Woensdag 1 February. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN A ADMIKISTRATIEN Brandschouwing. Kiezerslijsten. ZIERIKZEESCHECOHBiNT 4 BONN E MENT S-P RIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.'daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VER S CBIJN T: F R IJ S D E R AD V E R TEE T IE TV. Gewone 121/a cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van f6 regels a f 1 behalve het ïegelregt. Nationale Militie. Burgemeester en Wethodders van Zierikzee brengen ler kennis van belanghebbenden: dat de eerste zitting van den Militie-Raad in deze provincie voor dit kanton is bepaald op Woens dag den 8 F'ebruarij aanstaandedes morgens ten half tien ure, in de Abdij te Middelburg voor welken Raad verschijnen moetende vrijwilligers zoo die er zijn en de voor één jaar vrijgestelde dienstpliglige lotelingen dezer gemeente van de liglingen 1856 1857 1858 en 1859, voor zien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling terwijl de zoodanigen die op den bepaalden dag, uur en plaats, aldaar niet ver schijnen, zulien geacht worden geene redenen van vrijstelling meer te bezitten en mitsdien voor de dienst worden aangewezen. Zierikzee, 25 Januarij h$G0. B. C. CAU, Voorzitter J. P. N. ERMERINS Secretaris. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenendat op aanstaanden Maandag den 6 Februarij aanslaande en volgende dageneene algeineeiie liraiiii- sciiouwiiig door de Directie der Brand weer in de woningen der ingezetenen van deze gemeente zal worden gehouden overeenkom stig de bepalingen der verordeningafgekondigd den 6 December 1855 Zierikzee, den 50 Januarij 1860. B. C. CAU Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Naar aanleiding van de herziening der Kie zerslijsten, welke, ingevolge art. 84 der wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37) jaarlijks, in de tweede helft der maand Februarij behoort te geschieden worden de ingezetenen uitgc- noodigd ingevolge de 2de zinsnede van art. 7 dier wetom zoo zij elders in de directe belas tingen voor de loopende dienst moglen zijn aan geslagen daarvan voor den 15 Februarij aan slaande ler Secretarie dezer gemeente te doen blijken. Zierikzee den 30 Jannarij I860. De Burgemeester van Zierikzee B. C. CAU. BINNENLAND Zierikzee, 30 Januarij. Naar men verneemt zal met 1 Mei aanslaande onder de opzigters van den waterstaat in Zeeland, de volgende ver wisseling van standplaals geschieden de beer A. de Graaffvan Middelburg naar Zierikzee de heer C. Logeman naar Neuzen de heer H. Wakkie, naar Tholen cn de beer W. Kok, naar Ellewoulsdijk. Men verneemt dat aan de miliciens der ligting 1855, welke zich thans van de onder scheidene legerkorpsen met groot verlof in hunne haardsteden bevinden door tusschenkomst van de plaatselijke besturen hunne paspoorten zul len worden uitgereikt, en wel op den 15 Mei dezes jaars. Het gerucht is in omloop dat eerstdaags eene verandering in bet personeel van de Kon. militaire academie te Breda zal komen waar mede men eene promotie bij de artillerie in verband brengt. Men schrijft aan de Amsl. cour. nit 's Gra- venhage, dd. 27 Januarij. Men zegt dat de commissaris des konings in de provincie Over ijssel jhr. ttir. C. Backer, zijn ontslag zou heb ben gevraagd. Volgens diezelfde bron wordt als zijn opvolger genoemd de heer van Lijnden." Men schrijft uit Rotterdam van 27 dezer. Heden avond werd alhier in het gebouw der KoninklijkeNederlandsche Yacblclub eene open bare vergadering gehouden van de commissie ler bevordering van bet onderzoek naar de ver schijnselen op den Oceaan, lie vice-president gaf het woord aan den heer D. C. Rietbergen directeur van het Zeemanshuis, die een belang rijk overzigt leverde van de door het Koninklijk Nederlandscb Meteorologisch Instituut tendienste der zeevaart uitgegevene werken terwijl hij bij onderscheidene punten inzonderheid omtrent het beste snijpuntder linie breedvoerig stilstond en door vergelijking der journalen van gezag voerders, in dc bovengenoemde werken opge nomen lot een bevredigend resultaat trachtte te komen. De heer Rietbergen wees herhaaldelijk op het groote nut dat door het mededeelen van dergelijke waarnemingen op de zeevaart werd uitgeoefend cn op de voordeden die het volgen der nieuwe methode boven de oude kon aan bieden. Na de pauze leverde de heer D. Keus eene bijdrage omtrent het passeren van de Kaap