Ui.°8. ^aturdag 28 January. 1860 WOENSDAG k ZATURDAG. A S1E11WÏ Strandvonderij. ZIERIKZEESEDIIMNT A BONNE MENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CBIJN T: P RIJS DER ADVE li TEN T IE N. Gewone 121/» cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtcn van 16 regels a f 1 behalve hetïegelregt. 9 -A Openbare Baadsvergadering gehouden (e Zierikzee, riem 25 Januarit IhOO. Voorzitter oir. B. C. Cau. Secretaris mi*. J, F. N. Ermerins. Afwezig de beeren oir. de Clercq en jhr, de Jonge. Na de opening deelt de Voorzitter mede, dat hij den Raad op kortoren dan bij de gemeente wet voorgeschreven termijn beeft bijeengeroe pen omdat heden de termijn vervalt waarop de koop van bet tot telegraafkantoor in te rigten huis moet goedgekeurd worden terwijl op gist/ren eene kennisgeving is ontvangen die welligt op de beslissing van den Raad zoude kunnen influenceren met verzoek dit voor no tificatie aan te nemen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Hierop wordt gelezen eene missive van den heer Ingenieur van den Waterstaat houdende mededeeling dat de Minister van Binnenl. Zaken mei genoegen vernomen beeft dat door bet bestuur op allezins voldoende wijze in de behoefte van een telegraafkantoor zal worden voorzien, doch Z. E vreest, dat men nu teveel wil doen dal voor hel kantoor geen huur kan be taald worden en het voor den telegrafist niet verkieslijk zal zijn eene groote localiteit te be wonen zoodat uien aileen aandringt op koste- ioozen afstand van de noodige ruimte voor bel kantoor en woning voor den telegrafist. De Voorzitter zegt dat hieruit blijkt dat geene bedenking wordt gemaakt tegen het ge bouw zelve, maar alleen de vrees, dat te veel zal worden gedaan en het hoofdbezwaar ligt in de huur van het gebouw en de woning van den telegrafist, dat inlusscben de bedoeling niet geweest is daarvoor restirutic te vragen dat dan ook Burgemeester eu Wethouders voorstellen bij het besluit te persistei en endetwee voorkamers tot kantoor en de opkamer tot woning van den telegrafist aan te bieden met reserve van het bovenhuis zonder bezwaar van den dienstdal Burgemeester en Wethouders welligt bevoegd geweest waren dit besluit te nemen, doch zij den Baad hebben willen hooren. De beer Houwer geeft naar aanleiding van de bedenkingen des Ministers in overweging thans liever het huis van B. H. Harinck aan te koopen. De beer van der Grijp ondersteunt ditbij loont hel geschiktere van dit huis uit de loca liteit aan. De Voorzitter gelooft dat de heeren zich hier in vergissen hij bestrijdt het geschiktere der localiteit waarvan de inrigling veel meer zoude gekost hebben. De heer van der Grijp meent dal die kosten niet zijn opgenomen de Voorzitter zegt dat dit niet gedaan is, omdat uit het verslag van den heer Ingenieur bleekdal het meer zonde kosten. Mr. van Dongen deelt hel gevoelen van de heeren van der Grijp en Houwer hel huis van Harinck preteerl zich beter om hel bo> enhuis behoorlijk vrij van het benedenhuis te houden dan dat van den heer Boom hij geeft toe dat er meerdere kosten aan verbonden zouden zijn maar gelooft dat men meerdere retributie zoude kunnen erlangen. De Voorzitter zegt dat het idee niet geweest is het bovenhuis te verhuren maar gereserver rd te houden en v unieer eens een gehuwd tele grafist kwam die zich met de opkamer niet zoude kunnen behelpen hem het bovenhuis in huur te presenteren. Een door den heer van der Grijp geopperd denkbeeld om het bovenhuis Harinck tot woning voor op kamers wonenden te verhuren bestrijdt hij door aan te toonendat daardoor alsdan geene gelegenheid tot bediening zoude zijnterwijl het huis van den heer Boom, boven beter ingerigt is voor woning van een burger gezin, door de reeds bestaande betimmering. De heer Honwer vraagt of er ook gerekend is op de opbrengst, die de kelder van het huis Harinck zoude kunnen geven en of de toestand van onderhoud waarin de beide huizen verkeeren, opgenomen is. De heer Ochtman vraagt of het bovenhuis Harinck niel zoude kunnen ingerigt worden lot locaal van bibliotheek exposities en vergade ringen van hel Departement van Nijverheid [na tuurlijk tegen huur), dat aan zoodanig locaal behoefte heeft. De Voorzitterantwoordl, dal daardoorde vrij heid van het kantoor die geguanrandeerd moet blijven