12. %aturdag 11 Februari). 1860 K h WOENSDAG ZATUBDAff. REDE BIKTIillIB ii «TOISTHmH MKliWSTIJDIMN f tzer. met 213. vott ran L B. citic ano- für >tru- het ats ver- v:S>. ireeft briff- I ie en jest- id -•eht IV-) i11 '8 h p.. ri ■■'/a 'Vis 'V A ZIERSIiZlEESCDECOlR 4NT A BONN E ME NTS-PR IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CU IJ NT: P RIJS DER ADVERT E N T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve hct/egelregt. VAN HEN HEER Mr. C. VAR DER LEK DE CLEKCQ, betrekkelijk de voordragt der Spoorwegen, uitgesproken in de zitting der Eerste Kamer der Staten-Generaal van den 4 February I860. Spreker acht het overbodig na de rede van zijn mede-afge vaardigde uit Zeelandden heer Fransen van de Puttede voordragt nog breedvoerig aan te prijzen. Desniettemin noopt hem het gewigt der zaak eenige bedenkingen te beantwoorden. De heer van S win deren heeft op de banier der regering het oude verdeel en heersch" gelezen. Daarvan heeft spr. niets gezien en bij gelooft dat indien de regerirg de voorgedragen lijnen met de helft had vermeerderd het algemeen belang wel verzaakt, het financieel bezwaar wel verhoogd, maar het aan tal bestrij.Iers dezer wet aanzienlijk verminderd ware geworden. De heer van Wessem heeft de zamen-koppeling der heide ont werpen der regering a'.s grief tegengeworpen maar volgens spr. kan dat geen grief tegen de regering zijn of men verwerpt ieder denkbeeld van gemeen overleg tusschen regering en vertegen woordiging want dat gemeen overleg was de oorzaak dier zamenvloeijing. Dezelfde spr.gelijk ook deheeren van Beek Vollenhoven en van Nispen hebben veel gehecht aan de ver meende schending van art 72 der grondwet. Daargelaten nu zegt spr.dat grondwettige bezwaren dikwijls en nog onlangs bij de tiendkwestie aan de regering worden tegengeworpen als krachtige argumenten om het gemis van betere te vergoeden of om ieder ontwerp onvoorwaardelijk te bestrijden en mij ver- eenigende met de juiste wederlegging door de regering iu de andere kamer en in hare memorie van beantwoording op het verslag dezer kamer wensch ik wat mij betreft de grondwet zoodanig te explicerendat er iets goeds en nuttigs tot stand kome, maar niet om daardoor telkenmale de regering een impe diment voor de voeten te werpen. De heer Kijsterborgh geeft verre.de voorkeur aan staatsspoorwegen boven gecoucessioneerde spoorwegen. Daarover zal hij niet uitweiden. Er is veel voor en veel tegen te zeggen, maar één argument van dien spr. wenscht hijte bestrijden. Dat namelijk de concessie der Ooster-Schelde- maatschappij is misluktwas te voorzien omdat het gouv. in der tijd een leeuwen-contract had aangegaan. Dat er overigens voorliefde voor staatsspoorwegen bestaat kan welligt ook daaruit worden verklaard dat indien deze weg wordt gevolgd het corps ingenieurs eene aanzienlijke uitbreiding zal ondergaan. Dezelfde spr. heeft en hij werd daarin door velen voorafgegaan de voor gedragen ramingen in twijfel getrokken. Maar wie hebben deze becijferingen opgemaakt Alle inspecteurs en ingenieurs van den waterstaat. Wil men nu aantoonen dat de bruggen voor de helft te weinig zijn geraamd, dan behoort men betere argumenten aan te voeren. Nadat spr. alzoo enkele bezwaren heeft beantwoord geeft hij zijn oordeel over deze voordragt te kennen. Hij zal uit volle overtuiging voor de wet stemmenen hij is daartoe ge komen als een gematigd voorstander van spoorwegen. Hij wil geenszins ontkennendat tegen dit ontwerp groote