AllYBIlTEi™ Dit de hand te pachten T" YRIIYOMIIIIKLBN ren slok gewapend, verdedigde zich paf kem eenige hevige stokslagen, zoodal hij terugdeinsde lot aan eene beek welke door den regen sterk gezwollen was, daarin viel en verdronk. Daarna viel de ander aan de gevolgen van zijne wonde dood neder. De vierde de eenige geinige van deze vreeselijke worsteling nam ijlings de vlugt. iiinnen veertien dagen zullen6000 a 7000 werklieden met den aanleg der fortificatiën van Antwerpen beginnen. lieden vertrekt reeds een deel der opzigters daarheen. De leekeningen worden door de- genie vervaardigd. in liet Antwcrpsche dagblad de Grondwet leest men bet volgende Eene Amerikaanscbe gazo! vertelt, dat er op de kust van liraband een walviscb door den storm is op 't strand geslagen en blijven liggen Men heeft liet zecmonster afgemaakt om den traan en de baarden er van te verkoopen. In zijn buik vond men een paar laarzen gemerkt J. Die laarzen warenvan een zeer ouderwelsch maaksel en men verliest zich in gissingen hoe dat stevels, die blijkbaar lot eene andere eeuw bebooren, in den buik van den walviscb mogen gesukkeld zijn, te meer daar er geen volk op de wereld bekend is, die zulke maaksels van laar zen draagt. Eindelijk beeft een geleerde gevon den, dat bet merk J. genoeg bewees, dat het de laarzen van Jonas waren, die na drie dagen in de walvisch gezeten te hebben, bet goed vond van op zijne sokken Ic deserleren, om geen gerucht in de keel van zijnen opslokkur temaken.'' BIT TEW LAK D. a a i r 3 o a i- a ti a Keulen, 6 Februarij. Voor e.cnige dagen be gaven zich elf kinderen uitWolde (aan de Meck- lenburg-Pommerensche grenzen) naar Kastdorf en, om het dorp spoediger Ie bereiken, namen zij hunnen weg over bet diglgevroren meer. Toen zij reeds v rij ver op bet ijs gekomen wa ren, bleef eender kinderen achter, nm zich de schoenen vaster aan te binden. Terwijl bet hier mede bezig is, boort hot eensklaps oenen door dringenden gil, en opziende bemerkt het van zijne kameraden niets meer. Allen waren door bel ijs gezakt en vonden op deze noodlottige •wijze den dood. Men schrijft uit Stuttgardt van 0 dezer. A'oor het Ie Worms op te rigten gedenkteeken voor Luiker zijn. volgens bet derde jaarverslag dor commissie, door de Evangelischen in alle landen tol hiertoe 137,493 florijnen als bijdrage geschonken te Itio-laneiro is nog voor onge veer 1100 florijnen beschikbaar en lot inning van 12 12 daalders Oeensche rijksmuntin Msland bijeengezameld is bereids aanwijzing te Kopen hagen gedaan. Tot uitvoering van bel dnor professor Rielscliell ontworpen gedenkteeken worden nog GO,000 florijnen vereisebt. f a a n k 11 ij h De keizerlijke bibliotheek heeft de belang rijke papieren aangekocht, eenigen lijd geleden door den Engelschen geleerde Sigmond sindts onderscheidene jaren Ie Parijs woonachtig, op gedolven. liet is nog al een opmerkelijk feit omdat gewoonlijk zoodra een Engelschman iets bezit wat voor onze geschiedenis belangrijk is bij zich haa-t om hel naar Engeland te zenden. Zoo is vroeger de geheelebibliolheek van Golberl langzamerhand door bemiddeling van Engelsche agenten naar de overzijde van liet kanaal verhuisd, Aan een hotel hetwelk zekere heer in de Champs Elysées heeft laten bouwen knoopt zich eene zonderlinge geschiedenis. Die lieer is uil de provinciën gekomen en bad niets dat hem onderscheidde dar. dal hij zeer rijk was. Verleden jaar heeft bij in zijn hotel reeds velen van de voornaamste standen ontvangen en na dit jaar een schitterend bal gegeven te hebben zou er dezer dagen een