urn, Uit cle hand te pachten Slrood- en Meelhandel, !MV lilllüliift YKKVOKIi-MinDKLEPi Men schrijft uit Marseille van 3 Februarij. 'Volgens berigten oil Home van den 28 Januari) was de rondgaande brief des pausen eerst daags lc voren aan de kardinalen rondgedeeld er be staat geen grond voor bet geruchtdat het rran- sche leger terug getrokken zou worden geen enkele maatregel was genomen voor de ontrui ming, welke het li be ra lis nr us zou doen zege vieren. ()c paus de rust der stad niet in ge vaar willende brengen zal te Boine blijven; de dolken spelen aldaar wederom ecne hoofdrol. l)e partij van Morshuis druk in de weer; talrijke Fransche patrouilles doorkruisen Home des nachts. De generaal Goijon beeft maatregelen genomen, om manifestation te verhinderen. Galenga is uil Home gebannen De paus is uilgereden en heeft zich naar den Monle I'incio begeven en loon te voet een ge deelte dor stad doorwandeld. Kcnc ontzettende menigte bevond zich bij die gelegenheid op zijnen weg. Kr is bevel gegeven om de werken op het Forum te hervatten, ten einde de behoefligen werk Ie verschaffen. Ook heeft men plan huizen te bouwen bestemd voor hunne huisvesting. i)e handel staat stil. Oe vreemdelingen zijn allen vertrokken er heeft een aantal bankroeten plaats gehad, liet gemeente-bestuur houdt zich bezig met do verkiezing van nieuwe raadsleden. De nieuw benoemde legaat te Perugia, die zich sedert den opstand naar Foiigno begeven had is aldaar teruggekeerd die stad blijft steeds in staal van beleg; een adres van 600 ondor- teekeningen voorzien is van daar aan keizer Napoleon gezonden. Massino Viano en de prinsen Dor'm en Rospigliosi hebben zich laten overhalen om dit adres te onderteekenen. Te Yenetie duren de arrcslatien op groote schaal voort. Er heerscht daar een alge- mcene angst. He tijdingen uil Hongarije worden van dag tot dag verontrustender. De Hongaren zijn woedend dat de k eizer de deputatie niet heeft willen ontvangen en nog meer over de beleedi- gende woorden, welke bij zich over Hongarije zou hebben laten ontvallen. In brieven uit Pcslh wordt zelfs gezegd dat de minste aanmoediging van Frankrijk genoeg zou zijn om niet alleen geheel Hongarije in opstand te brengen maar zelfs om de Hongaren naar Weenen te doen marcheren Te l.yon zijn een knaap en een meisje van 13 a 14 jaren die op hel punt waren van met den spoortrein te vertrekken, aangehouden, itij ingesteld onderzoek bleek het, dat zij geene papieren hij zicli hadden dat de knaap een som van ongeveer 1000 frs. aan bankbiljetten en goud bezat, waarvan hij de afkomst niet best kon be wijzen, én dat het meisje, eene wees, heimelijk hare diens! had verlaten om den knaap, een tim- mermansleerling, naar zijne geboorteplaats Mar seille te volgen. g B o o x HITTASNIEN Londen, 3 Februarij. Op eene interpellatie van den heer /ving lake verklaarde lord Rusell dat, voor zoo ver hem bekend was Frankrijk geene krijgstoerustingen maakte. De toestand van Italië eischic natuurlijk voorzigtigheid, maar noch Frankrijk noch Oostenrijk wenschte den vrede verstoord te zien, terwijl Sardinië jui-l nog heden de verzekering heeft afgelegd geen oorlog ten gunste van Venetie te willen provoceren. De Homing Chronicle verzekert, datSpanje den paus openlijk maar dat Oostenrijk X. 11. vooreerst in hel geheim wil ondersteunen. Daar de paus de gcheele Katholieke wereld ten zijnen behoeve in beweging wil brengen acht genoemd blad eene naauwe aaneensluiting van Engeland en Frankrijk dringend noodig. Te Alloa, een plaatsje nabij Glasgow liet zich eenjong, geacht geneesheer, dr Renwick, door een collega door middel van chloroform in slaap brengen, ten einde eene operatie aan een zijner groote lecneu le ondergaan. De ether werd up een zakdoek gegoten en deze door den patient aan zijn mond gehouden lang duurde hel vóór dat dr. Renwick insluimerde. Nadat