niet zware bedenkingen kunnen worden gemaaktbedenkingen van ver?" .dienden aard, die hij zelfs voor een gedeelte be aamt, r aar hij acht het onmogelijk, dat het iemand zal ge geven zijn of een net of een lijn uit te denken of voor te stellen waartegen nieten gegronde èn minder gegronde klagten ten gevolge van individuele en lokale belangen kunuen worden ingebragt. Hij wil zelfs toegeven dat ieder die ileze wet wenscht aan te prijzen-van eene mindere conditieis, dan die zich heeft voorgesteld haar te bestrijden. De gemaakte bezwaren toch zijn onmogelijk .allen op te lossenvooral niet door redene ringen. Alleen de tijd 2al in dezen beslissen over de finan- tiele en vele andere bezwaren, die gemaakt zijn of gemaakt kunnen worden. Wanneer men toih beweert, dat onze finan- tien zullen te gronde gaan nieuwe belastingen zullen benoo- digd zijn, inundatien moeten geducht worden, sommige ge deelten des lands voor den landbouw 'onbruikbaar zullen wor den de concessionarissen geen geld zullen bekomenwat kan beter al die bezwaren oplosseu dan de tijd De groote •vraag is: zijn spoorwegen in het belang van het vaderland wenschelijk Daarover bestaat bijkans geen verschil. Alleen Amsterdam acht den spoorweg weinig in het belang van het internationaal verkeer en geeft de voorkeur aan een spoorweg die ten doel heeft het binnenlandsch verkeer te bevorderen. De tegenstand der hoofdstad is eenigermate te verklaren zij beeft geen belang in een spoorweg uit een commercieel oog punt, terwijl zij voorzien i6 van een spoorweg voor het bin- ïienlandsch verkeer. Maar Amsterdam vergeet, dat het voor deel, dat zij heeft door vele andere plaatsen wordt gemist waar het binnenlandsch verkeer veel te wenschen overlaat en reeds te lang op snellere gemeenschap is gewacht. Wafc^ hij spr. het zwaarste heeft gewogen en nog weegt, dat is de finantiele kwestie, en uit dat oogpunt heeft de bestrijding voor hem het meeste gewigt. Maar hij overweegt, dat spoor wegen zonder geldelijke opofferingen van een aanmerkelijk be drag niet verkrijgbaar zijn. Ook worden de finantiele be zwaren naar zijn inzicu wat te donker gekleurd, ja hij be twijfelt bijkansof zij, die de finantiele kwestie zoo zeer op den voorgrond plaatsenóf bij gebrek van betere argumenten óf welligt ook om andere te verzwijgen van onvuorzigtigheid ter bereiking van hun doel zijn vrij te pleiten. Niemand is het gegeven in de toekomst te zien. Het kan gebeuren, dat onze Oost Indische baten verminderen maar het kan ook niet gebeuren. Vele redenen kunnen zich voordoen die onze finan- tien in verwikkeling en moeijelijkheden breDgen. Maar moeten wij ons daarom door mogelijkheden laten weerhouden om uit te voeren wat goed, ja zelfs wat voordeelig is? Wanneer rust eu vrede ons mogten te beurt vallen wanneer we ons mogen verheugen in hoogeren zegen, zullen wij dan altijd slechts rampspoeden voor oogeu houden De tegenstanders zien dan ook te veel voorbij het doelwaarvoor de uitgaven worden besteed. De gevolgen der spoorwegen toch zullen zijn meer vertier meer ontwikkeling meer vooruitgangen het is met het oog op die toekomstige welvaart dat spr. meeut dat de toekomstige uitgaven de finantiele krachten van den staat, niet zullen te boven gaan. Hij wenscht zich niet te verdiepen in becijferingen en berekeningen maar zoo bij de voorstaudevs van het ontwerp ten dezen opzigte overdrijving moge be staan niet. minder verliezen de tegenstanders uit het oog het gewigt der indirecte