aturdag 3 Maart. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. N.° 18. SFA A BONN E ME N TS-P BIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. V E B S CH IJ N Tt P HIJ S BE 11 Aü VE li TE N T IE N. Gewone Wh cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van i6 regels a f 1 behalve helZegclregt. C43/t 06'/,. 1 (J3 [/2 501 '/a 60"» 89»/,o 213'., 47 '3/,„ •W/t eii'/s 63' 43'V,„ 33 m. BINNENLAND Door don beer van Heemstragetreden commissaris des konings in deze pre -...ieis de onderstaande brief gerigl aan de gemeente- en de polderbesturen de regterlijke cellegien de kantonregters en de ambtenaren van het open baar ministerie de kamers van koophandel en fabriekende bevelhebbers der zee- en landmagt, de bevelhebbers der dienstdoende en rustende schutterijen den militie-commissaris c"e hoofd ambtenaren van den waterstaatvan de belas tingen en van de posterijen, de kerkelijke met het toezigt van het onderwijs en op de uitoefe ning d.er geneeskunde belaste en aan alle andere overheden in Zeeland. Het beeft Z. M. behaagd mij bij hoogstdes- zelfs besluit van den 22 dezer te benoemen tot minister van binnenlandscbe zaken ten gevolge waarvan ik de betrekking van commissaiis des konings in dit gewest heb moeten onderleggen. Nog geen twee volle jaren is het geleden dat ik in uw midden optrad. Die tijd moge kort zijn geweest ze was lang genoeg om het vele goede te leeren kennen en waarderen dat uw schoon en in menig opzigt hoogst belangrijk ge west oplevert en ecnen onverbreekbaren band te vestigen lusscben mij en de ingezetenen van Zeeland die-met voorkomende welwillendheid mij hebben ontvangen met hartelijke vriend schap mij voortdurend te gemoet kwamen en mijne taak bebben verligt, en mijn verblijfhebben veraangenaamd. Ik dank u allen voor de ondersteuning mij geschonken voorde medewerking die ik onder vinden mogt. Neemt de verzekering aan dal Zeeland mij dierbaar is, dal de lijd dien ik in Zeeland mogt doorbrengen onder de gelukkigste in mijn leven gerekend kan worden dat het geencverkiezing was, die mij van u doet scheiden maaralleen een diep gevoel van pligt, dat mij deed toetreden waar onze geëerbiedigde koning van mij een offer eischtedat mij inoeijelijk valt te moeten brengen. Ontvangt verder de verzekering dat ik op de nieuwe baan die ik ben ingetreden Zeeland zal gedachtig zijn en uwe waarachtige belangen die ik heb leeren kennen in mij een ijverig VGorstander en verdediger vinden zullen. Middelburg den 25 Februarij 1860. Het thans benoemde ministerie is het 53ste sedert het jaar 1840, de troonsbestijging van Willem II. Men schrijft nil's Hagc van 28 Febr. Heden middag ontstond bier eene zware orkaan uit het zuidwesten waardooreenegrooleschade aangebouwenen schoorsteenenwerd toegebragt. Inmiddels verspreidde zich het gerucht van brand in de gazfabriek veroorzaakt door het springen van een der gazketcls. Civiele en militaire auto riteiten waren spoedig opde plaats aanwezig en heeft door bel geven van water door de brand spuiten dit ongeval gelukkig geene ernstige ge volgen gehad. Door bel omwaaijen van een boom moet eene vrouw zijn verpletterd en vier mannen gewond. Men schrijft uit Rotterdam van 28 Febr. Nadat bet heden gedurende den geheelen dag vrij hard had gewaaid verhief zich de wind des avonds ten vijf ure tot een geweldigen storm uit het weslnoordwesten, waardoor vele schoor- steenen vensterruiten, dakpannen enz. vernield werden op den Schicdamschen dijk is zelfs de pui van een huis omvergowaaid. Op verschil lende plaatsen werden personen door de neder- vallende stukken gekwetst op de Hoogstraat werd een man door een stuk zink van het dak der R, li. zoodanig getroffen dat hem een been is gebroken: hier en daar zijn personen in het water geraakt. De namiddag-treinen op den lihijn- en Hollandscben spoorweg zijn tengevolge van den storm lang na de bepaalde uren aange komen. Men sprak beden avond van eene bot sing lusscben twee treinen op den Uhijnspoor- weg, die echter geene uoodlnttige gevolgen moet hebben gehad. Van den Hollandscben spoor weg, die ten 4'/: van Amsterdam vertrok, heb ben versfcheidene passagiers, uil vreés voor on gelukken, liever verkozen te Haarlem achter te blijven. Van de vlaggen, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. li. H. prins Frederik uit gestoken, waaiden velen geheel aan flarden, onder anderen die van den grooten kerktoren en van de socitcit Harmonie. Ten acht ure was de storm eenigermate bedaard. Ook bij hel omvallen van eene muur is een man de hersenpan verbrijzeld hetwelk dadelijk zijn dood ten gevolge bad. De storm