schade zoude kunnen lijden den heer Houwer antwoordt hij, dat de Ingenieur het ge bouw van den heer Boom in goeden toestand van onderhoud heeft bevonden. Gok de heer van der Yliet oppert eene be denking omtrent den onderhoudsloesland van bet huis Boom. He heer van der Grijp had gewenscht dat een onderzoek van beide huizen door een deskundige had plaats gehad, thans acht bij de zaak eenzijdig behaudeld. De Voorzitter spreekt dit tegen het bestuur was omtrent de huizen onverschillig. Mr. Fokker zegt dat men den Ingenieur als deskundige wel bevoegd zal achten, en Burge meester en Wethouders kenden de localiteit van het huis Harinck genoeg om hem voldoende te kannen inlichten. Mr. de Crane vraagt «f er nog niet een onder zoek naar den toestand der huizen kan plaats hebben door den Architect. De Voorzitter vraagt hoe dit zal gaan met opzigt tot den lijd van beraad daar dit door de koop heden moet beslist worden hij toont met betrekking tot de aanneming der lijn die reeds goedgekeurd is, de behoefte van spoed aan, ter wijl de deskundige, die met de informatie van het bestuur is belast geweest het gevoelen van den heer Ingenieur nopens den toestand van het huis heeft bevestigd. Mr. Fokker zegt, dal de goedkeuring des Ministers hel voornaamste is dat de omstaudig- heden waaronder de gemeente de telegraaf krijgt zeer gunstig zijn dat het van belang is bij den spoed die door de regering gemaakt is ook spoedig een kantoor aan Ie wijzen en dit zeker niel zal bevorderd worden, indien men du weder met een ander plan te voorschijn komt. Dr. Goemans zoude wanneer de tijd niet zoo kort was, in overweging geven een huisje huilen de Zuidhavenpoort te bouwen waarvan de kos ten minder zouden bedragen. De Voorzitter toont aan dat ditdaargelaten den grooteren afstandvan het midden der slad, in verband melde voorwaarden van aanbesteding, niet kan. Mr. van Dongen gevoelt zich door den korten ti'd weerhouden een voorstel te doen doch ook hij betreurt dat beide huizen niet zijn onder zocht. De Voorzitter schelst denmoeijelijken toestand van het bestuur in dezeu en waarom hel huis van den heer Room is gekozen hij herinnert den leden dat door den heer Harinck primitief f 2250 (d. i. ƒ250 meer dan door den heer Boom) was gevraagd niettegenstaande er te kennen was gegeven men niet konde loven of bieden maar in eens af de naaste prijs moest opgeven dat eerst later toen het hekend werd waarvoor het huis zoude moeten dienen onder de band is te kennen gegeven het huis voor f 2000 zoude ge lalen worden zoodat hel in het belang der ge meente was het huis van den heer Room te nemen, dat het minste aan koopprijs en inrigting zoude kosten. Hij ziet thans geene reden op 'jet besluit voor S dagen terug te komen hij herinnert dat de Raad toen meester was om het besluit al dan niet te nemen hij wijst op den spoed die van Mi nisters wege met de goedkeuring der aanneming gemaakt is en de noodzakelijke vertraging, die door deoflBcielecorrespondenlie doat een nieuw .plan zoude Ie weeg gebragl worden. De heer van der Grijp meende in de vorige Baad dat door het opgezonden zijn van hel plan aan den Minister, de Raad niet geheel vrij was, hij had anders voorgesteld de huizen door den architect te doen onderzoeken daar hij meende dat men over den Ingenieur niet te be schikken had. De Voorzitter herneemt, dat aten den heer Ingenieur bij verzoek, daartoe zeker bereid zoude gevonden hebben dat de architect wei over den toestand van de geboowen zotade hebben kunnen oordeelen, doch dat ae beoordeeling omtrent de geschiktheid alleen den Ingenieur toekomt. Alsnu wordtop voorstel van mr. Fokker be sloten Burgemeester en Wethouders te magtigen, nog heden door den architect hel huis van den heer Boom te doen opnemen en van den uitslag daarvan de al of niet aanvaarding van het huis door de gemeente afhankelijk Ie maken met verdere magliging op hen om met het hooger bestuur deze zaak verder geheel teregelen. Wordt medegedeeld de goedkeuring door Gedeputeerde Staten verleend op de besluiten tot aankoop van een hnis en tot het verleenen van gratificatie aan den heer Doewer, voor notificatie. De rekening der Kamer van Koophaadel en Fabrieken wordt gesteld in handen der heeren mr. Fokker dr. Goemans en Landsknegt ten fine van rapport. Voorts