de operatie gelukkig voorbij was, goot men den slapende water over hel gelaat, om hem weder le doen ontwaken, zijne pols sloeg rustig, maar bij ontwaakte niet. Allengskenswerd zijneadem haling niueijelnker.de pols nagenoeg on voelbaar men wendde alle middelen aan, om liet leven Dij den zieke weder terug te roepen en na een half ii r verinogt men inderdaad een kunst-adem duor middel van kunst respiratie voort le brengen. Helleven «as echter den patient ont vloden want de docler ontwaakte niet weder. Hij was slechts 16 maanden gehuwd. Zijn vader stierf aan eene hartkwaal en ook hij had eenigen tijd le voren hevige pijnen in den omtrek van zijn hart te verduren gehad. Men verneemt dat Radio, de medepligtige van Orsini wiens onikoming uit de ballingschap te Cayenne onlangs vermeld werd in Brazilië is overleden. Sallaire is de saam van eene geheel nieuw aangelegde fabrieksplaats in Yorkshire welke geheel en al door hul parlementslid Tilus Salt gegrondvest en aangelegd is geworden. De plaats wordt als een industrieel en ook als een finantieel wonder geroemd, want het daartoe gebezigde ontzaggelijke kapitaal belooft aan merkelijke winsten te zullen afwerpen. De plaats is gelegen in het bekoorlijke Airedal, niet ver van Bradford. De eigenlijke fabriekgebouwen beslaan eene oppervlakte van C'/2 Engelsche acres land. Inhei midden bevindt zich het groote brandvrije hoofdgebouw, dat 550 voet lang en 72 voet hoog is. Over de geheele lengte loopt in de bovenste verdieping eene zaal, welke nel- ligt de langste in geheel Europa is Aan andere groote werkzalen is mede geen gebrek. In deze inrigting zijn thans ongeveer 351)0 personen, mannen, vrouwen en kinderen werkzaam. De stoommachines hebben te zamen 1240 paarden kracht en brengen 1200 weefgetouwen in bewe ging, door middel van welke dagelijks 30,000 yards geweven slof worden vervaardigd. liomdom het fahriekgebouw zijn de woningen der arbeiders aangelegd elk huisgezin heeft een huisje met een klein stuk grond. \len meldt uit Petersburg het volgende Als eene bijdrage tol beoordeeling van den trap van ontwikkeling, waarop de plattelandsbevol king in het gouvernement Kjasan staat, wordt van daar vermeldt, dat de hoeren herhaaldelijk de telegraafdraden hebben doorgesneden dewijl zij die beschouwden ais eene uitvinding en een werktuig des duivels. JONGST li TIJDINGEN. MADr.it), 5 Februarij. Gisteren heeft een groote veldslag plaats gehad. De Spaansche troepen hebben hel Marokkaausche legerkamp ingenomen, alle tenten, 7 stukken geschut, al het oorlogsmatcrieel is in hunne handen geval len. De loopgraven zijn gevuld met de lijken der vijanden. Van Teluan zijn cenige kanon schoten gelost, welke echter geene schade, de den. Men ziel de overgave der vesting te gemoet. Chronisch Alkoholisme. Aan een zeer lezenswaardig opstel in de Revue des deux Mondesi an I Januari) j Igetiteld; Dégé- nérescences de l'espèce humaine van de hoogst be kwame hand van den heer A.Maury ontleend men het volgende Staan wij ook een oogenblik stil bij de ge volgen van de dronkenschap die nog ernstiger en zigtbaardcr zijn. Het misbruik van de sterke alkoholische dranken is de oorzaak eener bij zondere ziekte, waaraan men den naam van chronisch alkcholhme gegeven heeft. In groote hoeveelheden gebruikt brengt de alkohol eene noodlottige omkeering in de hnofdbeslanddeelen van hel bloed te weeg en werkt als een vergift- stof op het zenuwgestel. Een beving doet de ledematen trillen hel denkvermogen wordt het speeltuig van allerlei zins-begoochelingen, waar van de nevelbeelden der dronkenschap het eerste verschijnsel zijn (delirium tremens); allengs wordt het zwakker en aan volslagen bederf bloot gesteld van lijd tot tijd ontstaan zenuwbe roerten, die spoedig het geheele spierenstelsel aangrijpen. De onderscheidene aandoeningen die door hel overmatig gebruik van