15» Woensdag 22 Februari j. 1860 WOENSDAG BESTIM .f fDBIMSTBATlEN ÜK BI'1 (MANT A B O N N E ME N T S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS C BIJ NT: PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijlis- en Doodberigten van 16 regels a f I behalve hellegelregl. Me ItederijkeFSkainer Concordia van Middelburg:. Noa geheel vervuld van hot genoegen dal de Rederijkerskamer Concordia van Middelburg, door hare opvoering op gisteren avond alhier ons schonk, is hel ons eene aangename taak ja eene behoefte van ons harthaar daarvoor wolmeenende, maar niet minder welverdiende openlijke hulde en dank te brengen. Hadden wij de inec-st gunstige verwachtingen zoowel van de talenten dier Kamer als van de belang stelling van het Zierikzeesche publiek, die ver wachting en dit te kunnen verklaren verheugt ons grootelijks, is nog overtroffen. Hel publiek was zoo talrijk opgekomen als slechts bij buiten gewone feestelijke gelegenheden het geval is, en de bijval, dien de opvoering verwierf was alge meen. In trouwe, het is eene schoone een heerlijke kunstde declamatie waar zij met zulke talenten gepaard gaat en die talenten door ijver en studie worden aangekweekt en ontwikkeld. Hoog bevoorregt achten wij hen die zulke talenten bezitten. In engeren en ruimeren kring kunnen zij de edelste en reinste genoegens verschaffen. Daarvan hoeft genoemde llederijkerskamer na weder eene schitterende proeve gegeven, en zij heeft het Zierikzeesche pu bliek zeer aan zich verpligl. Haar naam en die barer leden zal lange met lof worden vermeldende avond van 20 Februarij dikwijls hel onderwerp van het gesprek uitmaken, hij den dank, dien wij die Kamer brengen voegen wij den wensch voor haren verderen bloei. Het ontbrekc haar nooit aan kunstlievende volijverige en talentrijke leden ,dan zal ook steeds velerlei nut en genoegen van haar uilgaan. De opvoering werd ook zeer veraangenaamd door de schoone muzijk, die door een orchest ouder directie van den heer Eisner werd gegeven. Dien onvermoeiden direc teur en allen, die daaraan medewerkten, zij daarvoor ook uil naam der armen hartelijk dankgezegd. Het bleek nu weer ten duidelijkste hoe de eene kunst zusterlijk aan de andere gaarne de behulpzame hand biedt en hoe goed het is als ook op het gebied der schoone kunsten on derlinge welwillendheid en dienstvaardigheid hecrschen. rnogt zulk een feestavond vaak wedeikeeren, want wij zeggen ook hier het gaarne van Alpen na Die perzilt smaakt naar meer Aan hen. die de opvoering niet bijwoonden en die het programma niet zagen, mecnen wij geen ondienst te doen door bij extract uil het programma hieronder rnede te doelen wat de genoemde Kamer heeft opgevoerd. J. L. (en Kate uit hel leven door den heer J. ANederveen. van lleers de zieke jongeling door li'. Al. Grauss. J. W. Schnurmans door JJ. Ceulen. Alle waar is naar geld door H. H. Roelse. Prof. B. ter Haar, aan een apostel des ongeloofs, bij het portretvan Dr. David Fredrich Strauss, door Jde Jong Zijlstra. De liefde op de proef, eene schels voor rede rijkers door een werkend lid der 's Ker- togeubosscke rederijkerskamer Tollens. wat eene moeder vermag Loting Kationale Militie. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van lierikzee. Gezien het besluit van den beer Commissaris des Konings in deze provincie van den 3 Fe bruarij jl. [Provinciaalblad no 21), alsmede artl. 73, 74 75, 76, 77, 78, 81, 83 en 85 der wet van 8 Januarij 1817 Staatsblad no. I) hebben goedgevonden Art. 1. Ter kennis van de belanghebbenden te bren gen dat de alphabetisclie naamlijst van allo de personen die aan de ligtiiig van dit jaar moeten deel nemen ter visie van elk cn een iegenlijk zal leggen op het gemeente huis van woensdag den 8 Februarij tot woensdag den 22 Februarij e. k. des morgens van 9 uur tot 12 uur; ten einde een ieder in staal zoude zijn, om, ingeval bem op die lijst eenige personen of omstandig heden mogteu voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelatendaarvan aan den heer Militie-Commissaris te kunuen kennis geven. Art. 2. De belanghebbenden bij deze te verwittigen dat zij zich op den 24 dezer maand (V r ij dag), des morgens ten 10 ure zullen behooren le bevinden te Zieriktee hoofdplaats van het militie kanton op het gemeente-huis aldaar, ten einde voor de dienst der .Nationale Militie te loten cn redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven alsmede dat zij nullen behooren te zorgen dal de bewijzen lot staving hunner redenen van vrijstellingbij de wet gevorderd, uiterlijk binnen de vijf dagen na de loting worden overgelegd aan het bestuur der gemeente. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan le 'lierikzee den 7 Februarij I860 Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter J. P. N. ËRMEB1NS Secretaris. BINNENLAND Zierikzef. 19 Februarij. Ter gelegenheid van 's Konings jaardag, die alhier op de gebrui- lijke wijze werd gevierd, werd er alhier inspec tie gehouden over de dienstdoende schutterij en aan den sergeant maj^r dier schutterij 7. H. Welterst hei hem door Z. Mverleend eere- teeken voor getrouwe 15jarige dienst hij de schutterij mei een gepaste toespraak, door den kom mandanl uitgereikt. Als aangenaam bewijs van verbroedering tusschen Belgie en Neder/and kan vermeld worden, dat op de soirée dansante die den li dezer te Bruggedoor den gouverneur van West-Ylaanderen onlangs door M. benoemd tot ridder van den JVederl. Leeuw, werd ge geven tegenwoordig waren de commissaris des konings in Zeeland twee leden der gedeputeerde staten en de hoofd-ingenieur dier provincie, als mede de burgemeester en eender wethouders der gemeente Sluis, Overigens waren op deze soirée, die in de schoone zalen van het provinciaal hótel werd gegeven, de voornaamste reglerlijke en administrative autoriteiten, benevens de bloem van West Vlaanderens burgers aanwezig en ooggetuigen verzekerendat bet prachtige en kostbare feest bovenal werd opgeluisterd door de gulle vrolijkheid die er heerschte en door rle hartelijkheid en den vriendschappelijke!) loon zoowel tusschen de waardige hoofden der aan grenzende provinciën als de andere genoodigden uil Zuid-en Noord Nederland. Door den hoogen raad der Nederlanden is b|jarrest van 15dezer vernietigd een vonnis der regtbankle 's Hage waarbij was verstaan dat lijfs- dwangniet kan toegepast worden op minderjari gen, zijnde daarbij volgens den raad eene on derscheiding gemaakt huiten de wet. Op dien grond is dan ook in deze verklaard, dal de boete en geregtskosten, waartoe de gerequireorde was veroordeeld zullen zijn invorderbaar bij aantas ting in persoon. Het provinciaal gereglshof van Zuid-Hol land heeft den !8 dezer Pie ter Ptjnacker schuldig verklaard aan moed willigen manslag vooraf gegaan cn gevolgd van diefstal hij nachtge pleegd in een bewoond huis en meerdere dief stallen bel heeft den schuldig verklaarde ver oordeeld tot de straffe des doods uit le voeren binnen Gouda. De voorzitter mr. J. A. Pailipsc, hield eene roerende toespraak lol den veroor deelde. Men schrijft uit Botterdam van 17 dezer. Heden looptnopens de ministeriële crisis, hel gerucht in de residentie dat de heer Bochussen minister van koloniën zou hebben afgezien van de taak z. exc. door Z. .VI. opgedragen lot het zamenstellcn van een ministerie. De heer mr. F. A. baron van Hall zou daarop door Z. VI. met die laak zijn belast, en reeds worden de namen genoemd van hen, die van de nieuwe combinatie zouden deel uitmaken cn waaronder drie der tegenwoordige ministers zouden behooren. De bankiers Erlanger en Comp van Darijs hebben op nieuw aangeboden hier te lande een uitgebreid spoorwegnet aan te leggen legen 5 pc. rente guarantie zonder subsidie. De guarantie zou even als de duur der concessie over r>5 jaren loopen waarna de gebeelc weg niet al hel materieel het eigendom van bet rijk zou worden. Men schrijft uit Leyden van 16 dezer: De heer mr. G. W.wonende onder Oegsl- geesi die volgens vroeger berigtweigerde den van hem gevorderden eed als getuige in eene strafzaak voordearrondissements-reglbankalhier af te leggen, uit dien hoofde werd gegijzeld, en legen wien dien ten gevolge de eisch werd inge steld van 3 of 6 maanden gevangenisstraf en f 60 boete, is ia de zitting van heden ochtend geheel vrijgesproken. Men schrijft uit Jubbega van lö dezer. Terwijl de landbouwer P. P. Visser alhier, dezen nacht met zijne huisgenooten rustig te bed lag sprong dehond weinig na middernacht bijde zoons op bed als wilde hij hen in haast wakker maken deze door dit ongewoon bezoek verschriktver lieten in haast hetbed en zagenbunne woning van achteren in brand staan. De vlammen ver spreidden zich zoo snel dat men met inspanning