tweede plaats hebben. Alles was daartoe in gereedheid gebragl de uilnoodigingen waren in ruime male rondge zonden ten negen ure waren alle lichten aan gestoken er verliep een uur en verliepen tweedrie uren maar niemand verscheen er. Midden in den nacht kwam er einde'ijk een lakkeiin vol Ie li verei door zijnen beer gezonden overbrengende eenen brief met zwarte randen. De wachtende gastheer opent dien en leest er niets in dan de woorden Gedenk den 18 Octo ber 1818- De sleutel van dien brief is deze: Den '8 October werd er teThionviUo eene .rouw geguillotineerd. Haar naam was Margarela Roeder, en zij werd om kindermoord veroordeeld Alle toebereidselen waren gemaakt, bel blocdwerk- tuig was opgerigl, de scherpregter was aange komen maar hem ontbrak een aide. Sedert de aides afgeschaft werden is liet de gewoonte, bij executie» den scberpregter van een naburig departement op te roepen, om zijnen ambtgenoot bij te slaan. De scherpregter van Saint-.Michel zou nu komen maar de order was Ie laat ge zonden. en bij moest op dien eigen dag of 's an deren daags zelf te Verdun eene executie ver- rigten. Daar de scherpregter van .VIetz dus alleen bleef, ging bij den procureur-generaal te kennen geven dat hij Margarela Roeder niet kon executeren. Wat gedaan Deexecutie zou ver daagd worden, toen een jongman uit Metznaar Thionville ter bijwoning van bel droevig schouw spel gekomen dit vernemende, zich ging aan melden om zijne diensten aan te bieden. Hoe zeer men er verwonderd over was, werd echter liet aanbod aangenomen en de executie had met zijne medehulp haren voortgang. Deze beul uil liefhebberij was de zoon van een koop man in de hoofdplaats van liet Ooster departe ment hij zette den handel van zijnen vader voort en werd zeer rijk. Sedert 4 jaren heeft bij zijne zaken van de hand gedaan en is voor zien van eenige milliocncn scliats Ie Parijs komen wonen De regtcrlijke ambtenaar van Thionville is tegenwoordig in een hoogeren rang geplaatst, en bij was mede een dergenen. die op het eerste bal van den bedoelden beer ge- noodigd waren. Toen hij hem het eerst herkende was hij ont hutst en wilde zijn eigen oogen niet gelooven dan toen een duidelijk kenteeltcn onder hel lin keroog van den gastheer hem allen twijfel be nam. Natuurlijk verhaalde hij aan verscheidene personen do historie van den 1 8 October 1838. En liet gevolg w as, dat niemand den man van den fS October meer wilde zienen bij op zijn laatste bal geheel alleen gelaten werd. ijn liólel slaat nu in hel openbaar verkocht te worden, en hij maakt zich gereed om met zijne vrouw en dochter naar Amerika te vertrekken. De generaals O'Donnell en Prim hebben eene verkennig gedaan lot op twee uren gaans vanTeluan. Hel leger maakt toebereidselen om den oorlog voort te zotten. De vijand verzamelt zich op vijf uren afslands vanTduan Ier plaatse waar de wegen van Tangar en Fez zich vereeni gen. De bewoners vanTeluan keeren binnen die stad terug. In de hoofdstad Venelie zijn vijf priesters in hechtenis genomen. Garibaldi is minder gelukkig in de liefde dan in den oorlog. Naauwelijks getrouwd heeft hij zich genoodzaakt gezien tol eene scheiding zijne luevlugt Ie nemen. Twee Sardiiiische hoofd-oIHcieren tot liet wapen der artillerie behoorende, belast met eene militaire zending zijn te Parijs aangeko men. Naar men meldt, zullen deze oliicioren zich bekend moeten maken met de laatste ver- beleringen, welke zijn aangcbragl in de ver vaardiging van het gelrokken geschut. Aanvan kelijk zullen zij de verschillende geschut gie terijen hier te lande