üf.° 13. Woensdag 15 Februari) 1860 WOENSDAG ZATURDAG. .MEmTIJIII» ZIERIKZEESdECOUMNT re?-— A BONNE MENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure 'smorgens. VERS Cf] IJ N T P RIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'I, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen san 16 regels a f 1 behalve lielïegelregt. Openbare ICaadsvergatlering; gehouden (e Xïerikzee, <len 13 FebruariJ I860. Voorzitter mr. 8. C. Cau. Secretaris mr. J P. N. Ermerins. Afwezig de heeren Houwer jiir. de Jonge en Goemans allen met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering zijn goed gekeurd. De Voorzitter rapporteert, dat Burgemeester en Wethouders het huis van den heer Boom hebben doen onderzoeken, dal het in goeden staat van onderhoud is bevonden zoodat het voorde gemeente is aangekocht en daarvan den Ingenieur van den Waterstaat kennis gegeven en wordt over 21 (13,56 op onvoorziene uitga ven I860 voor koopsom en onkosten beschikt onder goedkeuring van Gedeputeerde jSlaten. Conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten aan C. Nolet toe te staan de gelijktijdige waarneming van de betrek kingen van Havenmeester en Commissaris der Loodsen, Ontvanger van het Loodsgeld. Voor kennisgeving wordt aangenomen de goedkeuring van het suppletoir kohier hoofde- lijken omslag. Is gelezen een verzoek van M. Plokker. om ontslag met 1 April als hulponderwijzer der Armschool en gunstig advies der School-com- missie wordende het ontslag eervol verleend en naar aanleiding van eenen brief der plaatse lijke School-commissio het (ractement van eersten hulponderwijzer der Armschool bepaald op f 350. Aan den heer M. C. de Crane wordt over 4 maanden ofƒ40, remissie verleend van hoofde- lijken omslag. De Voorzitter doet voorlezen een brief van den district Schoolopziener, kennisgeving dal voor de Oefenschool voor onderwijzers alhier van wege hel rijk ƒ500 is toegestaan met verzoek van wege de gemcer te de kosten van locaal, verwarming en verlichting te bestrijden; voor dezekosten Welke ongeveer 35 bedragen wordt 50 bestemd. Naar aanleiding van een door haar gedaan verzoek, wordt de directieder Teekenschoul ge- magligd om over do door haar voor het doen doceren der toegepaste reken- en meetkunde genoten wordende 50 te mogen beschikken ten behoeve der alhier op te riglen industrie school onder voorwaarde dat eenige minver mogenden van hel onderw ijs zullen kunnen ge bruik maken. Aan de heeren Loewer en Bethe worden de jaarlijk-cbe gratification van 50 verleend. Is besloten lol af-en overschrijving van 4,36 op het artikel verkiezingen, en f3,95 idem brandweer, beide dienst 1859, zonder goedkeu ring van Gedeputeerde Stalen De Voorzitter deelt mede dat ten gevolge van het overlijden der berriezelslerzich zeven sollicitanten [waaronder 5 vrouwen; hebben aan gemeld dal de verordening spreekt van berrie- zetlers doch, dal men doordien de betrekking in den laalslen lijd doorecne vrouw is vervuld, schijnt te meenen het eene vrouwelijke bediening is, waarom Burgemeester en Wethouders voorstel len de benoeming nog aan te houden, in afwach ting of zich nog andere sollicitanten zouden op doen, hiertoe is besloten, nadat was aangenomen het voorstel van den heer van Dongen dm aan de verordening te voldoen en een berrie-ketter te benoemen, (dus een man en gecne vrouw). Het suppletoir kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op ƒ9. De Voorzitter zegt dat hij naar aanleiding van eene vraag hij de behandeling dor begrooling naar de capaciteit tan het sas, mededeelt dat bij hel laatste giertij een buitengewoon Imogen waterstand is ingenomen en daarmede zonder eenig nadeel is gewerkten dat op den Visschersdijk cene uitzetting der bescboeijing heeft plaats gehad waarvan de kosten later zullen worden opgegeven aange nomen voor kennisgeving. Mr. de Crane vraagt of er eene verordening voor de vischmarkl bestaal en of die wel gehand haafd wordt, hij wensebt het dagelijksch bestuur hierop attent te maken daar onlangs geheel bedorven visch is afgeslagen. De Voorzitter herneemt dat de verordening voor de vischmarkl nog van kracht is, maar er geene speciale voor de keuring bestaat doch de Keurmeester, over bedoelden afslag door hem is gereprimandeerd dat hij zich heeft verontschul digd daardoor, dal hij gemeend had moeijelijk- heden te zullen verwekken doch de Burgemees ter hem gelast had zijn pligl le doen, met auto risatie om den afslag des avonds wanneer het geen goed daglicht meer is, te weigeren. De hoer van der Grijp