I I10. Xaturdag 4 February 1860 WOENSDAG ZATURDAG. WSSTHRIiH «lltlSTRATIWI Brandschouwing. kiezerslijsten. 4 BONN E ME N TS-P RUS. Per drie maanden f 2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJN T: PRIJS DER AD VERTEN TIEN. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a f 1 behalve hellegelregt. Armeii'Goneert. De goede gewoonte van vroegere jaren, om sti het barre jaargetijde een concert ten voor- deelc derarmen te geven, beeft men ook thans niet laten varen. De avond van vrijdag den 10 dezer, zal weder daaraan zijn gewijd. Wij ver- hengen ons daarover zoowel, omdat ons daardoor weder een avond rijk aan muzijkaal genot zal worden geschonken als om der armen wil. En als wij het publiek rijk muzijkaal genot be loven, dan doen we dat op grond van hetgeen ons het programma (zie achterstaande advertentie) belooft, liet vermeldt 2 heerlijke ouvertures voor Orcbest, die reeds meermalen met den bes ten uitslag werden uitgevoerd en no. 10 verwierf bij eene vroegere gelegenheid zulk ecu uitbun- 'digen bijval, dat wij hel een gelukkig denkbeeld vonden, dit nog eens ten gehoore te brengen. Ue overige nummers zijn allen nieuw en zullen door verdienstelijke dilettanten en den zeer jeug- digenzooveel belovenden viool-virtuoos den jon gen heer Sino en den zeer bekwamen pianist den heer Ezerman worden gegeven. No. 9 is de jongste compositie van onzen verdienstelijken muziekdirecteur, den heer Eisner. En bovendien, al wisten wij slechts, dat hel concert door een bekwamen directeur als den heer Eisner wordt gedirigeerd en een talentvol pianist en violoncellist als de heer Ezerman, en een jeugdig rijk begaafd violist als de jonge heer Sino en zeer verdienstelijke dilettanten daaraan medewerken, wij zouden ons verzekerd kunnen houden, dat het Concertder kunst tol eer, en den kunstminnaar lot groot genoegen zal zijn. Daarom wenschen wij nu ook weder een aige- mecne belangstelling opdat de Concerlgevers daarin huune beste belooning vinden dat zij ervaren, dal hunnekunstliefde eu ijver wordt ge waardeerd en de armen daarvan groot voordeel genieten. Vlij verwachten daar, niot alleen hst Zierikzeesche publiek, maar ook velen uit Schou wen en Duiveland, die reeds meermalen hebben geloonddat zij muzijkaal genot óp boogen prijs weten te schatten. KENNISGEVING. Gedeputeerde Staten van Zeeland. Gezien art. 73 2de lid van de welrege lende het kiesregt en de beuoeming van afge vaardigden ter Eerste eD ter Tweede Kamer der Staten-Generaalvan 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37). Nootligen de inwoners der provincie nilom, zoo zij in de grondbelastingde personele belasting óf hel patenlregt op de kohieren tot de loopende dienst behoorende elders zijn aangeslagen daarvan door toezending van de vereischte be scheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uil de kohieren) en eene berekening van betgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenlen afzonderlijk wordt betaald, vóór of uiterlijk op I April aanslaande aan ben te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene gemeenten van dit gewest worden afgekondigd en aangeplakt. Middelburg den 27 Jannarij 1860. De Gedeputeerde Staten voornoemd S. van HEEMSTRA Voorzitter. S. VAN PER SWALME Griffier. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden: dat de eerste zitting van den Militie-Raad in deze provincie voor dit kanton is bepaald op Woens dag den 8 February aanstaandedes morgens ten half tien ure, in de Abdij te Middelburg voor welken Raad verschijnen moeten, de vrijwilligers zoo die er zijn en de voor één jaar vrijgestelde dienstpliglige lotelingen dezer gemeentevan de liglingen 1856 1857 1858 en 1859, voor zien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, terwijl de zoodanigen die op den bepaalden dag, uur en plaats, aldaar niet ver schijnen zullen geacht worden geene redenen van vrijstelling meer te bezitten en mitsdien voor de dienst worden aangewezen. /.ierikzee, 25 Januarij 1860. It. C. CAlj, Voorzitter J. l\ N. ERMER1NS Secretaris, Burgemeester en Wethouders van lierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen: dat op aanstaanden Maandag den 6 Februarij aansluande en volgende dageneene algemeeiae Itranii- selioiiwtiig door de Directie der Brand weer in de woningen der ingezetenen van deze gemeente zal worden gehouden overeenkom stig de bepalingen der verordening, afgekondigd den 6 December I8ó5. Zierikzee, den 30 Jannarij 1860. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ËRMER1NS, Secretaris. Naar aanleiding van de herziening der Kie zerslijsten, welke, ingevolge art. 84 der wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37) jaarlijks, in de tweede belft der maand Februarij behoort te geschieden worden de ingezetenen uilge- noodigd ingevolge de 2de zinsnede van art. 7 dier wetom zoo zij elders in de directe belas tingen voor de loopende dienst inogten zijn aan geslagen daarvan vóór den 15 February aan slaande ter Secretarie dezer gemeente te doen blijken. /ierikzee den 30 Januarij 1800. De Burgemeester van /ierikzee B. C. CAU. BEREN DMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zier'tkzee maken bekenddat het tweede aanvullings kohier der hoofdelijke belasting van deze ge meente voor het dienstjaar 1859 op den 27 Januarij jongstleden, door heeren Gedeputeerde Stalen dezer provincie is goedgekeurd en op heden gesteld wordt in handen van den Ge meente-Ontvanger ter invordering ingevolge de wel. Zierikzee den 1 Februarij 1860. B. C. CaU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. BINNENLAND Zondag avond is te Goes overleden dc weleerw. zeer gel. heer Wouter Leonardos van Oosterzee., lilt. et. phil. theor doctor, de oudste der aldaar aanwezige Hervormde predikanten en op drie na de oudste in dienst zijnde predikant in Nederland. Den 6 Januarij 1781 Ie Rotterdam geboren, werd de heer van Ooslerzec na volbragte studiën in 1805 beroepen te Brakelin 1809 te St. Philipsland waar bij lijdeus de Fransche overheersching ook het secretariaat der burger lijke gemeente waarnam in 1815 te Zonnemaire en in 1821 te Goes zoo dal hij ruim 54 jaren de betrekking van predikant heeft bekleed. Sedert 6 April 1853 was de overledene presi dent van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland en ten jaren 1853 en 1858 vice-president vai^de algemeeno synode. Buiten andere goede hoedanigheden, waardoor de overledene in veler achting hoog stond aan geschreven muntte hij vooral nil in hel onder wijzen van leerlingen, waarvan het groole aantal zeker zijnen bijzonderen takt volmondig zal erkennen. In het jaarverslag van den toestand onzer prot ipcie uilgcbragt in de zomervergadering der stalen van het afgeloopene jaar wordt mede- deeling gedaan dal gedeputeerde staten redenen hadden gevonden om in zekere gemeente eene opneming van de kas van den ontvanger te beve len en dat bij die gelegenheid aan de daarmede belaste commissie feiten gebleken zijn die de eerlijkheid van eenen vroegeren nu ontslagen ontvanger in een zeer twijfelachtig licht stellen en dat deze welligt het onderwerp van een ge- rcglelijk onderzoek zouden kunnen uitmaken. Dat geregtelijk onderzoek heeft alsnu plaats gehad en lot hel gevolg geleid dat de voorma lige ontvanger van Fort llalh zekere Moerdijk deze week in arrest is genomen en herwaarts is overgebragl, om voor het provinciaal geregts- hof in Zeeland te regt te staan wegens verschil lende valschheden in zijne registers en hel vcr- duistcreu van gemeentegelden. Men verneemt dat de visschers van Arne- muiden met de bemanning hunner vaartuigen onlangs door de Regtbank te Middelburg schuldig verklaard aan ecnvoudigen diefstal van strand goederen zich van dal vonnis in hooger beroep hebben voorzien. Naar wij vernemen heeft Z. Mbepaald dat de miliciens der ligling van 1860, die in Mei aanslaande door provinciale autoriteiten bij de onderscheidene legerkorpsen zullen worden inge deeld bij die regementen zullen komen, welke gevestigd zijn in de provinciën waar bedoelde mililie-pligtigen zich bevinden. De miliciens der ligting van 1859, thans van de verschillende korpsen in reserve, zullen in de eerste dagen der maand April bij hunne respec tive korpsen worden in dienst gesteld, ten einde gekleed en vervolgens in den wapenhandel ge oefend Ie worden. Kort geleden heeft zich in stilte uit zijn ouders huis verwijderd zekere Johannes van Veen, oud 16 jaren, voorzien van een binnenlandscb paspoortafgegeven te Overschie den 9 Janu arij 4860 bij zich hebbende een draaiorgel welke jongeling zich vermoedelijk ophoudt met iemand die voorgeeft stom en doof, ook wel lam te zijn. Zijne aanhoudingis bevolen. Volgens de Utrechtsche cour. is onder de biljetten voor de onlangs