de Goede Hoop en de beste wijze om door de stormen op het Kaapsche rif zoo weinig mogelijk geteisterd (e worden. De vice-president dankte hierop de beide sprekers en riep de voortdurende medewerking van boeren gezagvoerders tot be vordering van de bedoelingen dercommissiein. Het Weekblad van het Regl bevat onder el kander twee tegenstrijdige vonnissen van kan- lonregters te Amsterdam. Het eerste is van bet kantongeregl no. 1 aldaar waarbij beslist is dat hel door eenen apotheker verkoopen van een door een ander vervaardigd zamengesleld ge neesmiddel met aanwijzing van het gebruik en afgifte van een boekje, handelende overhel geneesmiddel en de ziekte-gevallen waarin hel moestaangewend worden, is geene strafbare han deling, en in 't bijzonder geene uiloefening van eenen anderen lak van geneeskunde dan waar toe de beklaagde bevoegd was. Het tweede is van het kantongeregl no. 3 aldaar, waarbij be slist is: «Het door een apotheker verkoopen van een dooreen ander vervaardigd zamenge- steld geneesmiddel is strafbaar en moet worden gequalificeerd het verkoopen van een zamen gesleld geneesmiddel door eenen daartoe onbe voegden persoon. Het daarbij voegen van eene gebruiksaanwijzing van een buitenlandschen apotheker of geneesheer is geene uitoefening van eenen anderen tak van geneeskunde, dan waartoe de beklaagde bevoegd was. De commissie tot oprigting van een monu ment ter nagedachtenis van wijlen haren stad genootden beroemden historieschilder Ary Sclteffer te Dordrechtheeft het plan opgeval om eene verloting te houden van schilderijen teekeningen gravuren enz. kosteloos door meesters, liefhebbersen kunstverzamelaars bijeen te brengen ten einde uit de opbrengst daarvan met de reeds bijeengebragte gelden bet door baar beoogde doel te bereiken en een standbeeld in brons, den grooten kunstenaar waardig, in zijne geboortestad Dordrecht te doen verrijzen. Dezer dagen heeft een koopman te 's Hage een zijner bedienden uitgezonden tol betaling van een wissel van renige liond'érde guldens maar die bediende deed de betaling niet en nam de vlagt met de gelden. Er werd dadelijk door de bevoegde autoriteit een onderzoek ingesteld, ten gevolge waarvan de schuldige te Amsterdam werd gearresteerd en herwaarts overgebragt. Men schrijft uit Giessen-Nieuwkerk van 26 dezer lieden nacht heeft men alhier gepoogd eenen stouten diefstal te plegen. Omstreeks half elf ure in den avond passeerden de heeren burgemees ter en onderwijzer de kerk der Hervormde ge meente alhier cn ontdekte laatstgenoemde licht in dezelve; meenendc dat hel brand konde zijn voorzag men zich onmiddelijk van eenen sleutel en opende daarna een van de boofd-ingangen doch op hetzelfde tijdstip werd het licht uitge blazen en kort daarop hoorde men van binnen aan de torendeur drnaijen alle deuren werden behoorlijk bezet en daarna begaven zich de heer burgemeester, diens broeder, de onderwijzer en de veldwachter in de kerk, doorzochten die benevens den toren enz. doch vonden wel ge reedschap waarmede hel geldkistje van hel di aconie armbestuur was opengebrokenen het geld, behoorlijk door den dief in een zakje ge daan daarnevens slaan, doch den dader vond men niet eindelijk ontdekte men een touw on der een der gordijnen van de kerkramen uithan gende en bevond toen dat uitbel raam eene glas- I ruit uitgesneden was waardoor het bewuste touw hing buiten gekomen zijnde vond men op de begraafplaats nabij de geopende glasruit een langen ladder slaan en daarbij nog meer breekgereedschap enz. Men doet natuurlijk ijverige nasporingen, doch nog niets zekers is er omtrent den dader bekend. Naar tnen uit 's Hertogenbosch verneemt zal men den wolf,door jhr. 6otnier van do jagers onderling gekocht naar Leiden zenden om aldaar opgezet te worden. Men schrijft uit Zutphen van 23 dezer. Eergisteren zijn alhier in het huis van arrest ge vangen gezel een vader en drie kinderen onder vermoeden van valscli geld gemaakt en in omloop gebragt te hebben. Door den ijveren de gevat heid van den policie-beambte Haimsen zijn na bet eerste in omloop brengen van valsche dub beltjes en kwartjes de schuldigen spoedig opge spoord en gearresteerd. Men verneemt dat allen na voorafgegane beschuldiging van den vader door een derkiuderen hunne misdaad be kend hebben. Daar de oudste zoon stukadoor was, zoo zijn de vormen in gips door hem ver vaardigd terwijl het valsche geld uit gewouii