alkohol worden voortgebragt, nemen, even als die welke uit eene gebrekkige voeding geboren worden, in sommige streken van Europa eeu karat,ter van algemeenheid aan, dat ze inder daad eene landziekte doet zijn. Er zijn landen waar hel chronisch alkoholisme schrikkelijk woedt, waar de brandewijn de grootste, ja bijkans de uitsluitende kwaal is geworden. Een geleerd Xwcedscb geneesheer, de heer Magnuz Husz heeft over deze ziekte een belangrijk, maar tref fend werk geschreven, dal wel in staat is om ons afschrik in te boezemen voor een ondeugden een ramp, waarvan vooral dentin gegoede klasse het slagtoffer is. Al tie ziekten, door dronken schap le weeg gebragt, hebben tengevolge, dat op eene gevaarlijke wijze ons gestel wordt ge wijzigd zij loopen bijna allen op onzen dood uit. De alkohol heeft eene dubbele werking; de eene is een plaatselijke, die zich het eerst doet gevoelen en die in het orgaan, dat het voedsel moet verteren, ontsteking veroorzaakt de andere is eene meer algemeeue, zij stoort de voeding, verzwakt het lev ensbeginsel, de zenuw stolsels zoowel als het stelsel van den bloedsom loop. Hel ligebaam, waarin op deze wijze door de dronkenschap eene geheele omkeoring is ge bragt, wordt eene gemakkelijke prooi van den dood, en terwijl hij den drinker alle voortbren gende kracht zich uitput, nemen juist de oorza ken der verwoesting in meerdere male toe. Men zal zich dan ook niet verwonderen, dat in zekere steden, waarde dronkenschap bijkans een algemeen gebrek is, de bevolking met eene ver. wonderlijke snelheid afneemt. De heer Magnus Husz deelt ons mede, dat te Erkisluna in Zwe den, een der steden waar de meeste brandewijn wordt verbruikt, jaarlijks van 1848 tot 1850 eene sterfte werd opgemerkt van t op de 33 personen, terwijl inde provinciën van Zweden, waar de dronkenschap niet zoo diep wortel heelt geschoten, de statistiek eene sterfte van I op de 49 personen aanbiedt. En, ten bewijze dat het de alkohol is die hier het cijfer der sterfte doet klimmen, moge strekken dat de evenredig heid aanmerkelijk grootcr is voor de mannen dan voorde vrouwen. Hel chronisch alkoholisme is dan ook niet alleen een geheel lijdende toestand, maar eene voortdurende, rustelooze oorzaak van verbastering; het ontaardt het geslacht; het oefent op de menscbelijke gedaante een invloed uit, die hij den eersten aanblik treft. Het spie renstelsel is bij den drinker in een voortduren- den staat van ontspanning het ligebaam is ver magerd de huid heeft eene grijze geelachtige kleur aangenomen, zij is droog en ruw, en do opperhuid schilfert spoedig he' vetweefsel en het ceilenweefsel worden de zetels van belang rijke en ziekelijke aandoeningen. Ligebaam en geest deelcn in deze verwoesting." Kerknieuws. Door den kerkeraad der Hervormde ge meente te Nieuwe Tonge (cl. Hrielle) is ter ver vulling der vacature ontslaan door het vertrek van ds. S. Uogerzeil naar Berkel geformeerd het volgend tweetal van predikanten dd. A. P. A. du Claux te 's Grevelduin Capelle en J. IV. Felix te Heeg, welk tweelal aan Ambachls- heeren en vrouwen van Grijsoord ter electie is toegezonden. 3 ii. «8 as. go E. lViliLAin, ge legen achter de Buitenplaats «de Haan" Ge meente Noordgouweuitkomende aan den Schouwschen Dijk. Te bevragen ten Kantore van Jonkbr. W. M. H. de JONGE, le Zierilizee. teil ïoorileele dep AliGriSIHEElSE AKD1E4 binnen deze Stad, op Vrijdag ÏO februarij IAGO IN DE CONCERTZAAL. Entrée 99'/, cent. Aanvang 's avonds 7 ure. Programma. 1. Ouverture voor orkest van L. van Beet hoven (Fidelio Edur). 2. «Aan Maria" Solo voor Tenor. Woorden van Dr. J. P. Heije, muziek van J. Violta. 