gehondene volkstelling, in de gemeente Groenlo ceningekomen waarin de kolom geslacht was ingevuld als volgt Een bul. Een kalf. Een varken. Men schrijft uit Arnhem van 31 Januarij. Een tolgaarder uit de gemeente Bheden is dezer dagen met zijne vrouw in hechtenis genomen als beschuldigd van een kind van ongeveer zes jaren dal aan hunne zorgen was toevertrouwd gedurende drie weken te hebben opgesloten mishandelden uitgehongerd, aan de gevolgen waarvan hel is overleden. Zij zijn te Zulphen in verzekerde bewaring gesteld. Men schrijft uit Zaandam van 30 Januarij. Nog was de afgrijselijke misdaad der vergiftiging waarvan de. schuldige op bet stadhuis alhier in verzekerde bew aring werd gehouden het onder werp der verschillende gesprekken toen het volgende daarmede in verhand staande voorval de aandacht der policie tot zich trok. In den avond van den dag dal de schuldige hare mis daad zelve bekende werd aan haar adres op het stadhuis een brief bezorgd waarvan de in houd ten doel scheen Ie hebben om de schnl- dige moed in Ie boezemen terwijl de schrijver verklaarde hare gevoelens te deelen en ook het zelfde voornemen te hebben. Het is zeer ligt te begrijpen dat deze brief eenige ongerustheid baardedewijl men niets anders vermoedde dan dat de betrokkene familie door een tweede poging lot vergiftiging werd bedreigd. De poli cie beijverde zich op nieuw om ook dezen dader op te sporen. De s'-empel van het papier, waarop de brief was geschreven, droeg veel tot de ontdekking bij, zoodal men den briefschrijver al spoedig had uit- gevischt, doch de verbazing steeg ton top, ioen men een knaapje van t f jaren (dc loopjongen van een kamerbehanger alhier) als den dader zag arresteren. Nadat deze aan het bureau van policie was gebragt, ontdekte men, dat hij eert rekwest aan Z. M- den koning hij zich had, be helzende een verzoek om gratie voor de be wuste C. tV. Loopuiijkwaarvan de verzending zeke.r door zijne onverwachte arrestatie was verhinderd. Men heeft het voor den driftigen 14jarigen romanheld nuttig geoordeeld otn hem eenige dagen kosteloozehuisvesting te bezorgen. Men beweert, dat de stijl en het schrift van het rekwest voor zijne jaren bijzondere opmerking verdienen. Men schrijft uil 's Hertogeribosch van 30 Januarij Zalurdag avond ten 81/, ure werd ten huize van den heer Pichotde l'Espinasse door een vermom den onbekende eene spariendoos bezorgd, onge veer 2 palm lang en 1 palm breed, en aan de meid met name Antje Verhoeckx afgegeven, met de boodschap het compliment van jufvrouw Meijer.'' Naar binnengaande rook zij eene brandlucht, en ontsteld gaf zij de doos aan den huisknecht over, die bemerkte dat daaraan van buiten eene brandende lont was aangebragt, in gemeenschap met het binnenste der doos zijne eerste beweging was ->m de lont, die misschien nog slechts eene minuut had te branden, om het doel to treffen, er af te slaan hij opende daarop de doos co vond daarin een blikken koker en buskruid en stukken van sleenen daarom da delijk werd de justitie daarvan kennis gegeven. Oogenblikkelijk begaf zich de beer officier van justitie rar. R. Twiss, gevolgd door den commis saris van policie en den inspecteur derwaarts de blikken koker werd geopend en bevonden gevuld te zijn met buskruid en scherven van glas; bij onderzoek bleek dat van boven een gal was aangebragt dat correspondeerde met het gat der doos, waardoor tol in den koker de reeds bijna verbrande lont was loopende. De heer officier van justitie en de heer commissaris van policie begonnen onmiddelijk de dienstmeid in verhoor te nemen; daaruit bleek dal zij verkeerd had met zekeren S. van beroep metselaar dal zij dezen had afgezegd en kort daarna een brief ontving in dichtmaatwaarin werd gezegd dal de gewezen minnaar zich zon wrecken." Oumiddelijk werd bij denhedoelden persoon huiszoeking gedaan en bij hem buskruid en twee pistolen met du'obele loopen en andere verdachte zaken bevonderj hij bleef echter kalm en bedaard onder zijne arrestatie en het verhoor de misdaad volstandig ontkennen, die zoo geluk kig mislukte. Van d en beginne af tot gisteren avond is de heer Twissbijgestaan door den beer commissaris van politie van Oorschot, met de instructie bezig geweest. S. werd voorloopig ontslagen de justitie blijft in deze nog duistere zaak haar onderzot;k voortzetten.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1