden ou der de w apenen moeten blijven, terwijl die mili ciens, welke op het bepaald tijdstip zijn opgeko men en daartoe niet verpligt zijn, den 11 Octo ber aanstaande weder in het genot van groot ver lof zullen worden gesteld. Uit de van wegehel departement van oor log aan de chefs van de verschillende legerkorp sen toegezonden staten blijkt dat de volgende militairen in 1859 zijn gedeserteerd, als van de 1ste, 2de, 3de. 4do, 5de, 6de, 7de, en 8sle reg. infanterie respect. 12, 2, 1, 3, 4, 3 en 2 man; van het koloniaal vvorfdepöt 8 van het 1ste eg. dragonders 1 en van het 4de reg. dra gonders 2, van het reg. veldaitillerie2van het reg. vesting-artillerie 1 en van het korps mariniers 2. M. heeft aan J. Sclimitz, gediend heb bende als soldaat hij het 1stereg. inf., thans ge detineerd in bet huis van arrest te Arnhem, gratie van de straffe des doods met den kogel verleend, waartoe bij ter zake vau insubordinatie en het verwonden zijner meerderen in rang, bij vonnis van den krijgsraad in het provinciaal komman dement van Gelderland is veroordeeld ge noemde straf is door Hi), verwisseld in tienja rige kruiwagenstraf. Wij vernemen uit goede bron dat de in schrijving voor het daarslellen van hel gebouw voor den boogen raad der Nederlanden heden morgen te 's Gravenhage de volgende uitkom sten heeft opgeleverd, als door de beeren Kooper en de Zwaan, Ie Amsterdam, voor f 238,815 den heer P. Quant, te idem ƒ236,000 den heer J. L. llurdngh, te 's Graven hage, 235,000 den heer W. C. de IVaal, te Amsterdam, f 232,900 den heer van Ualsem, te 's Gravenhage, f 223,800 den heer W. Zon- neveldl, te Schiedam, 223,000 den heer J. J. van Tienlioven van Boogaari, te Werkendam, f 223,000 den heer K. van Wijngaarden, te Sliedrecht, ƒ222,000den heer C. Boef, te Rot terdam, 221,600, eu den heer K. Koog, aan nemer van het thans in aanbouw zijndegebouw voor het ministerie van koionien, voor f 220,700. De minste inschrijver was alzoo laatstgenoemde heer Koog. Voor de aanbesteding van het leggen van een dijk, groot 5000 el, en het maken van eene uit— wateringsluis op het eiland Schiermonnikoog waren 14 inschrijvingsbiljetten ingekomen, als door de heeron A. de Groot, voor ƒ110,000; P.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1