3. Solo voor viool «Ie Carnaval de Venise van H. W. Ernst op 18. De ondergeleekende geeft hij deze kennis aan bet geëerd publiek, dat hij op heden met zijne deelneming in de BBOOD- en M EELli AN DEL gedreven onder de firma van L- de KOK en Co.heeft opgA-iioii vriendelijk bedankende voor de gunst welke de zaak gedurende haar bestaan genoten heeft beveelt hij zich op nieuw indiegunstaan vaorzijnc drijvende ten huize van JANSEN op de Oude Haven D 486 eene prompte en civiele be diening belovende. Zierilczccden 4 Februarij 1860. V. HOGEBZEIL. i DieKapelle" mannenkoo r van C. Kreutzer. Andante en Bondo brillant voor piano met orkestbegeleiding van C. Czernxj op 213. 2de deel. Ouverture voor orkest van C. M. von Weber [Freiscliülz) «Das Erkennen" Bomanze voor Sopran van II. Proch. Grand Fantasie voor Clarinet van J. B. Croze. 9. «DerTyrolcr und sein Kind solofür eine Barytonslimme mil Violoncel! und piano- begleitung von C. Eisner. 10. «Oio Nachlliche Heerscbau" Ballade fiir Mannerchor unisono von Tilt, mit Instru- menlirunK von C. Eisner. 5. 6. 8. Plaatsen zijn op den dag der uitvoering in het Concert lokaal te bespreken 's morgens 10i ure, tegen betaling van 10 cents per plaats terwijl ook Tekstboekjes a 10 cents te ver krijgen zijn. De ondergeleekende, TAffil). WIEESTESÏ te Middelburgheeft de eer zijne abonnees en hel publiek te berig ten dat hij lot Donderdag 9 Februarij zal te spreken en le ontbieden zijn over alle TasarS- en itloiKtgebrekeii. Adres bij den lieer H. Swarts. J. L. PIN TOL.Jz. ii rouwe usïiav en 6 Februarij. Binnengekomen Admiral Calokapt. S. Pasclon van West- Hartlepool naar Botterdam. 4 dito. Uitgezeild Stad Dordrechtkapt. J. H. Sluit, van Dordrecht naar Londen. PHLU J53SBJ ÜÖ33H. SFfECÏ'EK AMS73SBB den 6 Februarij I860. Werkelijke Schuld 2 >/2 pet dito dito 3 dito dito 4 Amortis. syndic. 3 ''2 bij Hope 1798/18! 6 5 dito 1828/1829 5 bij Stieglitz. 5de leen. 5 dito 6de leen. 18-"5. 5 dito 4 bij Hope t Cert, van ass. 6 Poolsche schatkist oblig. 4 Aand. groote Buss. spoorweg a 236 volgefourn. 5 Oostenrijk Weenerbank bij Goll. en Co. o dito dito 4 Metalliek ;5 dito 27a dito rente Amsterdam 5 dito, nationale 5 Buitenlandsch van 1853 3 dito van 1856 a 1859 3 Buitenlandsch Binnenlaudsch 3 Buitenlandsch 3°/0 "u l3^ Groote stukken 1 Stukken vau L 100 1 Portugal Spauje Ecuador ®W.o 76 98 "8 93 V. l04'/4 102'/, 88 V6 99 79U, 793/i 62 V2 77'/, 213'. 86'/, -5 '/8 6G'/4 52V„ 43 7, 41%, 43 't4 **'/t 323/. l2lo H'Vi. BOTTERDAM6 Februarij. TARWE. De aanvoer van nieuwe Zeeuws. Vlaamsch en Overmaasche was wesderou; ruim voldoende eu die tot vorige prijzen traag opruimde goede en puike f 7,80 a. f 8,30 mind ere en geringe f 6,50 a f7,50. ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Over maasche f 6,80 a f 7,10. GERST, winter puike 5,'fO a 5,70, zomer f4,80 a f 5,50. HAVER, prijshoudend, korte f3 a f4,30. dito lange f 2 a f 3. ERWTEN, f 8,50 a f 8,70 groote dito, f 9,25 a f 10. PAARDENBOONEN f 5,50 a f6,10 AFVAABT DEB STOOM BOOTEN dienst tussehen Middelburg en Botterdam. Van Rotterdam van Middelburg Donderd. 9, 's morg 6 Zaturdag 11, 0 Zondag 12, 6 Dingsdag 14, 6 Woensdag 8, 'smorg. 8 ui Vrijdag 10, 9';a Maandag 13, 103'4 Dingsdag 14, 10*/4 De diligence zal van Zierikzee 1 *Ja uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middel burg naak Rott. gelijk met de afvaart der stoomboot rijden dienst tussehen Goes en Botterdam. van Goesi van Rotterdam, Woensdag 8, 'smidd. 12 Ul'e Donderdag 9, 'smorg. S'/.ure Maandag 13,'smorg. Dingsdag id, lll'i dienst tussehen Vlissingen en Botterdam. Van Rotterdam -. des dingsdags donderdugo en zaturd. 'smorg ,ten 8% ure na aanlcomstvau deuRijnspoor De diligence zal van Zierikzee 1uur na de afvaart der stoomboot vnn Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotterdam 1 uur na de afvaart der stoomboot rijden. Ter Slads-Orukkerij van de Erven A. de Vos. Van Vlissingen des maandags, woensdags en vrijdags 's morg. ten 8 ure nenl deel het te le W is de VOO! weg drag zwa tv? ij k' i

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 2