bezoeken. Door de Russische regering iseen buiten gewoon commissaris naar Italië gezonden met last om den toestand daar Ie lande te onderzoe ken en een verslag in te zenden omtrent de stemming der gemoederen. Die commissaris heeft zich naar Florence begevende deze stad aangedaan. In een te Parijs ontvangen brief uit Bo logna wordt gemeld, dat mevr. Mortara gevaar lijk ziek is zij kan zich niet (roosten over hel verlies van haar kind en haar hersengestel is zoo verzwakt, dat zij onophoudelijk den jeugdigen Edgard met gladgeschoren kruin voor zich ziet zoo als hij haar in het klooster Ie Itorne, waar zij hem heeft bezocht, is vertoond geworden. qboot-BSITTAAIrlZiS Londen 9 Februarij. Gisteren is een aan vang gemaakt met de vroeger aangekondigde operatien der te Chaltam gestationeerde troe pen. Een korps, ter sterkte van ruim 5000 man ongerekend de oflicieren rukte onder aanvoering v an den generaal-majoor Eijre naar builen en bragl verscheidene uren door met het verriglen van allerlui evolutien. De twee boeven, wier gevaailijken sprong uit een in vollen gang zijnde spoortrein is ge meld zijn inde loop van dun avond nabij Ylai- denliead door de poiicie ontdekt en in arnsl ge nomen, hetwelk echter niet zonder geduchlen tegenweer kon geschieden. JONGSTE TIJDINGEN, Madrid, II Februarij. De maarschalk O'Don- nell heeft in een dagorder aan het leger bekend gemaakt, dat hij zijne offensive bewegingen zal voortzetten, tot dat de vijand genade vraagt. Spanje heeft op den vijand de aangedane belee- digingen te wieken, en mout schadeloos worden gesteld voor de opofferingen, welke hel zich door dezen oorlog beeft getroost. De zegeleukenen der overwinning bij Tetuan zijn aangekomen en zijn met geestdrift ontvangen. Binnstiiieuws. In den regel hier en elders pleegt men Concerten, welke ten bate der armen of liefdadige instellingen gegeven worden te bezoeken of daaraan tc contribueren om van zijne goede gezindheid voor die armen of instelli ngen te doen blijken. Gerustelijk kan men beweren dat zulks mede bij velen dei- aanwezigen op bet Armen-Concert van 10 dezerplaats vond (daar men hunne tegenwoordigheid alléén op dusdanige con certen ontwaart,) doch gelulckiglijk mogen wij ook van bet overig deel van het publiek betuigen dat hetzelve kwam ieder naar zijne mate en zijn gevoel, oin te genieten van hetgene daar zoude worden ten gehoore gebragt. En wan neer wij dan zeggen dat zij evenzeer als wij dien avond genoten hebben, en ons verlustigd hebben niet alléén in het aanhooren der mnzijkmaar ook in het aanschouwen van eene liefde eenen ijver voor de goede zaak der toonkunst dan spreken wij en voor hen en voor ons. Is het pligtmatig te danken allen die hunne diensten hebben verleend 't is niet minder behoefte voor ons en aller hart, die genoten hebben. Een fatsoenlijk publiek (op de tribune moest netfrustiger ziju) getuigde door oplettendheid en stilte gedurende de uitvoe ringen den ijver en de moeiten der executanten op prijs te stellen, en bekroonde menig harfe'ijk applaudissement hunne soms begeesterende voordragt. Het orchest met zijnen directeur aan het hoofd verdient dank en lof. Was de „Fideho Ouvertureniet gelijk wij die elders meer hoorden, wij willen memand lastig hierover vallen Beethovenis zwaar en ook voor iederen toehoorder zelfs niet te begrijpen en maken wij liever, zooveel te meer melding van de ouverture „Zum Freiscbutz", welke flink krachtig en waar het pas gaf of liefelijk of met entrain werd ten gehoore gebragt. In het finale hadden wij wel 10 eerste violen willen hooren