en met levensgevaar naauwclijks den tijd had het leven le redden. Niettegenstaande de ijverig aan gewende pogingen heeft men echter van den kost baren inboedel bijna niets kunnen behouden. Gen aanzienlijke partij rogge hooi stroo en alle boerengereedschappen zijn doorde vlammen ver leerd. Hoewel huis en inboedel vee en oogst gewaarborgd zijn is echter dc schade voor ge noemden landbouwer zeer aanzienlijk. De JSed. Staalt-Courbehelst het volgende: Feu van den gouverneur-generaal vanNeder- landsch Indie over Triest ontvangen telegram gedagleekend Buitenzorg 24 December '859, meldt: «De zaken in Boni en Bandjermasin gaan goed/' Volgens een door andere dagbladen medege deeld telegram van 6 Januarij is de expeditie naar Boni mei den meest gewenschten uilslag bekroond en hebben de inlandscke hoofden Étich onderworpen, Het Bal. Handelsblad deelt omtrent dc krijgsverngtingen te Boni hel volgende particu liere schrijven mede Makassar '2 December. Hoezeer het heuge lijke nicusvs van Boni u per 'elcgrnm wel reeds zal bereikt hebben, voor gij dezen brief ontvangt wil ik tocli in elk gevnl eenige bijzonderheden meaedeeten die misschien niet dadelijk bekend worden. Kenigo dagen geleden kwam Z. M. stoom schip Madura binnen en bragt de tijding mede dat Sindjai genomen was, en wel zonder ernstige verliezen van onze zijde als zijnde alleen één j man gedood en drie gewond van dat gedeelte der aanvallers die aan de landzijde opereerden. Na eene zware kancmriade waren de troepen op gerukt om de plaats te bestormen, maar de Boe- gincxen wachtte» hen niet af. zij vuurden slechts eenmaal uil hunne li I f as en sloegen dan op de vlugt. De landstreek zal bij het Nederlandsche grondgebied geannexeerd worden co reeds is een civiel en militair gezaghebber in den pnrsuon van kapitein Wig and benoemd de zoon van Aroe Polakka zai regent word n. Heden kwam de Java binnen en bragt nog veel beter en belangrijker nieuws mede. Te Sindjai was eene compagnie in bezetting gelegd en met het bouwen van een fort begonnen waaraan de inlanders vrijw illig voor 30 duiten daags werken, daarnu was de generaal met de troepen over zee naar Hadjoa vertrokken. Naauwelijks daar ge- debarkeerd, rukte hij steeds op naar Boni het geen de inlanders bevestigd hadden op het model van Badjoa zij hadden echter eene zijde open gelaten hetgeen een wijze maatregel bleek te zijn want zij maakten van die opening een goed gebruik om le ontsnappen loert het hen in den strijd met de Hollanders te heet werd. Zij had den echter toch een niet geringen tegenstand geboden zoodat de majoor Kroesen twee kogel- wonden ontving de eene in de borst, de andere in den arm nog l officier IN man gewend werden en zes der onzen sneuvelden. De gene raal had Boni om den regtervleugel des vijands heen omtrokken hem daardoor van zijn terug- togt naar Pasempa afgesneden en hetzelfde doel bereikt dat hel gevolg kon zijn van een moeijc- lijken of misschien onmogelijker! togt over het gebergte. Na dat devijand uit Boni was verdreven deed de kavalerie goede diensten en moet een groot aantal Bonieren hebben neergesabeld, diegrooten moed cn levensverachling bewezen le bezitten, daarbij werd de luitenant Coenen van de kavale rie door een lanssteek gewond echter niet gevaarlijk. Onmiddelijk ua die overwinning werd de togt naar Pasempa voortgezet met 3 kompagnien infanterie en de kavalerie. Die beroemde plaats werd echter onbezet gevonden. De koningin moet kort te voren ingrooie verwarring onlvlugt zijn want haar draagstoel w^rd digt bij den in gang gevonden benevens vele lijnwaden en 82 geweren. Indien de plaats behoorlijk verdedigd wordtdan moet zij nagenoeg onneembaar zijn zij isnu met drie kompagnien bezet. De koningin moet «aar WadjoegevJugizijn, de rijkskleinodiën medenemende; ik hoor echter dal reeds ver schei» eve van hoofde:» in onderwerping ge komen V De geu-Taa, rukt nu naar de Tjidraua-rivier op en het is te verwachten dal de geheele strijd spoedig en voor goed zat geëindigd zijn. Generaal van S wiet en wordt algemeen erkend als een man van veel beleid die in spijl zijner jaren onvermoeid is zich overal vooraau ver toont en die niet minder activiteit verlangt van zijne officieren. Te Sindjai liet hij's avonds den chef der genie roepen en zeide mijnheer t wees

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1