N.°20. %atui*dag 10 Maart, 1800 WOENSDAG ZATURDAG. Ö7F BESTURIH 4DI1MTRATW iMKIitfSTIJIIIMKit bekendmaking. bekendmaking. bekendmaking. ZIElIKZEESCnECOlllANT ABONNEMENT S-P B IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert.daagste voren, voorlO ure 'morgen*. VEES CHUN Ti P BUS ÜE H AD V E R TEN T JE N. Geu/one 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 16 regels a f I behalve lietlegelregt. K ENNISGEVING. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland maakt bekend datvolgens het daartoe door heeren Gedeputeerde Stalen van deze provincie genomen besluit 1De jogt op Houtsnippen en Waterwild op den 31 Maart doch die op Watersnippen op den 15 April van dit jaar zal zijn gesluten 2. het weispel van kwarlelen alleen van den 1 Mei lot en met den 15 Julij dezes jaars zal geoorloofd zijn; 3. de Vissclierij van den 15 Maart tot en met den 15 April I860 zal gesloten wezen; en eindelijk; 4. dat gedurende den gesloten vischtijd het visschen van paling doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten zal mogen plaats hebben. Deze kenuisgeving zal in het Provinciaalblad -geplaatsten zullen afdrukken in plano aan de gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 3 Maart 1860. De Commissaris des Konings voornoemd, BËCIÜS L. C. Lid van Gedeputeerde Staten. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken hekend; dal HH. Commissarissen, belast met het toezigt over de Armenschool in deze gemeente cene zitting zullen houden in de Regenlen-Kamer van bet Hervormd Diaconie- Armbesluur in het liefdadig Armen-Gesticht ten einde aldaar de aanzoeken te ontvangen en te beoordeelen van ouders of voogden die verlangen mogten bunne kinderen op die school te zien toegelaten en wel op aanstaanden Don derdag den 15 dezer des avonds van 7 lol 9 ure. Belanghebbenden worden mitsdien uiigenoo- digd om zich ten bepaalden tijdein het Armen- Gesticht tot voorzegd doel aan te melden daar buitendien geene toelating op de Armenschool zal kunnen plaats hebben. Zierikzeeden 7 Maart I860. B. C. CAD, Voorzitter. J. P. N. ER.MER1NS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat de jaarlijksche paarden- of half vaste-marlet als van ouds op Donderdag den 15 dezer maand, alhier zal gehuuden worden en dat de standplaats voor kramen zal zijn op bet plein bij de tweede houten brug. Zierikzee, den 7 Maart 1860. B. C. CAU, Voorzitter J. P. N. EKMERINS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee geven openbare kennis, dat bet aanvullings kohier der belasting op de honden, in deze ge meente dienstjaar 1859, door heeren Gede puteerde Stalen van Zeeland goedgekeurd op heden wordt gesteld in handen van den Ge meente-Ontvanger tot invordering ingevolge de wel. Zierikzeeden 7 Maart 1860. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. KRMER1NS, Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 12 dezerdes middags ten één ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. 'Zierikzeeden 8 Maart 1860. De Burgemeester B. C. CAU. I - - - -T33«=V=^A De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee, berigt, dat van af heden gedurende eene maand van 's morgens 91/,12 ure ter Gemeente-Secretarie ter visie liggende navol gende bij baar ingekomene stukken 1. Handel - en sclieepvaarlberigten vanGroot- B rit tan n ie over de maanden en de drie maanden geëindigd September, October en November 1859; 2. statistiek van Belgie over 1858; 3. beursberigt van Hamburg dd. 2 fan. 1860; 4. vergelijkende slaat van ingevoerde artike len in Bremen over de jaren l85'/„ en 5. wetsverzaineling van Hannover en toltarief. Zierikzee den 9 Maart I860. De Kamer voornoemd J. H. OCH I'M AN .Iohz Voorzitter. C. van dek VLIET Dz. Secretaris. BINNENLAND Uit 's Gravenhage meldt men van 8 dezer dat de graaf van Zuylen van Nijevclt is benoemd lót minister van buitenlandsche zaken. Aan een particulieren brief uit Batavia dd. 11 lanuarij ons welwillend medegedeeld ontleenen wij de volgende bijzonderheden aan gaande hel gebeurde met de Onrust. Dit verhaal van de loedragt der zaak heldert hel dui'lere dat tol heden in de beriglen heerschte aangaande de wijze waarop zulk eene overrompeling moge lijk was allezins