Woensdag Maart. 1860 WOENSDAG ZATÜRDAG. BESTUREN «NISTRATIEN REN IERIKZEESIIHECOIIIUNT 4 BONNE MENT S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. V E B S C HUNT: P BIJ S DEBADVEBTENTIEN. Gewone 121/, c^nls de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve het7,egclregt. Nat innate Hlilitie. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zieriltzee. Gezien de aanschrijvingen van de heeren Commissaris des Konings en Mililie-Commissaris in deze provincie brengen bij deze'Ier kennis van de belang hebbenden Dat de '2de zitting van den Militie-Baad voor het 4de kanton waartoe deze Gemeente behoort zal plaats hebben op den 21 dezer maand des morgens om half tien ure in de Abdij te Middelburg en dal indie zilling behooren te verschijnen, alle in dit jaar geloot hebbendejongelingen die ver mennen regt op vrijstelling te hebben en zij die in de tste zitting niet verschenen zijn, Dat de '4de zitting ter zelfder plaats en ure zal gehouden worden op den 1 2 April aanstaande waarin zullen moeten verschijnen al de lotelingen die een' nummerverwisselaar of plaatsvervan ger begecren te stellen. En wordt mitsdien een ieder aangemaand om zich naar gelang hij in eendergemeldegevallen verkeert in de daartoe bepaalde zitting tegen woordig te bevinden daar jij, die dit mogten verzuimen zullen beschouwd worden geene redenen van vrijstelling of oogmerk lot nummer verwisseling of plaatsvervanging (e hebben en alzoo voor de dienst persoonlijk zullen worden aangewezen. Zierikzee den 5 Maart 1860. B. C. CaU Voorzitter J. I'. N. ERYIGRINS, Secretaris. BINNENLAND Uit de bij bet departement van marine ont vangen officiële opgave blijkt dal de Europesche bemanning van Zr. Ms. stoomschip Onrust toen die bodem den 27 December II. op de Boven Barito-rivier (Banjermassing) verraderlijk door eene overmagt van oproerige Dayaks werd over rompeld en welke bemanning daarbij is omge komen, bestond uil luit. t/z 1ste kIkommand. J. C. H. van de Velde luits. t/z 2de kl-, jhr. F. L. F. K. von Pcstel(!sleofficier)J. S. Braam en F. II van der Kop olTio. van gez. 3de kl. A. P. Dilg olfic. vanadm. 3de kl. W. H. Wal deck de machin. 3de kl. J. van den Berg en J. B. F. Uestrée de machin.-leerl. 1ste kl, J. Torré;de vuurstokers Islekt. W. Ëngelaeren P. C. de Haas de bootsman J. P. Zeldenlhuis de kwartierm. J, Romp de 1ste sluurtn. H. J. Rombout de matrozen Islekl. J. Kooi en W. F. Stanlen 2de kl. W. van Veen I'. Veniet en J. Bauer en 3de kl. W te Bos J. W. Voster Kassieman A. van Gilst en N. van Duikeren de ligt-matrozen P. H. Lurkus.J. van den Hoek W. F. Chaffo en N. J. Schellenberg de scheepjongens J. F. Meijering en J. H. Buddel- meijer, en de marinier Isle kl. P. J. Moes; terwijl de Iste luitenant der landntagl Bangert gezaghebber van Becompay zich almede aan boord bevond. De navolgende tot de bemanning behoorende zes manschappen bevonden zich op dien datum in hel hospitaal te Banjermassing en zijn daardoor de ramp ontkomen: 4de timmer man F. L.Hes, scheepskok H. de Bot, matroos 2de kl. .1. G. Versteegde matrozen 3de kl. G. Dekker en P. J. Vaumont en den scheepsjongen B. Krnyff. Vanwege de, Nederlandsche bank zijn den 29sten II., naar aanleiding van het'köninklijk besluit van den 9 Junij 1852(Staatsblad n° 124), de volgende opgaven openbaar gemaakt Omloopende bankbiljetten 97,718,065,09 Saldo'svan rek.