lood bestond cn dadelijk te herkennen viel. In de hoofdstad des rijks wonen in 5104 keldersholen 6 tot 8 voet beneden den beganen grond bijna zonder licht en lucht eu op altijd vochtigen bodem 23,655 menschen het elfde gedeelte van al de bewoners der stad Amsterdam. Men schrijft uit Zaandam van 23 dezer. Nopens de pogingto! vergiftiging inde gemeente Koog a/d Zaan verneemt men dal eene bij doctor S. inwonende weeze hare schuld daaraan heeft bekend. Vol berouw deelde zij mede dat zij aan den 13jarigen loopjongen een doosje arsenicum bad ter hand gesteld om dit als niemand hel zag in den waterketel te werpen waaruit het kind waarschijnlijk het eersteen beker water met melk zou krijgen. Het was dus alleen het kind cn niet bet gehcele gezin dal het slagtoffer bad moeten zijn. Het denkbeeld dat de liefde jegens haai na de geboorte van dat kind zou verminderd zijn scbijntaauleiding tot de daad te hebben gegeven. Men schrijft uit Groningen van 26 dezer 1 Bij Lchring bad voor eenigc dagen hel volgend vreeselijke ongeluk plaats: Het driejarig j^ind van een baanwachter ging, zonder dat de'ouders bet bemerkten, kort voor de komst der treinen die zich daar kruisen op de rails zitten onge veer 60 schreden van den seinpaalen speelde er rustig met de kleine steentjes. Spoedig daarop naderden de treinen. De wachter loopt zijn buis uif naar den seinpaal om het sein te geven, en ziet te gelijk zijn kind, zittende op de rails. Een oogenblik stond hij besluitelooshij moet óf zijn kind opofferen, óf den trein zijn pligt- gevoel onderdrukte de vaderliefde bij seindt, de treinen snorden elkaar ongedeerd voorbij, maar zijn kind was vermorsdd Men schrijft uit Batavia van 7 December. In den avond van den 25 September is te Banda een schok van aardbeving gevoeld welke zoo hevig was dat zij den indruk maakte alsof een onwederstaanbarp kracht de eilanden groot Banda en Neira van plaats wilde doen veranderen. De zee stoof daarbij met vreeselijk geweld tegen het zuidelijke strand van Banda Neira op om vervolgens weder zachtkens tot haren gewonen stand terug te keeren. Deze schok beeft even- we! geene schade aangcrigt: In de Lampongsche districten zijn in October weder 23 groote tijgers en 94 rhinucerossen afge maakt, waarvoor 1635 aan prentieu is uitbetaald. BUIT EN LAN B. atriTzicKr-Aajo Keulen, 26 Januarij. Dr. E. Nusser te Wcenen, vond een man dood in zijn bed ten gevolge van verstikking. Hij bad in bed liggen lezen bijeen moderateuriampen was daarbij in slaap gevallen. De lamp was afgeloopen de vlam wasuitgegaan maar het kousje was blijven voorlgloeijen en gloeide nog toen Nusser ten 10'/s ure in de kamer kwam. Bij bel binnen treden bemerkte men terstond een hevigen stank, door de uitgegane lamp veroorzaakt. De neusgaten, de baard, de lippen eu tanden van bol lijk, de kleederen en het beiidegoed waren bedekt meteen roetachtig zwart nederzetsel, dat bij aanraking de vingers zwart maakte en ook bier en daar in de kamer zigtbaar was. Deze omstandigheden, in verband met andere, die wij kortheidshalve niet vermelden, en met hetgeen bij de lijkopening bleek, gaven de zekerheid, dat de ongelukkige gestorven was door het inade men van kooloxjde gas, dat zich uit de slechts half uitgegane lamp bad ontwikkeld. NI en schrijft uit Berlijn van 28 dezer. Eenige dagen geleden werd beweerd dat de rust te Kopenhagen tegenwoordig niet meer ge stoord wordt. Volgens de Pr. Zeilung schijnt dit echter wel het geval te zijn en zou men daar zelfs omtrenl een formeel programma overeenge komen zijn hetwelk regelmatig des nachts door gedrukte plakkaten op de ruuren wordt herhaald. Dit programma luidt kort en bondigWeg met de gravin Weg met de ministers Inlij ving van bet hertogdom Sleeswijk en even tueel, zoo aan deze eischen niet voldaan wordt; Weg met den koning FBaSEHIJK in eene kleine gemeente van bet arron dissement Céret (Oostelijke Pyrencën) heeft, naar aanleiding der schandelijke onregtvaardig- beid eens vaders, bel volgend treurig voorval plaats gehad In eeno pachthoeve onder de gemeente Mau- reillas woonde sedert lange jaren oen gezin van eerlijke en geachte landbouwers. De vader een grijsaard van ongeveerSO jaren heeft negen kinderen die allen de meerderjarigheid hebben bereikt. Hij bad bel voorneroen opgevat om zijne goe deren vóór zijn verscheiden onder zijne zonen

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1