het onmogelijke is echter niet te ver wachten en zijn wij dankbaar Buitendien werkte het ver dienstelijke orchest mede in no. 5 en hebben evenzeer hetzelve als den bekwamen solist (de heer Ezerman) van harte toegejuicht in no. 10 stond hetzelve mede het Mannenkoor waardig ter zijde en bekroonde een goed krachtig ensemble het werk. Gaarne zien wij bij liet geven van zulke concerten dat koor werkzaam en ziju „Lieder" als „die Kapelle" steeds welkom. Aan dat koor en den overigen geachten en ijverjgen solisten (dilet tanten) zij hartelijke dank gebragt voor hunnen ijver, hunne bereidwilligheid en voordragt. Zij hebben vele oogen blikken van genot en genoegen verschaftaan een auditorium dat hen gaarne ziet optreden en van deszelfs goedkeuring welge meende getuigenis gaf. Steeds zij hun degoede zaak aanbe volen. Het spel van den clarinettist IV. (no. 8) was zeer verdienstelijk, en, wordt hij steeds gaarne gehoord, eveu gaarne is hi„ bereid te helpen waar hu'pe noodig is. „Le Carneval de Venise" (no. 3) uitgevoerd door deu jeugdigen S. met een aplomb, eene juistheid, vlugheid en goede techniek verschafte velezeer vele genoegens dermate dat hem de eer te beurt viel terug geroepen te worden na de pauze herhaalde hij, op verzoek, het obligaat, en was men in de gelegenheid des executants genialiteit en zekere mate van virtuositeit te bewonderen. Welverdiend was de herhaalde toejuiching. Hij late zich daardoor niet verblinden en houde voor oogen het woord „studie," Daardoor alléén (deze goed geleid wordende) is hem eene schoone toekomst weggelegd en wenschen wij ,en velen niet onshartelijkhem in staat ge steld te zien aan die verwachting te kunnen beantwoorden. Ten slotte, een woord van dank, aan den volijverigeu muziekdirecteur Eisnerdie het zijne door begeleiding compositie en directie er toe bijbragteen goed degelijk geheel te leveren en buitendien den armen, door dit concert, eene bate verschafte van ƒ107,277a weswegensmen hem gewis dankbaar is Wij mogen dit ons verslag niet eindigen zonder een woord vau opwekking toe te voegen aan hen die in den regel in 't geheel niet of niet genoegzaam de zaak der Toonkuust hier ter stede ondersteunen. Zóó zij het deden en de goede zaak en zij zeiven zouden winnen. Voor die deelneming die onder steuning worden zij rijkelijk schadeloos gesteld cn zijn de Concerten van le Muziekvereeniging „Tot Oefening en Vermaak" onlangs op beier grondslagen bevestigd en der Zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning" of voor haar zelve of vooY de Maatschappij van Toonkunstafdeeling Zierikzee daar om ons beweren te staven Zijn wij wel onderrigtdan worden op het Vierde Concert van genoemde Vereeniging de Jahres- zeiten von IlaydJn cn tot sluiting van het saisoen van wege of voor de afdeeling Zierikzeeder Maatschappij Tot bevordering der Toonkunst. Mozarts Requiem" en Richters Hymne no. 8 uitgevoerd. Wil men deze uitvoeringen bijwonen, men ver- zuime de gelegenheid niet zich als lid aan te sluiten. De opoffe ring (zoo men die zóó noemt) wordt wel beloond Zierikzee 11 Februarij 1860. Wij hooren liever een handen- dan yoeilFK-appIaudissemerit. Den 25 Februarij e. k. worden te Amsterdam uitgevoerd „die Jahreszeiten met medewerking van den ook ten on zent, zeer gunstig bekenden Tenorzanger üöbbels, uit Aken. Getrouwd M. de KATER en Burgh h.de vlieger. 