üf.° 11. Woensdag 29 Februarij. 1860 W0E8US0AG k ZATUROAG. MEmTlJDlMHR BESTOKEN k 4DBRISTRATIB» 1 Strandvonderij. ZIERIKZEEUMBMT A BONN E ME N T S-P B1J S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 tire 'smorgens. VEE S CH IJ N T: P li IJ S BE li A B E li T E N T IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcrigten van 16 regels a f t behalve lietZcgelregt. 4^ KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden, dal het kohier der belasting op de honden in deze gemeente J voor hel toopende dienstjaar, op heden voorloo - j pig vastgesteld, van heden af, gedurende veer- i tien dagen Ier Secretarie der gemeente voor j een ieder Ier lezing zal voorleggen ingevolge de wet. Zierikzee den 22 Feb r na rij 1860. 1). C. CaU Voorzitter. 3. P. N. ERMEBINS, Secretaris. BEKENDMAKING. Re Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat de Patentliladen over het 2de kwartaal van het loopende dienstjaar, ter Gemeente-Secretarie door de belanghebbenden kunnen worden afge haald lot den 10 Maarte, k. waarna de onafge haald gebleven Patenlbladen door den Deur waarder der Directe Belastingen zullen worden te huis bezorgd, tegen betaling van 10 cent voor elk Palenlblad ingevolge de wet. Zierikzee28 Februarij i860. B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee brengt Ier algemeene kennis dat bij hem zijn aangebragt en geborgen 1 ANKEB ongeveer 150 Ned. ponden zwaar, 1 ijzeren KETTING en 1 KLUIFHOUT, op den lianjaart gevischl, vermoedelijk afkomstig van cene aldaar in October jl. vergane Fransche Vischsloep en roept mitsdien allen die daarop meenen regt of aanspraak te hebben voor de vierde maal ter reclame op, kunnende zij zich lot dal einde ter Gemeente-Secretarie aanmelden. Zierikzee, den 28 Februarij 1800, De Burgemeester B. C. CAU. BINNENLAND Batavia, 13 Januarij. Zr. M. stoomschip Onrust is te Hanjermassing door inlanders over- lompcld. De gebeele equipage uit 55 man eu 7 officieren beslaande is om bel leven gebragt. De redacteur van bet Bataviaasch Handelsblad H. J. Lion, is tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ziebikzee 27 Februarij. De opvoering der Rederijkerskamer Concordia, van Middelburg, alhier op maandag 20 dezerten voordcele der algemeene armen dezer stad beeft zuiver op- gebragt de som van f 14-1,20- Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken worden de navolgende ambtenaren van den waterstaat met 1 Mei e. k. verplaatst alsde ingenieur J. Lebretvan Goes naar Deventer de ingenieur T. Bleckmann van Middelburg naar Goes de adspirant-ingenieur P. Loke van 's Hertogenbosch naar Middelburg. Door de provincialecommissie van genees kundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland zijn in de zitting van deze maand geëxamineerd en bevorderd de boeren Hector tot stedelijk heel-en vroedmeesler C. P. Was, tot stedelijk heelmeester, J. Polman Krusentan, lot plallelands- cn scheeps-beclmecslerJ. M. van Pienbroek tot stedelijk vroedmeesler en M. Fis lol platte lands vroedmeesler. Men meldt uit Middelburg van 25 dezer. Volgens de Echo UniverseI beeft de heer de Brou wer van Lloogendorp zijne vroeger gedane aan vrage om concessie voor den aanleg van spoor wegen bier te lande, hernieuwd. De aanvrage betrof, gelijk men zich zal herinneren alleen den aanleg van een spoorwegnet in hel noorden des rijks. Het bovengenoemde blad deelt echter mede dat de heer de Brouwer van Hogendorp ge negen zou zijn, om op zeer voordcclige voor waarden voor den slaat den aanleg van een ge heel net op zich te nemen indien hel in de be doeling van de regering ligtom dien aanleg aan ééne enkele maatschappij te gunnen. Naar men verneemt zal de tweede kamer der staten generaal den 13 Maart aanstaande bijeenkomen. Men verzekert, dat haar alsdan door de regering een voorstel zal gedaan worden om van staatswege spoorwegen aan le leggen. Men schrijft aande A. Cour. uit Vlissingeu: Temidden van de vreugde en de algemeene har telijke belangstelling waarmede in de rijk ver sierde zaal van dcri Prinsentuin de verjaardag van Nederlands beminden koning gevierd werd vernam men eensklaps den hoogst zonderlingen, maar vcronlrustenden kreet Zeeland zinkt Honderden snellen naar bet maritieme-dok en werkelijk, daar was bet fraai gebouwde sloomfregat 'Zeeland, onlangs eerst vaneene voor treffelijke stoom-machine voorzien bezig met langzaam te zinken alles was in de weer, ruim 