-courant - 26,388,198,10'/, Munt- en munl-materiaal - 109,336,706.35'/: De liooge raad der Nederlanden heeft den 2 dezer uitspraak gedaan in de zaak van den beerbaron von Ziegesar gepensioneerd kapitein in Oostenrijksclie dienst wonende Ie Bockcn- heim bij Frankfort a/M. eischcr in cassatie tegen vrouwe J. J. Bondt echlgenoote van ge noemden heer, lijdelijk hier te lande verblijf houdende. De raad heeftin strijd met dccon- clnsie van den advocaat generaal mr. Gregory bev estigd een arrest van bel bof in Noord-Hol land de dato 30 Junij 1859 waarbij is beslist dat eene vreemde getrouwde vrouw die hier te lande haar werkelijk verblijf houdt doch wier man hier te lande noch zijne woonplaats noclt zijn verblijf heeft moet geacht worden bij haar man in te wonen en zij alzoo voor den regter van haar werkelijk verblijf niet kan worden ge dagvaard. De raad heeft alzoo uitgemaakt dat niet zijn geschonden art. 126 2de lid. de arit. I 74 en 78 burgerlijk wetboek ook niet verkeerd j zijn toegepast en mitsdien den eischer veroor- deeld in de kosten. I Men verneemt dal de officier bij de arron- idissemenls-regtbank Ie Leydcn bij het provinci aal gereglshof in Zuid-iloiland in boogcr be roep is gekomen van hel vonnis der reglbank al- daar, waarbij de beer mr G. IV. is vrijgespro ken van de tegen hem ingestelde vervolging, wegens hel niet willen afleggen van den eed als getuige in eene strafzaak. Men verneemt dal van meer dan eene zijde aanstalten zijn gemaakt voor bet tot stand bren gen eener duurzame hulde aan de nagedachtenis van den onlangs overleden heer van Dam van Is- sclt. Te Utrecht houdt zich de lieer Georges bezig met de bewerking van 's mans buste, op levens grootte, en zoowel voor brons als plastiek be stemd terwijl een der gebroeders Wiener (Char les) te 's Gravenhage eene prachtige bronzen medaille heeft ontworpen, die binnen kort reeds voor de vereerders van den geachten ontslapene verkrijgbaar zal worden gesteld. De heer Vrolikbragl in de zaturdag (o Amsterdam gehoudene vergadering van do na tuurkundige afdeeling der koninklijke academie van wetenschappen een belangrijk rapport uit over de geschiedenis der verwoestingen van den paalworm. De commissie was daarbij van oor deel dal de paalworm op onze kusten, in de maand Junij in het hout dringt, dal hij er van builen in dringt en dal hij steeds in bet hout boorten tevens dat het verkeerd gehandeld is zoo men den ringworm uit het hout verdrijft daar hij steeds op den paalworm aast. Voorts bleek uit bet rap port dat men in de jaren waarin de meeste regen is gevallen den slerksten groei van den paal worm heeft waargenomen en dal alle kusten van Nederland door dien worm waren aangetast. Ook is de commissie van oordeel dal er zoo spoe dig mogelijk een aanvang moet worden gemaakt met verdrijvingsmiddelen om dien vijand te bestrijden. De middelen, die de beste uitkom sten hebben geleverd zijn koolleer of creosoot. De voorzitter bragl dank aan de commissie voor de moeijclijke taak die zij op zich heeft geno men. Dit rapport zal afzonderlijk worden uit gegeven en daarbij zullen gevoegd worden de tabellen van den hoer van Baumhauer enz. De heer von Beneden heeft de vergadering aangeboden dit belangrijk rapport in do Fransche taal over te zetten. De commissie zal daar nader over beslissen. De maatschappij voor meel-en broodfabrie ken te Amsterdam is voornemens eene tweede broodfabriek daar terslede op Ie riglen (laar de maatschappij volkomen aan bet doel beantwoord inliet leveren van goed en goedkoop brood. Dc aandeelhouders ontvangen 7 pel. Als een opmerkelijk teeken des tijds kan beschouwd worden dal onlangs een jeugdig we duwnaar met één kind in eender nieuwspapie ren eene huishoudster vroeg,op welke adverten tie niet minder dan 267 brieven van huwbare da mes inkwamen. Men meldt uit Texel van 29 Februarij. Bij het verongelukken van het Hanoversclt ever schip Emanuel, kapt. C. Dreves had dc volgende merkwaardige gebeurtenis plaats De equi page, beslaande uit vier personen, trachtte met de boot het schip te verlaten, hetgeen dan Ook plaats vond. Naauwelijks in de branding geko men sloeg de boot om. De bemanning, ten speelbal der golven, werd in de nabijheid der kust in zee heen en weder geslingerd. Een aan tal visschcrs <att De Cocksdorp, die inmiddels op de slrandingsplaats waren toegeschoten, nam echter ras het manmoedige besluit, om hand aan hand een lange schakel te formeren en zon geza menlijk ter redding in zee Ie gaan. Dit bad het gelukkiggevolg, dat drie personen werden gered. Men schrijft uit Vries van 29 Februarij. Door het houden der zoogenaamde spinmalen (een aloud gebruik in de provincie Drenthe) ontstaat veeltijds twist tusscben de jonge lieden. Yoor een paar avonden heeft dit wederom in hel naburig dorp Zuitllaren plaats gehad. Twee jongens, die vermoedelijk te veel gebruikt hadden kregen twist over een meisje. Deze twist liep zoo hoog dat een tweegevecht lusschen de twee ridders onvermijdelijk was waardoor den een met een mes een ernstige wonde aan den hals werd toegebragt zoo zelfs dal men aan zijn behoud wanhoopt en hij het slagtoffer zijner galanterie zal worden. Men meldt uit Frederiksoord van 27 Febr. Blijkens de op 31 December 1859, door de zorg van hel bestuur der Maatschappij van Welda digheid plaats gehad hebbende volkstelling, is bet gebleken, dat de gezamenlijke bevolking der vrije koloniën Frederiksoord, Wilhelmina'soord, Willemsoord en die van het opvoedings-geslichl voor den landbouw te Wateren, met inbegrip der ambtenaren, bestaat uit 489 huisgezinnen, uitmakende 3054 zielen, waarvan 1552 van het mannelijk en 1502 van het vrouwelijk geslacht. Men schrijft uit Stedum (Groningen) het volgende Verleden zondag avond (26 Febr.) heeft erin de nabijheid dezer plaats eene v recselijke mis - daad plaats gehad. Twee jongelieden de een een zoon en de ander een knecht van een zerk houwer alhier gingen des morgens naar Warf- fum. Des avonds of in den nacht tusscben zondag en maandag, is de knecht teruggckeeid. De trouw van den zerkhouwer die niet wel bij het hoofd isheeft Item ingelaten. De zoon bleef weg doch des maandags werd niet verre van hier zijn lijk gevonden liggende in eene greppel, liij de lijkschouwing is gebleken dat den vermoorde vier slagen zijn toegebragt en wel niet een slok, waarvan de stukken er nevens lagen. Alle vermoeden bestaat er, dal de knecht de schuldige is. Dien ten gevolge is bij ook door de justitie gearresteerd. In hel verboor genomen zijnde, heeft hij echter alles halstarrig ontkend, alhoewel nog het on derste gedeeltevan den slok naam.mie de moord schijnt gepleegd te zijn, m nu der zakken van zijn jas, welken hij dien daggedrjgen. bad, werd gevonden, en op de vraag, vantvaaj-'het bloed kwam, dal des maandags morgens aan zijne vin gers bad gekleefd, beel bedaard ten