beeft zijne verwoestingen over ons geheele land uitgestrekt en op vele plaatsen meer j of minder belangrijke schade veroorzaakt. In en bij het park van Musis Sacrum te Arnhem zijn een twintigtal zware olmen ontworteld. Te Apeldoorn zijn twee boerenhuizen verwoest. Te Papendrechl bij Dordrecht is tijdens den storm brand ontstaan op of bij een scheepstimmerwerf. Naar wij vernemenheelt de mannen- zangvereeniging Concordia, van Dusseldorf, bet voornemen om eerstdaags zich te Rotterdam, Utrecht en 's Dage te doen booren. Deze met zoo veel roem bekende vereeniging bestaat uit een 40lal uitmuntende zangers, waarondervelen van de notabelste ingezetenen van Dusseldorf en velen der beroemdste schilders uit die school, bekend is bel voortreffelijke solo quartetde solo tenor en bovenal de solo baryton zanger, die het gezelschap op zijne reis zal vergezellen. Zijn wij wel onderligt dan zal een eventueel batig saldo lot een of ander nuttig of pbilantro- piscti doel te Rotterdam worden aangewend. Te Dordrecht is tol lid van de tweede ka mer der slat en-generaal, bij herstemming geko zen de heer mr G. A. de Baadt. Men schrijft uil Dordrecht van 27 Febr. Menigvuldig zijn de klagten bij de bouwlieden in onzen omtrek over bet buitengewoon groot aantal muizen en de schade door deze in de opge taste graanschuren aangerigt. Men spreekt zelfs van een landbouwer die van een tarwschelf de opbrengst van vier bunders slechts 10 mudden dorschle. Bij deze gelegenheid wordt de wilde kruismunl als een radicaal middel genoemd om dit ongedierte uit te roeijen. Ziehier een particulier berigtopgeno men in den Java bode. Beriglen omtrent treurige gebeurtenissen te Bandjermassing voorgevallen, met het stoom schip Menado te Soerabaija aangebragt cn van daar naar hier per telegraaf medegedeeld, zijn gisteren morgen bijde aankomst van het stoom schip Muhassar van Bandjermassing meer omstan dig bekend geworden, en zijn wij instaat het vol gende mede te deeleu. Den 22 December jl. is de kruisboot no. 34 die gestationeerd was op de Mapoas-rivier des nachts om I ure door de opstandelingen over vallen en na een kort gevecht genomen. Vier der opvarenden zijn gewond en zijn hel 3 ponds kanon en verdere wapens, kogels en kruid in handen van den vijand gevallen. Men heeft de kruispraauw vervolgens laten drijven, waarop deopvarenden die na voor de overmagt te heb ben moeten bukken over boord waren gespron gen engevlugt, weder naar boord zwommen, en vervolgens met de kruisboot naar Banjermas- sing terugkeerden en daar behouden aankwa men. Dit treurig ongeval werd weinige dagen later door eene verschrikkelijke en gelukkig in delnd. geschiedenis van het krijgswezen lot nog toe niet bekende gebeurtenis gevolgd. Zr. Ms. stoomschip Onrust werd met eene zen ding naar Teweh belast en had zich lol dot doel aan boord ingescheept de Iste luitenant der in fanterie Bangerl, wd. civiel gezaghebber van Marabahan. Op de plaats van bestemming aan gekomenwerden verschillende hoofden door den luitenant Bangerl opgeroepen, l ei, gevolge van dien kwam tot het houden cener conferentie des morgens '0 ure van den "6 December aan boord de steeds als goed gezinde bekendstaande Tommongong Soera Palivergezeld van zijn zoontje welke na afloop der confcrenlie zeer vriendschap pelijk do Onrust weder verliet. Hadji Mohamad Taipeen door liet bestuur van Bandjermassing vertrouwd persoon, die met de Onrust was me- degegaanbevond zich tijdens de conferentie aan den wal en had den Tommongong Soera Palie de Onrust zien verlaten. Op 12 ure op den middag van denzelfden dag hoorde deze Hadji Molwmad Taip geweerschoten vallen, en haastte zich naar den oever der rivier om te zien waar gescholen werd. Aan den oever gekomen zag hij één praauw op zijde van de Onrust en tevens bemerkte hij dal onmiddelijk een groot aantal praauwen volgden, welke allen de Onrust vijan dig aanviplen. Om I ure hield het vuren opeen gevolg van de groole overmagt van den vijand waarvan officieren en de equipage de slagloffers waren geworden. Nadat men de Onrust had geplunderd deed men dezen stoomer zinken hetgeen om vijf ure na den middag plaats vond. Toen het schip weg zonk, vertoonden zich 5 Uuropeschematrozen die zich waarschijnlijk in een ofander gedeelte van het schip hadden verborgen gewapend met pistolen, welke zij op den vijand afvuurden en daarna trachtten door zwemmen hun leven te redden, waarin zijniet mogten slagen daar zij op wreedaardige wijze werden vermoord. Hel aantal opstandelingen die aan den aan val en de verovering van de Onrust deelnamen bestond uil 500 a 600 man meest allen