15 ellen water was reeds in hel schip gedron gen bij laag water gelukte hel echter door aan houdend pompon het water te verdrijven en door doeltreffende pogingen is men de ramp voorge komen dat luctor el emorgo geen luctor et ementor cn de treurige allusie op deze sclioone maar on gelukkige provincie geene waarheid werd. Men weet niet met juistheid, waaraan dal toeval te wijlen is, maar deskundigen zeggen dat hel alles behalve voordcelig voor de fraaije machine en zeer nadeelig voor de kruidkamer is. Dezer dagen bij de voorstelling van de Tijgerjagerin bet Grand Théalrcdes Variétés in de Amstelstraal heeft een voorval plaats gehad hetwelk groote ontsteltenis onder het publiek te weeg bragt, doch gelukkigdank zij de doel treffende maatregelen, spoedig verholpen werd. Toen namelijk in hel eerste bedrijl van betstuk twee ruiters op het tooneel waren verschenen, stortte plotseling een der paarden met zijn be rijder te midden van al demuziekanten in het or kest in zijn val alles rondom zich verbrijze lende. Kwetsuren werden hierdoor niet ver oorzaakt. Het paard werd vervolgens door hel parterre been naar buiten geleid en de voorstel ling voortgezet. Het beeft de aandacht gelrokken dat sedert de iuvoering der opene kragen en van de lagere afmeting der stropdassen er vooral wat de infanterie betreftin verhouding lot vroegere jaren een betrekkelijk zeer gering aantal oog- lijders in de ziekeniiniglingen is verpleegd. Het is opmerkenswaardig dal de sier lijkste gedeelten der militaire uniformen van den nieuweren lijd die zijn die hun oorsprong heb ben in eene of andere historische bijzonderheid zoo is het bepaaldelijk gelegen met bet gebruik der nestels. De hei tog van Alva bevalom zich te wreken op een aanzienlijk korps Nederlanders dat zijne vaandels had verlaten dal ieder man van dit korps, welken graad bij ook bezat, opgehangen zou worden wanneer hij gevangen werd genomen. Dit korps deed, ten antwoord hierop aan den hertog welen dat ten einde de strafoefening gemakkelijk le maken iedereen een koord en een spijker om den hals zou dra gen maar het onderscheidde zich zoo zeer, dat hel koord een ecreleeken werd. Hieraan zouden de nestels hunnen oorsprong te danken hebben. De bijzondere wijze waarop de huzaren hun pels dragen heefteen niet minder aardigen oorsprong. Ten tijde dal de Turken in Hongarije vielen werd een escadron Hongaarsche ruiteis door een aanzienlijk korps muzelmannen overvallen, üet was zeer vroeg in den morgen en wel op dat oogenblik dal de Hongaarsche manschappen zich kleedden. De meesten sprongen le paard of schoon zij slechts ééne arm in de mouw hadden gestoken trokken hunne sabels uil de schede, vielen de Turken aan en deden dit met zulk eene kracht dal zij hen terug wierpen lot over de rivier, welke hunne legerplaats beschermde. Ter herinnering aan deze heldendaad kregen de Hongaarsche ruiters het bevel om voortaan hunnen pels over de schouders te laten hangen. Dit gebruik is sedert dien tijd in Europa door de huzaren aangenomen. bij Alkmaar heeft donderdag jl. oen treu rig ongeval plaats gehad. Zekere landman was in zijne woning voorzien van een middel omrat- len en muizen le verdrijven. Hij wilde twee zij ner kinderen, een van I eneen van 2'/, jaar, een purgeermiddel geven en was in de verbeel ding van het rattenkruid weggeworpen te heb ben maar dit was juist met het eigenlijke pur geermiddel hel geval geweest. Hij gaf dus rat tenkruid aan deze beide kinderen. Zij werden het slagtoffer van eene onvoorzigligheid. Men schrijft uit Enkhuizen van 25 dezer. Onze visschers zijn eerst deze week weer naar zee gegaan. Verblijdend is het berigt dat zes schuiten reeds eerie aanmerkelijke hoeveelheid schel visch kabeljaauw en rog hebben gevangen. Ook de vangst van den panharing is aanvankelijk nietongunstig; de prijs is gemiddeld ƒ3,5!) bet lal zijnde ruim 200 stuks. Den 22 dezer heeft de Groenlandsvaarder Dirkje Adamakommaodeur II. Wikt, de haven van Harlingen verlaten. De equipage bestaal uit ruim 50 man. .Men schrijft uil Dwingelo van 23 dezer Heden avond ontstond alhier brand ten huize ven G. Boer. In korten tijd werd 2 huizen, 2 paarden, 20 stuks hoornvee, benevens de inboedels en de aanzienlijke voorraad hooi stroo en rogge eene prooi der vlammen. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De heer F. H. Koning te Groningen is aannemer geworden van de leverantie van 90 paarden a f 439 per paard teil dienste van het 3de regement dragonders alhier in garnizoen te dezer slede den 16 dezer aanbesteed. Professor Leunis te ilildcsheim heeft bere kend dat één muizenpaar in den lijd vaneen jaar tot 25,0C0 muizen aangroeijen kan. De zoo snelle toename dezer dieren is daaruit gemakke lijk af le leiden terwijl levens blijkt voor welk een groot aantal veldmuizen men zich kan vrij waren, door het uitroeiden van slechts enkelen in het voorjaar. Er wordt veel gesproken overeen diefstal op den weg tusschen Brussel en Antwerpen uit den nachtpostwagen van Gend en Loos. Ken kistje, ongeveer 21,000 francs aan papieren specie inhoudende is van onder de bank des conducteurs verdwenen en later in eene sloot teruggevonden, liet papier was er in achterge laten inaar B0U0 francs in geld gestolen. De conducteur is in verzekerde bewaring genomen en de zaak wordt onderzocht. BUITENLAND. -> v d xj I k 9 c 15 I a ï8 D Keulen 26 Februarij. Men verzekert dat de Oostenrijksche regering waarschijnlijk tot het voorstel van Rusland en Prnissen zou toetreden, om de regeling van de llaliaansche zaken aan cene conferentie der vijf groote mogendheden op te dragen. Tusschen de kabinetten duren de onderhandelingen daarover nog voort. Volgens eene incdedeeling uit Muncben worden bij voortduring nog vele paarden en wa penen naar Italië getransporteerdden weg over Lindau en Friedrielishafen nemende. Bovendien wordt ook veel haver vee en zelfs gedroogd vleescli derwaarts uitgevoerd Voor dit alles worden gereedelijk zeer hooge prijzen bewilligd. Alleen voor den aankoop van paarden heeft Sar dinië 2 millioenfrancs bestemd. De beroemde wapensmid lle'mlein, uit Bamberg, bevindt zich thans te Muncben, tot bet bekomen van een brevet voor de uitvinding van een nieuwe s"orl van schietgeweer dal naar men hoort verzekeren, in eenvoudigheid, doelmatigheid en zekerheid alles overtreft wat lot dusver bekend is. Om het driemaal te Iaden zou niet meer tijd vereischl worden dan thans voor een enkelen keer noodig is. Ook op pi stolen zou deze uitvinding van toepassing zijn. Uit Pest wordt hel volgende geschreven De dichter Jules S'arozy die pas uit de gevan genis van Arad omslagen was waarin hij ge durende verscheidene jaren gevangen zat is op nieuw veroordeeld tot zes maanden zware tucht huisstraf (carcere duro). Deze dichter had in .1 uiiij II. de hoofdstad verlaten om cene reis door Hongarije te doen. Daar hij zeer bemind was werd hij met geestdrift te .Nagy-Zoros en Arad ontvangen, lil deze laalstgemelde stad reciteerde hij den 23 Junij II. bij gelegenheid van een souper en in tegenwoordigheid van ver scheidene personen een gedicht, dat lot titel voerde De Crinoline en de gele cn zwarte kleuren. Dit gedicht zeide de advocaat-generaal kon slechts eene ophitsendo bedoeling hebben de crinoline is Frankrijk dal zegevieren moest ea dal over de gele cn zwarte kleuren die Oostenrijk vertegenwoordigen, moest heerschen. De dichter en zijn verdediger zijn niet van dit gevoelen geweestzij hebben niet denzelfden zin aan dit dichterlijk verzinsel gehecht als de advo caat-generaal maar de regtbank was het met de uillegging van lie' openbaar ministerie eens, en de heer Jules S'arozg is tot zes maanden zware tucht huisstraf veroordeeld. De arme dichter heeft gemeend, dat het le veel en de advocaat-gene raal dai hel niet genoeg was voor hel bezingen van de zegepraal der crinoline want alle twee hebben geappeleeril. rRAHKBIJK Parijs, 25 Februarij. De koers der 3 per cents Spanje binnenland ging heden lot 42®/, terug en waren zeer aangeboden op de tijding dat eene Engelsche vloot naar Tauger gestevend was om een bombardement dier stad roor le komen. De vijvers in het bosch van Bologne zijn wederom met ijs bedekt en trekken meer schaatsen rijders dan ooit. Aan de parketten van .-.lie regtbanken zijn op nieuw zeer strenge insiructien gezonden otn een naauwlcttend toezigt te houden op de ver- valscliing der levensmiddelen cn aar de overtreders der wetsbepalingen de zwaarste s' f op te leggen. Den 26 De Moniteur behelst een keizerlijk decreet wegens de reorganisatie der arlillrie. De kaders van depót bij de batterijen en het be legeringsgeschut woiucu opgeheven het aantal batterijen vei.'artillerie wordt vern i erderd, drie nieuwe regementen rijdende artillerie worden

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1