voordeeien die uit de spoorwegen zullen voortvloeiden. Die voordeeien zijn onder geen cijfer te bren gen. Spr. wil niet beweren dat de spoorwegen spoedig een execdent zullen opleveren, maar het is zijne overtuiging dat liet niet h.ug zal duren of de garantie van den staat (en zonder garantie en subsidie is aan geen behoorlijk spoorwegnet te denken) zal door de indirecte voordeeien zijn gedekt. Finantiele bezwaren zullen tegen ieder plan bestaan zoo de tegenstanders geene inconsequentie willen begaan of hunne locale belangen niet bevredigd zien. Nu hij van locale belangen gewaagt, wil hij gaarne be kennen, dat deze bij de beoordeeling van dit ontwerp een groote rol hebben gespeeld. Dit is ook natuurlijkwant ieder is het best met zijne locale belangen bekend. Konden slechts de lijneu dus vermeerderd worden, dat meerdere locale belangen bevredigd werden, het lot van dit wels ontwerp zou niet twijfelachtig zijn. Misschien is ook het locale belang bij hem spreker niet zonder invloed geweest; hij wil dat niet direct tegenspreken doch is slechts een gedeelte van Zeeland door de Zeeuwsche lijn bevoordeeld maar het is hem aange naam te verklaren, dat het minder begunstigd gedeelte van dat gewest, het begunstigd gedeelte den spoorweg niet be nijdt omdat het beseft dat indien de lijn daar goed zal zijn aangelegd, ook elders de voordeeien daarvan zullen verkregen worden. Over de rigtingen zal hij niet uitweiden. Daarvoor is technische kenuis onmisbaar, die hij niet bezit Hij be paalt zich daarom bij de Zeeuwsche lijn, daar hij met die localiteit het best is bekend en dan komt het hem voor dat de geprojecteerde lijn de enige goede is die in Zeeland zou kunnen worden aangelegd. Nu vrpest men wel dat Vlissingen de voorhaven zal worden van Antwerpen maar dat lot is volgens hem niet verwerpelijk, want daardoor wordt zij zelve langzamerhand eene koopstad ten koste van haar, waarvan zij de trechter was. Dat ziet Amsterdam teregt in dat geens zins gediend zou zijn met het Nieuwe Diep als losplaats zijner goederen. En als Nederland door zijne gunstige ligging als de voorhaven van Duitscliland kan beschouwd worden, zal men het Vlissingen dan verwijten, dat het de voorhaven van Belgie of Frankrijk wordt? Had de regering voorgesteld al de Zeeuwsche eilanden door een spoorweg Ie verbinden spreker zou het in het algemeen be'ang ontraden hebben. Men zou dan een brug hebben moeten leggen waarbij de brug over den Moerdijk kiuderspel ware. Spreker is aan het eind zijner rede. Zwaarwigtige be zwaren kunnen tegen deze wet worden aangevoerd. Of ze gegrond zijn daarover vermag alleen de lijd te oordeelen dat is onzeker. Maar zeker is liet dat vele bedenkingen haren grond vinden iu het n et bevredigen van locale belan gen zeker is hetdat het algemeen belang evenzeer meer dere uitgaven verbiedt als het de aanneming van het voor gedragen plan vordert. Daarom zal hij uit volle overtuiging het regeringsvoorstel ondersteunen. KENNISGEVING. De Burgemeester van lierikzee brengt Ier kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 13 dezer, des namiddags ten één ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden, 'lierikzee, den 8 February I860. De Burgemeester B. C. CAÜ. BINNENLAND Zierikzek, 9 February. Heden hield de alhier gevestigde al'deeling Schouwen en Duive- land der Zeeuwsche Maa'schappij van Landbouw eene vergadering. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering hrengl de afgevaardigde naar de algemeene najaars vergadering van liet hoofdbesluur rapport uil van bet op die vergadering verhandelde. Hierna worden eenige ingekomen stukken medegedeeld, waarop de thesaurier rekening en verantwoor ding doet van zijn beheer over het afgeloopcn jaar 1859, welke rekening sluit meteen batig saldo van -542,10. Als voorzitter wordt her kozen de heer I. van dei Have te Ouwerkerk als onder-voorzitter wo.-dt gekozen de beer J. Hoogenboom Bz., als secretaris wordt her kozen de heerH. G. Mulode Houwer, als besluurs leden worden herkozen du hoeren N. van den Bout, J. J. Hoogenboom J. Schalkwijk C. L. Kloek en C. van der Have. Wordt voorgesteld en toegestaan het verleciien van een crediet uil de kas der afdeeling ter somma van f 250. voor het houden van opzigt hij het leggen van drains in landen aan leden ilezer afdeeling toehehoorende en eene premie van f 50 toe te kennen aan hem die de grootste uitgestrektheid zal hebben gedraineerdwelke evenwel minstens 'j, bunder zal moeten be dragen. Hierna is de vergadering gesloten. liet wetsontwerp op de spoorwegen is in de zitting der eerste kamer van jl Woensdag verworpen met SO tegen Bestemmen. Men wil dat tegen den aanstaanden ver jaardag des konings bij het wapen dei' infanterie een aantal benoemingen zal plaats hebban tan kapiteins en 1ste luitenants. De collecte, zondag II. inde lï. K. voor den paus gebonden, heeft opaebra,'t de aanzien lijke som van ongeveer f 40,000. In de vergadering van het departement Haarlem, der NedeHandscbe maatschappij ter bevordering van Nijverheid, gehouden den 27 Januarij li. werd door den lieer Kreluge medege deeld, dal tnen in llelgie zeer ingenomen is me! de prijsvraag door de maatschappij uitgeschre ven, oin de hopcultuur op heidegronden aan te moedigen, en dat de belanghebbenden in Belgie, in navolging van het voorbeeld der maatschappij, hebben getracht eene dergelijke aanmoediging van het Belgisch gouvernement te verkrijgen. Daar de hop, welke men in lieijoren houwt, voor eene der uiistekondste soorten gehouden wordt, zijn in Belgie pogingen aangewend, om door lusscbenkomst van de regering, gratis een aantal hopplanten van de lieijersclie regering lol hel nemen van proeven te ontvangen, liet departement achtte hel wenscbelijk dal ook van wege ons land eene dergelijke aanvrage werd gedaan. Men schrijft uit Werkendam van 6 dezer. Alhier zijn verschillende geruchten in omloop die nog nadere bevestiging behoeven, doch welke tegenwoordig hel voornaamste onderwerp der gesprekken in deze gemeente uilmaken namelijk dat zich hier een drietal personen zoude bevinden, die zich aan opliglerij zouden hebben schuldig gemaakt. Men moetnaar Botterdam zijn gereisd en ziclt aldaar hegeven hebben in eenige voorname winkels, om ererr.ige waren te koopen met bel doel om die aan Christelijke Afgescheidene armen dezen winter uit te dce- Icn. Die personen dan zouden zich hebben voor gegeven Ie zijn der kerkeraad van genoemde ge zindte doch daar de armenkas nog niet toerei kende was, of later zoude geligl worden ver zocht men hen eenige goederen Ier uildeeling te willen toezenden belovende terstond Ie voldoen, zoodra de armenkas zal geligl zijn. In hoeverre deze geruchten waarheid behelzen daarvan kan men nog niets inet zekerheid tnededeelen echter verneemt men nog hij nadere ger.