Dayak- kers, van verschillende stammen. De aanval moet zoo spoedig, onverwacht en verraderlijk hebben plaats gevonden, dal er geen gelegen heid moet hebben beslaan om zich met het ge schut te verdedigen althans heeft Mohamad Taip geen kanonschoten gehoord. Hadji Mohamad Taip is de eenige persoon van hen diemet de On rust vertrokken, in leven is geblevenen bij zijne terugkomst te Bandjermassing het voren- slaande heeft medegedeeld. De slagloffers van dezen verraderlijken aanval zijn luit. ter zee 1ste kl. J. C. II. van de Velde, kommandant, luit. ter zee 2de kl. jhr. van Pos tel, tste officier, luit. ter zee 2de kl. Braam, luit. ter zee 2de kl. van den Kap, officier van gezond heid 3de kIDilg, en klerk waarnemend admini strateur Waldeck, 1ste luit. der inf. Bangerl, zoo mede de geheele Furopesche on inlandscbe equi page, beslaande uil omstreeks 50personen. Men zegt dal bij het vertrek der stoomschepen Makassar en Menado hel berigt werd ontvangen, dal de stoomsleper kapitein van Os, waar aan boord zich 25gewapende militairen bevonden ook door de opstandelingen is aangevallen, dat de equipage en militairen zich manmoedig ver dedigden doch voor de overmagt hebben moe ten wijken. Wij zijn helaas al veel te spoedig in de gele genheid, om al het ongeriefelijke te ondervinden van den onlangsingevoerden maatregel, om de officiële Javasclie Courant een dag later te doen verschijnen, gelijktijdig en in concurrentie met de particuliere binden. Vroeger toch waren wij in staat, om dergelijke ontvangen tijdingen te kunnen vergelijken met de officiële, en de eerste naar behooren te wijzigen en van onjuistheden te vrijwaren, i'.n ofschoon wij thans gerustelijk durven instaan voor de naauwkeurigheid onzer mededeeling, konden wij even goed uil losse ge ruchten geput hebben, die niet altijd vrij van overdrijving zijn. I n dit zou ons thans te hinder lijker zijn geweest, daar deze zelfde courant de eerste beriglen naar Kuropa overbrengt. Wij kunnen den wensoh niet onderdrukken, dal het gouvernement nog terug koine vail eene veror dening, die werkelijk meer nadeel doel aan het algemeen dan aan de concurrerende bladen. (Java-Bode.) Jl. woensdag is zekere J. de Vos te Gent door eene beroerte getroffen op bel vernemen dat zijn zoon een boog nummer bij de loling voor de militie had getrokken. Reeds 4 uren later was hij overleden. Ken dagblad van Muy meldt het volgend schrikkelijk voorval uit Saint Georges. Fene vrouw uit die gemeente had hare woning verla ten om eene boodschap in het dorp te gaan ver- rigten en daarvan den sleutel medenemende, hare vier kinderen van twee lot zes jaren oud alleen achtergelaten. In hare afwezigheid schijnen de kleederun van een en vervolgens van deandere kinderen in brand te zijngeraakt met het nood lottig gevolg dat ofschoon de buien op het geschrei ter hulp waren gesneld de rampzalige moeder bij hare terugkomst drit kinderen dood cn hel vierde zieltogende vond. SUIT EN L A N D. D O I T S O 55 I A rj 1> Keulen 28 Februarij. In het zoogenaamde Thüringer-Wald ligt de sneeuw zeer hoog. Sommige dorpen zijn slechts te bereiken door middel van tunnels en men is genoodzaakt dwarstunnels te graven om in de huizen te komen. Twee geneesheerenmet name Marlijn Honingberger uil Zevenbergenen Ha'lleur uit Custrow die zich tegenwoordig te Doberan be vinden wijzen hel volgende geneesmiddel tegen de Aziatische cholera aan dat volgens hun be weren bijna altijd met goed gevolg wordt aange wend. Men neme 1 drachme schraapsel van kwassiehout dat m'en in alcohol legt sluit de flesch en stelt haar gedurende twee dagen aan de zon bloot. Door eene kleine insnijding in den arm brengt men eenige droppels door een lancet van deze tinctuur er in. De laatslge- melde geneesheer beweert, dal hij bij de aan wending van dit middel slechts 25 van de 3000 lijders ie t.alcuita verloren heeft. Onlangs is melding gemaakt van het na tuurverschijnsel dat bij Orcier, in de provincie Ohablais, plotseling een meer is ontstaan, ter plaatse waar een met kastanjeboomen beplant stuk land verzonk. De predikant van Orcier geeft thans van dit verschijnsel de volgende ver klaring De op de oppervlakte des meers drij vende stukken oud hout, waarvan hel soort niet meer te herkennen is, bewijzen slechts dat dit meer vroeger eens bestaan heeft. Deze stukken hout komen uil een nabij gelegen woud voort en hebben zich allengs op hel vroegere meer op gehoopt, op hetwelk zij, met bladeren en aarde zich vermengende, met der lijd een vaste korst gevormd hebben. Op deze ziju langzamerhand

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1