Woensdag 8 February. 1860 WOENSDAG k ZATURDAG. BBSTUM«S1MWSTMTIB Strandvonderij. m.°u. ABONNEMENT S-P it iJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per pose f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, noorlO ure 'smorgens. ver s ca IJ NT: P HIJ S DE R AD VE RTEN T JE JV. Gewone 12*cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodbericflen van 16 regels a f\ behalve hei7.eqelregt» De Bokgemeesteb van Zierikzee brengt ter -algemeene kennis dat bij hem is aangebragt en geborgen een stuk van een MAST langonge- veer 12 El, in zee gevischt vermoedelijk af komstig van een Viscbsioep en roept mitsdien elk en een iegelijk die vermeenen mogl daarop regl of aanspraak te hebben voor de vi«rde maal Ier reclame op waartoe zij zich ter Gemeente-Secretarie gelieven aan te melden. Zierikzeeden 7 Fehruarij 1860. B. C. CAÜ. hating Nationale Iflilitie. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien bel besluit van den beer Commissaris des Konings in deze provincievan den 3 Fe hruarij jl. [Provinciaalblad no. 21), alsmede artt. 73, 74 75, 76, 77, 78, 81, 83 en 85 der wet van 8 Januarij 1817 [Staatsblad no. 1) hebben goedgevonden Art. I. Ter kennis van de belanghebbenden te bren gen dat de alphabelische naamlijst van alle de personen die aan de ligting van dit jaar moeten deel nemen ter visie van elk en een iegenlijk zal leggen op het gemeente huis van woensdag den 8 Februarij tot woensdag den 22 Februarij e. k. des morgens van 9 uur lot 12 uur; ten einde een ieder in staat zoude zijnom, ingeval hem op die lijst cenige personen of omstandig heden mogten voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te wurden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelatendaarvan aan den heer Militie-Commissaris te kunnen kennis geven. Art. 2. De belanghebbenden bij deze te verwittigen dat zij zich op den 24 dezer maand (V r ij d a g) des morgens ten 10 ure zullen behooren te bevinden te Zierikieehoofdplaats van het mililie-Uanlon op het gemeente-buis aldaar, ten einde voor de dienst der Nationale Militie Ie loten en redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven alsmede dal zij zullen behooren te zorgen dal de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstellingbij de wet gevorderd, uiterlijk binnen de vijf dagen na de loting worden overgelegd aan hel bestuur der gemeente. En opdat niemand biervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 7 Februarij i860 Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMFR1NS Secretaris. BINNENLAND £ieïukzee 6 Februarij. Ket alhier gevestigd Departement van Nijverheid hield beden eene vergadering]welke door 54 leden werd bijgewoond Na de lezing der notulen van devorige vergade ring is de inhoud 'er ingekomen stukken medegedeeld. In behandeling is gebragt een voorstel in vroegere vergadering gedaan tot wijzi ging van art. 43 en 45, huishoudelijk reglement, hetwelk is aangenomen. Vervolgens doet de thesaurier rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer in het jaar 1859 en leest de secretaris daarna het door hem opgemaakt ver slag der verrigtingen van het departement in 1859. De president brengt daarna aan de orde de behandeling der jaarverslagen over 1859 op gemaakt en ingezonden door de commissie voor kunsten, handwerken, fabrieken en trafieken en door die voor koophandel, zeevaart en visscherij. Deze verslagen worden na lezing na eenige kleine opmerkingen goedgekeurd en ter inzending aan het hoofdbestuur bestemd. In de pauze is ter bezigtigingder leden gesleld de in vorige vergadering aanwezige collectie houtsoorten waaraan door den inzender door toevoeging van nog enkele soorten uitbreiding gegeven is. Door den heer Wansink is gewerkt met het aulogène toestel, waarvan de voordeelen boven degewonc wijze v an solderen zijn medegedeeld en aanschouwelijk gemaakt bij het solderen van twee stukken lood. Na de pauze is gelezen een uittreksel uil de Landbouwcourant van 1 April 1858 omtrent eene vergelijking van Zeeuwscbe meekrap cu die van Vancluse. Eindelijk zijn in behandeling genomen de in vroegere vergadering ingekomen." stukken van de vraagbus. 