op. Het spreekt van zelve dat wij niet kunnen instaan voor de zekerheid dermededeeling. Wij geven baar zoo als zij door den briefschrijver Ie Batavia werd gedaan De Onrust, die van Mallapoera was gezonden om eenige optoevige kampongs tol zwijgen te bren gen, vond dadelijk de bevolking tot onderhan delen gereed. De kommaudanl der bootgeen kwaad vermoedende leende bier gewillig zijne toeslemming toe. Het gezantschap kwam aan boord en men ging in de kajuit de onderhande lingen openen. Onderwijl hadden zich vele praauwen rondom de boot verzameld om groenten en vruchten teverkoopen. Opal deze praauwen waren mannen als vrouwen verkleed, entoen de bemanning druk aan betkoopen wastoonden de verkoopers onverhoeds hun waar karakter eu in eens was het schelmstuk volbragtterwijl het gezantschap zich in de kajuitzoo als van zelve spreekttegelijkertijd van de officieren zal hebben mecsler gemaakt." (Amst. Ct.) Volgens berigt van den olïicier van justitie Ie Amersfoort is aldaar op 12 Frhruarij jl. op de post bezorgd een brief, geadresseerd aan den heer vanSanten Asschenberghop de Heeren Kei zersgracht Ie Amsterdam inhoudende verschil lende bank- en munibiljellen, welke brief niet aan bet adres is ontvangen. Men schrijft uit Moordrecht van 3 dezer. In eene drooge sloot in den Zuidplas-polder is j heden gevonden liet lijk van A. E. arbeider wonende te Schichroek welke persoon sedert eenige dagen uit zijne woning werd vermist. De ongelukkige die aan krankzinnigheid leed is gevonden met een mes in den neus hetwelk lot in de hersenen was doorgedrongen. De officier van justitie van Rotterdam heeft bereids een onderzoek ter plaatse voornoemd ingesteld. Men meldt uit Den Ham van 4 dezer. De maielen beetscben ook hier bijna geen huis gezin is er van bevrijd. De school is veertien (lagen gesloten, daar zij thans slechts door on geveer 40 leerlingen wer-l bezocht. Gewoonlijk genieten daar meer dan 300 kinderen onderwijs. Men schrjjft uit Dalfsen van 4 dezer. Giste- ren overleed in de buurtschap Lenthe in deze gemeenie, eene vrouw die volgens sommigen den buitengewoon hoogen ouderdom van 115 jaren had bereikt. Zij genoot het voorregt lol kort voor haren dood een scherp versland te be zitten en veiriglie bovendien nog dagelijks cenig huiswerk. Op het baihetwelk dezer dagen te Brugge door den provinciah-ngouverncur werdgezeven, bevond zich ook eene dame uit Nicuwpoorl Deze onderhield zich in den aanvang der bijeen komst eenige oogenblikken met een barer beken den een geneesheer uit Ostende die terstond zijne aandacht vestigde op een zwart plekje het welk zij op de wang had en dat, gelijk zij meende, zelfs niet de meoite waard wasom er Og te letten. De geneesheer was van een ander gevoelen en verklaarde ronduit dat hij in dat schijnbaar on beduidend accident eene hoogst gevaarlijke pest- kool herkende waarom hij haar den raad gaf, zich onmiddelijk uit de zaal ie verwijderen en de wang te pappen. De dame wilde niets daarvan hooren lot zij eindelijk door het hevig opzwel len der wang tol de overtuiging kwam dal de zaak althans niet van zulk eene geringe bcleekc- nis was als zij gemeend had. Zij kon evenwel niet besluiten de danszaal te verlaten waarom de geneesheer zich tot haren echtgenoot wendde en dezen ten stelligste verzekerde, dat haar le ven in gevaar was wanneer zij zich niet onmid delijk aan cene heelkundige operatie wilde on derwerpen. Dit evenwel wilde zij nog veel min der en het eenige, wat men op aandrang der aanwezigen van haar kon gedaan krijgen was dat zij terstond met pappen zou aanvangen en dat zij den volgenden morgen hij de terugreis naar N'ieuwpoort zich eenige oogenblikken te Ostende zou ophouden om den geneesheer al daar verder te raadplegen. Des anderen daags kwam zij dan ook te Ostende, doch nu ver klaarde de geneesheer dat hij het onnoodig achtte nog van eene operatie te spreken aange zien hel kwaad reeds zoo ver was doorgedron gen dat er voor baar aan gecue redding meer Ie denken viel. En inderdaad reeds den volgen den morgen was zij overledennalatende een troosteloos echtgenoot en drie kinderen. BUITENLAN DVITIOHI-ASS Op 3 Februarij jl. des namiddags tegen 2 ure is op ongeveer 40 minuten afstand