antwoord gaf, meermalen aan neusbloedingen te lijden. Hij geeft voor zijn reisgenoot wegens dronken schap, op zijn eigen verzoek, uit vrees voor zijn vader, in het land te hebben laten liggen. De jeugdige misdadiger, nog slechts 20 jaren ond, heeft zich wegens dieverij vroeger ook al in de handen der justitie bevonden. Aan berooving schijnt hier niet te denken te zijn zoodat waar schijnlijk desterke drank ook wel de schuld zal hebben, dat deze 18jarige jongeling van het le ven is beroofd en een huisgezin in droefheid en raauw is gedompeld. Men leest in hel Zondagsblad: Stof zijl gij en tot slof zult gij wederkeeren. Dit blijkt ons duidelijk wanneer wij de volgende berekeningen zien maken itt het onlangs ver schenen lingelsch werkje voor prao adamiten. Sedert de schepping van den menscb lot op bet tegenwoordig bestaan van de 1300 millioen dio de aarde bevolken moeten er 36,623 millioenen menscben gestorven zijn. Dit eetal gedeeld door bel aantal vierkante mijlen welke door het land op aarde ingenomen worden, geeft ruim 134 millioen lijken voor elke vierkante mijl of 1283 voor elke vierkante roede. Waren de lijken van alle afgestorvenen evenredig over alle landen verspreid dan zouden er bijna 1390 lijken in elke vierkante roede begraven liggen eene ruimte naauwelijks voldoende voor tieD graven. In elk graf alzoo zonden 128 afgestorvenen be graven liggen bonderd-acht-en-twintigmaal zoude hel groote kerkhof op nieuw opgedolven hebben moeten worden, om de dooden Ie kunnen begraven. BIJ ITENLAN B. düitschi jtlvd Keulen, 29 Februarij. Niet alleen in Croatie, ook in het Reuzengebergte in Slavonic en Is- trie, is de nood onder de volksklasse zeer hoog geslegen. Er is gebrek aan de noodwendigste levensbehoeften en duizenden zijn verpligl een beroep te doen op de openbare en bijzondere liefdadigheid. Volgens de jongste alhier ontvan gen beriglen is ook in Neder-Ukraine en het Banaai de toestand der bevolking allertreurigst. Slechts met moeite wordt in de nooddruft voor zien, en op vele plaatsen is geen graan voor handen tot uitzaai voor den nieuwen oogst. Onlangs overleed te Bluyn in de I'ruisische Itreits Moers een daglooner, en zijne weduwe had kort daarna van twee verschillende verze- kerings-maatschappijen de benoodigde begrafe- nisgelden ontvangen. Terwijl het lijk nog boven aarde stond trad een voorbijtrekkend artillerist hare woning binnen en verzocht baar om een weinig warm water en eenig linnen om zijne voelen te verbinden, welke hij bad doorgeloopen. Nadat de vrouw met de meeste bereidwilligheid hem hare hulp had verleend en hij zich in staat geloofde zijn weg te kunnen vervolgen, merkte bij dat hij eveowel zijn togt onmogelijk kan voortzetten. Daarom verzoekt hij haar hem voor een enkelen nacht buisvesting te verleenen. De goede vrouw staat zijn verzoek toe maar be treurt bet dal zij zoo bekrompen leefde en slechts de kamer waar het lijk van baren man stond, ter zijner beschikking kon stellen. De moedige jongeling die zich ook wel naar de omstandig, heden moest schikken stemde er in toe om bij hel lijk den nacht door Ie brengen. Midden in den nacht wordt hij door de vrouw gewektdie hem in groote angst mededeeltdat zij in bet eerst geloofde dal hij opgestaan en de oorzaak was van hel door haar vernomen gedruisch maar dat zij nu stellig geloofde, dal er ingebroken

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1