wordt nog besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen waartoe bij de begrooling door Gedeputeerde Staten casu quo magliging is verleend. Hierna is de zitting gesloten. mmm A AiSmAriT De Burgemeester van lierikzee brengt Ier algemeene kennis dal bij hem zijn aangebragt en geborgen t ANKER ongeveer 150Ned. ponden zwaar, 1 ijzeren KETTING en KLUIFHOUT op den Banjaart gevischtvermoedelijk afkomstig van eene aldaar in October jl. vergane Fransehe Vischsloep, en roept milsdien allen die daarop meenen regl of aanspraak Ie hebben voor de derde tttiaal ter reclame op kunnende zij zich lot dat einde ter Gemeente Secretarie aanmelden. lierikzee, 27 Januarij 1860. De Burgemeester B. C. CAU. BINNHft h AMD Het staatsblad no. 4 behelst een konink lijk besluit van den 1*2 dezer, houdende ver nietiging van een beslui! van den gemeenteraad te Castricum van den 24 November II.omdat de raad bij dat besluit heeft bepaald (er be noeming van een hoofd-onderwb er voor de openbare school, eene keus te doen uit meer personen dan door burgemeester en wethouders in overleg met den districts-schoolop ziener op de voordragt waren geplaatst, welk besluit in strijd is met art. 22, Iste lid der wet op het lager onderwijs. Het staatsblad no. 5 bevat een koninklijk be sluit van den 12 dezer houdende vernietiging van een besluit van den gemeenteraad van Chaam van den 5 Maart 1859, waarbij de raad den hoofd-onderwijzer der openbare school in de ge meente Chaam uit deze zijne betrekking heeft ontslagen welk besluit in strijd is met art. 22, 4de lid der wet op het lager onderwijs daarbij is toch voorgeschreven dat de hoofd-eu hulp onderwijzers worden ontslagen door den raad op voordragl van Burgemeester en wethouders en den districls-schoolopziener terwijl de voor drag! tot het ontslag va*i geaoetnden onderwij zer wel is geschied door burgemeester en wet houders, doch zonder medewerking van den dislricis-schqpiopzicnerdie (teregl) geweigerd heeft tol zoodanige voordrag! mede te werken. Wij vernemen nil eene goede bron dat jhr. Bareel van Hogelanden tegen April a. s. zijn ontslagals commissaris des konings in de prov. Noord-Holland, aan Z. M. heeft verzocht, waarvoor geene andere redenen bestaan dan dat hij meent hij het bereiken van den GOjarigen leeftijd, zich uit het ambtelijk leven te moeten terugtrekken. Fr loopt een geruchtdat jhr, mr. Roëll thans commissaris des konings in de proviocie Utrecht, en vroeger griflier der stalen in Noord- Holland hem zal vervangen. (ff. enE.B.) Naar wij vernemen is door bestuurders van het Nederlandscb Zendeling-Genootschap lot director van het Zcnrlelinghuis te Rotter dam beroepen ds. II. C. Voorhoeve, prod, te Har- lingen. Wij vernemen dat eenige verdienstelijke onder-ollicii ren van liet wapea der j'j het leger hier te lande bij dal wapen bj i - ger in Oost-indië zullen worden overgeplaatst, om bij geschiktbevinding door Z. .H. in d>e ge westen tot officier te worden betorderd. Het provinciaal geregtshof van Noord- Holland heeft den 24 dezer Arend Bakker be schuldigd van aamasiing der eerbaarheid van jonge meisjes beneden de 15 jaren aan zijne zorg als schoolonderwijzer toevertrouwdver oordeeld tol eene tuchthuisstraf van 2i> jaren Dezer dagen zijn cenigc smelters van de rijks munt te Utrecht in hechtenis genomen, dij schijnen tienstuiverstukjes inet hot jaarmerk i 60 er op te hebben uitgegeven. Men deelt thans mede, dat die tienstuiverstukjes nog niet gang baar zij e mitsdien wordendegenen, diezeinog- ten bezittenverzocht <lie stukken aan het bu reau van policie, tegen volle vergoediug der waarde terug te bezorgen. Men schrijft uil 's Herlogenbosch van *23 dezer Naar men verneemtzal men den wolf, door jhr. Bowler van de jagers onderling gekochtnaar Deyden zenden cm aldaar opge zet te worden. .Men schrijft uit Maastricht van 22 dezer Volgens den Courrier de la Meuse alhier uil ko mende bedraagt in t bedrag der 10de lijstbij de uilgevers van ge c c ad biul voorhanden, ten behoeve der pats;rd.e schatkist, iceviscene som van fr. 11,624,86 aan vrijwillige bijdragen, ongerekend hetgeen nog op de lijsten bij de ve r schillende patochicn aanwezig en aan de huizon, der particulieren wordt gekollekleerd lot het-

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1