-chlen dat de predikant of de kerkeraad van genoemde Chris telijke gemeente reeds eene schriftelijke aanma ning tot belaiing zouden hebben gehad d.e hun natuurlijk geheel vreemd voorkwam daar zij er hoegenaamd niets van wisten. Den 3 February 1513 werd de eerste geel koperen speld te l'arijs ingevoerd zij 1 kwam uit hngeland. ffet verbruik dezer spelden is zoo toegenomen in Kuropa, 'dat $ij.tegen woordig een bedrag van 7miilroch frs. jaar lijks opleveren. Vroeger gebruikten de dames houten pennen. In de prairiën van Texas is eene bloem ontdekt die onder alle weersgesteldheden en jaargetijden zich steeds naar het noordetn rigt eri daarom de cornpasbloem wordt genoemd. Kei Journaltl'.'invers van -i dezer behelst het volgende berigt. He polderbesturen van Ossen- drecht en de eigenaren deraanwassenenschorren in die gemeente hebben in eene gisteren te Ant werpen gehoudene vergadering besloten tot het aannemen der voorwaarden toi indijking welke het iNederlandsche gouvernement heeft gesteld. Die werken zullen dus eerlang in het openbaar aanbesteed worden. Alen gelooft hierbij te kunnen voegen dat de aanwassen van SantvIiel B welke aan die vau Ogsendrrcht grenzen binnen kort ook door het Belgische gouvernement zullen verkocht worden. Naar hel gevoelen van deskundigen zal de vaart op de Schelde hierbij veel winnen. Te Sl.-Picters-op-den-Dijk bij Brugge is II. zondag een moord gepleegd. Gedurende de hoogmis is Sophia Galieoud 29 jaren, dienst meid op de hofstede bewoond door M. Thomas wreeu vermoord geworden in de keuken baars meesters terwijl zij bet middagmaal gereed, maakte. Men heeft haarde keel afgesneden met bel mes waarmede zij de aardappelen schilde. De policie heef reeds een verdacht persoon aan gehouden. )n d<- laatste vijf weken is bet aania! misdaden in de omstreken van Brugge be dreven waarlijk schrikwekkend. BÜÏTENLAN D. DUITSCHI ANID Te Weenen heerscht eene zeer sombere stemming, niet alleen vele ambtenaren maar ook talrijke fabriekanten zien de loekomst met angst te gemoet de vele faillissementen gedu rende het afgeloopen jaar, hel verlies van het handelsverkeer met Lombardije, de stijgende agio en andere oorzaken werken daaitoe za- meti. Indien gelijk sommigen duchten, de oor log in het voorjaar op nieuw uitbarstte dan zou de ellende niet te overzien zijn en zouden de hervormingen waaraan de monarchie zoo dringend behoefte heeft, i-cwis weder voor lan gen tijd op den achtergrond geschoven worden. De generaal Bencdeck heeft, zegt men, bij bel aanvaarden zijner betrekking als kwartier meester-generaal van den staf, eene zeer oorlog zuchtige toespraak aan zijne onderhoorigen ge- boude». FBANSKIJK Parus, 6 Februari). De ïïoniteur deelt heden morgen eene lange lijst mede van bevorderingen en b'TJOemingcn van ^ardinische officieren bij hei Legioen van Lor. -u antal daarvan die nog geen ridder waren zijn tol ofiicieren kommande-us en groot-ofïicieren benoemd. Dit is een vrij gewoon gebruik ten aanzien van vieemdelingen maar hetwelk ten aanzien van Franscbe onderdanen sJiv. hls bij hooge uitzon dering wordt gevolgd. Sommigen hebben Tch verwonderd den naam van Garibaldi mei op do/e lijst aan Ie irefPm. Jk kan u verzekeren dat Garibaldi openlijk elke on derscheid ng van dien ai:ru heeft afgewezen Van Garibaldi gesprok n zit hier w ai mei omtrent hem vertelt. Slij is eenige w eken gele. den gehuwd met de dochter van denmaikif- Babnondi. Lenige dagen later werden beu naamlooze brieven, hel gevolg v an cem p soonlijke w f aak ten op- ig'e \an 'ijuc vrouw toegezonden. Garibaldi is gevwM*

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1