8 Februarij 1860. Algemeene en bijzondere kennisgeving *t' (Jetromvd Mr. LUCRETIUS JACORUS van MAANEN en henriette CHUISTINEvan maanen. Barneveld 9 Februarij I860. Geregtelijke Aankondigingen. Bij Brieven van meerderjarigverklaring door den Hoogen Raad verleend den 27 Januarij I860, goedgekeurd bij 's Konings besluit van 5 Februarij I860 no. 43, cn geregistreerd den 9 Februarij 1860, zijn aan JOBHSA ADRIAN A ilOOLENBURGllwonende te Zon- nemaire gegeven al de n-gten bij de wet aan meerderjarigen toegekend behoudens de bepaling van art. 478 Burgerlijk Wetboek. C. J. FR ANQOIS Procureur bij den Hoogen Raad. Rij Brieven van meerderjarigverklaring door den Hoogen Raad verleend den 27 Januarij I860 goedgekeurd bij 's Konings bcsluil van 5 Februarij i860, en geregistreerd den 9 Februarij 1800 zijn aan JACOBA GILLIL1N A MOOLENBUBGHwonende te Zonrtenufire gegeven al «l<» pegten bij de wet aflfl meer- deijarigen toegekend behoudens de bepaling van art. 478 Burgerlijk Wetboek. C. .1. FRANCOIS Procureur bij den Hoogen Raad. 3I5.ÖS2S. OO 5i. ge legen achter de Huilenplaats de HaanGe meente Noardgouwe uitkomende aan den Schouwschen Dijk. Tc bevragen ten Kantore van Jonkhr. W. MM. de JONG F, te Zierikzee, Brouwershaven, 9 Februarij. binnengekomen Stad Dordrecht kapt. Sluit, van Londen naar Dordrecht. 1 1 dito. Uitgezeild Stad Dordrecht t kapt. Stuitvan Dordrecht naar Londen. psijeeet effecten xk amsteedaiffi den 13 Februarij I860. Nederland Werkelijke Schuld dito dito 8 dito dito 4 Amortis. syndic. 3'/a Rusland bij Hope 1798/1816 5 dito 1828/1829 5 bij Stieglitz. 5de leen.- 8 dito 6de leen. 1855. 6 dito 4 bij Hope 4 Cert, van ass. 6 Poolsche schatkist oblig. 4 Aaud. groote Russ. spoorweg a 236 volgefourn. 8 Oostenrijk Weeuerbank, bij Goll. en Co. 8 dito dito 4 Metalliek 8 dito 2'/a dito rente Amsterdam 5 dito, nationale 8 Portugal Buitenlandsch van 1853 3 dito van 1886 a 1859 3 Spanje Buitenlandsch ■Binnenlandsch 3 Buitenlandsch 3°/0 nu 13/4 Ecuador Groote stukken 1 Stukken van L 100 1 2 b2 pct.f (54V8 3 J 76 98 Vl6 93 V, Ü4> 893. 993/, 79 'r-a 6! s« 77 h: 2,13» 59 46 48'/, •JG% 70V8 54".,b 4 2 3/i a 125/)n 12% BOTTERDAM, 13 Februarij. TARWE. De aanvoer van nieuwe Zeeuws. Vlaamsch cn Overmaascbe was wederoT ruim voldoende en die tot 10' a 20 et hooger werd betaald, goede en puike f7,80 a f8,40, mindere en geringe f 6,70 a f7,50. ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Overmaascbe f 6,80 a f 7,10. GERST, winter puike f 5,5') a f 5,80, zomer f 5 af 5,50. HAVER, prijshoudend, korte f3, a f 4,30. dito lange f2af3. ERWTEN, f 8,50 a f 8,10 groote dito, f 9,25 a f 10. PAARDENBOONEN f 5,50 a f6,10. afvaart der stoom booten dienst lusschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg Donderd. 16, 's morg 7% ure Zaturdag 18, 91/» Zondag 19, 10 Dingsdag2l, 11 Van Rotterdam Woensdag 15, 'smorg. 10'/aure Vrijdag 17, 6 Maandag 20, 1 Dingsdag 21, 7 van Goes van Rotterdam Van Vlissinjen t des maandags, woensdags en vrijdags 's morg. ten 8 ure De diligence zal van Zierikv.ee 1 »/a uur na de sfvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middel burg naai Rott. gelijk met de afvaart der stoomboot zijden dienst lusschen Goes en Botterdam. vu/c yjucö uuin jui/lcci Woensdaglo,'smorg. 6 ure Dor.derdaglB, 'smorg. 5 ure Maandag 20, 11 Dingsdag 21, 7 dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Rotterdam'. des dingsdags donderdags en zaturd. 'smorg ,.ten 9'/:,ure na aaukomstvan den Rijnspoor De diligence zal van Zierikzee 1 '/2 uur na de afvaart der stoombootvan Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotterdam 1 uur na de afvaar; der stoomboot rijden. Ter Slads-Drukkerij van de Erven A. de Vos,

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 2