van Bückeburg op den weg naar Hess-Oldendorf (Hanover) door middel van een pistoolschot op den slagetsknecht A ugusl Biesantzeen moord gepleegd gepaard met diefstal van geld en ver schillende andere voorwerpen. Deze misdaad heeft plaats gehad terwijl de vermoorde reed op zijn slagerswagcn in gezelschap van een vreemd persoon, die den verinoedelijkeu dader isen welke valschclijk had opgegeven dal hij door zijn meester den wever Wittete Eelsen was gezonden om aan den vader van genoemden Biesantz jong vee te koop aan te bieden. Door de Schaumburg-Lippische regering is eene be looning van 200 rlilr. uitgeloofd voor dengenen, door wiens aanwijzing de moordenaar in;handen der justitie komt. Het volgende berigt staaft -iiet nevtnjs hoe dikwerf kinderen aanleiding geven tot liet ont dekken van misdaden. Eene dienstbode had 21 jaar trouw haren meester een slager gediend en verliet hem mol hare spaarpenningen ter som van 200 thalers. Al voortgaande ontmoet zij twee gendarmes wien zij ronduit zegt zoo veel geld hij zich Ie hebben en hare vrees te kennen gaf van bestolen Ie zullen worden om dat haar weg door een bo9ch loopt. De heide gendarmes spreken haar moed in en verlaten haar. Even wel lieert korte oogenblikken daarna een hunner terug, ten einde ten gevolgede vrees der vrouw een wakend oog te houden en vindt haar reeds aan den ingang van hel bosch vermoord en in haar bloed badende liggen terwijl men haar hel geld ontnomen hail. Het moordtuig bij haar vindende doei de vorm hem aan den meester van liet slagtoffer denken hij springt te paard en rijdt met den moesten spoed naar den slager toe waar hij verzoekt om een stuk worst met brood en zich inmiddels nederzet. Intusschen dat de slager zulks gaai halen legt hij het be bloede mes op tafel 't geen een dor kinderen onmiddelijk deed uitroepen zie eens dit is vaders mes, hoe komt gij daaraan. Buiten zich zeiven van schrik verbleekt de slager op dien uitroep en moest aan den onmiddelijken last voldoen van de 20l) thalers afteleggen en zich in handen der justitie stellen, die hem de verdiende straf zal opleggen. rBJJKRIIK Parus 5 Maart. Het uilzigt op den vrede is niet zoo gunstig als in de troonrede wordt aan geduid. In de hoogste kringen heeft men de overtuiging dal de oorlog binnen kort zal uit barsten De aanleiding zal Midden-llalic zijn. Graaf Cauour namelijk heeft vast besloten om de inlijving van geheel Jlidde.i-llalie ten uitvoer te leggen. üoodra echter Sardinië Toskane en Emilia bezet, zal Oostenrijk over den Pö trekken. Dan zal Frankrijk verpligt zijn, ten einde Sardinië niet tusschen Oostenrijk en Zuid-ltalië te laten verdrukken, naar Midden-ltaliö te marcheren, Toskane Ie bezetten en met Oostenrijk den strijd aan te vangen. Men rekent er echter op, dat in dit geval Hongarije lol opstand zal overslaan. !)e beriglen uit Gatnbéry en Nizza komen alle daarin overeen, dat de troonrede des keizers er een diepen indruk heeft gemaakt, zelfs van zoodanigen aard, dat de gouverneur van Nizza het raadzaam beeft geoordeeld de stad te ver laten, terwijl de gouverneur te Ghambèry gezind moet zijn dal voorbeeld te volgen Inheide pro vinciën beschouwt men de inlijving hij Frankrijk als eene afgedane zaak. Over het afslaan van Savoye sprekende zegt de Economist Hoezeer Engeland ook wen- schen moge in goede harmonie te blijven leven I met Frankrijk zal het toch nimmer bewilligen in eene schikking, waardoor de Fransehe heb zucht nog meer zoude worden aangevuurd ter wijl de Verwachtingen der Italianen daardoor op eene wreede wijze zouden worden teleurgesteld. Deherlog van Uontpensier is naar Engeland vertrokken. Uit Tetuan wordt gemeld dat twee stammen der Kabylcn in den omtrek dier stad met elkander slaags zijn geraakt. De stam die zich ten gunste dcrSpaojaarden had verklaard, heelt de overwinning behaald. Men schrijft uil Marseille van 6 dezer. Tijdingen uit Napels van 3 dezer melden dat den i dezercene omwikkeling van militaire magt heeft plaats gehad. De troepen hadden gebi- vouaqeerd en aanzienlijke personen waieu in hechtenis genomen. De prins delorelta, kamer heervan het hof, was naar de piefectuur vat»

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1