1Eene vraag omtrent hel verieenen van cre- diol door leveranciers en welke middelen zouden aan te wenden zijn om spoedigere betaling hunner rekeningen te erlangen. Het bestuur verwees naar twee belangrijkesiukken daaromtrent voor komende in den Pruktischen Volks-Almanak en den Economist en gaf als zijne mecning te kennen dat bet toeslaan eener korting gunstig voor de zaak werken zou. Verdere discussie is hierover niet ontstaan doordien de vergadering zich ver- eenigde met de uiteengezette beschouwing van een lid, waarbij het beter wordt geacht het voor stel hier niet verder te behandelen. 2. Eene vraag omtrent de inrigling der mee- stooftorens, en bepaaldelijk omtrent de moge lijkheid en het nul daarin eene schuddende be weging te brengen. Door de commissie voor kunsten handwerken fabrieken en trafiekeu in wier handen deze vraag ten fine van rapport gesteld is. wordt als haar gevoelen medegedeeld, dat zij hoezeer eene verandering wenschelijk achtende op grond van reeds daarmede geno- inene proeven, meent, dal hei niet mogelijk is eene schudding in de torens geschikt aan 5e brengen, dat zij het verder voor de goede droo ging van den wortel wenschelijk acht dat er eene grootere oppervlakte tot drooging aanwezig was en de aanbrenging van zuivere lucht zooveel mogelijk bevorderd werd en daarbij voor eene goede ventilatie werd gezorgd. 3. Omtrent hel wenschelijke tot proefneming van kunstmatige oïslerleelt op onze kusten. De president geeft kennis dal de kamer van koop handel en fabrieken alhier zich ter dezer zaak aan z. exc. den minister van kinnenl. zaken heeft gewend mot hel doel om hij het voorne men daartoe de aandacht zijner exc. te vestigen op de uitnemende gelegenheden welke deze omtrek hiervoor aanbiedt. Dat bereids antwoord hierop is ingekomen waarbij de kamer berigt is, dat genoemd schrijven in hauden gesleld is der commissie voor zeevisscherijen terwijl hieromtrent verder nog niets is vernomen waar door het bestuur tot het voorstel geleid wordt om den naders,i uitslag hiervan af te wachten. De vrager zich bekend makende, stelt voor de be handeling dezer aangelegenheid aan (e houden tot volgende vergadering als wanneer hij hoopt eenige mededeelingen ter dezer zaak te doen. !)it voorstel is aangenomen. 4. Omtrent het onderscheid lusschen mageren vet vleescb ten opzigte der voedzaamheid. Het lid in wiens handen de zo vraaggesleld is geeft daarop bij een uitgewerkt stuk een duidelijk ant woord. Dit stuk zal in de boekerij ter inzage der leden worden gedeponeerd. 5. Omtrent Sorgho hare waarde als voe dergewas en de mogelijkheid deze hier te ver bouwen. Als antwoord op deze vraag wordt gelezen een uittreksel nit het werkje van de;i he.pr J. Nagel, jr. 'te Nijmegen, in 't t,ge loopenjaar te Amsterdam uitgegeven. Een voorstel lot het honden eener buitenge wone vergadering, in de volgende maand, is aan genomen en deze vergadering gesloten. Zierikzee 7 Februarij. Als eene bijzonder heid kan men melden dal door C. van de Vale te Rurgh een arend is gescholen die eene vlagt bad van 7S/S R. voeten. Bij dispositie van t. exc. den minister van binnenl. zaken is tot tijdelijk schoolopziener in het derde schooldistrict van Zeeland benoemd dr. P. J. Andreae schoolopziener in Bel tweede district. Bij de in de eerste iamer dor staten gene raal aangevangene beraadslagingen over bet wetsontwerp op de spoorwegen voerden het woord de heeren van Swinderen, van Nispen. van Pannerden, die zich tegen het ontwerp verklaar den zoo wei uit hoofde van finantiele bezwaren als onr. bij hen bestaande bedenkingen legen de rigtingen de heer van Wessem, die er bezwaar in vond dat de raad van state niet op deze rer- eenigde voordragt is gehoord, terwijl ook do heeren Hartsen, Bosch vvn Dralcestein en Cost Jor- dens tegen het ontwerp spraken. De heeren van Rhemen van Bhemenshuizen, Mi- cliiels van Bessenich en Blanhenheym spraken ten gunste van de wel. Zitting 4 Fehruarij. Voortzetting der beraad slagingen nopens de voordragt omtrent de spoor wegen. De heer Fransen van der Putte zegt dat naar aanleiding van alle stukken en schrifiures over deze zaak bij hem slechts eene vraag is opge komen, die hij tol de kamer en zich zei ven rigt, namelijk: wal is luer waarheid Ter beantwoor ding hiervan splitst hij zijne rede in drie deelen Wat is waarheid 1. Ten aanzien van de behoefte tol uitbreiding van de bestaande spoorwegen in Nederland 2. Zoo de uitbreiding noodig is, beantwoorden dan de voorgestelde lijnen aan hel doei? en 3. Wat is er van de geldelijke offers, of liever gaat