deelt mede dat ook hij den keurmeester had attent gemaakt op den be dorven toestand en eveneens met de vrees voor moeijelijkbeden was beantwoord. Door mr. van Dongen wordt gevraagd of ook de policie hierop niet moet waken. De Voorzitter zegt dat de policie gemeend had, zich le kunnen refereren aan de toelating door den keurmeester van de visch op de markt. Waarna de zitting is gesloten. BINNENLAND Naar men verneemt zouden de heeren ministers van binr.enlandsche zaken en van finantien bereids hun ontslag aan M. den koning hebben ingediend- Uit den aard der zaak loopen onderscheidene geruchten in de residentie rond ook ten aanzien van de perso nen die met portefeuilles zouden worden belast. Van den anderen kant wil men welen dat de aanneming door den koning van het ingediende ontslag der ministers van binnenlandbche zaken en finantien nog twijfelachtig is daar de moge lijkheid tot hun aanblijven nog zou bestaan. Omtrent de ministeriele crisis vernemen wij, dal zij schijnt zich le zullen blijden bepalen lot de vervanging van de heeren van Tets van Goudriaan en van Bosse als ministers van binnenlandsche zaken en van finantien. Het berigt van den Echo Universeldat het geheele ministerie zijn ontslag zou hebben aangeboden, moetbeschouwd worden, vooralsnog althans geen geloof le verdienen. Zoo ook meent men dat hel door de N. B Ct. medegedeelde berigt omtrent de benoeming van den heer van Bappard thans president van het provinciaal geregtshof in Gelderland met alle omzigligheid behoort te worden aangenomen. Indien men als waarschijnlijk mag beschouwen de oplreding van den heer vanHeenen voorzitter van de tweede kamer als minister van binnen!, zaken moei ten aanzien van de keuze eens mi nisters van finantien voor het oogenblik nog niets zijn beslist. binnenkort zal aan het ministerie van marine worden aanbesteed de verdieping van hetdokkanaal op het maritime etablissement Wil lemsoord en bet maken van cene geul van dat kanaal tot aan de koopvaarders-binnenhaven in één perceel, mitsgaders het in den drooge ver diepen en verruimen van hel natte dok insge lijks in één perceel Men schrijft uit RoUerdam van 10 dezer* Heden morgenten 4 ure is op den huize Bavcstein te Geldermalsen bij TieI over leden de hoog edel gestrenge heer Edmond Willem van Dam van Jssellridder der Militaire Willems orde kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw, ridder der orde van de Eikenkroon met de Ster, ridderder orde van den Roodcn Adelaar 2de kl. met de Ster. lid van de eerste kamer der stalen-generaal enz. Uit Heinkenszand meldt men alseen vroeg tijdig verschijnsel in dit saizoen dat reeds in de vorige week bij lWestrate een broed kuikens is te voorschijn gekomen LI. dingsdag had onder de gemeente Put- fershoek een allerdroevigst ongeluk plaats. Len herder had een aanzienlijk getal schapen des morgens in den zoogenaamden Kouingspolder of plaat gedreven, ten einde daarop le weiden. Door den hoogen waterstand en hevigen wind brak de dam van den polder door. De herder, j dit vernemende en zijne kudde willende redden, kwam met 77 schapen in het hevig instroornend water om hel leven. In de afgcloopen week ontstond brand in den polder Waard en Groei (gemeente Winkel) in eene meel./opstoof, welke tot den grond toe afgebrand is. /ij behoorde aan den heer A. Bis- schoffsheim le Parijs en stond onder toezigt van den heer A. Schaap le Winkel. Uit Haarlem word' gemeld Naar men verneemt heeft ds. Busken Huët alhier, ontslag ge vraagd als predikant, omdat zijne overtuiging hem verbiedt langer de leer der Hervormde kerk te verkondigen. Uil Utrecht meldt men dat terwijl men bezig was met het opbreken van een put, in een huis, bewoond door een der verdachten van medepligtigheid aan den onlangs gepieegden diefstal in 's rijks munt aldaar (doch die steeds hardnekkig zijne schuld daaraan blijft ontken nen) vond men daarin eene verzameling van gouden tien-guldenstukken en vele andere zil veren munten, welke naar men onderstelt in plaats der smeltkroes in diens bezit zijn geraakt. Men schrijft uit 's Iage van 1 dezer*. lieden is voor hel provinciaal geregtshof in Zuid-Holland voortgezet het medegedeelde regts- geding van P. PijnackerDoor den voorzitter werd de beschuldigde nogmaals ondervraagd en hem in treffende bewoordingen het afschuwe lijke zijner gepleegde misdaad voor oogen ge houden hem tevens aanmanende alsnog de ge heele waarheid te openharen daar de voorzitter twijfelde of zulks wel volkomen was geschied en of hel niet integendeel met dc waarheid