de ondersteuning van die lijnen onze finantiele krachten niet te boven? De slotsom van de rede des sprekers is dat hij met volle gerustheid zijne stem vóót bet ont werp zal uitbrengen. De heer van Beeck Vollenhoven gewaagt <an de verdeeldheid, door dit wets ontwerp ontstaan. Onder de bezwaren welke hij daartegen heeft noemt hij in de eerste plaats het niet opvolgen van het grondwettig voorschrift. Oek uit een finan- tieeloogpunl bestrijdt spide voordragt en vraagt ten slotte aan de regering, of zij namelijk van oordeel is, buiten medewerking der wetgevende magt, bevoegd te zijn, om in de artt. 87 88 en 89 der concessie voor den zuider spoorweg over eenstemmende met art. 85 86 en 87 noorder spoorweg wijzigingen inbrengen. De beer van Meeuwen heeft vele bezwaren en behoudt zich zijne stem voor, daar deze zal af hangen van de inlichtingen der regering. Spr. acht de belangen der hoofdstad van Noord bra- band voorbijgezien, de lijn Nijmegen naar Veriig onnoodig voor de brog over het llollandignv Diep wenscht hij vlotten terwijl bovendien fi nantiele bezwaren hij hem wegen. De heer Borsld bestrijdt mede het ontwerp en wil even als vele leden vaststelling der algemeene voorwaarden. Door opening va concurrentie zullen de spoorwegen dan spoedig lot stand komen De heer Taelsvan Amerongen ziel in de verwer ping dezer wet een middelom tot een beter en goedkoopër spoorwegplan te geraken. De neer Bijslerborgh verlangt aanleg der hoofd lijnen van staatswege en exploitatie door parti culieren. De raming der bruggen acht bij te laag die bij de Moerdijk zal minstens 12 mill, kosten De heeren van fl-eekerenvan Wussenaer en van der Lek de Cterci)hebben op verschillende gronden het ontwerp verdedig i. Aanstaanden maandag voortzetting alsdan is het woord aan den heer Cremers. Z. .VI. i.eeft op voordragt van de mi nisters van marine en koloniën, nu tractementon der in Oost-lndie dienende officieren van de on derscheidene korpsen'.der zoemagl verhoogden wel die der hoofd-oETicieren niet f 6(10 's jaais en dit; van de mindere officieren en adelborsten en daarmede gelijk, gestolde rangen met 300 'sjaars. Volgens de 's Crao Nieuwsbode is het door de Arnh. Ct. medegedeelde berigt houdende dat K. H.den prins ran Oranje zich nsarO. 1. zoa begeven ten eenenmale van grond ontbloot. Men schrijft uil 's Gravenhage van3 dozer. De booge raad der Nederlanden heeft heden eene belangrijke uitspraak gedaan in tiendzakeu. Op de plcidooijen van don heer rnr. Delprat tegen die van de heeren mrs. Faber van Riemsdijken Meiman is namelijk beslist, dat de novale tienden in Nederland r.ici zijn afgeschaft en bij de wet van 26 Augustus 1822 aan den koning zijn over - gedragen, zoo als dit laatste trouwens reeds bij vroegere arresten was uitgemaakt. .Vien schrijft uit Haarlem van 2 dezer Door den jager Wezenaar is voor eenigedagen op de hofstede Aelberlsberg onder bloemen- daal, met de buks geschoten een zeer zeldzame vischarend herkomstig uit I Jsland of nit bet noorden van Noorwegen. Dit dier heeft twee Nederlandsche ellen vlugt en zal in 's rijks mu seum van natuurlijke historie te 1-ejden worden opgezet. BUIT EN LAN D. FHASHHUH Dakus, 2 Fehruarij. Volgens het daarvan op gemaakt jaarlijkse!) overzigt zijn gedurende hei jaar 1859 in deze hoofdstad 37,451 wettige en tt, 757 onechte kinderen geboren, en heeft het cijfer der sterfgevallen in dal jaar 32,362 dat der huwelijken s2,016 bedragen. Men verzekert ten stelligste dat er uit Rome bevel is gegeven „tin alle godsdienstige vereenigingen kloosters en gemeentenom al de goederen welke zij in Frankrijk bezitten te verknopen. Men kan naauwelijks geloovendalde clericale partij er toe zou kunnen komen om aldus hare schepen te verbranden vooral omdat het bezit van aanzienlijke vaste goederen eene van de magtigste oorzaken is van haren invloed. Intusschen verneemt men dat al de fidei- conimis dal is al de zaakgelastigden d.r gods dienstige vereenigingen heden eene bijeenkomst hebben gehouden in het hotel du Bon Lafontaine (bet logement der geestelijken te Darijs), die ook werd bijgewoond door de notarissen dier vereeni gingen om te beraadslagen over de middelen orn hunne eigendommen te verwisselen in schuld brieven aan toonder en zoo als de aanduiding luidt uit Home ontvangeninSpaansche fondsen.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1