over eenkomstig was dat hij een te voren beraamd plan had gemaakt om de misdaad le plegen en niet alleen was uitgegaan om eene kaas le stelen. De herhaalde aanmaningen van den voorzitter 1 hadden geen ander gevolg dan dal de beschul digde bleef persiteren bij zijne herhaaldelijk ge dane bekentenis, dal hij slechts was uitgegaan om de kaas le stelen en alleen op het zien der vrouw door schrik bevangen haar had doodge slagen. Hierna bekwam de advocaat generaal, de heer mr. Francois hel woord, die in eene sierlijke en doorwrochte rede de schuld van den beschuldigde volhield daar zoo door zijne volledige bekentenis en andere bewijzen die scheld voldoende was aangetoond. De advocaat-generaal zeide dat door niets bewezen was de onwaarheid van des be schuldigde opgave omtrent den diefstal van kaas het verband dal lusscheu den vooraf gannden en opgevolgden diefstal aan den dood slag bestond was volgens de ad A^afci-generaa! insgelijks regterlijk bewezen. Dè ad vocaal-ge neraal requireerde ten slotte de schuldigverkla ring van den beschuldigde aan moed willigen manslag, voorafgegaan en gevolgd van diefstal bij nacht, gepleegd in een bewoond huis, welke manslag heeft gestrekt om hel plegen van den daarop gjvolgden diefstal voor te komen, en aan diefstal a!s loonbediende ten nadeele zijns meesiers gepleegd en ier eenvoudige dief stallen en vcroordotTing van den beschul digde tot de straffe des doods uit le voeren binnen de gemeente Gouda, op de wijze bij de wet bepaald. Hierna werd door den heer mr. S. M. S. de Ba- nitz, ambtshalve den beschuldigde als verdediger toegevoegd, betoogd dat de beschuldigde geenszins het doel gehad had den doodslag le plegen 2., dal de doodslag niet is bewezen, en 5. dat al neemt men hel b -wijs aan, de om standigheden ontbreken op welke de bepalingen der wel van Junij 185-4 zouden toepasselijk zijn. De spreker betoogde wijders, dat hel geenszins onaannemelijk en onmogelijk is dat een ander de misdaad kan hebben begaan en dat al nam men zulks niet aart, de beschuldigde dan nog in een oogenblikkelijke toestand kan hebben ver keerd, dal hij niet volkomen meester van zijne handelingen was. Despreker trachtte ook le be wijzen dat hier geen verband lusschen de ver schillende misdrijven bestond. Na re-en dubliek is de uitspraak bepaald op zaturdag 18 dezer des morgens ten 1 I ure, Reeds voor vele jaren werden door den heer Sloei lol Üldhuis 2 >0 korrels van Ganadasche rogge aan de directie van de Maatschappij van Weldadigheid ter hand gesteld die ze in tuin grond liet uiizaaijen en daar deze rogge van betere hoedanigheid dan onze binnenlandsche werd bevonden nam men eenige jaren de proef of zij ook verbeterde wat echter bleek niet het geval te zijn. Volgens het gevoelen van den directeur der gestichten v an gemelde maatschappij den heer J. van Konijnenberg is deze rogge in derdaad uitstekend. W» l komt ze fijn of smal van blad op maar stoelt goed uit geeft lang stroo grooie aren met meer zaad. Thans zijn bijna alle graanlanden dier maatschappij met deze Canadasclierogge bezaaidterwijl onderscheidene landbouwers in die omstreken ook reeds deze rogge verbouwen met even goede uilkomsten. De Overijsselsche Vereeniging lot ontwikkeling van provinciale welvaart heeft alsnu eene zekere hoeveelheid dier rogge bekomen ten einde dia aan de landbouwers in dit gewest uit te deden. Men schrijft uil Harderwijk van 8 dezer. Gisteren morgen ontving hel militair bestuur alhier het vonnis van een der belhamels tijdens de voor eenigen lijd plaats gehad hebbende vechtpartijen in de kazerne. Genoemde per soon Ineicher genaamd is door hel provinciaal geregtshof te Arnhem veroordeeld tolde straffe des doods, uit le voeren le Harderwijk. Men leest in den Cour vier da Grand Duché de Luxemborg het volgende Onlangs heeft op den weg van Willz naar Batslogne een treurig voorval plaats gehad: Yier personen kwamen des avonds van een na burig dorp terug waar zij de markt hadden be zocht zij waren a Ion beschonken. Het begon te regenen en een dezer personen sloeg zijne parapluie op. Twee zijner medgezelien wilden met geweld ook van deze parapluie gebruik ma ken. Daarop volgde eene hev ige worsteling. De eigenaar van de paiapluie had een degenstok. Hij trekt den degen uit, brengt aan een zijner te genstanders twee steken toe een in de keel en een andere inde borst, zoodat bij dood neder- viel vervolgens trad hij naar den tweeden aan valler bragl ook dien een steek toe. Deze met

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1